MINI MODULY

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: MINI MODULY

Příspěvekod fulda » úte 10 led, 2017 6:35 pm

Moc to nesleduji, ale co použít systém z autodráhy?
Na levou stranu mini modulu našroubovat takovýto BANÁNEK, na pravou stranu odpovídající ZDÍŘKU a mohu spojovat moduly dle libosti.

A kdo chce postoupit o několik desetiletí, tak si protáhnete 4 páry:
jeden pár pro koleje
druhý pár s čistým JK, ze kterého se derivuje co je potřeba, například ABC modul, nebo detekce obsazení
třetí pár RS pro detekci obsazení
a čtvrtý pár s nějakým jednoduchým npájením pro hladovější přestavníky nebo tak něco

Takové dvě čtveřice nebudou komplikované a snadno se budou spojovat a rozpojovat, mohu si dovolit třeba připojení k PC pro řízení počítačem v případě, že mám málo kamarádů na ovládání stanic, nebo jednoduché automatizace jako ABC, automatické závory a tak.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: MINI MODULY

Příspěvekod mizl » úte 10 led, 2017 9:59 pm

fulda píše:Moc to nesleduji, ale co použít systém z autodráhy?
Na levou stranu mini modulu našroubovat takovýto BANÁNEK, na pravou stranu odpovídající ZDÍŘKU a mohu spojovat moduly dle libosti.

A kdo chce postoupit o několik desetiletí, tak si protáhnete 4 páry:
jeden pár pro koleje
druhý pár s čistým JK, ze kterého se derivuje co je potřeba, například ABC modul, nebo detekce obsazení
třetí pár RS pro detekci obsazení
a čtvrtý pár s nějakým jednoduchým npájením pro hladovější přestavníky nebo tak něco

Takové dvě čtveřice nebudou komplikované a snadno se budou spojovat a rozpojovat, mohu si dovolit třeba připojení k PC pro řízení počítačem v případě, že mám málo kamarádů na ovládání stanic, nebo jednoduché automatizace jako ABC, automatické závory a tak.


o něčem takovém jsem kdysi také uvažoval. Není to vůbec špatný nápad. I když zde budou jistě negativní reakce na trčící banány z čela modulu.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Mcx » stř 11 led, 2017 5:13 am

mizl píše:I když zde budou jistě negativní reakce na trčící banány z čela modulu.

A proč, pokud jsem si všiml banánek je šroubovací a pokud bude někomu vadit při skladování, při spojování s jiným modulem, který nemá toto řešení, tak jej vyšroubuji a je to.

fulda píše:A kdo chce postoupit o několik desetiletí, tak si protáhnete 4 páry:

To mi přijde jednodušší konektor s více piny, ale samozřejmě kombinace - banánek/zdířka je mechanicky super odolná.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod mlha » stř 11 led, 2017 6:34 am

Sice na kabelech, ale používám osmipinové Wago konektory, dokážu si je představit i napevno zabudované v modulech
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: MINI MODULY

Příspěvekod fulda » stř 11 led, 2017 12:34 pm

Mcx píše:
fulda píše:A kdo chce postoupit o několik desetiletí, tak si protáhnete 4 páry:
To mi přijde jednodušší konektor s více piny, ale samozřejmě kombinace - banánek/zdířka je mechanicky super odolná.

To je právě ta finta - banánek+zdířka jsou polovina montážního čepu, takže pokud jsem schopen přesně vrtat, tak nemusím čepovat. Nechat něco zavěšené na 8×4mm banánku není žádný problém.
Robusnost při sestavování je také dostatečná, modul má dejme tomu 5-10kg, u banánku není problém při manipulaci, ale pokud mám takovou hmotnost skládat na nějaká "fajnový" konektor, tak se mohu dostat do problému.
A navíc, pokud to má fungovat a být skládatelné jako autodráha, tak je nutné, aby byly konektory na každém čele dva (na jedné straně máma a na druhé táta). Signály musí být takové, aby jim nevadila změna polarity, právě proto třeba nepřipadá v úvahu S88, ale musí se jednat o RS-bus. (pokud nechceš definovat jen jeden směr skládání modulů)

Také nejsem schopný říct, jestli je současný stav modulových klubů schopen akceptovat něco podobného. Kluby vzhlížející k fremo určitě ne. Je to jen taková úvaha, kterou jsem kdysi rozpracoval pod označením inteligentní kolejivo, ale jako jednotlivec nejsem schopen podpořit komunitní vývoj, to by musel udělat nějaký klub.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: MINI MODULY

Příspěvekod milan ferdián » stř 11 led, 2017 6:13 pm

fulda píše: Kluby vzhlížející k fremo určitě ne.

Jindřichu "FREMO" nevstupovalo do České republiky,ale my vstupovali jako Česká republika do "FREMA".Tím,že jsme do "FREMA" vstoupili,jsme se dobrovolně zavázali,že budeme dodržovat její normy a doporučení.Jestli budu mít v budoucnu možnost,rád se podívám za německými kolegy,o kterých jsem se dozvěděl od svého kolegy v Roudnici.Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod fulda » stř 11 led, 2017 7:46 pm

milan ferdián píše:
fulda píše: Kluby vzhlížející k fremo určitě ne.
Jindřichu "FREMO" nevstupovalo do České republiky,ale my vstupovali jako Česká republika do "FREMA".Tím,že jsme do "FREMA" vstoupili,jsme se dobrovolně zavázali,že budeme dodržovat její normy a doporučení.Jestli budu mít v budoucnu možnost,rád se podívám za německými kolegy,o kterých jsem se dozvěděl od svého kolegy v Roudnici.Milan
Taky netvrdím opak.
Jen jsem napsal, že existují kluby, které vzhlíží k fremu a všechno pro jistotu zakazují. Pro ně prostě není určený koncept, který jsem rozpracoval. Ten koncept je pro kreativní kluby, které jsou více pokrokové a už si všimly, že pokud mají kolejiště s nějakým stupněm řízení a automatizace, tak si klidně zajezdí každý měsíc, ačkoli se jich sejde polovina. Budovat moduly, na kterých si zajezdím jednou za rok a jednou za pět s připojím k velkému fremo je jiný koncept a ten tady nemá cenu rozebírat.

Koncept fremo je zaměřený na něco, koncept domácích a klubových mini modulů by teoreticky mohl sledovat něco jiného. Například by mohlo být dovolené si postavit zimní moduly. Já jen chtěl napsat, že není nutné ve všem tupě přebírat něco, o čem někdo jiný tvrdí, že je to úžasné.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: MINI MODULY

Příspěvekod D » stř 11 led, 2017 8:32 pm

fulda:
Nápad kolejí s vedením zpětné vazby je hezký, ale aby se prosadil, musel by být natlačen mezi modeláře výrobcem kolejiva. Jednotlivci mají různé potřeby a řešení jednoho nemusí uspokojit nároky jiných. Elektronické funkční moduly uvnitř kolejí s podložím se vejdou do velikosti H0, u menších měřítek čím dál hůře.

V našem klubu se nebráníme neortodoxním řešením. Kompatibilita s ostatními není naše priorita, zejména pokud nám změna řešení oproti zaběhanému standardu nějak výrazně pomůže. Nicméně po pěti letech produkce více než stovky segmentů modulovky musíme před každou změnou brát v potaz, zda se bude týkat i již dokončené práce, kterou budeme jen velmi těžko předělávat na novější řešení. Zavést cokoliv v začínajícím klubu by nebyl problém, jenže u zrodu se těžko odhaduje směřování klubu a vývoj technologií. Minimoduly mají v tomhle výhodu a více volnosti, ale s rizikem objevování slepých cestiček.

milan ferdián:
Ne všechny modelové velikosti modulů tíhnou ke standardům Fremo. Ale rašple a svěrky pomůžou i tam, kde se Zababov a Fremo v TT potkávají jen občas.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1355
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Jirka_US » stř 11 led, 2017 8:47 pm

D:
Pokud bude uspesne dokonceno probihajici patentove rizeni, pak se se vyrobci kolejiva bude muset nejdrive dohodnout s drzitelem patentu, to jen pro poradek.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: MINI MODULY

Příspěvekod fulda » stř 11 led, 2017 9:51 pm

D píše:Nápad kolejí s vedením zpětné vazby je hezký, ale aby se prosadil, musel by být natlačen mezi modeláře výrobcem kolejiva. Jednotlivci mají různé potřeby a řešení jednoho nemusí uspokojit nároky jiných.
... a nebo potřebami komunity, ale to už jsem psal. Já nereprezentuji ani výrobce, ani komunitu, já jsem sólista a proto ten koncept teď v klidu ležel dva roky a zanedlouho zase dalších pár let ležet bude.

D píše:Elektronické funkční moduly uvnitř kolejí s podložím se vejdou do velikosti H0, u menších měřítek čím dál hůře.
... a proto je mám v H0, tam se vejdou amatérsky. Mám nějaké i v TT, ale to se mi moc nelíbí. Zejména proto, že to kolejivo je takové "nedomyšlené", takže se tam modul musí připájet na drátky k pájecím očkům a přilepit izolepou.

D píše:V našem klubu se nebráníme neortodoxním řešením... ...po pěti letech produkce více než stovky segmentů....
... již nejste klub, který by si užil mini moduly. Máte své vyšlapané a patříte do kategorie větších klubů

Jirka_US píše:Pokud bude uspesne dokonceno probihajici patentove rizeni
Ty víš o nějakém probíhajícím patentovém řízení? Já vím jen o tom, že jsem svůj koncept prezentoval někdy skoro před dvěma lety na výstavě a před ještě větší dobou jsem jej zveřejnil pro všeobecné použití, takže pokud někdo zahájil patentové řízení, tak ho prostě smetu pro ne-inovativnost.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: MINI MODULY

Příspěvekod HonzaM » stř 11 led, 2017 11:00 pm

Sebedokonalejší koncept je na nic, pokud ho nikdo nerealizuje. Navíc se u většiny projektů teprve při realizaci objeví problémy, s nimiž tvůrce nepočítal. Je také potřeba jasně rozlišovat mezi minimoduly které si někdo postaví doma a nepočítá s tím že by chtěl své moduly s někým spojovat, a případy kdy má zájem své moduly využít i jinde. Pokud se sejde nějaká skupina lidí, kteří mají zájem své moduly navzájem propojovat, musí se na nějakém rozhraní dohodnout a musí si také ujasnit co bude cílem, zda si jen chtějí postavit větší kolejiště a na něm projet své vlaky, nebo zda chtějí modelovat provoz skutečné železnice, tak jako organizují "moduláŕské" kluby. Jak píše Jindra, účastníci se mohou sejít třeba jednou za měsíc nebo i častěji a nijak neřešit organizaci provozu. Jestliže ale chtějí realizovat provoz podle skutečnosti a mít kolejiště které zaplní menší či větší sál, musí být dohodnuti na pravidlech a mít jistotu, že se sejde dost modulů a dost lidí k obsluze. Kolegové ze Zababova provozující TT pořádají několikrát do roka například setkání s polskými modeláři nebo s modeláři jiných českých klubů a pak už je nutné mít jasné standardy. Je těžké si představit že by někdo vymyslel nové dokonalé rozhraní a měl kolem sebe tolik lidi ochotných stavět moduly s tímto rozhraním tak, aby těch modulů bylo hned tolik, aby z toho bylo možné nějaké provozuschopné kolejiště postavit. Musí se také dohodnout na nějakých pravidlech - bylo by dost podivné kdyby se třeba jeden rozhodl postavit "zimní" modul a chtěl ho postavit jako jediný do kolejiště, kde budou všechny ostatní moduly třeba letní. Nejde o to někomu něco nařizovat nebo zakazovat, ale prostě se na nějakých zásadách dohodnout. Jak jsem psal v úvodu, u většiny projektů praxe ukáže slabá místa. Proto je užitečné převzít již vyzkoušená řešení. Nejde o "vzhlížení" nebo "tupé přebírání", ale prosté využití zkušeností.
Není určitě náhodou, že Milan ve svém layoutu z minimodulů, který zde představil, má několik modulů standardní šířky - zřejmě aby je mohl uplatnit i v klubovém provozu, jako loni v Roudnici připojil Lobeč.
Naposledy upravil HonzaM dne čtv 12 led, 2017 5:39 am, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Mcx » čtv 12 led, 2017 5:30 am

fulda píše:Jen jsem napsal, že existují kluby, které vzhlíží k fremu a všechno pro jistotu zakazují.

Takový znám jen jeden :D a i to je v H0 minulostí.

fulda píše:Ten koncept je pro kreativní kluby, které jsou více pokrokové a už si všimly, že pokud mají kolejiště s nějakým stupněm řízení a automatizace, tak si klidně zajezdí každý měsíc, ačkoli se jich sejde polovina.

Opět nepochopení, většinou s moduly nemáme stabilní kolejiště, proto i třeba my vybavení klubovnou si moduly postavíme 2x do roka, pokaždé jinak - protože v tom je to kouzlo modulů :lol: a necháme to tak dva, tři měsíce - za tu dobu se 2-3x sejdeme. No, vícekrát by se to nepovedlo se sejít a to se nás sejde půlka. Takže + větší setkání a provozní setkání dle chuti a zájmu pro mne tak 6x do roka. Jsou takoví kteří absolvují i 10-15 setkání za rok - v tom není problém - dostupných modulových setkání H0 je v "blízkém okolí" cca 20 za rok, ale nejsem blázen.

Modelařím a většina mně známých kamarádů modelářů a nejen modulářů, abych modeloval skutečnost včetně řízení železnice v období 70. let, no a tam moc automatizace není. Takže v modulech mám detekce obsazení kolejových obvodů, dálkové řízenou dopravnu, přejezd s přibližovacím a anulačním úsekem a to vše na standardu Fremo :lol: . Na svém modulu mohu mít z pohledu automatizace řízení téměř cokoliv a bude to Fremo modul. Budeme mít v mezistaničním úseku AHr (což sice neodpovídá době) ale sedět u hradla a ovládat jej není velká zábava.

fulda píše:Například by mohlo být dovolené si postavit zimní moduly.

To nikdo ve Fremo nezakazuje :roll: najdi si skupinu domluvte se..... a postavte si moduly.... ale bude trochu problém najít dostatek shodně poblázněných, protože opravdu léto/zima na dvou sousedních modulech není pravé ořechové.

Takže bych to uzavřel, byl jednou jeden klub, který moduly do Česka přinesl - budiž mu za to věčná sláva, ale taky vytvořil spoustu neexistujících dogmat, které si dodnes žijí svým životem, ale již jsme vývojově někde jinde my velcí moduláři H0. Za ostatní velikosti opravdu nemohu hovořit :wink:
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod HonzaM » čtv 12 led, 2017 9:31 am

Pod příspěvek Mcx se podepíšu v plném rozsahu. Pokud jde o automatizaci, tu si lze v modulovce těžko představit, protože v modelované epoše ještě neměli CDP, to máme v reálu v ČR teprve nedávno. Doma na kolejišti automatizaci mám, tam se ale nesnažím modelovat reálný provoz s grafikonem a jízdním řádem. Pro klubovou modulovku mám stanici s elektronikou, která simuluje reléovku (viz obrázek a popis níže). Automatizace spočívá v tom, že lze stejně jako na skutečně reléovce stavět cesty kdy se zároveň nastaví návěstidla, je blokována možnost postavit cestu na obsazenou kolej, lze ale na obsazenou kolej postavit posunovou cestu. Rovněž odjezdovou cestu nelze postavit na obsazenou trať. Po průjezdu vlaku přes zhlaví se automaticky zruší nastavená cesta a příslušná návěstidla se nastaví na stůj. Stanici ale musí ovládat výpavčí (tak jako v modelované epoše).
Na obrázku je zobrazena situace kdy jsou obsazeny vjezdy na 2S, L a manipulační kolej (6. kolej) Na manipulační koleji je otevřená výkolejka. Je nastavena posunová cesta na 6. kolej, vjezdová cesta na 2. kolej a odjezdová cesta z 3. koleje. Vjezdová cesta se staví postupným „stiskem“ zeleného „tlačítka“ na traťové koleji a bílého „tlačítka“ na cílové koleji, odjezdová cesta zeleným „tlačítkem“ na staniční koleji a bílým „tlačítkem“ na traťové koleji. Posunová cesta se staví bílým „tlačítkem“ (např. Se2 a „tlačítkem“ Se6). Výhybky a výkolejku lze stavět také „stiskem“ na příslušnou “páčku”, zelený indikátor znamená směr přímo, žlutý do odbočky.
K Mcx bych doplnil že v sekci N-scale Zababova používáme moduly s rozhraním FREMO, ale žádnými "dogmaty ani tupým přebíráním" se neomezujeme.
Přílohy
panel.jpg
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Mcx » úte 17 led, 2017 6:26 pm

Na webu OstraMo slibovaný článek ke stavbě domácích obloukových modulů OstraMo http://ostramo.parostroj.net/moduly/domaci_moduly/obloukove_moduly.html
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod t29 » stř 18 led, 2017 4:20 am

Ahoj vespolek, tohle téma mě přimělo k registraci.

Jsem naprostý laik, mám 30 let starou krabici vláčků BTTB a synovce předškoláka, který viděl pár modelových výstav, pod stromečkem našel TT Start Set a nadšením z dárku nakazil i mě, tak uvažuju, že bych zkusil něco postavit. Na stabilní kolejiště ani klasické "velké" moduly si netroufám, spíš něco malého, snadného a skladného.

- Jistota je měřítko TT, skoro jistota je analogový provoz.
- I když o členství v klubech nepřemýšlím, radši použiju klubové rozhraní než vymýšlet vlastní. Geograficky nejblíž mám Moduly Slovácko, ale do měřítka H0 nepasuju, takže základ rozhraní bude Zababovské čelo RR nebo Brněnské čelo PP.
- Šířka bude stačit 200 mm aby se to vešlo na poličku, délka rovných modulů do 500 mm, u oblouků slevím z modelovosti a vystačím si s poloměrem cca 350 až 400 mm. "Rohový" modul (úhel zatočení 90°) mi vychází s půdorysem čtverce s rozměry 500x500 mm a s jedním zkoseným rohem. Další oblouky podle potřeby.
(co jsem se díval, tak Zababov požaduje minimální poloměr 700mm, Moduly Brno požaduje minimální poloměr 350 mm, a doporučuje 700 mm - znamená to, že některé Zababovské vlaky nedokážou projet po některých Brněnských modulech?)
- pro případ použití nohou výška kolejí od podlahy 850 +/-30 mm, tak aby se část modulů dala podložit nějakým stolem (bežná výška 70 až 75 cm).
- elektrické spojení pomocí banánků a zdířek, nějaké vymoženosti typu stavby vlakové cesty nebo zabezpečovacího zařízení bych řešil později. Napřed se musím naučit truhlařinu a modelařinu, než se pustím do elektroniky.

Vypadat by to mohlo třeba takto, prostě "velký" modul otesaný do domácích rozměrů:
modul.jpg
minimodul 200x400
TT + DCC věčný začátečník
Uživatelský avatar
t29
 
Příspěvky: 75
Registrován: úte 03 led, 2017 11:17 pm
Bydliště: UH

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků