Přechod z analogu na digitál

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod sidlo » stř 21 pro, 2016 8:31 am

vinklarekcz píše:... napojení na DCC nepotřebuji - chci být také výpravčí ...

To není otázka řízení příslušenství analogem nebo digitálem. Já chci mít také oddělené pozice strojvedoucích a výpravčích. A aby bylo modelování pozice výpravčího co nejblíže realitě, tak k tomu právě digitál poskytuje mnohem větší možnosti pro realizaci. Přece jen závislosti hradlového přístroje nebo releovky je v počítači mnohem lépe realizovatelné než svazky drátů a množstvím relátek.

Analog
Obrázek
Obrázek

Digitál
Obrázek
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3599
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod D » stř 21 pro, 2016 9:03 am

sidlo:
Asi bych to úplně negeneralizoval. Mně třeba pro malou venkovskou staničku ve třetí epoše přijde „blíže realitě“ přestavování jednotlivých výhybek znázorněných přepínači. Rozhodně více, než ježdění myší po monitoru nebo tlapání prstem po displeji. Na malý počet ovládaných prvků bez složitých závislostí bych neměl nic ani proti analogovému zapojení.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1356
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod vinklarekcz » stř 21 pro, 2016 9:18 am

Vidím to pane D stejně. Chci mít přehledný panel kde bude v podstatě jen ten modul od p. Zajíce - ty obrázky co uvedl předřečník mě děsí, ať jsou v analogu nebo digitálu. A navíc si myslím že jsem zvolil zdaleka NEJlevnější řešení. Svůj projekt přezdívám širá trať (mnoho metrů tratových kolejí, ale NE vlakodrom + 1 jednoduchá stanice + někde bokem seřadovací nádraží) - vše primitivní a jednoduché. Když natáhnu 3 vodiče = modelářská trojlinka ke každé výhybce u které bude jen servo + případně přepínač který změní návěstní znak z červené na zelenou, tak to bude sice primitivní ale přehledné i když hodně zjednodušené.
Nechci v projektu utopit spoustu peněz a zdlouhavě studovat DCC problematiku. Stačí mně na bádání dekodéry u lokomotiv ... značka je jistá - ZIMO, ale typů je tolik že v tom mám chaos.....
vinklarekcz
 
Příspěvky: 67
Registrován: pát 08 lis, 2013 8:57 am
Bydliště: 75361

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod dudlifuk » sob 04 bře, 2017 8:28 pm

pridam moje skusenosti z prechodu na digital. Presiel som si tym pred rokom, takze v podstate zaciatocnik. zacalo to zakupenim starsetu Roco (sergej + 3x Zaes = nadherna zostava) Po prvych odjazdenych metroch bolo nadsenie neopisatelne. Plynule rozjazdy, svetla aj pocas statia, elegantne a citlive ovladanie cervenym MM. Rozhodnutie bolo jednoznacne pokracovat v digitalizacii. Nasledoval nakup dekoderov na digitalizaciu troch BTTB. Funkcne, ale v porovnani s jazdou Sergeja katastrofa, nasledovala remotorizacia, zlepsenie tak 30%, takze BTTB budu atrapy v stanici, po roku su v kosi. Nema vyznam aby seredili kolajisko. Druha masina bola ozvuceny Brejlovec Roco. Tak to ked mi predviedli v obchode, skoro som sa neudrzal na nohach. Este podotknem ze som sa k zeleznici vratil asi po 15-rokoch, ked som upratoval garaz a nasiel krabice s vagonmi, inak by to mohlo posobit ze som vysiel z pralesa...Takze nasledovali dalsie loko 372 (3x), Berta, BR50, 810 a dalsie, dnes ich je asi 15. Teraz sa dostavam k jedinemu problemu a profici radte ! Nechapem pointu ovladania kolajiska multimausom. Priklad: v kolajisku stoji 8 loko, sucasne moze jazdit bez kolizie cca 5 loko. Takze ovladam MM 5 loko, ako mam este zvladat ovladat 23 vyhybiek digitalom (MM) ? Teraz neberem v uvahu automaticku prevadzku a riadenie PC. Vyriesil som to po svojom. V elektronike nie som laik, mal som predstavu ovladacieho pultu tak, aby som stal nad kolajiskm a vsetko mal pod kontrolou, vratane indikacie polohy vyhybiek a neskor aj polohy vlakov. Vyhrabal som zo zasob nejake historicke Atmely a vytvoril skusobnu verziu ovl.pultu. Jednym tlacitkom ovladam polohu jednej vyhybky, takze pult ma 23 tlacitok. Packove prepinace sa mi zdali neprakticke. Takto mam uplny prehlad na situaciou a zaroven nenahraditelny pocit ze vsetko riadim, rychlost suprav vlakove cesty, tym ze vyhybky ovladam cez mikrokontroler je moznost jednym tlacitkom nastavovat vlakove cesty a zaroven ovladat kazdu vyhybku individualne. Je to len vec obsluzneho programu. Uz mam nakupene IR senzory Nemecek, tie budu sledovat polohu vlakov. Teraz je objednana dalsia MM (wifi) MM budu sucastou pultu. Budu iba polozene po stranach pultu. Zaver: moj prechod na digital sa uskutocnil raketovou rychlostou, po roku je 15 masin ozvucenych, teraz nasleduju digitalne spriahla , neskor navestidla, (program uz mam napisany), a stavba krajiny postupuje omnoho pomalsim tempom. Este poznamka, po kupe starsetu som po dvoch mesiacoch nahradil malu centralku Roco velkou Z21, ved je nutne nastavovat a citat CV, bez toho to nepojde. Takze pre vahajucich, jednoznacne digital, je 21 storocie !!
Vsetkym vela zdaru ! Jde to!

mierka TT
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod Brejla » ned 05 bře, 2017 7:11 am

Myslím, že než kupovat k Z21 (z21) wifi MM je lépe použít obyčejný tablet. Je přehlednější na ovládání, většinou i levnější a je k dispozici ihned. Kdy bude wifi MM je ve hvězdách.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod BohousP » ned 05 bře, 2017 9:10 am

dudlifuk píše:pridam moje skusenosti z prechodu na digital. Presiel som si tym pred rokom, takze v podstate zaciatocnik. zacalo to zakupenim starsetu Roco (sergej + 3x Zaes = nadherna zostava) Po prvych odjazdenych metroch bolo nadsenie neopisatelne. Plynule rozjazdy, svetla aj pocas statia, elegantne a citlive ovladanie cervenym MM. Rozhodnutie bolo jednoznacne pokracovat v digitalizacii. Nasledoval nakup dekoderov na digitalizaciu troch BTTB. ...

Hodně lidí podlehne iluzi, že starší mašinky se doplněním dekodéru změní na digitální. Také jsem to zkoušel, je to mnoho práce s nevalným výsledkem. Spíš to většinu lidí odradí. Sběrače, cukající motorky, spřáhla i nápravy, téměř vše na výměnu. Skutečně nejlepší nechat jako statickou kulisu do depa, nebo někam, kam není moc vidět. Ono i to provedení moc modelářské není. Znám lidi, ale to jsou Modeláři s velkým M, kteří to zvládnou. Ale jsou i lidé, kteří zvládnou celou mašinku novou ...
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2926
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod fulda » ned 05 bře, 2017 10:59 am

... kdo nemá rád tablet, ten si udělá normální ovládací pult, jako je třeba TENTO.
Popisky komponent na mojí stránce jsou snad notoricky známé.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4873
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod dudlifuk » ned 05 bře, 2017 1:56 pm

dudlifuk píše:
pridam moje skusenosti z prechodu na digital. Presiel som si tym pred rokom, takze v podstate zaciatocnik. zacalo to zakupenim starsetu Roco (sergej + 3x Zaes = nadherna zostava) Po prvych odjazdenych metroch bolo nadsenie neopisatelne. Plynule rozjazdy, svetla aj pocas statia, elegantne a citlive ovladanie cervenym MM. Rozhodnutie bolo jednoznacne pokracovat v digitalizacii. Nasledoval nakup dekoderov na digitalizaciu troch BTTB. ...
BohousP píše:
Hodně lidí podlehne iluzi, že starší mašinky se doplněním dekodéru změní na digitální. Také jsem to zkoušel, je to mnoho práce s nevalným výsledkem. Spíš to většinu lidí odradí. Sběrače, cukající motorky, spřáhla i nápravy, téměř vše na výměnu. Skutečně nejlepší nechat jako statickou kulisu do depa, nebo někam, kam není moc vidět. Ono i to provedení moc modelářské není. Znám lidi, ale to jsou Modeláři s velkým M, kteří to zvládnou. Ale jsou i lidé, kteří zvládnou celou mašinku novou ...

tym si asi musi prejst naozaj kazdy, je to nejaky sentiment k tym masinkam BTTB ked ich skladujete niekolko rokov a tesite sa z nich a zrazu maju ist do srotu. Davame im este sancu ...
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod dudlifuk » ned 05 bře, 2017 2:01 pm

Brejla píše:Myslím, že než kupovat k Z21 (z21) wifi MM je lépe použít obyčejný tablet. Je přehlednější na ovládání, většinou i levnější a je k dispozici ihned. Kdy bude wifi MM je ve hvězdách.


povodne som chcel mat dva cervene MM, ale ked sa v ponuke objevil wifi MM, bude prakticke zobrat ho do ruky a utekat na druhu stranu kolajiska. Tablet mam ale zatial som si nezvykol. Neskor sem hodim nejake fotky mojej koncepcie.
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod JendaTT » ned 05 bře, 2017 6:34 pm

Co je na tabletu špatného - na jedné polovině mají kluci fotku kolejiště, v ní zasazené ovládání výhybek a na duhé mají ovládání vybrané lokomotivy. Mají o všem přehled, mohou být u kolejiště kde chtějí a ovládat si co chtějí. Pro nenáročné kolejiště (do skryťáku není moc vidět) a provozu několika mašin a lidiček najednou naprosto v pohodě. Dokonce si i kamarád občas přijde zajezdit se svým chytrým telefonem :D

Červenou MM už téměř nepoužíváme...
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod dudlifuk » ned 05 bře, 2017 6:44 pm

Jasne ! Presiel som na digital presne pred rokom, musim si tym prejst, skocit od analogu na tablet, plus vsetko co k tomu patri, (loko dekodery, vyhybkove dekodery, navestidlove dekodery atd atd) to asi nespravil nikto. Tablet je pripraveny a ked ma omrzi MM idem rozhodne do toho. Mozno aj automaticka prevadzka cez PC ma bude casom lakat, uvidime...
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod JendaTT » ned 05 bře, 2017 7:10 pm

Na tabletu je právě super to, že se na jedné obrazovce dá zobrazit komplet ovládání lokomotivy (včetně všech funkčních tlačítek najednou), ovládání výhybek, návěstidel a dalšího příslušenství (u nás osvětlení domečků a pouličních lamp, v plánu je nádražní hlášení). Zatím neřeším ovládání přes PC, ale rozhodně bude - jen co dodělám zpětný ohlas (detekci obsazení kolejových úseků).
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod dudlifuk » pon 06 bře, 2017 7:48 am

No zacina ma to zaujimat, ale asi bude vhodnejsi vacsi tablet ako 8". Dobre tomu rozumiem, ze si obrazovku rozdelis na dve poloviny, ovladanie loko a ovladanie prislusenstva? No hned ma napadlo spustit aplikaciu na dvoch tabletoch a jeden mat pre loko a druhy prislusenstvo. Toto by mohlo byt vysvetlenie preco napr. ovladat cez DCC osvetlenie budov, mne sa to zdalo uplne zbytocne. Ja sice ovladam osvetlenie cez mikrokontroler ale len kvoli efektom (obcasne prebliknutie vybojky, efekt zvarania prepinanie svetiel v budovach atd)

dik za inspiraciu
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod JendaTT » pon 06 bře, 2017 9:11 pm

Mám 10" tablet, kluci nají 8", někdy jezdím jen s 5" mobilem. Na tabletu to pak může vypadat třeba takto nebo takto. Je pravda, že mě nenapadlo použít jeden tablet pro ovládání dvou lokomotiv najednou a jeden jen na ovládání kolejiště - to se mi jako nápad líbí, ale spíš to bude tablet pro kolejiště a telefon pro lokomotivy :)
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod Brejla » úte 07 bře, 2017 5:05 am

Pokud se má tabletem ovládat i kolejiště, tak je skoro nezbytná velikost 10". U složitějších schemat a klepajících se rozměrnějších prstů už je i tak trochu problém se trefit do správné polohy výhybky při rozděleném display na dvě části.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků