Digitální spřáhlo SD-Modell

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Digitální spřáhlo SD-Modell

Příspěvekod jirkah » stř 13 črc, 2016 3:16 pm

Ahoj myslím si , že tato novinka si zaslouží svoje vlastní vlákno .Hlavně pro nováčky aby našli ucelenou myšlenku na jednom místě.
Přidám odkaz na článek , který jsem napsal , po předešlé spolupráci s JendaTT,Lokopin,Miloš Peták a výrobcem spřáhla SD-Modell. Děkuji za spolupráci.

Jako příklad zapojení je Lokomotiva Brejlovec model 36261 výrobce : Roco
Více zde: článek spřáhlo
Určitě postupně přidám další možnosti zapojení na jiný model s jiným dekodérem a budu rád když se podělí o zkušenosti další kolegové.
Na Závěr je to prostě nádhera a nelituji investice 20€ :-) .

Jirka JHvlaky
Přílohy
SD-Modell.png
SD-Modell.png (242.89 KiB) Zobrazeno 12697 krát
......................................
Jiří Hocmann TT,DR5000,MGP
http://jhvlaky.webnode.cz
Uživatelský avatar
jirkah
 
Příspěvky: 360
Registrován: sob 29 zář, 2012 8:32 am
Bydliště: Plzeň jih

Re: Digitální spřáhlo SD-Modell

Příspěvekod mpinta » stř 13 črc, 2016 7:31 pm

Vyhovuji nátlaku :D a informuji o svém článku na toto téma.
http://lokopin.wz.cz/body.php/digital/sprahlo.htm
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Digitální spřáhlo SD-Modell

Příspěvekod JendaTT » stř 13 črc, 2016 10:40 pm

Ahoj, jen doplním pár poznatků:
- při montáži na Roco brejlovce jsem volil kompromis a než bych zasahoval do modelu v okolí pluhu, raději jsme přistoupil na to, že mi spřáhlo více "vyčuhuje" a asi o 1,5mm zvětší mezeru mezi nárazníky lokomotivy a vagonu
- zatím jsem nezaznamenal samovolné rozpojení v obloucích nebo na výhybkách (EW1)
- pokud chcete někdo provozoval spřažené lokomotivy, tak je potřeba nechat na jedné straně lokomotivy klasické spřáhlo, pomocí elektromagnetického od SD-modell lokomotivy spřáhnout nejdou
- souhlasím, že i přes cenu 20€ je to hodně fajnová věc, a to i díky funkci ZIMO dekodéru, kdy rozpojení vypadá hodně dobře, a to včetně zvuku - tady si dovolím malou ukázku se zvukem
- a ještě drobnost na závěr. Když jsem narazil na problém, že ZIMO dekodér v Roco brejlovci nemá osazené koncové součástky pro FO1 a FO2 a tedy nelze tyto funkční výstupy použít, kontaktoval jsem podporu ZIMO, jestli je možné, že by na jejich dekodéru nebyly výstupy funkční. Reakce byla okamžitá - přiznali, že Roco chtělo dekodér, kdy nebudou výstupy aktivní, resp. nebudou osazené koncovými stupni. A navrhli mi, ať jim dekodér z brejlovce zašlu a oni mi obratem pošlou zpět nový, ale plnohodnotný, včetně nastavených CV dle zaslaného dekodéru. Nebo že to lze vyřešit posilovačem pomocí tranzistoru a rezistoru. Mě stačilo jen to zapojení posilovače, vše mi v emailu perfektně popsali, včetně nastavení patřičných CV. Pak vše fungovalo na první zapojení. Takže tady má u mě ZIMO podpora jedno velké významné plus.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Digitální spřáhlo SD-Modell

Příspěvekod jirkah » čtv 21 črc, 2016 7:01 pm

Tak jsem doplnil další možnost připojení spřáhla , tentokrát Bardotka AŽD Praha výrobce MTB-model dekodér MX645P16 zvukový projekt Artol. Více na odkaze Barča AŽD od MTB .Doplním , že nastavení je na originálním zvukovém projektu Artol a originální nastavení dekodéru ovládáno tlačítkem F10 , kde je zvuk rozpojení. Na jiném zvukovém projektu je nutno změnit nastavení CV dle potřeby jinak nebude spřáhlo funkční !Upozornění vodiče jsou letovány přímo na dekodér! příprava pro spřáhla na čele lokomotivy je pro dekodér MX645P16 nefunkční , funkční je pouze u dekodéru MX648P16 , ale za předpokladu , že je nastaveno jinak CV, to znamená , že pokud uděláte nastavení podle tohoto návodu nebude spřáhlo funkční.Návod je pouze pro MX645P16 !
......................................
Jiří Hocmann TT,DR5000,MGP
http://jhvlaky.webnode.cz
Uživatelský avatar
jirkah
 
Příspěvky: 360
Registrován: sob 29 zář, 2012 8:32 am
Bydliště: Plzeň jih

Re: Digitální spřáhlo SD-Modell

Příspěvekod Fox » čtv 13 říj, 2016 9:22 am

Vážení kolegové,
jsem zase po létech TT začátečník a proto jsem se neodvažovat mít všetečné otázky na zkušené, například jak může být dobře simulován provoz a posun, když musím mít v kolejišti pevně zabudované rozpojovače, případně pořád vstávat a rozpojovat soupravy ručně (a hlavně jak to může někoho bavit) :D . Tento (a nebo podobný) systém to asi řeší. Na vlastní montáž a zapojení si zatím ani zdaleka netroufám, mám hodně co dělat s kolejištěm :D ... Našel by se někdo, kdo by byl ochoten instalaci a zprovoznění za rozumnou odměnu provést? Dodává již tato spřáhla a související servis nějaký prodejce v CZ?
(mám na mysli Rosničku Tillig a Kocoura MTB, oba DCC, Kocour se zvukem. Typy dekodérů zjistím.).
Díky za odpověď
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Digitální spřáhlo SD-Modell

Příspěvekod pavel_tt » pát 03 úno, 2017 10:18 pm

Po shlédnutí stránek a videí Jiřího Hocmanna jsem se rozhodl "digitální spřáhlo" vyzkoušet. Na tuzemských e-shopech jsem ho v nabídce našel pouze u itvlaky.cz, ale pouze na objednání. Zapátral jsem u výrobce, ale nějak jsem nenašel možnost odeslání do ČR. Náhodou jsem narazil na e-shop elriwa.de. Nabízejí spřáhlo za 20,-€ stejně jako výrobce, spřáhla mají skladem a zasílají i do ČR. Objednal jsem si 6 ks, což je vzhledem k dopravnému (do ČR 13,-€) asi minimální rozumné množství. V objednávce jsem zaškrtnul platbu při dodání, ale někde se vloudila chybka, poslali fakturu a chtěli platbu předem. Tak jsem to risknul. V sobotu večer jsem bankovním převodem (220,-Kč poplatek Č. spořitelně) poslal požadovanou částku, v úterý obdržel avízo, že zásilku předávají dopravci a ve čtvrtek jsem zásilku držel v ruce. Zásilka byla dobře zabalená, kompletní, spřáhla byla funkční.
Spřáhla jsem instaloval nejprve na Brejlovce dle návodu J.H. Brejlovec má plnohodnotný dekodér MX646N. Návod je perfektní, jenom jsem si vlastní nepozorností připravil horkou chvilku.
Před instalací spřáhel na lokomotivu jsem se rozhodl "naprogramovat" patřičná CV. Nejprve přesun zvuku rozpojení z klávesy F18 na klávesu F2 (ovladač ROCO MultiMouse, zvuky "jacek"). K přesunu je třeba programovat "vysoká CV" a tudíž použít nejprve CV7 s patřičnou hodnotou a následně programovat požadované CV. Po přesunutí zvuku jsem "nevypnul" CV7 a místo programování CV pro spřáhlo došlo k programování jiných CV. Naštěstí jsem mi vše podařilo vrátit zpět. Potom již lokomotiva reagovala přesně dle návodu: přirazí - rozpojí - poodjede.
Instalaci spřáhel na lokomotivu jsem provedl dle návodu J.H. s menšími úpravami, které lze vidět na wwww.masinkyna1miste.netstranky.cz Neosvěčila se mi instalace spřáhla zasunutím da šachty "na první čep". Spřáhlo se viklalo a vlastní vahou kleslo, takže byl problém se souosostí s vagónem. Po marných pokusech o seřízení jsem "první" čepy odřízl, spřáhlo zkrátil o cca 0,5mm a nacvaknul na "druhé" čepy. Potom v šachtě drží jako originální. Je však třeba pro spřáhlo zvětšit otvor v pluhu (nahoru i dolů).

Další na řadu přišla parní lokomotiva 377 se zvukem, ČSD, III Roco 36043.
Dekodér má stejný (MX645P16) jako Bardotka v návodu J.H., takže programování přesně podle návodu. Jenom mě překvapilo, že na dekodéru chybí dva "šváby" proti vyobrazení v návodu. Přesto, ale funguje. Bližší informace o instalaci spřáhel do lokomotivy budou na wwww.masinkyna1miste.netstranky.cz

A poslední na řadu přijde opět Brejlovec, tentokrát se "zjednodušeným" dekodérem MX646N.
pavel_tt
 
Příspěvky: 14
Registrován: sob 28 led, 2017 1:52 pm

Re: Digitální spřáhlo SD-Modell

Příspěvekod Zlámalík » pon 20 úno, 2017 11:25 pm

Pánové, objednal jsem pokusně 10 ks spřáhel od výrobce a jsou k mání na TTmodelar.eu.
http://ttmodelar.eu/index.php?route=pro ... t_id=15336

Zatím je cena daná náklady na pořízení, ale další dodávky budou levnější, za cca stejnou cenu, jako u výrobce!
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1781
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Digitální spřáhlo SD-Modell

Příspěvekod pavel_tt » úte 02 led, 2018 7:02 pm

Ahoj,
rozšířil jsem montáž digitálního spřáhla na Hektora Tillig 02623.
Návod na wwww.masinkyna1miste.netstranky.cz
pavel_tt
 
Příspěvky: 14
Registrován: sob 28 led, 2017 1:52 pm

Re: Digitální spřáhlo SD-Modell

Příspěvekod Fox » pát 23 lis, 2018 6:18 am

Pánové, dovoluji si poprosit o radu a pomoc s instalací spřáhel SD Modell. Před rokem jsem si pořídil V100 ROCO se zvukem a prodejce mi tam zabudoval tato spřáhla (i když musel využít výstupy pro koncová světla). Funguje to v praxi velmi dobře, tak jsem uvažoval o pořízení další mašiny na posun. Uvažoval jsem o Kocouru T448.0618 MTB - ale prodejci se do montáže zjevně nehce, tvrdí, že to na tento typ rozhraní a zvukového dekodéru "nejde".
Máte někdo zkušenosti s osazením na tento model? A pokud ano, byl by někdo ochoten mi s tím trochu pomoct - s touto oblastí modelaření jsem se ještě moc neseznámil, v životě jsem žádnou mašinu ani nerozebíral :D . Pokud bych našel rádce a pomocníka, koupil bych ozvučeného Kocoura a spřáhla samostatně. Najde se někdo ochotný se s tím zabývat (na moje riziko :D )? Případně přes SZ. Díky.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Digitální spřáhlo SD-Modell

Příspěvekod jirkah » sob 01 pro, 2018 9:45 pm

Ahoj , tady je jedno potencionální riziko , že se musí naletovat vodič od spřáhla přímo na patici u dekoderu , proto prodejce asi nechce :-). Jinak by to neměl být problém , ale třeba Já bych si na to letování netroufl , protože jsem slepej jak patrona a je tam strašně málo místa pro letování.Bohužel je možnost , že se dekoder neodbornou manipulací odebere na onen svět :shock: Pokud mám dobré info tak se o to bude pokoušet Petr Balíček .
......................................
Jiří Hocmann TT,DR5000,MGP
http://jhvlaky.webnode.cz
Uživatelský avatar
jirkah
 
Příspěvky: 360
Registrován: sob 29 zář, 2012 8:32 am
Bydliště: Plzeň jih

Re: Digitální spřáhlo SD-Modell

Příspěvekod MiG » sob 01 pro, 2018 10:56 pm

Slepost není největší problém, protože se dá většinou dokompenzovat spojkami a rozptylkami.
Horší je třes rukou. Tomu se dá pomoci je částečně, kratší páječkou.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Digitální spřáhlo SD-Modell

Příspěvekod Fox » ned 02 pro, 2018 7:02 am

Ano, oslovil jsem pana Balíčka - má o instalaci spřáhla pěkné video https://www.youtube.com/watch?v=YamMrlVruHY . Vlastního elektrického připojení bych se tolik nebál, spíš nerozumím dobře nastavení CV - tak daleko jsem do tajů DCC ještě nepronikl. Ale dost mně to štve, protože jsem se dřív elektronikou živil, nejen teoreticky, ale i s páječkou v ruce :D . Vůbec je pro mně dekodér v mašině zatím velká záhada. Musím na tom zapracovat.
Jinak k připojení: nevím proč třeba nevyužít výstup pro osvětlení kabiny (tam, kde ta funkce je) - to mi připadá nezajímavé a oželel bych to. Potom by se nemuselo letovat na dekodér, ale někam na plošňák, případně použít příslušný drát. Spřáhla jde asi zapojit paralelně, mohou se zvedat současně, to by nemělo ničemu vadit.
Je to ale hodně výzkumu a věřím, že to pan Balíček zvládne, držím mu (i sobě) palce. Jinak poznámka: SD Modell nabízí spřáhla už i pro měřítko N https://www.sd-modell.de/produkte/n-digitalkupplung/.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Digitální spřáhlo SD-Modell

Příspěvekod jipol57 » ned 02 pro, 2018 11:39 am

Jestli potřebuji plus pól a nechci ho tahat z dekodéru, tak by se měl taky získat s pomocí dvou diod připojených přímo na vstupy od kolejí. Na každou kolej připojit anodu a na spojených katodách je plus. Proč by to nemělo stačit pro cívky spřáhla.
Kdybych potřeboval mínus pól, tak diody obráceně. Katody na koleje a na anodách bude mínus. Je to vždycky taková polovina Graetze můstku.
jipol57
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Digitální spřáhlo SD-Modell

Příspěvekod dudlifuk » ned 02 pro, 2018 5:22 pm

Fox píše:Jinak k připojení: nevím proč třeba nevyužít výstup pro osvětlení kabiny (tam, kde ta funkce je) - to mi připadá nezajímavé a oželel bych to. Potom by se nemuselo letovat na dekodér, ale někam na plošňák, případně použít příslušný drát. Spřáhla jde asi zapojit paralelně, mohou se zvedat současně, to by nemělo ničemu vadit.

k pripojeniu spriahla je mozne pouzit lubovolny funkcny vystup, to je v principe jednoduche. Ale nastavenie spravnych CV pre konkretny vystup je uz vysoka skola. Spriahlo moze byt zopnute len kratky moment, je to presne dane vyrobcom, inak prehori cievka spriahla. Prave toto je jeden z parametrov v CV, kde sa urcuje doba zopnutia funkcneho vystupu. Takze s pripojenim na vystup osvetlenia kabiny by som bol opatrny.
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Digitální spřáhlo SD-Modell

Příspěvekod Fox » ned 02 pro, 2018 6:53 pm

Jasně, pro ovládání spřáhla se musí nastavit příslušné CV. Nejde jen o cívky spřáhla, ale i poodjeti mašiny.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků