TT hrátky

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Vodárna

Příspěvekod RSC » ned 26 bře, 2017 8:08 pm

Určitě je možné výtopnu krátit na tři okna, ale již je tak malá, že by to snad i postrádalo smysl. Technicky to je celkem snadno proveditelné.

Vodárnu mám těsně před dokončením, takže obrázek ze strany dělení přikládám pro představu jak jsem se s tím vyrovnal.
Pokud je varianta Igramodel, jdu do něj bez přemýšlení a jiní výrobci mají prozatím smůlu. Jsem rád, že působí a vytváří české modely. Igra jim prostě kvalitou utíká, takže volba je jasná, jen kdyby těch Igra výrobků bylo více...

vodarna.JPG
vodarna.JPG (32.2 KiB) Zobrazeno 8585 krát
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Výjezd z nitra - dvoukolejný tunel

Příspěvekod RSC » ned 09 dub, 2017 9:40 pm

Více jak polovina délky kolejí kolejiště bude skryta. Teď nevím či jásat nebo mám mít trochu smutku - prostě je to tak a nutnost jak se vypořádat s terénem a variabilitou provozu.
Vzhledem k určitým změnán na lokálce, vlnění terénu, se portál tohoto tunelu dostal až do tohoto místa. Trochu mne mrzí to, že je to o půl metru blíže, než jsem původně chtěl, měl být původně od mostu o toho půl mětru více vzdálený, ale nechtělo se mi do velkého zářezu...
Pár obrázků jak to na hrubo vypadá. To neznamená, že se do toho ještě třeba neřízne.
IMG_2361.JPG

Za mostem směrem k lokomotivě ještě terén není, to je tak jen tak položeno, aby nebylo vidět do vnitř. Každopádně budu zde vymýšlet nějaké řešení jak se do tohoto místa dostat z vrchu (nějaký otvírací kopeček) nebo upravím spodek, pro případ nějaké nehody a odstaraňování následků.
IMG_2360.JPG
IMG_2360.JPG (29.2 KiB) Zobrazeno 8343 krát

DS souprava - nejsem přítelem najbrtů, ale tyhle modely se mi líbily, Davidovi se povedly - vypadají báječně, tak jsem udělal vyjímku a koupil je. To je u mne výkon. :shock: Tento brejlovec to má ve skutečnosti za sebou, tak jsem jej uctil pořízením dvou kusů (tedy jednoho modrého a k němu podobného červeného soukmenovce), model se dle mých požadavků povedl. 8)
Také jsem si všiml díky této soupravě, že izolační spojka může dělat problém a v tom místě souprava poskakuje - takže je třeba ji malinko ubrousit.
IMG_2355.JPG
Naposledy upravil RSC dne úte 02 kvě, 2017 8:23 pm, celkově upraveno 3
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: TT hrátky

Příspěvekod Jiri Dvoracek » pon 10 dub, 2017 4:54 pm

Jak se Ti jezdi s novymi vozy od Tilliga? Ja mam problem je spojit i na rovince a na sebemensi nerovnosti se ihned rozpojuji :-D Nadavam u toho jak spacek. S patraky od Kuehna problem nemam, ale tohle je hruza. :-)
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1165
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: TT hrátky

Příspěvekod RSC » pon 10 dub, 2017 8:55 pm

Jiri Dvoracek píše:Jak se Ti jezdi s novymi vozy od Tilliga? Ja mam problem je spojit i na rovince a na sebemensi nerovnosti se ihned rozpojuji :-D Nadavam u toho jak spacek. S patraky od Kuehna problem nemam, ale tohle je hruza. :-)


Mně jezdí dobře, ostatně jako vše ostatní, co případně dám dohromady a vyladím. :lol: . Samozřejmě po výměně vadných náprav, ale ty na rozpojování nějaký vliv nejspíše nemají, nic takového jsem nepozoroval.
Mohu k tomu říci seriozně tohle, že je třeba srovnat spřáhla do stejné výšky, protože vždy nejsou - to je první krok, který může pomoci. U dvou vozů z osmi této soupravy jsem to dělal. To co mělo být před tím - nemít na kolejišti zlomy, takže si s přechody do stoupání či klesání pohrát. Nevím do jaké míry na to má vliv velké stoupání vzhledem k různé výšce spřáhel, což jsem na kolejišti celkem odstranil z důvodu používání parních lokomotiv, abych mohl vozit delší vlaky a nebyla to nuda - dva tři vagónky, nic proti manipulákům a takovýmto soupravám, ale vlak je vlak, když za sebou lokomotiva něco má a je volba mít kratší. 8) Myslím, že svou částečnou roli hraje kvalita položení kolejí, takže já bych nedal to, co občas vidím jak to někomu skáče na všechny strany... (navíc tilligovo podloží obvykle není ideálně rovné, takže je třeba i s tímto počítat)
A mohu konstatovat ze svého pozorování a zkoušení další zkušenost, přestože kuhenova spřáhla vypadají stejně jako tilligova, drží výrazně lépe - prostě jsou výrazně lepší. Takže balík těchto kuhen spřáhel může pomoci, či je trošku přeházet z kuhenových vozidel na tilligova.

Tím nechci omlouvat konstatování, že ta spřáhla od tilliga nejsou tak dokonalá jak se uvádělo - kuhen i roco drží rozhodně lépe,což znám zejména z rozpojování souprav. Já tilliga neměřil, proč tomu tak a kde je a u kuhena to takto není, kde ta drobnost na první pohled neviditelná je. A lepit případně nějaké udělátka proti rozpojování spřáhel na ně, která se dají pořídit, se mi také nechce/nechtělo by se mi.
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: TT hrátky

Příspěvekod Jiri Dvoracek » úte 11 dub, 2017 6:29 pm

Objednal jsem sprahla Kuehn, tak uvidime :-D Mne to totiz neslo spojit ani na jedne rovne koleji na stole, zadny zlom, nic a proste se to od sebe odrazi jak kopacak od zdi :mrgreen:
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1165
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: TT hrátky

Příspěvekod Radek Strnad » čtv 13 dub, 2017 9:38 am

Občas se stane, že si některá dvojice spřáhel spolu nerozumí, narazí do sebe a nespojí se. Stačí jedno prohodit s nějakým jiným a většinou je po problému. Příčinou může být kromě výchylky spřáhla do strany i lehce ohnutý kovový "půlměsíc". Používám jak Tillig, tak Kuehn a digitální SD-Modell a stává se mi to občas u všech.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1186
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Další díra

Příspěvekod RSC » pát 14 dub, 2017 8:29 pm

Zase o jednu díru v kolejišti víc...
IMG_2359.JPG
IMG_2359.JPG (30.27 KiB) Zobrazeno 7629 krát

Tady trochu na tu vzdálenost perspektiva klame, tunelové portály rozhodně nejsou v jedné rovině... Chtěl jsem se variantě tunelu vyhnout, nepodařilo se.
IMG_2362.JPG
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Lokálkové nádraží

Příspěvekod RSC » pon 17 dub, 2017 4:49 pm

Základní profilace terénu za lokálkovovou stanicí je nahrubo provedena. Samozřejmě až se zatravní, dodají stromy a další, se vše vizuálně zase změní. Ještě něco řežu a vytvářím větší množství prachu, tak se mi zelenit nechce. Také dokončuji jedno zhlaví na dvoukolejce a rozhodl jsem se i tady oblouky doplnit o přechodnice, což znamelo malý posun kolejí a hromadu nepořádku.... obrázky příště (Líbí se mi nájezd do oblouků přechodnicemi, není to takový "zlom soupravy za roh", takže jsem si s tím přes lenost něco měnit pohrál...).
Přílohy
IMG_2363.JPG
IMG_2364.JPG
IMG_2365.JPG
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: TT hrátky

Příspěvekod Rocky_MK » pon 17 dub, 2017 6:49 pm

Pěkné :) Co je zač to skladiště?
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: TT hrátky

Příspěvekod Vladimír_B » pon 17 dub, 2017 8:15 pm

>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Obloukové zhlaví

Příspěvekod RSC » sob 22 dub, 2017 9:59 pm

Tady jsem se trošku navztekal, než jsem to položil tak, aby to vyhovovalo pohodlně všemu, to znamená zejména pětispřežkám. Původně tam měly a i byly běžné obloukové vyhybky (nepřilepené) s dělenými jazyky (nejsem z nich zrovna u vytržení - z těch dělených jazyků). Tyhle stavebnicové s lepšímy jazyky položit do rozměru IBW vyhybky je asi kumšt a ještě, že jsem tyhle rozměry nemusel dodržet...
Jak jsem toto zhlaví před pár měsíci měnil, změnilo se i uspořádání výhybek a tak jsem tam dal rovnou tyhle, které jsou na jízdu dle mého názoru lepší. Vyžadují zejména v obloukovém provedení pečlivější práci položení k tomu, aby zejména dlouhé parní lokomotivy si v tomto místě nešouply koly, ale hezky hladce projížděly a ani šablona absolutní jistotou není. Takže jsem raději poloměr zvětšil. To také znamenalo, jak je zřejmé z obrázku, přidat kolejišti(segmentu) 1,5 cm a to ještě není našroubována nosná bočnice rámu. Samozřejmě mi to z prostorového hlediska nevadí, vadilo mi to jen z důvodu práce navíc. Co bych neudělal, pro suprhladkou jízdu... 8) Má to stejně pokračovat menším segmentem s vlečkou a ten ještě není, takže ty centimetry nevadí...
Také jsem si hrál s přechodnicemi oblouků, než jsem byl spokojen a jak tak vidím na fotce v místě styku překližek, ještě budu muset nejspíše v jednom místě koleje mírně pozdvihnout do ideálnější roviny. Může to zkreslovat fotografie, uvidím zítra...
A také bylo třeba napájet dalších pár drátů k izolovaným úsekům (samozřejmě zespodu - nelíbí se mi to připlácnutí drátu z boku kolejnice).
Jezdí to dobře, hned jsem prohnal nějaké ty páry - ostatní lokomotivy mít problém nemohou, když tohle jezdí hladce. Mimochodem tahle reko 01 je vážně povedeným kusem, ikdyž na mobilní fotce zrovna nevyniká.
Přílohy
IMG_2432.JPG
IMG_2432.JPG (53.32 KiB) Zobrazeno 7153 krát
IMG_2434.JPG
IMG_2433.JPG
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: TT hrátky

Příspěvekod Gene_Simmons » pon 01 kvě, 2017 8:30 am

Pěkně jsi to vyladil :wink:, jj s obloukovýma výhybkama bejvá problém a hlavně páry jsou na ně dost náchylný.
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

DRG 01 a nové 3osáky

Příspěvekod RSC » pon 08 kvě, 2017 7:12 pm

Ladil jsem trošku tento oblouk do výšky, byl tam na styku překližek necelý 1mm výškový zlomový propad, který jsem srovnal a zde již vidět nejde, vůči minulé fotce. Taková moje "úchylka" :lol: v jízdních drobnostech. A také jsem doladil jazyk jedné z vyhybek (měl jsem při položení podezření, že by to nemuselo býk OK, až na této lokomotivě se to specificky ukázalo) pilníčkem, tahle zelená DRG 01 při jízdě tendrem dopředu na ní vyskakovala, takže již to je OK.
3osak2.JPG

Zelená DRG nebyla určena na náš trh, tomu také nerozumím. Zvažoval jsem ji déle a nakonec ji pořídil, když už nevím, co bych si vybral. Také mne jaksi překvapilo, že měla 3 nápravy v tendru šmajdavé. Takže jsem je provizorně zaměnil za náhradní, které mám doma na případné posílení pětispřežek co jsem si kdysi pořídil. (ejhle je to hned jízdně dokonalé) Vážně nechápu tu tradiční lajdáckost Tilligu při sestavení krásných modelů a mizerii výstupní kontroly, ten vlnící tendr normální člověk prostě uvidí hned.... Skoro by mne zajímalo jak kvalitu snášejí modeláři z Německa? Je tedy jasné, že se to neděje jen pro náš trh, když tento model byl prý určen jen pro Německo a lze jej pořídit jen tam.
Jsem také zvědav, zda se dostanu k dobrým nápravám správné barvy... to bude zase story. :(
3osak3.JPG

Baví mne nové 3osáky, musel jsem si je pořídit, neodolal jsem... Trochu na tyto staré věci ujíždím, stejně jak na čsd. Netuším, zda to v této soupravě takto mohlo jezdit (01 s těmito 3osými vozy v jakémkoliv nátěru), asi ne, ale to mi celkem nevadí. Vypadá to báječně. A hlavně jsem našel využití pro služební tříosák z první etapy, který měl dle handmusterového náhledu vypadat baravně jinak, což je také klasika (dnes pokud to jde čekám na vyrobení, již jsem se párkrát vypekl, že výsledek vypadal jinak). Tehdy mne to dost zklamalo, měl být barevně jiný - prostě jsem si jen tehdy posteskl a vůz odnesl domů, co už, i já změknu a nenechávám to prodejci... 8) Těmito vozy je to srovnané... :)
Přílohy
3osak1.JPG
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

To jsem si zase užil... Nové patra Arnold

Příspěvekod RSC » ned 14 kvě, 2017 9:54 pm

Nové patra Arnold - verze na obrázku - ovlivňují zvláštně DCC lokomotivy v analogu. Snad je neovlivňují i v digitálu... a to zatím nevím.
Tady jsou, tyhle mi daly zabrat, tak zákeřně (4 vozová souprava)....
IMG_2727.JPG
IMG_2727.JPG (29.38 KiB) Zobrazeno 6368 krát

Nové patra Arnold mne nejdříve potěšila, protože jsem čekal verzi s řídícím oddílem a ono to tak nebylo. Super na předělávku, na čsd lepší. Tak jsem to postavil celo čtyřvozovou soupravy na kolejiště, abych to viděl jak tahle barevná mutace vypadá...
S juniorem jsme jezdili, u nás zatím v analogu, lítalo několik zvukových souprav, tak jsem tam přidal i nová patra s novým zvukovým roco brejlovcem a začaly se dít věci.... :shock:
Lokomotivy začaly sami zpomalovat a zase zrychlovat, ale celkově jely pomalu, některé se téměř zastavily. Tak na to čumím :shock: , hledám. A nic. Ani když jsem odklopil patráky z dotyku druhých kol z kolejí, tak se nic nezměnilo... Tak jsem je tam nechal a podezříval MTB barču, že si povykládal s roco lokomotivama. No prostě zábava do noci...
Ráno jsem k tomu přistoupil znovu a zase. Tak jsem zvukové "divné lokomotivy" odklidil a uvažoval co s tím. Nebyla tam žádná zvuková lokomotiva, kterou jsem považoval za vadnou a přišel malý, že budeme jezdit a že chce šišinu (377.0 zvuk). A chovala se divně, ale ne jak jiné. A bylo jasno, že je to jinde. Sundám patráky znovu rozjedu a OK, položím patráky na koleje a za chvíli jede divně.
Takže pak stačilo zjistit, že je to v osvětlení v opačném směru. Vada to nejspíše klasická není (ale něco se v patrácích na světlech nemá rádo), dělá to každý konec. Zajimavé je, že Arnold patra v jiném nátěru to nedělají a lokomotivy neovlivňují (na následujícím obrázku s brejlovcem).
IMG_2731.JPG
IMG_2731.JPG (29.31 KiB) Zobrazeno 6368 krát

Celé tohle vlastně začalo tím, že jsem si pořídil nového červeného zvukového brejlovce roco (a za něj patráky dal), než ho strčím do krabičky a založím do modelového fondu) a věděl jsem, že jej nevezu již domů OK. Takže jsem si s tím užil jak se vrtěl, i vydával pazvuky.... nebudu to víc rozvádět, což již takto zájimavé není, prostě v žlutých převodech, byl problém, nelisují je dnes dokonale, nekompletují dokonale, výstupní kontrola roco v TT nic moc. Takže rozebrat mašinky, přeskládat mezi sebou, vyladit, dokompletovat - prostě hezkých pár hodin práce. Příště si tohle rozmyslím a jdu raději z krámu s lokomotivou bez chyb, protože jsem to musel dotáhnout do konce a tak se to také protáhlo do noci. :idea: Prostě roco nějak nezabodovalo.... To že je to teď OK, je mou trpělivostí a rozhodnutím na to přijít...
Takže místo abych ve vzácném čase něco více udělal na kolejišti, tak jsem ladil a odhaloval problém, až jsem si říkal, už si nic nekupuj, nebudeš to řešit. :roll:

Takže dotaz na ty co je mají z poslední doby tyhle patráky Arnold a mají doma digitál - nechovají se divně, když má lokomotiva Zimo dekodér? Nerad bych z nich vyndával to zadní osvětlení, či to předělával....
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: TT hrátky

Příspěvekod Makate » pon 15 kvě, 2017 8:49 pm

Já mám od Arnolda patra ty v provedení ze šedou střechou a v DCC no problem
Majkl
Makate
 
Příspěvky: 89
Registrován: pon 07 zář, 2015 6:51 am

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků