DIY LGB

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti G a větší.

Moderátoři: Michal Dalecký, Rudolf

Re: DIY LGB

Příspěvekod Michal Vaniš » pon 01 kvě, 2017 12:24 pm

pro jr1: jak náročné finančně tě ta rosňa vyšla? A jaké komponenty si vlastně vyráběl- je to kompletnínovostavba nebo úprava nějakého základu? jak si vyřešil podvozek?za kolik by to případně vyšlo udělat to jako(nový) komplet na prodej?

Pěkný den... 8)
TT+TTe,III-IV ep,ČSD-DR,autor manuálu pro EN Wintrack
Každé vylepšení generuje nové nedostatky :P
Uživatelský avatar
Michal Vaniš
 
Příspěvky: 399
Registrován: pát 10 črc, 2009 4:51 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: DIY LGB

Příspěvekod j1r1 » pon 01 kvě, 2017 4:49 pm

Jsou to kompletní novostavby vymodelované podle typových výkresů a fotek z Internetu. Do rosňy jsou kupované dva čínské motorky s převodovkou ("robot plastic gear" z eBay za cca 150Kč). Všechno ostatní je tisknuté, včetně kol, takže tahle verze je poháněná LiPol baterkou a ovládaná RC soupravou. Zkusil jsem i tisknout převodovku pro silnější motorek, ale tisk je hodně náročnej a nefungovalo to podle představ. Kovovej převod (třeba šnek) by byl mnohem lepší, ale nenašel jsem zdroj. Kdybych ho měl, zkusil bych soustružená kovová kola a klasický DCC.
Plastů je celkem tak asi za 200Kč. Ovšem času jsem na tom utratil k nezaplacení. Konstrukce v OpenSCADu... zkušební tisky jednotlivých částí... změny konstrukce aby to líp vypadalo... další tisky...
O výrobě na prodej jsem neuvažoval, veřejný lynč MTB v tomto fóru je dost odrazující a tohle jsou jen výtisky z 3D tiskárny. Víc mě láká zkusit teď třeba M152 nebo Raj... samozřejmě ve zkrácené verzi :D .
j1r1
 
Příspěvky: 60
Registrován: stř 20 dub, 2016 4:28 pm

Re: DIY LGB

Příspěvekod nadkachna » úte 02 kvě, 2017 5:49 am

Škoda toho zkráceného Rybáku, ale Rosnička vypadá hodně zajímavě. Nebylo by i nějaké detailnější foto?
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: DIY LGB

Příspěvekod j1r1 » úte 02 kvě, 2017 9:20 am

Lepší foto bude po úplném vystrojení... i když pokaždé se najdou věci co by šly udělat líp. :D
S délkou vozů mám tři problémy:
- "standardní" rozměr tiskového stolu je 200x200mm. Už takhle se bočnice musí tisknout v uhlopříčce. Existují i větší tiskové stoly, ale
- pak už narůstají problémy s tepelným smršťováním materiálu. A rybák se zrovna vyznačuje velkou hladkou plochou skříně bez viditelných spojů, takže nějaké napojování moc nepřichází do úvahy. A konečně
- jako asi skoro každý, mám kolejivo s poloměrem R600, které nechci vyhodit. Rybák v plné délce (přes nárazníky 416mm) by asi na tom oblouku vypadal divně, možná ani moc dobře nejezdil.
Berte to spíš jako hračkoidní prezentaci možností RepRap 3D tiskáren.
j1r1
 
Příspěvky: 60
Registrován: stř 20 dub, 2016 4:28 pm

Re: DIY LGB

Příspěvekod Michal Vaniš » úte 02 kvě, 2017 12:45 pm

j1r1 píše:Jsou to kompletní novostavby .....
O výrobě na prodej jsem neuvažoval, veřejný lynč MTB v tomto fóru je dost odrazující a tohle jsou jen výtisky z 3D tiskárny. .... :D .


Nejsem počítač nýtů, ale lynč si MTB v konkrétních případech zavinilo samo svým přístupem.

Já se na prodej-tím myslím čistě soukromou formu-ptal z toho důvodu, že pro mne je to velmi obstojný model,tvarově a provedením detailů z mého pohledu velmi věrný.Takže pro mne za 1*,A vzhledem za jakých podmínek si ho vyrábíš, tak jedině obdiv a né nějaký "lynč" :mrgreen:
A co je podstatné, je to český model, který nikdo "komerčně" nevyrábí.Když si uvědomím např. jak vypadá třeba rosňa v O od merkuru, tak ta tvá je luxus :P ...přestože tvrdíš že je to hračkoidní prezentace :mrgreen:

P.S:Každý produkt má svého kupce...
Uživatelský avatar
Michal Vaniš
 
Příspěvky: 399
Registrován: pát 10 črc, 2009 4:51 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: DIY LGB

Příspěvekod j1r1 » úte 02 kvě, 2017 2:27 pm

Díky za slova chvály, ale z lepších fotek uvidíš, že to zas taková sláva není. Ta technologie má prostě svoje omezení a moje dovednost taky. Zejména povrchy- tloušťka vrstvy se projevuje rušivě zejména na oblých površích, vzniká něco jako "moaré". Povrchovou úpravu jsem vzdal, nástřikem se nedokonalosti ještě víc zvýrazní. Takže barva je dána barvou plastu. Když ho objednávám po Internetu, je to sázka do loterie. Například ta zelená na rosničku v eshopu vypadala dost jinak než v reálu- zbytek jsem použil na ten rybák :D .
Nechci MTB obhajovat, sám jsem musel jejich TT bardotku reklamovat, ale geniálních kritiků a neskrývané zášti je v tomhle fóru na můj vkus příliš.
j1r1
 
Příspěvky: 60
Registrován: stř 20 dub, 2016 4:28 pm

Re: DIY LGB

Příspěvekod JanoH0e » stř 03 kvě, 2017 5:38 am

Zrejme by povrchu prospela technológia "oplechovania". Existuje " lepidlo tmel", ktorý zarovná nerovnosti a na povrch sa po 15 minutách nanesie tenká fólia - plech. Niekto používa plech 0,15 Al. Videl som to robiť, ale sám som to ešte nerobil :D . Používajú to umelci a náročný modelári boj. techniky. (napr. J. Skolil má o tom článok -http://skolil-diorama.blogspot.sk/2011/04/oplechovavani-modelu.html)
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: DIY LGB

Příspěvekod Tatranka » pát 05 kvě, 2017 11:36 am

A konečně
- jako asi skoro každý, mám kolejivo s poloměrem R600, které nechci vyhodit. Rybák v plné délce (přes nárazníky 416mm) by asi na tom oblouku vypadal divně, možná ani moc dobře nejezdil.


Mne ten Rybák príde sympatický aj v scvrknutej podobe... :P
Uživatelský avatar
Tatranka
 
Příspěvky: 23
Registrován: pon 21 pro, 2015 8:23 am

Re: DIY LGB

Příspěvekod Tonek » sob 15 črc, 2017 8:49 pm

Můj další výrobek z 3d tiskárny je malá parní loko.
Ovládání DCC, zvuk - generátor páry.
Přílohy
IMG_20170715_165254.jpg
IMG_20170715_165123.jpg
IMG_20170715_164943.jpg
Tonek
 
Příspěvky: 26
Registrován: čtv 13 pro, 2012 3:48 pm

Re: DIY LGB

Příspěvekod rawen » ned 16 črc, 2017 7:05 pm

Pěkné, čím jsi motorizoval?

Díky za odpověď, Radek
rawen
 
Příspěvky: 1692
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: DIY LGB

Příspěvekod Tonek » úte 18 črc, 2017 1:11 pm

Motorizace:
Motor Igarashi N2738-125 a šnekový převod 1/43
Tonek
 
Příspěvky: 26
Registrován: čtv 13 pro, 2012 3:48 pm

Re: DIY LGB

Příspěvekod rawen » úte 18 črc, 2017 5:44 pm

Tonek píše:Motorizace:
Motor Igarashi N2738-125 a šnekový převod 1/43

Díky, Radek
rawen
 
Příspěvky: 1692
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: DIY LGB

Příspěvekod Tonek » pon 06 lis, 2017 8:57 pm

Tisknutí kol pro loko mi umožnilo oddělit od kola nákolek a tím vytvářet různé barevné kombinace kola a nákolku. Také je možné na kole vytisknout zápich a ten využít pro bandáž a nebo navlečením 3 závitů mosazného drátu udělat vodivý povrch pro přívod proudu z kolejí. Proud snímají kartáče schované v brzdové čelisti.
Přílohy
IMG_20171106_212854.jpg
Kola_loko35.jpg
Tonek
 
Příspěvky: 26
Registrován: čtv 13 pro, 2012 3:48 pm

Re: DIY LGB

Příspěvekod rawen » úte 07 lis, 2017 5:58 pm

Nazdar.
Zrovna dnes jsme v práci řešili 3D vytištěná kuželová pouzdra :)
Takže mne zajímá, jak a jestli hlídáš házivost kol.

Díky, Radek
rawen
 
Příspěvky: 1692
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: DIY LGB

Příspěvekod Tonek » úte 07 lis, 2017 9:10 pm

Bohužel žádné měření jsem nedělal. Takže házivost vnějšího povrchu vůči otvoru neznám. Pro omezení házivosti mě pomáhá postup dokončování. Jelikož malé otvory z tiskárny za moc nestojí, dokončuji střední otvor na soustruhu výstružníkem. Tím dojde k jeho vystředění vůči vnějšímu povrchu.
Jinak jsem byl mile překvapen tím, že kolo jde mírným tlakem zalisovat do nákolku. Obojí má na výkrese stejný rozměr.
Tonek
 
Příspěvky: 26
Registrován: čtv 13 pro, 2012 3:48 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modely velkých měřítek a zahradní železnice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron