MODULY ÚSTÍ

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod ladiznet » úte 13 pro, 2016 3:39 pm

Naměřený podklad z terénu pro modul se staniční budovou a skladištěm.

Obrázek
www.usTTi.cz - ústečtí modeláři
Uživatelský avatar
ladiznet
 
Příspěvky: 693
Registrován: sob 25 črc, 2009 4:04 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod ladiznet » stř 14 pro, 2016 5:37 pm

Začali jsme pokládat korek. Zvektorizovali jsme si z projektu kolejivo, které jsme poté vytiskli na papír. Díly zapadly do modulů přesně. Dle projektu jsme vyřezali pásy a postupně je připevňujeme na plochu modulů.

Též natíráme moduly zespod bílou barvou, pro lepší zřetelnost budoucí kabeláže.
Naposledy upravil ladiznet dne ned 01 led, 2017 5:42 pm, celkově upraveno 1
www.usTTi.cz - ústečtí modeláři
Uživatelský avatar
ladiznet
 
Příspěvky: 693
Registrován: sob 25 črc, 2009 4:04 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod ladiznet » ned 01 led, 2017 5:41 pm

Kterak jsme víkend prožili po modelářsku ;)

http://ustti.cz/clanky/2017/01/01/hss-p ... i-etapa-i/
www.usTTi.cz - ústečtí modeláři
Uživatelský avatar
ladiznet
 
Příspěvky: 693
Registrován: sob 25 črc, 2009 4:04 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod ladiznet » ned 01 led, 2017 6:33 pm

Obrázek
www.usTTi.cz - ústečtí modeláři
Uživatelský avatar
ladiznet
 
Příspěvky: 693
Registrován: sob 25 črc, 2009 4:04 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod milan ferdián » ned 01 led, 2017 6:35 pm

ladiznet píše:Obrázek


Paráda Láďo............... :o :o :o :o :P
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod cipisekmp » stř 04 led, 2017 7:20 pm

Ahoj kolegove. Nad timhle projektem se da opavdu jen smeknout klobouk a jej opet smekam. Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod ladiznet » stř 04 led, 2017 7:46 pm

cipisekmp : Děkujeme. Snažíme se! ;)
www.usTTi.cz - ústečtí modeláři
Uživatelský avatar
ladiznet
 
Příspěvky: 693
Registrován: sob 25 črc, 2009 4:04 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod ladiznet » ned 15 led, 2017 6:06 pm

Jak na Nový rok, tak po celý rok ;)

https://youtu.be/2IF_w8jMQnE
www.usTTi.cz - ústečtí modeláři
Uživatelský avatar
ladiznet
 
Příspěvky: 693
Registrován: sob 25 črc, 2009 4:04 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod UncleFardy » sob 21 led, 2017 12:58 pm

Lidičky, přicházím s kontroverzním dotazem, dávám ho sem, na vlákno k našim modulům, abych to neschytal od ostatních nebo aby můj dotaz nenechali ti ostatní zcela oprávněně zcenzurovat a vymazat. Nejdříve dvě technické poznámky:
1. Položit kolejivo nádraží, rozřezat ho na hranicích modulů, zapojit kolejivo, zapojit pár výhybek, není vůbec možné udělat v horizontu několika měsíců. Je to prý práce pro organizovanou a zapálenou skupinu lidí, kteří vědí, jak na to, tak na rok, než se na to postaví první lokomotiva a začne se testovat, co to dělá
2. Pročetl jsem si komplet celá vlákna týkající se modulů, články na MOJE TT a kdovíkdeještě, a z nich jsem zjistil, že veškerá zapojení jsou známá, veškeré přístrojové vybavení je dostupné, naprosto přesně se ví, co s čím zkombinovat a jak, jak to propojit, oživit a zajistit, ba co víc, ti co to už mají, jsou ochotní poradit těm, co to budují, aby vše fungovalo, když se následně několik part se svými moduly sejde na provozním setkání.
Můj dotaz spočívá v tomto:
1. Jak je možné, když platí technická poznámka č.2, že platí technická poznámka č.1
2. Proč si KAŽDÝ vymýšlí a vytváří vlastní zapojení, tím pádem i nové, dosud nevyřešené problémy, které následně nějak vyřeší, a provozuje pak své moduly z hlediska elektrického v podstatě v nouzovém režimu.... (když platí technická poznámka č.2)
Technická poznámka č.3-jsem vzděláním ekonom...
UncleFardy
 
Příspěvky: 488
Registrován: čtv 24 zář, 2015 4:47 pm

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod Morris Zapp » sob 21 led, 2017 1:23 pm

Nevěřit všemu, co kde kdo píše :wink:

Okolejovat takovou staničku, jako je HSŠ, je záležitost na několik pracovních hodin, prokládaných tedy technologickými pauzami na tvrdnutí lepidla...

Co myslíš těmi zapojeními apod.? Nad trakcí není důvod bádat, a zapojení zabezpečovačky (zejména ovládání výměn) si dělá každý podle vlastních preferencí, to nemá na funkčnost na provozním setkání vliv (běžně provozujeme na jedné trati stanice s mechanickým ovládáním výměn, s analogovým ovládáním přepínači, i s digitálem přes DCC).
TT, moduly, epocha III/IV
Uživatelský avatar
Morris Zapp
 
Příspěvky: 837
Registrován: ned 04 dub, 2010 3:06 pm

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod rawen » sob 21 led, 2017 1:24 pm

Ahoj.
Napíšu podle vlastních zkušeností se stavbou Trnávky.
Horní bod 1. neplatí. Pokud si předem nachystáš přestavníky, kolejivo, tj. připájíš dráty k výhybkám, nabarvíš pražce, napatinuješ pruty, zkompletuješ flexi bloky,... , jde pokládka vcelku rychle a jediným prostojem je schnutí lepidla. Výhodou je, že přípravu jde dělat kdekoliv, ne nutně nad rozloženými moduly. Samozřejmě, že pak při lepení jednoho pole lze například pájet, řezat a chystat pokládku jiného kusu. Propojení drátů je další krok, v zásadě strašně jednoduchý, propojení všech levých a všech pravých prutů. Ale pokud se do něj vloží detekce úseků a digitální výhybky, jsme zase jinde, že?

Bod 2. - (skoro) každý se snaží ušetřit. Kdyby ne, tak nakoupí dvacet sebou ověřených přestavníků XX a dekodérů YY a "jen" je přišroubuje. Nicméně lidé a) nemají penízky, b) je jim proti srsti přijmout cizí řešení c) mají jiné důvody, např. snahu zkopírovat analogově ruční řešení skutečné stanice.

A velkým problémem je čas - kradeš denně pětiminutovky, máš jednou týdně pár hodin anebo několik souvislých dní...
V případě potřeby si lze souvisle a nepřerušeně naplánovat práci na modulech tak, že střídám činnosti a při schnutí jednoho lepidla nebo barvy chystám druhé a třetí a čtvrté, ale to už se pak podobá spíš povinnosti než zábavě.

Radek

P.S.: Na filozofickou otázku filozofická odpověď :)
rawen
 
Příspěvky: 1698
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod Pavel-HP » sob 21 led, 2017 2:51 pm

:lol: :roll: :mrgreen:
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1022
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod ladiznet » sob 21 led, 2017 3:18 pm

Vzhledem k tomu, že pokládáme koleje poprvé v životě a ještě k tomu na stanici, která je skoro celá v oblouku, je nemožné položit koleje v kratším časovém úseku, než ve kterém bychom chtěli. Vše řádně přeměřujeme a ladíme, než něco napatláme a přilepíme. Nacházíme se teprve ve třetí etapě pokládky (tj. máme teprve jednu pětinu položenou). Minulý týden byl pro nás byl velký úspěch (dosažení achievmentu) položit a řozřezat první spojení dvou modulů. Náležitě jsme to také oslavili.

Nerozumím výroku, že okolejovat stanici HSŠ zabere pár pracovních hodin. To prostě není možné! Morris i řada dalších má zkušenosti a ví co a jak. My jsme pořád na začátku - a jednoho dne třeba také budeme pomáhat ostatním nováčkům v pokládce :)

Myslím, že je to o tom : se učit, se učit, se učit ... nic neuspěchat ... radši několikrát přeměřit, než to ztvrdne. Zkušenosti teprve sbíráme.

PS: Děkujeme za odbornou pomoc T. Tyllovi a jeho partě.
www.usTTi.cz - ústečtí modeláři
Uživatelský avatar
ladiznet
 
Příspěvky: 693
Registrován: sob 25 črc, 2009 4:04 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod UncleFardy » sob 21 led, 2017 3:44 pm

Děkuji všem třem za odpovědi, myslím, že už vím, jak to doopravdy je a jsem schopen při řešení těchto témat relevantně reagovat na podněty zvenčí.... (teda, když si to přečtu po sobě, tak mám sto chutí nakročit do diplomacie...)
UncleFardy
 
Příspěvky: 488
Registrován: čtv 24 zář, 2015 4:47 pm

Re: MODULY ÚSTÍ

Příspěvekod UncleFardy » sob 21 led, 2017 6:39 pm

Morisi, když to dělám z kolejových prutů, tak musím řešit fixaci kolejiva tak, aby se mi oblouk nikde nezlomil a byl krásný plynulý táhlý. Předpokládám tedy, že postup je tento:
1. Nastavím si kolejivo nasucho, tj. položím ho na korek a zafixuju špendlíky. Když je to ok tak
2. Vezmu koleje, nanesu zespod lepidlo, přiložím na korek a mám dost času na to, abych zase napasoval krásný plynulý oblouk, který zafixuju. Lepidlo nezaschne hned, jako vteřiňák. Zatížím a nechám zaschnout, je to tak?
Tohle se mám učit třičtvrtě roku, nebo si myslíš, že to dám na první dobrou? HSŠ má odhadem tak do 20 m kolejiva, staniční koleje mají cca 4 m a jsou tři. Já myslím, že pro partu tří lidí je to na sobotu a kousek neděle... Co ty na to?
Další víkend by se to mohlo na hranicích modulů rozřezat a zapojit a třetí víkend by se zapojovaly výhybky, nemyslím víkendy za sebou, jen dělám návrh reálné časové náročnosti. Máme 5 výhybek, pravda, jedna z nich je trojcestná, a jejich zhotovitel nám to "šíleně zkomplikoval" tím, že pruty na nich nařezal tak, jakoby šlo o dvě výhybky za sebou. Z elektrikářského hlediska z nich odstranil tu zapeklitou trojcestnost :D :D
Před těmato třema víkendama by mohl být přípravný víkend, kdy by se navlékly pruty, nařezala správná délka kolejí, atd atd...
Je v mé úvaze něco špatně?
UncleFardy
 
Příspěvky: 488
Registrován: čtv 24 zář, 2015 4:47 pm

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků