Jak na ocelový obloukový most v TT?

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Jak na ocelový obloukový most v TT?

Příspěvekod Fox » úte 06 čer, 2017 6:30 am

Přátelé,
do nového kolejiště jsem si naplánoval jeden ocelový most, který by se měl podobat aspoň trochu mostu přes Sázavu v Ratajích (viz foto). Délka na kolejišti cca 300mm. Měl jsem v úmyslu k tomu použít most Hulacki typ K/140 (třeba tady: https://www.itvlaky.cz/TT-Zeleznicni-mo ... -d2037.htm). Samozřejmě už slyším výtky :D , musel bych na tom hodně zapracovat, ale hotový přibližný základ by byl. NIcméně tento most nějak není k sehnání, tak zvažuji i jiné varianty, i tu, že si ten most nakonec budu muset vyrobit sám. Nejde mi o 100%tni přesnost, spíš o rozumný kompromis. Máte s podobnými mosty (s jejich stavbou, úpravami apod.) někdo zkušenost a můžete poradit jak na to? A nebo jsem něco přehlédl a podobný most se někde dá sehnat? Zdá se mi, že nabídka na trhu je dost chabá...
Most_PAcifik_Rataje.jpg
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Jak na ocelový obloukový most v TT?

Příspěvekod mlha » úte 06 čer, 2017 7:34 am

jeden podobný už tvořím s přestávkami cca rok a půl, snad do podzimu bude. Je to pálená stavebnice z papíru......
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: Jak na ocelový obloukový most v TT?

Příspěvekod dfrolek » úte 06 čer, 2017 8:43 am

Ahoj. Zde je přibližně most, který staví mlha. Je zmenšený , bez krajních polí. Stavěl jsem jej před deseti lety z kladívkové čtvrtky. Poctivě jsem vše řezal ručně :) Teď už jsou jinačí technologie :)
http://dfrolek.rajce.idnes.cz/Papirove_modely_mostu/
Uživatelský avatar
dfrolek
 
Příspěvky: 148
Registrován: pon 30 srp, 2010 6:58 am

Re: Jak na ocelový obloukový most v TT?

Příspěvekod hank » úte 06 čer, 2017 8:51 am

Fox: V zásadě máš 3 možnosti:
- papír - buď laser nebo pracná ruční výroba jednotlivých profilů (jak píše mlha, kdo se do toho dá, brzy zjistí, že to je skoro celoživotní dílo 8) )
- plastové nebo kovové profily od Litomyského
- 3D-tisk (ale kdo to nakreslí tak, aby to 3D-tiskař vzal?) - podívej se sem: http://www.talkingtgauge.net/viewtopic.php?f=8&t=123
Někdo tam postavil pomocí technologie 3D-tisku model ocelového železničního mostu ve Skotsku přes mořský záliv - model v měřítku 1:450 je dlouhý zhruba 7.5 metru :!:

Ty mosty od Hulackiho jsou víceméně polotovary, koupil jsem si u nich tři malé mosty z plnostěnných nosníků, jeden jsem složitě dodělával doma a dva pořád leží v šuplíku jak mrchy... :evil:

Rozhodně doporučuji přečíst si něco o konstrukci ocelových příhradových nosníků. Zkus si sehnat příručku bývalé Malé železnice D-1 Mosty vydanou v r. 1974, tam jsou stručně vypsané zásady stavby skutečných mostů i jejich modelů.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Jak na ocelový obloukový most v TT?

Příspěvekod amirinda » úte 06 čer, 2017 8:51 am

popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Jak na ocelový obloukový most v TT?

Příspěvekod mlha » úte 06 čer, 2017 9:00 am

tak ten je neupravitelný
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: Jak na ocelový obloukový most v TT?

Příspěvekod Fox » úte 06 čer, 2017 9:05 am

Díky všem za odkazy a tipy. Vlastní výroba od nuly aby to bylo hezké a modelové je nyní opravdu poslední řešení, mám na kolejišti ještě asi milion věcí na práci :D . Pokusím se ještě počkat na Hulacki - most. Mám objednáno u itvlaků a moc se netváří, že by věděli kdy (a jestli vůbec) zboží dojde. Znervózněl jsem a napsal přímo výrobci, ale zatím bez odpovědi... Každopádně - až budu mít jednou :D - čas, stavba pěkného mostu je opravdu výzva.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Jak na ocelový obloukový most v TT?

Příspěvekod vvitty » úte 06 čer, 2017 10:45 am

hank píše:Fox: V zásadě máš 3 možnosti:
- papír - buď laser nebo pracná ruční výroba jednotlivých profilů (jak píše mlha, kdo se do toho dá, brzy zjistí, že to je skoro celoživotní dílo 8) )
- plastové nebo kovové profily od Litomyského
- 3D-tisk (ale kdo to nakreslí tak, aby to 3D-tiskař vzal?) - podívej se sem: http://www.talkingtgauge.net/viewtopic.php?f=8&t=123


a ctvrta je lept.
Na tento most celkem idealni - vetsina nosniku je stejna a lisi se jen delkou. Ale bude to za dost penez.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Jak na ocelový obloukový most v TT?

Příspěvekod Sandy » úte 06 čer, 2017 11:57 am

Nejsem si tím úplně jist, ale mám dojem, že jsem koutkem oka zahlédl na minulé burze, jak něco podobného někdo nabízí ve výprodeji :roll:
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Jak na ocelový obloukový most v TT?

Příspěvekod ladiznet » úte 06 čer, 2017 1:54 pm

My stavíme jeden most z evergreenů pro Horu sv. Šebestiána ...

https://www.zonerama.com/ustti/Album/1925871
www.usTTi.cz - ústečtí modeláři
Uživatelský avatar
ladiznet
 
Příspěvky: 692
Registrován: sob 25 črc, 2009 4:04 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Jak na ocelový obloukový most v TT?

Příspěvekod FrantaHO » úte 06 čer, 2017 2:05 pm

Kartón, odlamovák, trpělivost.

P.S. Je to ten samej! :D
Přílohy
image.jpeg
Uživatelský avatar
FrantaHO
 
Příspěvky: 164
Registrován: sob 07 úno, 2015 2:59 pm

Re: Jak na ocelový obloukový most v TT?

Příspěvekod rawen » úte 06 čer, 2017 6:01 pm

Kdysi jsem viděl německou stránku, kde stavěli mosty z mosazi na zakázku - ale adresu samozřejmě nemám. :?

Jinak pro mne, jako pro 3D tiskaře, by to byla výzva - kdybych měl čas...

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Jak na ocelový obloukový most v TT?

Příspěvekod Fox » stř 07 čer, 2017 7:12 am

Ad "ladiznet": ano, o evergreenu jsem uvažoval, ten web jsem už dříve procházel a je to majstrštyk. Ale pouze, pokud má člověk hotovo, nadechne se, uklidí stůl a nevadí mu představa stovek hodin a dlouhých večerů... Nicméně jsem s Evergreenem nikdy nedělal a začínat hnedle se složitou konstrukcí mostu se neodvažuji.

Ad 3D tisk: to by se mi z principu líbilo nejvíc, napadlo mne například vytisknout pouze dílčí části, tj. hlavně boční strany, kde je celkem složitá příhradovina. Ostatní dodělat klasicky, tj. papír, plast atd. Ale o 3D vím jen to, co se napíše v novinách, nebo reklamách dodavatelů tiskáren, tj. nic, co by opravdu pomohlo. Zásadní problém pro mne je také nakreslit to ve 3D a z toho data pro tisk. To je opravdu práce pro někoho zdatného z oboru.

Ad "FrantaHO": když to shrnu a nepůjde to jinak, možná se do toho také pustím, uvažuji i o kombinaci evergreen / papír - netrvám na přesné podobě, chtělo by to vyzkoušet. Ale to si budu muset opravdu "řádně uklidit stůl". Franto, kdybych o tom uvažoval, nemáš nějaký plánek či nákres, třeba už v měřítku, který by pomohl? Fotka je dobrá, ale... Neříkám, že se do toho hned pustím, ale možná by mi to pomohlo při dalších úvahách (a nemusel bych vyrazit s metrem do terénu :D ).

Díky všem
Martin
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Jak na ocelový obloukový most v TT?

Příspěvekod FrantaHO » stř 07 čer, 2017 2:35 pm

Fox píše:FrantaHO": když to shrnu a nepůjde to jinak, možná se do toho také pustím, uvažuji i o kombinaci evergreen / papír - netrvám na přesné podobě, chtělo by to vyzkoušet. Ale to si budu muset opravdu "řádně uklidit stůl". Franto, kdybych o tom uvažoval, nemáš nějaký plánek či nákres, třeba už v měřítku, který by pomohl? Fotka je dobrá, ale... Neříkám, že se do toho hned pustím, ale možná by mi to pomohlo při dalších úvahách (a nemusel bych vyrazit s metrem do terénu :D ).


Došel jsem si oměřit železniční most na Výtoň (kam sem dosáhl pětimetrem) spočítal jsem si počet nosníků, rozkreslil si most od ruky na balící papír, trochu laboroval s vizáží. Když mi to sedlo do mého názoru na věc nakreslil si to na kartón a řezal a řezal a řezal..... Žádná věda.

F.K.
Uživatelský avatar
FrantaHO
 
Příspěvky: 164
Registrován: sob 07 úno, 2015 2:59 pm

Re: Jak na ocelový obloukový most v TT?

Příspěvekod milanb » stř 14 čer, 2017 8:58 pm

Prispevok vymazany.
Naposledy upravil milanb dne čtv 15 čer, 2017 10:21 am, celkově upraveno 2
milanb
 
Příspěvky: 28
Registrován: ned 27 bře, 2016 7:52 am

Další

Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron