Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod Gene_Simmons » pon 01 kvě, 2017 8:43 pm

miroslav lengyel píše:No máš to pěkné,nicméně já si vystačím s obsazením úseku a koncem vlaku. :D


Jasan, to já mám taky hlídání obsazení úseků a kola vozů mám natřená odporovým lakem, ale proč nevyužít další zabespečení SN, jistota je jistota :wink:.
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod miroslav lengyel » úte 02 kvě, 2017 3:00 am

No ty to máš vymakané,já jen hlídač s kontrolkou na panelu a na posledním voze návěst "konec vlaku" někde i svítící. :D
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod Martin70 » úte 02 kvě, 2017 6:01 pm

Gene_Simmons píše:
miroslav lengyel píše:No máš to pěkné,nicméně já si vystačím s obsazením úseku a koncem vlaku. :D


Jasan, to já mám taky hlídání obsazení úseků a kola vozů mám natřená odporovým lakem, ale proč nevyužít další zabespečení SN, jistota je jistota :wink:.

Jasně, obsazení-neobsazení, na kameře můžeš vidět i třeba nějaký částečně vypadlý vagon, nebo sesunutý náklad z plošinového nebo kontejnerového vozu, (požár kotlového vozu, to už bráno jako žert)... To jen příklad, stát se může vše. Čert nikdy nespí a tak ho v jedné stanici udělali přednostou. :twisted:
Začátečník a obdivovatel H0, nyní bez kolejiště. Hledám informace a uvidím zda se pustím do stavby.
Uživatelský avatar
Martin70
 
Příspěvky: 351
Registrován: sob 19 bře, 2016 9:07 am
Bydliště: Zlín

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod RSC » úte 02 kvě, 2017 8:14 pm

Chystám se výhledově na něco podobného, neobejdu se bez tohoto řešení při rozsahu kolejí ve skryté části - skryté nádraží určitě a některé úseky chci vidět co se tam děje. Hlídání obsazení je pro mne málo. Chci vidět dovnitř...

Zkušenost: Můžu vše udělat dobře jak nejlépe to jde a jistotu nikdy nemám. Například pak stačí vůz, kterému ne úplně dokonale chodí kinematika a stane se, že nevyskočí hned, ale až po několika minutách ježdění, což se mi stalo teď s novými hezkými tříosáky kpev od tilliga. Takže nakonec stačí jen trošku rozhýbat (když je jistota, že to je tam) a není to podezřívání nějaké drobnosti na kolejišti k doladění. Takže bych příště nemusel mít takto strčenou hlavu v kolejišti a sledovat, kde to cvaká, kde je problém a že to je ve voze... 8)

Ano, neřeší to vše, ale vítaný pomocník tohleto rozhodně v určitých řešeních kolejišť je. Já si od toho slibuji snadnou kontrolu celistvosti vlaků v některých místech. Prostě i mně se umí rozpojit souprava a je třeba ji někdy vyladit.
Naposledy upravil RSC dne ned 07 kvě, 2017 2:48 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod Gene_Simmons » stř 03 kvě, 2017 9:19 pm

miroslav lengyel píše:No ty to máš vymakané,já jen hlídač s kontrolkou na panelu a na posledním voze návěst "konec vlaku" někde i svítící. :D


Zas tak vymakaný to není :wink:. Jednou se mi stalo, že mi vyskočil Brejlovec na výhybce a než jsem na to stačil zareagovat, tak se poroučel dolu na zem. Naštěstí to odnesla jen kinematika, nárazníky a pluh, karoserie to vydržela. Vše jsem nakoupil nové jako náhradní díly a opravil. Kdybych ho viděl, tak jsem ho mohl zastavit a nic by se nestalo.
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod Gene_Simmons » stř 03 kvě, 2017 9:26 pm

Martin70 píše:
Gene_Simmons píše:
miroslav lengyel píše:No máš to pěkné,nicméně já si vystačím s obsazením úseku a koncem vlaku. :D


Jasan, to já mám taky hlídání obsazení úseků a kola vozů mám natřená odporovým lakem, ale proč nevyužít další zabespečení SN, jistota je jistota :wink:.

Jasně, obsazení-neobsazení, na kameře můžeš vidět i třeba nějaký částečně vypadlý vagon, nebo sesunutý náklad z plošinového nebo kontejnerového vozu, (požár kotlového vozu, to už bráno jako žert)... To jen příklad, stát se může vše. Čert nikdy nespí a tak ho v jedné stanici udělali přednostou. :twisted:


Přesně tak, stát se může cokoli a většinou se to stane tam, kam není vidět. Ten čert většinou dělá přednostu v SN, kde taky jinde, než v podzemí :lol: :lol:.
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod Gene_Simmons » sob 06 kvě, 2017 1:12 pm

RSC píše:Chystám se výhledově na něco podobného, neobejdu se bez tohoto řešení při rozsahu kolejí ve skryté části - skryté nádraží určitě a některé úseky chci vidět co se tam děje. Hlídání obsazení je pro mne málo. Chci vidět dovnitř...

Zkušenost: Můžu vše udělat dobře jak nejlépe to jde a jistotu nikdy nemám. Například pak stačí vůz, kterému ne úplně dokonale chodí kinematika a stane se, že nevyskočí hned, ale až po několika minutách ježdění, což se mi stalo teď s novými hezkými tříosáky kpev od tilliga. Takže nakonec stačí jen trošku rozhýbat (když je jistota, že to je tam) a není to podezřívání nějaké drobnosti na kolejišti kdoladění. Takže bych příště nemusel mít takto strčenou hlavu v kolejišti a sledovat, kde to cvaká, kde je problém a že to je ve voze... 8)

Ano, neřeší to vše, ale výtaný pomocník tohleto rozhodně v určitých řešeních kolejišť je. Já si od toho slibuji snadnou kontrolu celistvosti vlaků v některých místech. Prostě i mně se umí rozpojit souprava a je třeba ji někdy vyladit.


Na to tvoje mega kolejiště se ti ten kamerový systém trochu prodraží, ale rozhodně se to vyplatí.
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod Gene_Simmons » ned 28 kvě, 2017 5:08 pm

Další aktualizace: pod záložkou Železniční akce - Národní den železnice Hradec Králové http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/n ... c-kralove/
Na Národní den železnice, který se konal 26.9.2015 v Hradci Králové, jsme s manželkou vyrazili z Prahy hlavního nádraží osobním vlakem v čele s 163 250-4 Pershingem. Den se konal na hradeckém hlavním nádraží a v blízkém depu. Program již tradičně nabízel tři světy: svět změny, historie a zábavy. Do depa se dalo jít pěšky po lávce, nebo využít kyvadlovou dopravu zajištěnou jednotkou RegioShark. Ve světě změny byla možnost si prohlédnout moderní lokomotivy a vozy z vozového parku ČD. Byly zde k vidění soupravy RegioPanter, RegioShark a Railjet, kterou si bylo možné prohlédnout i zevnitř. Ve světě historie probíhaly jízdy historických parních a motorových vlaků do okolí Hradce Králové. K vidění byly Šlechtičny, Kremák, Štokr, Čtyřkolák a rakouská 38 1301 a motorové vozy Modrý šíp a Hurvínek. Národní den železnice v Hradci Králové se mimořádně vydařil, bylo se opravdu na co dívat. Vše jsem natáčel a fotil, takže se můžete podívat na video a 214 fotek.
Malá ukázka fotek:
2015_0926_131851.jpg
475.179 a 475.196 Šlechtičny přijíždí z vyhlídkové jízdy do Hradce Králové.

2015_0926_140915a.jpg
Odjezd nákladního fotovlaku v čele s T679.1168 a 781 529-3 Sergeji a 25 ložených nákladních vozů

2015_0926_175910.jpg
Rakouská 38 1301 při zbrojení uhlím a vodou v obvodu hradeckého depa
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod Gene_Simmons » ned 16 črc, 2017 7:51 pm

Další aktualizace: stavba kolejiště duben - červen 2017 (trochu jsem se rozkecal, tak snad budete mít chuť si to přečíst :wink:) http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/d ... rven-2017/
V dubnu jsem dál pokračoval v ozvučení lokomotiv, ve kterých jsem neměl zvukové dekodéry. Tentokrát na řadu přišla ČSD 431.026 od Roca. Když už jsem měl lokomotivu rozdělanou, rozhodl jsem se u ní zprovoznit dálkový reflektor. V místě, kde byl dálkový reflektor, jsem provrtal kotel vrtákem 2 mm pod úhlem tak, aby otvor procházel do skryté části kotle, jak je vidět na obrázku. Potom jsem zespoda provrtal vrtákem 2 mm reflektor a vzniklým otvorem jsem vytlačil párátkem sklíčko z reflektoru ven tak, abych mohl vsadit SMD diodu, kterou jsem zakoupil v GM Electronic. Na diodu jsem připájel dva slabé drátky a diodu s drátky jsem prostrčil do reflektoru. Celý tento komplet jsem prostrčil otvorem v kotli a odzkoušel funkčnost světla. Do lokomotivy jsem vsadil ESU Loksound dekodér micro 4.0 (dekodér se vejde jen taktak), na dekodér jsem osadil Zimo reproduktor, který je kvalitnější a menší než ESU reproduktor. K dekodéru na funkční výstup (fialový drát) jsem připájel odpor s jedním pólem reflektoru a druhý mínusový pól k plošnému spoji lokomotivy, viz obrázek. Pak jsem celou lokomotivu sestavil, výsledek nastavení dekodéru a dálkového reflektoru můžete vidět ve videu.
Pak jsem se pustil do osvětlení vozů Bai od Šikulů. Použil jsem osvětlení pro vozy Bai/Da od stejnojmenné firmy. Plošný spoj s osvětlením je v úhledné krabičce, na obou koncích usazen v gumových úchytkách, součástí balení je návod a dvojlinka na propojení plošného spoje s vozem. Vůz Bai se musí téměř celý rozebrat, já začínám vyndáním podvozku z karoserie, následně vyndám interiér a zevnitř vycvaknu střechu z úchytek. Plošný spoj se světly se musí propojit s kontakty od podvozků, které jsou vyvedeny na horní stranu podvozku pod interierem. V návodu bohužel není uvedeno, kudy se mají dráty vést přes interiér vozu, takže jsem vyvrtal otvory v přepážce mezi chodbou a prostorem pro cestující, jak je vidět na obrázku. Zasadil jsem zkušebně plošný spoj a připájel dráty na kontakty a odzkoušel osvětlení. Bohužel Šikulové osadili plošný spoj SMD diodami v barvě studené bílé, takže vůz svítil do modra. Podle mě světla neodpovídala skutečnosti (to se teda Šikulům moc nepovedlo). Napadlo mě zkusit přetřít diody žlutou barvou, použil jsem Tamyia XF-3 Flat Yellow. Znovu jsem odzkoušel osvětlení, bylo to o dost lepší, ale některé diody jsem natřel moc velkou vrstvou, takže svítily zelenožlutě. Chce to trochu vychytat a natřít diodu jen zlehka, aby se modré světlo spojilo se žlutou a svítilo přirozeně. To se mi nakonec po delší době povedlo. Plošný spoj je seshora vybavený klemou, když je klema zasunuta, tak svítí celý vůz trvale. Po vyndání klemy svítí vstupní chodby trvale a v prostoru pro cestující se střídají 3 sekce v intervalu několika minut. Já jsem u osobních vozů Bai nechal klemu zastrčenou, takže mi svítí všechny vozy trvale, a u služebního vozu Da jsem klemu vyndal. Aby bylo možné zacvaknout střechu do karoserie, musí se vyfrézovat část střechy, jak je vidět na obrázku. Když už jsem měl vozy rozebrané, tak jsem se rozhodl zasadit všechna madla. Otvory pro všechna madla jsem musel převrtat, aby se dala vůbec do karosérie zasadit, při tom jsem utrousil i pár neslušných slov. Ale nakonec se vše povedlo, madla jsem zalepil kapkou lepidla zevnitř karoserie tak, aby lepidlo nebylo vidět. Bohužel z rozčilení jsem zapomněl fotit osazení madel, takže zážitek z osazování madel si budete muset užít sami. :lol:
Pokračoval jsem ve stavbě kolejiště, mezi dolním nádražím a mostem bude zatopený lom obklopený skalami. Pro začátek jsem si připravil vyndavací plochu, na které bude lom. Plocha musí být vyndavací, protože je v místě, kde se setkávají dva díly kolejiště. Vytvaroval jsem první část skály, kterou jsem začal opracovávat (viz fotky), ale to až příště.
Malá ukázka fotek:

2017_0330_183331.jpg
Zkouška dálkového reflektoru

2017_0430_122119.jpg
Dráty jsem připájel na kontakty k plošnému spoji s osvětlením.

2017_0625_162257.jpg
Pohled z druhé strany na vytesanou skálu, na ploše je tužkou naznačeno, kde bude končit hladina vody.
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod miroslav lengyel » pon 17 črc, 2017 3:33 am

No jsi ďábel,ani jsem netušil,že to budeš mít takhle velké. :shock: Já také čekám na dekodéry,abych dotáhl do vítězného konce VT137 a BR03.Už se moc těším,to zase bude estráda. :D
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod sidlo » pon 17 črc, 2017 8:02 am

Ta horní stanice je parádní a video nemá chybu.
Dík za instruktážní fotky osazení osvětlení Bai, taky mě to čeká.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3589
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod Gene_Simmons » pon 17 črc, 2017 7:31 pm

miroslav lengyel píše:No jsi ďábel,ani jsem netušil,že to budeš mít takhle velké. :shock: Já také čekám na dekodéry,abych dotáhl do vítězného konce VT137 a BR03.Už se moc těším,to zase bude estráda. :D


Ďábel :twisted:, nevim, možná jo, ale teď nevím, co myslíš, že mám velké (no počkej, jak vlastně víš, že to mám velké) :lol: :lol: :shock:. S dekodérama je sranda, ale když se pořádně nastaví ,tak to stojí za to :wink:.
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod Gene_Simmons » pon 17 črc, 2017 7:41 pm

sidlo píše:Ta horní stanice je parádní a video nemá chybu.
Dík za instruktážní fotky osazení osvětlení Bai, taky mě to čeká.


Díky, Petře, jsem rád, že se ti video líbilo :wink:.
Osazení světel do vozů Bai je hračka, teda až na ty diody, ale ty madla mě dostaly. A co ty, jak pokračuješ ve stavbě kolejiště?
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod sidlo » úte 18 črc, 2017 6:55 am

Moc se mi líbí ta ventilovka. Tím, že je to rakouská mašinka a ne německá, tak to vypadá moc dobře.
Líbí se mi tvoje troleje ve skryťáku http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/listopad-prosinec-2015/. To je další věc, kterou od tebe odkoukám. Ten měděný drát je nějak zvláštní nebo je to jedno?

V sobotu odpoledne byla u nás malá přeháňka. Tak jsem rychle hodil sekačku do kůlny a schoval jsem se na dvě hodiny ve vláčkovně. Začal jsem pokládat OSB desky do skryťáku. "Už" mám položeno asi 2 m pláně. Pak se udělalo venku hezky a musel jsem jít zase plnit úkoly dané mi manželkou. Doufám, že od října bude už jenom pršet a budu se moci naplno věnovat vědecké práci. Rád bych měl do konce roku skryťák hotový.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3589
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod Gene_Simmons » úte 18 črc, 2017 7:29 pm

sidlo píše:Moc se mi líbí ta ventilovka. Tím, že je to rakouská mašinka a ne německá, tak to vypadá moc dobře.
Líbí se mi tvoje troleje ve skryťáku http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/listopad-prosinec-2015/. To je další věc, kterou od tebe odkoukám. Ten měděný drát je nějak zvláštní nebo je to jedno?

V sobotu odpoledne byla u nás malá přeháňka. Tak jsem rychle hodil sekačku do kůlny a schoval jsem se na dvě hodiny ve vláčkovně. Začal jsem pokládat OSB desky do skryťáku. "Už" mám položeno asi 2 m pláně. Pak se udělalo venku hezky a musel jsem jít zase plnit úkoly dané mi manželkou. Doufám, že od října bude už jenom pršet a budu se moci naplno věnovat vědecké práci. Rád bych měl do konce roku skryťák hotový.


Jj 431.0 je pěkná mašina, jsem rád, že ji mám.
Ty troleje ve skryťáku, na které jsi sem dal odkaz, jsou ze čtyřky zemnícího drátu (zelenožlutý), prodává se jednotlivě. Už jsem dělal troleje na druhé straně skryťáku a nepamatoval jsem si, z jaké síly drátu jsem je dělal, tak jsem koupil čtyřku, ale je silnější než ty první troleje. Myslím si, že jsem na ty první troleje použil dvaapůlku zemnící drát. Líp se pájel, není tak silný. Přkládám fotku z mého webu, stavba kolejiště 2012, troleje na druhé straně skryťáku. Zkus dvaapůlku zemnící drát, ten by měl stačit :wink:.

2012_0204_190030.jpg
Trolejové vedení vyrobené z měděného drátu...

Až ze stavbou trochu pohneš, tak sem dej nějaké fotky :wink:.
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: martin-tt a 7 návštevníků