Letované modely - začátek

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Letované modely - začátek

Příspěvekod radeksindy » stř 07 zář, 2016 7:52 pm

Model vežáku jsem nepájel ani neviděl, ale nepředpokládám, že by spájení dvou vrstev bočnice bylo jinénež na jiných modelech. Pro spájení podobných věcí používám dva postupy, každý má své pro a proti

1. Očistím obě plochy, potřu pájecí pastou a přiložím k sobě. Celé to spasují kolíčky a okraje v místě práce ještě pinzetou. Naberu na hrot cín a po okrajích postupně spájím dohromady. Cín dokáže zatéct velmi hluboko, klidně je možné dodat do spáry další pájecí kapalinu a dodávat další cín. U opravdu velkých ploch je nevýhoda, že skutečně nezateče cín všude a pokud je jedna plocha hodně tenká (tenký plech leptaný do půl kvůli naznačení nýtů), tak pak mohou nastat problémy při pískování. Pokud si člověk nedá pozor, dokáže písek tenčí vrstvu docela vyklepat a udělat na ní boule. Ne vždy, jen varuji, že taková situace může nastat. Při dokonale spojených plochách k tomu nedojde,

2. Očistím obě plochy, nanesu pájecí pastu a spasuji oba díly. Pak vezmu plynovou páječku a přejedu párkrát plamenem. Rychlé, ale blbě se kontroluje prohřev. Když je tepla moc, snadno se plechy ohnou. Rovnání nestojí obvykle za nic.

Při práci s hrotovou páječkou je potřeba mít na paměti, že teplo se přenáší přes cín. Ne kontaktem hrot/součástka. Když mezi dvě spojované součástky nanesete pájecí pastu, je potřeba, aby pasta trochu "koukala" ven. Hrotem se pak dotýkáte pasty a ne jen materiálu okolo. Pokud se pocínují dvě součásti a pak se budete snažit je spojit prohříváním dotekem hrotu, tak se nadřete.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Letované modely - začátek

Příspěvekod Tobyška » stř 07 zář, 2016 8:24 pm

To Radeksindy,
ještě aby mi bylo úplně jasno, pájecí pasta je tavidlo s cínem nebo jen samotné tavidlo?
Díky BT
Tobyška
 
Příspěvky: 180
Registrován: pát 06 úno, 2015 11:21 am

Re: Letované modely - začátek

Příspěvekod radeksindy » stř 07 zář, 2016 8:47 pm

Pájecí pasta je s rozemletým cínem. Ale není nutno ji používat, sám to dělám zcela výjimečně. Jen jsem chtěl naznačit jak pracovat i s ní. Nikdy nebude fungovat postup, kde se suchý hrot bez cínu dotýká leptu nebo odlitku a snaží se ohřátím materiálu roztavit cín kdesi na druhém konci.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Letované modely - začátek

Příspěvekod Tobyška » stř 21 zář, 2016 3:03 pm

Při shánění informací o pájení leptů jsem narazil na starší brožuru od anglického guru přes stavbu mašinek z leptů Iana Ricea.
Přeložil jsem kapitolu o pájení, kde dost polopaticky vysvětluje problém a popisuje fígle, které používá: páječku s hroty "long life", pájku s teplotou tání 145 st.C, tavidlo na bázi kyseliny fosforečné. Popisuje jak lepty čistí a jakým způsobem je pájí.
Překlad je v příloze
Přílohy
pájení překlad upr.pdf
(71.53 KiB) 493 krát
Tobyška
 
Příspěvky: 180
Registrován: pát 06 úno, 2015 11:21 am

Re: Letované modely - začátek

Příspěvekod milan ferdián » stř 21 zář, 2016 3:08 pm

Díky Tobyško,aspoň se podívám do oblasti,které vůbec nerozumím a snad se i něco naučím. :wink:
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Letované modely - začátek

Příspěvekod tusakvlasta » ned 29 led, 2017 11:47 pm

Chystám se stavět obyčejný uhlák z leptu a zajímal by mě názor zkušených. Myslím si že je lepší spájet skříň vozu pájkou s vétší teplotou tavení a ty menší díly na skříň připájet pájkou s nízkou teplotou. Někde jsem četl opačný názor/postup a to mi nepřipadá logické. Mám vybavení pro pájení mikropájku, horký vzduch a hořák.
Dík za radu.
Uživatelský avatar
tusakvlasta
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 21 pro, 2010 11:03 pm

Re: Letované modely - začátek

Příspěvekod JanoH0e » pon 30 led, 2017 11:51 am

Ten postup je logický. Ak "bižutériu" pripájaš s vyššou teplotou na nepostavenú skriňu, skriňu môžeš potom pájkovať nižšou bez toho, aby niečo upadlo. Záleží na tom, ako náročná, koľko doplnkov, nutnosť ohýbať, zložitosť pájkovania daná stavebnica má. Takže napr. rôzne úchyty, oká, kotvy atď. napájkuješ na skriňu v nepostavenom stave a steny potom iba spojíš. Ale záleží to na stavebnici, niekedy je výhodnejšie postaviť skriňu a potom bižuteriu a potom môžeš ísť "tvojou" metódou.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Letované modely - začátek

Příspěvekod radeksindy » pon 30 led, 2017 2:02 pm

Je to jedno, protože pro uvedené modely to nemá smysl řešit. Všechno stačí spájet jednou, normální pájkou. Skříň je velká a bude potřebovat hodně tepla na spojení a ještě více na případné rozdělaní. Pájení detailů probíhá rychle a teplo dodávané nebude stačit na poškození skříně. Pájky s různou teplotou tavení mají smysl pouze tehdy, pokud se bezprostředně vedle sebe pájí detaily s podobnou velikostí, kdy dodané teplo má šanci zotavit sousední spoj. Pokud třeba děláte detail na spodku (např. krakorce, které jsou cca 10mm od sebe, jednotlivé příčníky rámu, sloupky na sříni atd.) tak se nebojte, že dotykem pájky v jednom místě vám upadne sousední.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Letované modely - začátek

Příspěvekod tusakvlasta » úte 21 úno, 2017 8:22 pm

Napadla mě myšlenka amatéra. Teď jsem potřeboval připájet k objímce autožárovky drát a kalafuna nicmoc a tak jsem použil jemně navlhčený párátko v pájecí kapalině Rasant a chytlo se to hned. Proto mě napadlo použít pro nanášení třeba hrot ze starý vypsaný fixy pro opravdu tenký a slabý nanešení kapaliny aby pájka při pájení potom neoblemtala zbytečně okolí pájenýho místa. Taky by byla výhoda kdyby ta kapalina byla něčím zbarvená aby to bylo při nanášení dobře vidět.
Uživatelský avatar
tusakvlasta
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 21 pro, 2010 11:03 pm

Re: Letované modely - začátek

Příspěvekod rawen » úte 21 úno, 2017 9:03 pm

tusakvlasta píše:Napadla mě myšlenka amatéra. Teď jsem potřeboval připájet k objímce autožárovky drát a kalafuna nicmoc a tak jsem použil jemně navlhčený párátko v pájecí kapalině Rasant a chytlo se to hned. Proto mě napadlo použít pro nanášení třeba hrot ze starý vypsaný fixy pro opravdu tenký a slabý nanešení kapaliny aby pájka při pájení potom neoblemtala zbytečně okolí pájenýho místa. Taky by byla výhoda kdyby ta kapalina byla něčím zbarvená aby to bylo při nanášení dobře vidět.

Na e-bay (i u nás) se prodávají plnitené umělecké štětce, do kterých kapalinu naleješ


Kapalina je slabě modrá, barvit netřeba.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Předchozí

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků