Mikrokolejiště Žacléř-Otovice

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Minikolejiště Žacléř-Otovice

Příspěvekod hopeter » úte 18 dub, 2017 2:46 pm

Ty lampy jsou jen výplod fantazie a netuším jaké , kde a kolik jich bývalo... Ta u skladu je otočená aby svítila ke skladišti a ta druhá zase na kolej.
Stromky jsou od jéžíška... :D a ten je koupil v Deltaxu ve Všestarech u Hradce Králové v době kdy tam ještě prodávali vláčky a ne pivo,brambůrky a svíčky na hřbitov... :?
Rocky tu statiku nemíchej ale udělej si více nádobek a plochu natřenou vcelku sypej na různá místa různé odstíny. Přechody se ti vytvoří hezky sami od sebe. Pokud chceš ostřejší přechody tak ty už dělám postupně fleky lepidla a po zaschnutí další fleky mezi atd. dokud nepokryju celou plochu. Mám kouzelnou černou krabičku od Mnitky a maká spolehlivě. Trávu mám zatím Noch a něco Polák ( co bylo doma ). Na vysávání toho co se nepřilepí používám bateriový autovysavač a směs znovu použiju. Ta hlína dospodu není na škodu , vypadá o hodně lépe než barva. Chce to zkoušet a najít si co ti nejvíce vyhovuje... :wink:
Jo a POZOR všechnu elektroniku dekodéry apod. nechat opodál - statika jim nechutná... :!:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Minikolejiště Žacléř-Otovice

Příspěvekod hopeter » úte 16 kvě, 2017 3:56 pm

Od začátku projektu jsem chtěl udělat nějakou automatiku aby motorák jezdil ze stanice do stanice sám... Konečně se mě to podařilo. Trošku mě to dalo zabrat. Moje pokusy s elektronikou skončily někdy před třiceti lety u germaniových tranzistorů... Nezbylo než samostudium a trocha pokusů-omylů abych stvořil toto:

žo19.jpg

Jedná se o regulátor LM317 s časovačem NE555. Je to napájené síťovým zdrojem 12V/2,5A. Dá se nastavit napětí pro jízdu a přepíná polaritu v kolejích po cca 30 sec. O zastavení ve stanicích se stará přerušení koleje a přemostění diodou. Odkaz na návod je někde na začátku vlákna ( Honzíkovi vláčky )

Po zapnutí vyjede vlak ze stanice A krajinou do stanice B , tam vyčká a po uplynutí nastaveného času a vyjede zpět do stanice A kde zase počká než vyrazí znovu do stanice B atakdále.... :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Minikolejiště Žacléř-Otovice

Příspěvekod Morris Zapp » ned 21 kvě, 2017 1:26 pm

Něčím podobným jsem se kdysi zabýval: zabrat v obýváku ve stěně jednu poličku, v té naaranžovat zastávku mezi tunely a automatika by tam honila sólo motor podle nějakého jízdního řádu v reálném čase (tedy 1:1). Ale to už by mě samička asi sežrala... :mrgreen:


Ta tvoje automatika je geniálně jednoduchá; já už jsem tak zblblej, že bych na stejný efekt potřeboval mikroprocesor a 4 čidla :wink:
TT, moduly, epocha III/IV
Uživatelský avatar
Morris Zapp
 
Příspěvky: 836
Registrován: ned 04 dub, 2010 3:06 pm

Re: Minikolejiště Žacléř-Otovice

Příspěvekod Pavel-HP » pon 22 kvě, 2017 1:22 pm

... Ale to už by mě samička asi sežrala... :mrgreen: ...

Ty máš doma "kudlanku"? :roll:
Ale sousto by jsi byl móóc chutný. :lol:
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1018
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Minikolejiště Žacléř-Otovice

Příspěvekod hopeter » pon 22 kvě, 2017 2:39 pm

Chytrá "samička" ví , že kdo si hraje tak nezlobí... :D
Ten nápad s nudlí na poličku se mě líbí. Pokud se dlouho neozvu tak jsem začal a propadl se v potravinovém řetězci. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Minikolejiště Žacléř-Otovice

Příspěvekod hank61 » pon 22 kvě, 2017 5:14 pm

Honzo. Ty jsi démon :-) Já jsem kolejiště "zaletnil" a vrátím se k němu na podzim :-)
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Minikolejiště Žacléř-Otovice

Příspěvekod Morris Zapp » úte 23 kvě, 2017 5:05 am

hopeter píše:Chytrá "samička" ví , že kdo si hraje tak nezlobí... :D
Chytrá samička se tím řídí a toleruje mi ve svém teritoriu, že jsem jí z jedné místnosti udělal skladiště modulů, nohou, fredů, spaxů a jánevímčehoještě a že jí každou chvíli na pár dní zmizím a nevezmu s sebou 8) Ale aby jí jezdil vlak v obýváku, to už by byl vyšší level... :mrgreen:
TT, moduly, epocha III/IV
Uživatelský avatar
Morris Zapp
 
Příspěvky: 836
Registrován: ned 04 dub, 2010 3:06 pm

Re: Minikolejiště Žacléř-Otovice

Příspěvekod hopeter » úte 23 kvě, 2017 7:43 pm

Taky jsem zaletnil... Po chvilkách si hraju s udělátkama co nejsou vidět nebo skoro nejsou vidět. To by člověk nevěřil kolik detailíků je potřeba na plochu 650x650 mm a pořád je to takové prázdné. :roll:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Minikolejiště Žacléř-Otovice

Příspěvekod hopeter » ned 28 kvě, 2017 6:57 pm

I v létě je někdy lepší se zašít do stínu dílny... Trošku jsem doladil Otovice. :oops:
žo21.jpg

žo20.jpg


Stromy jsou z prvních pokusů nové éry a tady ještě poslouží... :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Minikolejiště Žacléř-Otovice

Příspěvekod Rocky_MK » ned 28 kvě, 2017 7:55 pm

Hezké! Ale chtělo to napřed oreznout koleje. To se teď bude dělat blbě (pokud to máš v plánu).
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Minikolejiště Žacléř-Otovice

Příspěvekod hopeter » pon 05 čer, 2017 2:38 pm

První pokus o hejbací obrázek... :oops:
https://youtu.be/32akkatunLw
Provoz řídí výše zmíněný modul cik-cak. Ještě musím vyvést externí potenciometr na nastavení rychlosti podle použitého vozidla aby Hurvajz nelítal jak Šanghajský expres... Prodleva cca 30 sec. ve stanici bude asi dobrá.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Minikolejiště Žacléř-Otovice

Příspěvekod hank61 » úte 06 čer, 2017 6:27 pm

Honzo. Nejsem sice odbornik na elektroniku, ale nešlo by nějak udělat pozvolnější zastavení? Přiblížení k realitě by to prospělo. :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Minikolejiště Žacléř-Otovice

Příspěvekod hopeter » stř 07 čer, 2017 6:36 pm

Bohužel moje elektroumění zatím dál nepokročilo... Pokud by někdo věděl o nějakém návodu na postupné zpomalení v analogu tak budu rád.
Hodně to zastavení a rozjezd kazí moc velká rychlost jízdy a tu upravit umím. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Minikolejiště Žacléř-Otovice

Příspěvekod VojtikJ » stř 07 čer, 2017 8:20 pm

nestačil by na zpomalení v analogu kondenzátor vhodné velikosti?
Nejsem elektricky znalej, ale když se bude vybíjet tak by to mělo zpomalit a zastavit. Nebo se pletu? Jen by se to asi muselo vyřešit s tím tvým automatickým provozem sem<>tam
Šašci
VojtikJ
 
Příspěvky: 564
Registrován: stř 11 led, 2012 8:35 pm

Re: Minikolejiště Žacléř-Otovice

Příspěvekod JanoH0e » stř 07 čer, 2017 9:06 pm

Najjednoduchšie je pridať ešte jeden izolovaný úsek pred koncový, (neviem ako to máš el. zapojené, možno by stačil koncový, záleži na jeho dľžke), ktorý je napájaný z trate pres odpor 10-25 ohmov ( treba vyskúšať a nájsť optimálnu hodnotu). Tím sa zníži rýchlosť ako pri dojazde aj rozjazde.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník