Flokovačka

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Flokovačka

Příspěvekod halflife » stř 22 úno, 2017 9:37 am

Na Facebooku v komunitě "Modelová železnice H0" jsem se zmínil o stavbě flokovačky. Abych nemusel posílat návod každému zvlášť, a podělil se i s ostatními, zakládám toto téma.
Na výrobu vlastní flokovačky mne přivedl tento návod, který sloužil jako inspirace a děkuji tedy autorovi. (http://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2012120004)
Jako zdroj VN jsem použil zdroj pro ionizátor, který při 12V dává na výstupu 15kV. Dá se sehnat i s 20kV, ale to mi už přijde zbytečné. Cílem bylo vytvořit něco jednoduchého na stavbu, za přijatelnou cenu, s možností napájení přes baterii i za pomocí 12V síťového zdroje.
Zdroj jsem koupil na ebay (http://www.ebay.co.uk/itm/262441614367). Dá se koupit i od jiných prodejců.
Jako tělo flokovačky jsem použil instalatérskou trubku DN40, kterou jsem již nijak neupravoval ani neřezal. Zásobník na statickou trávu je k trubce přichycen pomocí zátky hrdla, která se kupuje samostatně. Ve dnu misky jsem vyfrézoval díru o průměru zátky. Zátku prostrčil dne. Jako zásobník se dá použít jakákoli kulatá uzavíratelná miska. Já odcizil manželce Avent, která má víčko na závit. Ve víčku jsem vyřízl díru, frézou dočistil a pomocí tavné pistole přilepil nerezovou síťku (před lepením nutní zaletovat drát z ionizátoru). Abych si byl jistý, že je zařízení v provozu a baterka je OK, použil jsem 12V, 5mm LED diodu, která je připojená za spínačem (při stisku sepnuto). Dále je použit konektor na 9V baterii. Jako ucpávku horní části těla jsem použil taktéž instalatérskou trubku (myslím DN32), kterou jsem u rozšíření uřízl. Tato trubka šla nasunout do DN42. Tu jsem opět zaslepil ucpávkou. Výhodou je, že do ucpávky pro trubku DN32 se vejde zmíněná 9V baterie a zátka lze vyndavat a tedy i snadno měnit baterie. Jako option mám ještě jednu zátku pro DN32, ve které je konektor pro síťový 12V zdroj, ke kterému je připojen stejný adaptér jako k 9V baterii (pozor dva konektory proti sobě = opačná polarita). Tudíž stačí vyndat baterku, zátku s konektorem připojit na konektor pro baterku a jede se na zdroj.
Flokovačka by měla s 9V baterii dávat cca 10kV, při 12V zdroji 15kV. Osobně jsem žádný velký rozdíl kvality flokování nezaznamenal.
Bezpečnost zařízení nedokáži posoudit a pracuji s respektem. Pokud tedy někdo bude flokovačku dle návodu stavět, je to na vlastní nebezpečí!
Zde je pár fotek: http://www.rajce.net/a13774979

Pokud bude mít někdo námět na vylepšení, uvítám příspěvky. Rád i uvidím Vaše výsledky :-)
Do budoucna bych ještě chtěl vyzkoušet verzi po vzoru mnitky, který má zdroj mimo a jako zásobník trávy používá malou cukřenku. Toto řešení bude asi vhodnější na malé, těžko přístupné plochy.
Přílohy
IMG_5723.JPG
halflife
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon 14 říj, 2013 10:29 am

Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků