Výroba stahováku

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Výroba stahováku

Příspěvekod RadekH0 » sob 28 led, 2017 5:06 pm

Ahoj,
před nějakou dobou jsem si potřeboval nalisovat nějaká ta ozubení na hřídelky. Po nějaké době mě ale lisování pomocí kladívka přestalo bavit a začal jsem na internetu hledat nějaký ten stahovák. Několik určených pro modelovou železnici jsem sice našel, ale ta CENA!
Proto jsem se jako strojař rozhodl vyrobit si vlastní a to rovnou 10 kousků (pro kamarády) :lol:
Budu sem postupně dávat nějaký fotky z výroby. Z těch 10 kusů možná tak 2-3 kousky zbydou, tak je sem možná dám na prodej.

Radek
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Výroba stahováku

Příspěvekod RadekH0 » sob 28 led, 2017 5:12 pm

A tady už něco z výroby, jako první bylo na řadě vyfrézování drážek pro pohyb ramen a přesahu kvůli dobrému upnutí lisovaných součástek. Pak jsem pomocí vykloněného vřetene začal vytváře špičku ploch pro lisování kvůli lepší dostupnosti v hůře dostupnách místech.

Odkaz na fotky: http://radekh0.rajce.idnes.cz/Stahovak/ ... 111414.jpg
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Výroba stahováku

Příspěvekod RadekH0 » sob 28 led, 2017 7:51 pm

Včera proběhl další postup prací.
Začal jsem frézovat samotné tělo stahováku. Jako první přišlo na řadu vyvrtání dvou děr pro červíky a jedné pro hlavní šroub. Pak jsem začal kotoučovou frézou vytvářet drážky pro ramena stahováku. Bylo to asi to nejhorší z celé dosavadní výroby, protože drážky musí být v ose a zároveň musí být dostatečně široká pro hladký pohyb ramen, ale zase né moc kvůli moc velké vůli :lol:
Zbývá ještě strojně vyříznout závity a vysoustružit, následně zakalit nástrčné trny.
Ještě byla upravena šířka kluzných ploch ramen. Odtěď bude možné lisovat věci o minimálním rozměru cca 2mm. Pro představu jsem udělal fotku před a po.

Tady zase odkaz na fotky: http://radekh0.rajce.idnes.cz/Stahovak/ ... 063949.jpg
Radek
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Výroba stahováku

Příspěvekod fruit » úte 31 led, 2017 5:19 pm

Stahovák vypadá moc pěkně, není nad to si vyrobit vlastní nářadí :)

Kdyby náhodou nějaký zbyl, měl bych o jeden zájem.
H0 ČSD IV. epocha
fruit
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 31 led, 2017 1:58 pm

Re: Výroba stahováku

Příspěvekod rawen » úte 31 led, 2017 6:37 pm

Zajímavý stahovák byl vidět i na Zababově v Olomouci...
Určitě se těším na praktické zkušenosti a porovnání různých koncepcí.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Výroba stahováku

Příspěvekod vvitty » úte 31 led, 2017 6:59 pm

Zrovna tohle je lety proverena konstrukce...
Obrázek
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Výroba stahováku

Příspěvekod RadekH0 » čtv 02 úno, 2017 8:33 pm

Ahoj,
díky za kladné ohlasy. V pondělí by měly být hotový závity, tak sem dám zas nějaký foto. Ohledně konstrukce to je pravda, je to už léta prověřená konstrukce a proto jsem se jí při návrhu držel. Jediný rozdíl bude že místo šroubku a matky nejspíš použiju malé červíky M3 a hlavní šroub bude tvořit klasický imbus M5, páku nahradí samotný imbusák. Šroub měl při koupi celkovou délku asi 50mm, závit ale byl zhruba do poloviny. Takže jsem závity na soustruhu protáhl až k hlavě. Díky tomu se bude moct šroub využít v plný dýlce.

Ad. fruit: Díky za pochavalu. Když zbyde, tak s tebou počítám :D

Radek
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou


Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků