MINI MODULY

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Povstalec » pon 09 led, 2017 8:42 pm

Opět přeji dobrý den / večer.

Zkusím odpovědět na vaše dotazy:

1) Mcx
Tady bych asi ještě popřemýšlel - na zemi bude problém použít spojování modulů šroubem - otázka přístupu, to stejné
Spojování modulů šroubem neplánuji. Montovat na cca 30 modulcích 60 šroubů???
Mám rád práci s kovem, ale tohle už je moc :-D
V plánu mám dvě díry, v nich klasické dřevěné čepy. Spojení bude pomocí jiného systému a sice tohoto:
http://www.milujemedarky.cz/fotky556/fo ... ovanim.jpg - doufám, že je to vidět. Samozřejmě nemyslím řemeny. Čepy zajistí vystřědění a o zbytek se postará tento systém...

elektrické propojení (proto to řešení dětských modulů z Bratislavy). Ještě jedna poznámka - vysoký násep a šířka 20 cm... pozor na možnost pádu vozidla z modulu

Násep bude mít poměr 4:10 cm. Dělám převážně parní lokomotivy, takže prostě musím vidět na pojezd :-D

Nohy - já bych viděl pro doma nejjednodušší řešení - dřevěný hranol cca 4x4 cm požadované délky dle přání majitele a ten stačí vratovými dvěma šrouby chytit do bočnice modulu (u tak úzkých modulů bych ho dal zvenku modulu), stavitelnou výšku třeba oželím, když tak použiju něco na podložení, je to levné, rychle montovatelné a přece jen dle mne lepší než mít to na zemi - protože na zemi více prachu, možnost poškození zakopnutím o modul, pokud je výše už ho nikdo nepřehlédne..

To máte sice pravdu, ale to nemůžu riskovat kvůli náspu. Přemýšlel sem o malých kozách, tak do 50 cm.

Tak snad sem odpověděl na vše...
Stavět začnu cca v dubnu. Bude to dobrá rekonvalescence po operaci :-D
Povstalec
 
Příspěvky: 107
Registrován: ned 27 říj, 2013 5:29 pm
Bydliště: Tovačov, Velký Újezd

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Mcx » úte 10 led, 2017 5:21 am

petrh píše:A jaky je rozmer toho modulu ? mozna hloupy zacatecnicky dotaz, ale je mimo vysky "dreva" vyraznejsi rozdil zda celo je nizke ci vysoke z hlediska dalsiho uziti v modulisti ?

V podstatě jak odpověděl Alexander tak to je. Rozměr modulu - pošlu nákres.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2616
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Mcx » úte 10 led, 2017 5:36 am

Povstalec píše:V plánu mám dvě díry, v nich klasické dřevěné čepy. Čepy zajistí vystřědění a o zbytek se postará tento systém...

Jsem zvědav jak se to povede, středění čepy se používá, vzhledem k silám a přesnosti my používáme kovové, u jiných modulářů jsem viděl taky kovové, ale třeba ty dřevěné budou stačit. K zajištění - doufám, že se pak dozvíme zkušenosti. Ještě k těm šroubům - přece jen moduly něco váží, plocha čela není velká - zejména u parních lokomotiv je nutné zajistit vodorovnost přechodu mezi moduly - zejména nové modely, které mnohdy již využívají kola s okolkem RP25 nemají lomy nivelety kolejí vůbec v lásce a často tam pak vypadávají z kolejí - to je problém na modulech obecně - je proto u parních loko velký nárok na dobré spojení modulů.

Povstalec píše:Násep bude mít poměr 4:10 cm. Dělám převážně parní lokomotivy, takže prostě musím vidět na pojezd

Tomu rozumím, ale pak nerozumím tomu mít moduly na zemi, předpokládám, že nehodláte u modelů ležet a i výška cca 50 cm znamená hluboký předklon - to bych ještě zvážil. Přece jen je nejpřirozenější pohled na model a zejména parní lokomotivy je z přirozeného pozorovacího úhlu jak u skutečné lokomotivy a toho se pohledem "z vrtulníku" nedá dosáhnout.
Proto jsem tady psal o výšce temene kolejnice nad podlahou cca 90-100 cm pro dospělou sedící osobu a cca 130 cm pro dospělou stojící osobu. Mám bohaté zkušenosti s využívaním obou výšek i kolejí "na zemi" takto to má vnuk doma - ale on si k tomu i lehne :D to já už ne :D
Takže můžu říci k pohledu - z vrtulníku na vlak bych se už nevracel, to pak opravdu pojezd není vidět.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2616
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod poustva » úte 10 led, 2017 8:24 am

čepy používám troje:
-dřevěný týbl 6mm proti vyvrtané díře na připevnění nohy k modulu - dost se vymačkává, občas je týbly třeba znova zalepit, ale celkem funguje >10 let. Nové bych to takto znova nedělal.

-přesné čepy od Radka Maliny na spojení stanic jsou hodně náchylné na přesnost děr, občas se na setkání každé čelo roztáhne trochu jinak a pak to chce trochu násilí. Uz se dlouho odhodlavam ke ztenceni cepu, protoze takhle je to trochu overkill. (obrazek nemuzu naji)

-nově (2 setkání) mám kus stanice vycentrován čepy
http://www.trim.cz/e-shop/spojovaci-nab ... tolu-8-mm/
napravo samec, nalevo samice, aby šel modul otočit. V případě spojení se standardním modulem se samec trefí do spojovací díry, takže spojit lze. Mezi čepy veprostřed jeden M6 na spojení, zatím spokojenost.
Zababov H0e (Jindřichohradecké úzké a trochu lesní železnice) http://home.zcu.cz/~mapa/zababov/
Uživatelský avatar
poustva
 
Příspěvky: 68
Registrován: pát 09 dub, 2010 3:52 pm
Bydliště: Zezplzeň

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Povstalec » úte 10 led, 2017 8:35 am

poustva píše:čepy používám troje:
-dřevěný týbl 6mm proti vyvrtané díře na připevnění nohy k modulu - dost se vymačkává, občas je týbly třeba znova zalepit, ale celkem funguje >10 let. Nové bych to takto znova nedělal.

-přesné čepy od Radka Maliny na spojení stanic jsou hodně náchylné na přesnost děr, občas se na setkání každé čelo roztáhne trochu jinak a pak to chce trochu násilí. Uz se dlouho odhodlavam ke ztenceni cepu, protoze takhle je to trochu overkill. (obrazek nemuzu naji)

-nově (2 setkání) mám kus stanice vycentrován čepy
http://www.trim.cz/e-shop/spojovaci-nab ... tolu-8-mm/
napravo samec, nalevo samice, aby šel modul otočit. V případě spojení se standardním modulem se samec trefí do spojovací díry, takže spojit lze. Mezi čepy veprostřed jeden M6 na spojení, zatím spokojenost.


Díky za tip na čepy!
Povstalec
 
Příspěvky: 107
Registrován: ned 27 říj, 2013 5:29 pm
Bydliště: Tovačov, Velký Újezd

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Povstalec » úte 10 led, 2017 8:44 am

Mcx

Přeji dobrý den.

Mě čeká operace páteře, takže sezení a stání delší čas něpřichází moc v úvahu. Proto na zemi. Už sem si upravil i jedno lehátko, abych mohl pracovat aspoň v leže na břiše, nebo se ukoušu nudou :-D

Ale máte pravdu, že sem nedomyslel jednu věc. Tyhle modulky plánuji pro stav ležící. To je fakt. Ale to nebudu napořád!
Takže jak to vidím, udělám to se šířkou třicet cm, s nohama a spojení na šrouby. Sice bude těch modulků míň, ale radši kvalita nad kvantitou.

PS:
Ještě že sem to sem napsal, bych si pak rval vlasy!!!
Takže všem děkuji za cenné rady!!!
Povstalec
 
Příspěvky: 107
Registrován: ned 27 říj, 2013 5:29 pm
Bydliště: Tovačov, Velký Újezd

Re: MINI MODULY

Příspěvekod MirekTT » úte 10 led, 2017 10:05 am

Moduly na koberci bez nohou bych spojoval tímhle: http://www.metal-trade.cz/cs/eshop/item ... pakovy-up2 Uzavírám tím přepravní bedny modulů a uvažoval jsem i o spojovaní modulů všeobecně (alespoň těch mých), ale na 40cm šířky modulu už to není ono. Na užší by to fungovat mohlo. Při zachování oválného otvoru v čele modulu jejich spojování nevadí propojovací kabely se zdířkami a banánky, takže moduly by šlo spojovat na zemi bez nutnosti cokoli kutat zespodu modulů.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Mcx » úte 10 led, 2017 10:31 am

MirekTT píše:Při zachování oválného otvoru v čele modulu jejich spojování nevadí propojovací kabely se zdířkami a banánky, takže moduly by šlo spojovat na zemi bez nutnosti cokoli kutat zespodu modulů.

Ano kabely lze tam protáhnout, ale jak se k nim dostat, když leží na zemi? Samozřejmě dvojici modulu spojím kabely, když je položím na bok, ale celou sestavu asi nezdvihnu a jinak se tam nedostanu rukou. Proto to bratislavské řešení - šroub přístupný z boku.

Já bych na zem použil "odsazené bočnice" dovnitř modulu - stačí cca 5 cm (bez bočnice se může modul podélně kroutit, těch 5 cm - ať se mi tam vejde na čelo šroub, klasika, žádné křídlové matice), ale musím asi použít pro konstrukci modulu jak v Bratislavě desku na celou plochu modulu (pak se nedají dělat "údolí"), ale je nutno dořešit bok modulu (tu část nad "základovou deskou" desku) - tvar terénu, který je většinou součástí bočnice modulu. I když pro doma bych se nebál udělat ten tvar terénu ze styroduru (případně polepit styrodur z boku shodným tvarem z mdf, to by bylo odolné i pro přepravu. Nemusím dělat výřez pro šroub jak v Bratislavě - stačí díra a el. spojení bych nechal klasicky banánek zdířka - taky na boku. Při optimální délce přesahu kabelů by nebyl problém to spojit s klasikou Fremo. Takto by to šlo spojovat moduly na zemi a mělo by to více atributu společných s klasickým modulem. Nesmí se zapomenout na "sjednocující díru" :D (v ose modulu, 65 mm pod hranou čela na které položím kolej, o průměru 12 mm) pro případné spojení s největší rodinou modulů - Fremo (ta jedna díra za zjednodušení případného spojení zato stojí ).
Proč opět spojení s Fremo :lol: , člověk nikdy neví a kdo je připraven není překvapen, pak moduly Fremo do 50 cm délky oficiálně nemusí mít nohy (odpadá jeden problém výšky :D ), prakticky používáno až do 90 cm - a to už za úvahu a jednu díru stojí, sice jedna díra na spojení 90 cm modulu - tedy nic moc, asi by se to i tak muselo pojistit truhlářskou svěrkou - ale jde to !

Prosím Fremo bijce, aby reagovali pouze na návrh konstrukčního řešení - zbytek je pouze a jen možnost ! :lol:
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2616
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod MirekTT » úte 10 led, 2017 11:33 am

Mcx píše:Ano kabely lze tam protáhnout, ale jak se k nim dostat, když leží na zemi? Samozřejmě dvojici modulu spojím kabely, když je položím na bok, ale celou sestavu asi nezdvihnu a jinak se tam nedostanu rukou. Proto to bratislavské řešení - šroub přístupný z boku.

Nechápu. Proč se ke kabelům dostávat?
Copak ty sis nikdy nepoložil na zem nebo na stůl např tři moduly, které jsi nejprve propojil, pak teprve srazil k sobě a nesešrouboval, např pro letmé zkušební projetí?
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Mcx » úte 10 led, 2017 11:50 am

MirekTT píše:Copak ty sis nikdy nepoložil na zem nebo na stůl např tři moduly, které jsi nejprve propojil, pak teprve srazil k sobě a nesešrouboval, např pro letmé zkušební projetí?

Ale přesně to jsem tam napsal, pokud ti vadí dva moduly, tak to změním na tři: :wink:
Mcx píše:Samozřejmě dvojici modulu spojím kabely, když je položím na bok

Ovšem tu se nejedná o spojování, dvou, třech modulů, ale sestavy třeba dvaceti modulů.... no a to pak opravdu nejde.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2616
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Mcx » úte 10 led, 2017 12:14 pm

Ještě malá poznámka k čepům, aby se nezapomnělo - pokud chci někdy připojovat modul bez využití čepů - např. s modulem, který čepy nemá, je nutno použít vkládací čepy, které v "základní" poloze nepřesahují čelo modulu
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2616
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod MirekTT » úte 10 led, 2017 12:24 pm

Asi mi nerozumíš, celý můj vstup se týká spojování modulů tímto (vkládám znovu) a upřesňuji, že přezka je namontována na bocích modulu, tedy přístupně: http://www.metal-trade.cz/cs/eshop/item ... pakovy-up2
V tom případě opravdu, jak se dokonce sám cituješ, není nutno dávat na bok a spojovat kabely ne dva, ne tři, ale žádné moduly. Zkrátka jakkoliv rozsáhlý layout pospojuješ, aniž by ses potřeboval dostat pod moduly.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Mcx » úte 10 led, 2017 12:48 pm

Jasně to jsem pochopil (sice to nebude ve svislém směru moc tuhé - na rovině půl bídy, ale v oblouku ??), ale jak to myslíš s kabely na na el. propojení?
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2616
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod MirekTT » úte 10 led, 2017 2:07 pm

S kabely to myslím následovně:

1. verze dva vodiče opatřené hiršmany - kabely z každého modulu vystrčím oválnou dírou ven. Spojované moduly položím na podlahu čely blízko sebe normálně naležato, ne na bok. Spojím hiršmany. Moduly k sobě přiblížím (přesněji abych mohl pokračovat do nekonečna, hýbu jen s jedním modulem) Upravím polohu kabelů v otvorech mezi moduly tak, aby se po konečném přiblížení kabely neskříply mezi moduly, ale uschovaly v oválných otvorech. Dorazím modul k modulu a spojím. atdatd. (U uzavřených celků si musím závěrný oblouk např oválu ponechat nesešroubovaný, nejprve moduly usadit a teprve pak je postahovat šrouby, nebo čímkoliv.

2. verze s mnohožilová staniční. Na toto je třeba pamatovat již při konstrukci elektroinstalace a kabely mít tak, že na jednom konci modulu jsou konektory na vodičích s dostatečnou délkou, vystrčené oválným otvorem ven před modul. U protikusu a na opačném konci modulu jsou zásuvky napevno v modulu. Ano, toto je jediný případ, kdy musíme modul nadzvednout a konektor na kabelech zasunout do zásuvek v modulu. Pak jej položíme opět naležato a postupujeme jako v prvním případě. Tento typ propoje se předpokládá pouze ve stanici, ne na širé trati. A celé to neplatí v případě, že i mnohožilové propoje mezi moduly jsou na volných kabelech zakončených konektory a jejich zásuvkami. Tím pádem platí verze 1. od začátku. Je zde pouze omezení v tom, že vše musí jít volně prostrčit oválným otvorem.

Doporučuji vyzkoušet, klidně na hánulkových modulech.

Ikdyž mám doma dostatečný prostor a dostatečný počet modulů dokonce pro stavbu uzavřeného oválu, instruktážní video natáčet nebudu. Tímto také končím debatu o tom, jak propojit na zemi ležící moduly a nenazvednout je při tom.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Myšpulín » úte 10 led, 2017 4:11 pm

Co se týče čepů, používám toto: http://vlakymyspulin.rajce.idnes.cz/Myspulinovy_vlaky/#001.jpg
dvě dutinky a jeden čep. Normálně nikde nic netrčí a je to spolehlivé. Jen naposled jsem kupoval ty dutinky plastové, což vůbec nevadí, a čepy jsem řezal z hlazenky, takže cena cca 10 Kč na spojení dvou segmentů (4 dutinky, 2 čepy). Já to ovšem nakonec stáhnu šrouby, ale to není vůbec podstatné pro provoz, jen bezpečnost toho, aby se to náhodou neodtáhlo od sebe.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků