MODULY ÚSTÍ

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod Irudzi » pon 23 led, 2017 1:11 pm

mlha píše:
UncleFardy píše:No, my budeme muset použít něco, co mezi nalepením a zaštěrkováním vydrží déle. Přece jen máme ručně dělané výhybky a ne všechny vozy přes ně projedou hladce, takže sem tam něco bude třeba přibrousit, a to se zjistí, až přes to bude jezdit všechno možné. Krátký vůz s kovovým dvojkolím problém nemá. Delší vůz s plastovým dvojkolím na některých místech zadrhává. Vím že něco takového by se v roce 2017 na modulu nemělo vůbec objevit, ale nevím jak lokomotivy, třeba parní s více spřaženýma nápravama, jestli projede hladce, rosnička a tak. V tomhle s kolegy souhlasím, to se musí otestovat. Štěrkování bude až po testech. Provozních testech.

Ten vteřiňák neurveš


Jaja, Mlha má pravdu. Z vlastní praxe v podstatě klubu, moduly i velkých rozměrů, které jsou rozestavěny již leta a které ještě nějakou dobu vzhledem k jejich modelářské náročnosti zůstanou jen zakolejovány (depo), jsou lepeny kyanoakryl. lepidlem. 8)
Uživatelský avatar
Irudzi
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 02 bře, 2008 8:49 am
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod mizl » pon 23 led, 2017 4:26 pm

fárdy ... Nejprve je třeba se zamyslet nad teorií funkce samotného lepidla. Sekundové lepidlo lepí, až když ztratí kyslík. V opačném případě ztvrdne až když "vytěká". To znamená, že když si kápneš kapku vteřiňáku někam na sklíčko, tak pak máš cca 3 minuty na to, abys jej použil. Viz práce se špendlíkem. Po této době samo lepidlo "vytěká" a ztvrdne. pakliže naneseš lepidlo na jednu stranu součástky a položíš na požadované místo, stane se to, že lepidlo ztratí přísun kyslíku a v mžiku zatuhne a nemáš šanci s ní jakkoliv hýbat či srovnat. Nicméně je jeden malý fígl jak na to. Použitím zpomalovače zatuhnutí. Nicméně teď si nemůžu vzpomenout jak se jmenuje. Já ho osobně nepoužívám. Jediné co používám je debondér na rozlepení lepení spojů sekunďákem. Používám ten nejřidší, jaký se prodává v modelářském obchodě. Pokud vezmu malou kapičku tohoto sekunďáku na špendlík a přiložím jí na usazenou a srovnanou součástku, pak si samo lepidlo jakoby naleze do spáry a součástku přilepí. Vlastní zkušenost. Takto jsem postavil veškeré své plastové modely a nikdy se mi nestalo, že by spoj nebyl přilepený, či se jakkoliv po čase rozlepil. Sekunďák je dobré lepidlo. Jen je třeba se sním naučit pracovat. Pokud někdo bude tvrdit opak, pak s ním pracovat neumí.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod Myšpulín » pon 23 led, 2017 4:56 pm

Fárdy - Jak já ti rozumím .....

Mizl - Nikdo netvrdí, že je sekunďák špatné lepidlo. Jen s ním ani já neumím pracovat. Asi to bude chtít další hodiny a hodiny zkoušení a pak snad ...
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod cipisekmp » pon 23 led, 2017 5:25 pm

Ahoj kolegove. Ja uz jsem polozil peknych par metru koleji vcetne vetsiho nadrazi Raholec a opravdu nevidim v pokladce koleji problem. Pokusim se napsat svuj postup:
Ja jsem si narysoval na korek cary v miste kraju podlozi. Polozil koleje na misto, jen mistne heftl pripinackama, prubezne pri heftovani rovnal prazce tak aby byli vhodne mezi nimi nebot flexi se ruzne krouti. Urcil si mista kde chci mit letovane privody a tam jeden prazec vynechal ustipnutim a posunutim flexi podlozi. Jak jsem mel polozenou kolej tak aby se me vse libilo, tak jsem si oznacil mista pro draty jak na korku pod kolejama tak i na koleji samotne. Sundal kolej z modulu, zespodu oznacene mista ocistil jehlovym pilikem, naletoval ohle draty. V korku navrtal diry pro draty, (doporucuju klidne vetsi 6mm bez problemu) znova daval kolej na misto a uz fixoval na vic mistech pripinackama. Diky vetsim diram pro draty, se da kolej mirne posunovat tak aby se me to proste libilo Kdyz je dira presna tak s koleji nikdo nehne. Jak jsem celou kolej vyrovnal a zafixoval tak abych byl spokojen, tak ridkym sekundakem kapl mezi prazce cca kazdy 5-10 prazec jak me to proste pasovalo. Po zaschnuti pripinacky vytahat, zespodu modulu zalepit diry trebas silikonem v tube nebo akrylatem to je fuk jen proste zadelat. Pak sterkovat. Opravdu netreba v tom hledat vedu a honit 0,01mm. Je me jasne ze delam H0 coz neco sezere a TT musi byt presnejsi, ale oko neni narodni vybor a kolikrat to od oka vypada lip nez kdyz se to hodinu vymeruje a stejne to vypada divne.
Cipisekmp.
Ps: uz jsem i resil opravu nalepene koleje sekundakem a to tak, ze jsem kolej proste zespodu zalamovakem podrezal a posunul kde bylo treba. Znova zafixoval, zalepil a pod.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod UncleFardy » úte 24 led, 2017 5:28 pm

Kluci, děkuji za dobré rady. S vteřinovým lepidlem opravdu ještě na 100 % neumím, a tak s tím zápasím, jak píšu. Jen musím poznamenat, že co se týče práce s lepidlem, tak jsem měl na mysli lepení detailů vozů v TT, spíše než lepení kolejiva, byť jsem se k tomu v této diskusi dostal přes lepení kolejiva, tzn. leptaná brzdařská budka, leptaná madla (některá jsou fakt mini), leptané stupačky, příp. madla pod nárazníky ohnutá z 0,3 mm drátku a podobně. Jakákoliv kapka, kterou se mi podařilo udělat, byla až moc velká. Všichni (zkušení) říkáte, že vteřiňák je na to nejlepší (nemám důvod tomu nevěřit) a chce to jen získat ten správný grif (o tom nepochybuji). Mluvím tedy o stavebnicích v kombinaci plast základ-leptané detaily. Tzn. že pájení nepřipadá v úvahu.
Třeba udělat kapičku na špičce špendlíku, která se pak na něco přenese, je pro mě při vzlínavosti toho lepidla naprosto nedosažitelné, vůbec vám nevěřím, že to je možné :o Mám sto chutí to zkusit tak, že ten vteřiňák natáhnu do injekční stříkačky objemu 2 ml s nejjemnější dětskou jehlou a pak si v případě potřeby tu kapičku vytlačím přímo na lepené místo, kterého se budu špičkou jehly dotýkat. To by mohlo fungovat...
UncleFardy
 
Příspěvky: 484
Registrován: čtv 24 zář, 2015 4:47 pm

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod Dusan » úte 24 led, 2017 7:32 pm

Nemáš náhodou zbytky rámečků třebas od plastikových modelů ? nebo i něco ze zbytků stavebnic vagónů ? Z těch rámečků se dá nad zapalovačem vytáhnout plastiková nit o různé tloušťce a tu já používám na nanášení sekunďáku. Čím tenčí, tím menší množství lepidla tím naneseš. Na lepení pidi dílků u leptů je špendlík obrovský :mrgreen:
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1282
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod ladiznet » úte 24 led, 2017 7:33 pm

Na zbytky máme speciální krabičku, takže určitě máme ;)
www.usTTi.cz - ústečtí modeláři
Uživatelský avatar
ladiznet
 
Příspěvky: 692
Registrován: sob 25 črc, 2009 4:04 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod UncleFardy » úte 24 led, 2017 9:29 pm

Ha, u mě těch zbylých rámečků vzniká fakt hodně, nikdy bych je na něco užitečného nedokázal spotřebovat, takže je nebudu vyhazovat a občas se ozvu. Jen mi prosím řekni, jestli ti ta kapička nevyvzlíná nahoru, protože mě se ještě nikdy kapičku nepodařilo vytvořit, natož ji někam přenést. Jakmile přiložím nosič budoucí kapičky ke zdroji kapičky, okamžitě mám lepidlo na prstech. Kapičku jsem nikdy nevytvořil ani nespatřil. Napadlo mě i použít nějaký kosmický materiál, kousek rozbité pánve z teflonu, nebo naopak kousek nastříhané pásky z obyčejné PETky, ten materiál se prý nedá slepit ničím, takže na něčem takovém by něco jako kapička mohlo zůstat viset. Ty fakt dokážeš udělat kapičku na špendlíku? Čím ho mažeš? :?: :D
UncleFardy
 
Příspěvky: 484
Registrován: čtv 24 zář, 2015 4:47 pm

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod Dusan » stř 25 led, 2017 8:57 am

Hele, konec tlachání :-) Vzlínání probíhá kapilárně, díky povrchovému napětí molekul tekutiny a vždy mezi dvěmi(více) styčnými plochami !!! Takže pokud do lepidla strčíš jen párátko, rozhodně se to po něm nedostane až nahoru mezi prsty ! Na fotkách to vidíš. Při lepení si vždy odkápnu bokem větší kapku, z ní pak nanáším tam kam potřebuji. Časem zhoustne, nevadí, udělám kapku jinou. Lepidla je i v malém balení tolik, že ti dřív ztvrdne než bys ho spotřeboval. Pokud je lepidla někde více než chci, odstraním pak debondérem, třeba uchošťourem. Vteřiňákem se dá i tmelit, na to je lepší ale třeba ten černý (je vidět), pak je dobré použít i ten akcelerátor vytrvdnutí. To samé i při lepení větších částí-sesadit, zafixovat, prolepit a přejet akcelerátorem. Mám s rozprašovačem, ale odlívám si a používám šteček, spoj prostě přemáznu. Je to okamžitě vytvrzené. Good luck :mrgreen:
P.S. Vteřiňáky z trafiky za 9Kč jsou k ničemu !
Přílohy
SAM_5787.jpg
na okápnutí používám staré vizitky od klientů, ty s tím "mastnějším povrchem" kapka se nerozpije, vidíš, že nic nevzlíná, jen na tom kousku, kde se to dotýká
SAM_5789.jpg
po vytažení tam kapka prostě je :-)
SAM_5790.jpg
tohle používám
Naposledy upravil Dusan dne stř 25 led, 2017 3:31 pm, celkově upraveno 1
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1282
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod UncleFardy » stř 25 led, 2017 10:49 am

Naprosto jasný, dokonce vidím i kapičku. Děkuji :D
UncleFardy
 
Příspěvky: 484
Registrován: čtv 24 zář, 2015 4:47 pm

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod ladiznet » ned 05 úno, 2017 2:27 pm

Historicky první souprava, která stála na reitzenhainském zhlaví HSŠ. První elementární testování ;)

Obrázek
www.usTTi.cz - ústečtí modeláři
Uživatelský avatar
ladiznet
 
Příspěvky: 692
Registrován: sob 25 črc, 2009 4:04 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod ladiznet » ned 16 dub, 2017 12:43 pm

Cíl splněn. Měření traťového úseku na Hoře sv. Šebestiána jsme úspěšně dokončili. Měření probíhalo dva celé dny. Vytvořili jsme výškopis a polohopis části trati s opěrnou zdí a propustkem. Našli jsme polohy patníků, držáků drátovodů, opěrnou zídku vjezdového návěstidla a ještě stojící telegrafní sloupy. Data zpracujeme a brzy vytvoříme první traťové moduly navazující na modulovku HSŠ.

https://www.zonerama.com/ustti/Album/2900205
www.usTTi.cz - ústečtí modeláři
Uživatelský avatar
ladiznet
 
Příspěvky: 692
Registrován: sob 25 črc, 2009 4:04 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod ladiznet » čtv 31 srp, 2017 4:35 pm

Realizujeme traťové moduly. Zvolili jsme si obloukovou míru - 30 s poloměrem 2,41m. Jakékoliv připomínky vítáme a předem děkujeme! Ještě to musí projít schvalovacím procesem :]

Převážně normovaná čela, na jednom trojmodulí s vnitřním atypem. Variabilní. Realizace několika předloh z modulovky 137. Ve zkratce se jedná o první část tratě z Křímova.

Obrázek
www.usTTi.cz - ústečtí modeláři
Uživatelský avatar
ladiznet
 
Příspěvky: 692
Registrován: sob 25 črc, 2009 4:04 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod rawen » čtv 31 srp, 2017 5:41 pm

Ahoj, proč je R2,41? Podle reality?

Díky, Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod Morris Zapp » čtv 31 srp, 2017 5:44 pm

Předpokládám, že k tomu poloměru došli tak, že si zvolili tvar beden, tedy jejich délku a úhel čela - tím je poloměr dán a nelze jej volit.
TT, moduly, epocha III/IV
Uživatelský avatar
Morris Zapp
 
Příspěvky: 836
Registrován: ned 04 dub, 2010 3:06 pm

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků