Moduly Olomouc TT

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod milan ferdián » ned 27 lis, 2016 8:48 am

rawen píše:.....

Není u vás náhodou kolega Sikora :?: Mám něco pro něho,snad jsem se trefil :wink: .Ať se mi ozve.Díky.Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod rawen » ned 27 lis, 2016 9:05 pm

milan ferdián píše:
rawen píše:.....

Není u vás náhodou kolega Sikora :?: Mám něco pro něho,snad jsem se trefil :wink: .Ať se mi ozve.Díky.Milan

Vyřídím.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod BaWiS » ned 27 lis, 2016 9:59 pm

rawen píše:O víkendu 11. až 13. listopadu jsme se zúčastnili mezinárodního provozního setkání v Brancích pořádaného klubem Slaska grupa TT. Za náš klub tam byl osobně jen Pavel, který napsal reportáž. Mohelničtí přátelé se pochlapili a dorazili v plné síle. :)

Branice, Polsko

Radek

P.S.: Ano, ve srovnání s nedávnými Fremo akcemi jde o malý komorní ždibec layoutu. Ale i ten je náš a našim srdcím blízký. :)


Pěkné moduly :), z videí je vidět, že češi těm polským setkáním dali celkem štábní kulturu - že to není mix německých a polských vagonů různých epoch v každé soupravě, složení soupravy odpovídá typu tratě ...
Uživatelský avatar
BaWiS
 
Příspěvky: 345
Registrován: čtv 27 lis, 2008 8:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod rawen » ned 04 pro, 2016 6:46 pm

Minulý víkend proběhla v Mohelnici výstava modelové i skutečné železnice, které jsme se aktivně zúčastnili v její modulářské části.
Dosti nás trápilo, že kvůli velkému pracovnímu vytížení nemáme žádné fotky, nicméně dnes jsem našel lék.
ČT () : D uvedlo ve zprávičkách převzatou reportáž mohelnické televize, ve které je náš zástupce jasně patrný. :) :D
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1 ... 1000161204 - záznam ze 4.12.2016, cca od 2. minuty

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod rawen » pon 26 pro, 2016 9:35 pm

Nejen radováním se z "Ježíška" je živ modulář...
Z poslední akce se mi některé moduly vrátily s vyrvanými a provizorně vteřiňákem přilepenými pruty na zhlaví. (Trpný rod je na místě; samotnému se mi něco takového za celou dobu nepovedlo...)
Nejhorší rozhraní jsem vykutal na podklad, přitom vyřízl jeden urvaný pájecí trn a druhý (uvolněný) vyměnil. Následovalo postupné nasouvání pražců, vletování podložek mezi trny a pruty, kontrola geometrie a zalití epoxidem.
Obrázek
Nejvíc mne na tom štve, že práce, materiálu a hlavně času to vezme tolik co pokládka nové koleje. Navíc kvalitativní výsledek je zde s otazníkem. Takže pokud se to nepodaří, bude následovat výměna celého oblouku.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod FrantaHO » úte 27 pro, 2016 5:26 pm

Ahoj Radku. u nás platí: "Co nechceš mít to puč". A platí to vždy.

F.K.
Uživatelský avatar
FrantaHO
 
Příspěvky: 164
Registrován: sob 07 úno, 2015 2:59 pm

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod dnovy » stř 28 pro, 2016 6:50 am

rawen píše:Nejen radováním se z "Ježíška" je živ modulář...
Z poslední akce se mi některé moduly vrátily s vyrvanými a provizorně vteřiňákem přilepenými pruty na zhlaví. (Trpný rod je na místě; samotnému se mi něco takového za celou dobu nepovedlo...)
Nejhorší rozhraní jsem vykutal na podklad, přitom vyřízl jeden urvaný pájecí trn a druhý (uvolněný) vyměnil. Následovalo postupné nasouvání pražců, vletování podložek mezi trny a pruty, kontrola geometrie a zalití epoxidem.
Obrázek
Nejvíc mne na tom štve, že práce, materiálu a hlavně času to vezme tolik co pokládka nové koleje. Navíc kvalitativní výsledek je zde s otazníkem. Takže pokud se to nepodaří, bude následovat výměna celého oblouku.

Radek


jo když si to našinec rozbije sám, tak se nas.... a považuje se za ko..ta. ale když to pujčíš věc a někdo ti ji vrátí rozbitou a nic neřekne nebo "ono samo" tak bys vraždil...a nejen v modelařině. jinak top ber pozitivně, zase jsi se přiučil jak něco opravit.
dnovy
 
Příspěvky: 269
Registrován: ned 29 lis, 2009 12:13 pm
Bydliště: Prostějov

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod Morris Zapp » čtv 29 pro, 2016 8:51 am

Hele a jak se to vlastně tomu vypůjčiteli podařilo? Máš kolejnice správně zaříznuté, aby nedosahovaly do svislé roviny čela? A máš na modulu dostatek dilatace, aby ty konce kolejnic nemohly na tu rovinu čela doputovat?
TT, moduly, epocha III/IV
Uživatelský avatar
Morris Zapp
 
Příspěvky: 836
Registrován: ned 04 dub, 2010 3:06 pm

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod rawen » čtv 29 pro, 2016 10:13 am

Morris Zapp píše:Hele a jak se to vlastně tomu vypůjčiteli podařilo? Máš kolejnice správně zaříznuté, aby nedosahovaly do svislé roviny čela? A máš na modulu dostatek dilatace, aby ty konce kolejnic nemohly na tu rovinu čela doputovat?

Koleje dvě desetiny od čela - podle normy. Pájeno na čepy a přilepené epoxidem. Prostor pro dilataci 60cm prutů zde tvoří samotný oblouk. Pokládka probíhá při pokojové teplotě, takže při oteplení resp. ochlazování se oblouk roztahuje resp. stahuje. Výpočty zde nemá cenu psát, ale měl jsem na to pěknou animačku v Autodesk Inventoru. :)

Reálně ale většina okolních stavitelů pruty schovává dál, takže na modulišti vznikají viditelné jámy. Běžná dvojkolí to zvládají...

Radek

Edit:
Ať je to kompletní:
Na R700x45st je délka koleje v ose cca 550mm. Při zahřátí na (extrémních) 80st C se natáhne o 9 desetin mm (nejhorší možnost, tabulkové koeficienty se liší).
Tomu odpovídá boční posun uprostřed oblouku cca 1mm - ALE za předpokladu neroztažení samotného modulu.
V praxi je to tak, že za mrazu v dílně i ve sluncem vyhřáté verandě jdou moduly složit. :lol:
Naposledy upravil rawen dne čtv 29 pro, 2016 11:00 am, celkově upraveno 1
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod dnovy » čtv 29 pro, 2016 10:20 am

rawen píše:
Morris Zapp píše:Hele a jak se to vlastně tomu vypůjčiteli podařilo? Máš kolejnice správně zaříznuté, aby nedosahovaly do svislé roviny čela? A máš na modulu dostatek dilatace, aby ty konce kolejnic nemohly na tu rovinu čela doputovat?

Koleje dvě desetiny od čela - podle normy. Pájeno na čepy a přilepené epoxidem. Prostor pro dilataci 60cm prutů zde tvoří samotný oblouk. Pokládka probíhá při pokojové teplotě, takže při oteplení resp. ochlazování se oblouk roztahuje resp. stahuje. Výpočty zde nemá cenu psát, ale měl jsem na to pěknou animačku v Autodesk Inventoru. :)

Reálně ale většina okolních stavitelů pruty schovává dál, takže na modulišti vznikají viditelné jámy. Běžná dvojkolí to zvládají...

Radek


Hele, jak se ti podařilo udělat 2 desetiny? To jsi odbrušoval?
dnovy
 
Příspěvky: 269
Registrován: ned 29 lis, 2009 12:13 pm
Bydliště: Prostějov

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod rawen » čtv 29 pro, 2016 10:33 am

dnovy píše:Hele, jak se ti podařilo udělat 2 desetiny? To jsi odbrušoval?

Samozřejmě. Kovové pravítko naplocho přes čelo a jehlovým pilníčkem pilovat. (Dvacet přejetí kolmo přes čelo prutu udělá asi desetinu mm - záleží samozřejmě na tom pilníku a rukách :))

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod teleke z tölökö » sob 31 pro, 2016 11:06 am

Morris Zapp píše:Hele a jak se to vlastně tomu vypůjčiteli podařilo? Máš kolejnice správně zaříznuté, aby nedosahovaly do svislé roviny čela? A máš na modulu dostatek dilatace, aby ty konce kolejnic nemohly na tu rovinu čela doputovat?

Anebo se to mohlo urvat při přepravě. Je potřeba mít transportní čela z ne úplně nejhoršího materiálu a v místech konců kolejí vyfrézovaný nebo vydlabaný žlábek.
Uživatelský avatar
teleke z tölökö
 
Příspěvky: 14
Registrován: úte 01 lis, 2016 8:29 am

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod _pavel_ » sob 31 pro, 2016 11:22 am

Při přepravě ne. A přepravní čela jsou v pohodě.
_pavel_
 
Příspěvky: 220
Registrován: stř 05 čer, 2013 8:35 am
Bydliště: okres ostrava

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod stoupa » pát 06 led, 2017 1:06 pm

...tak borci dost teorie...teď bych kecal kdo to montoval dohromady. Nicméně jsem byl osobně svědkem momentu kdy došlo k "propadu" ravenova modulu o 2mm. Modul byl již šrouby, evidentně špatně dotaženými, aretován k druhému modulu. Prut škrtl o čelo vedlejšího modulu a tím došlo k vytržení z podloží. Nechám na volné fantazii všech jak zabroušený prut může přijít do styku s protějším čelem, nebo kolejnicí protějšího modulu. S pozdravem Stoppen Petr (váš všemi milovaný H0e kecal)...nic nemontuju proto nic nerozbíjím. :idea:

P.S. třes se tétéčko STOUPA se vrací....
Uživatelský avatar
stoupa
 
Příspěvky: 218
Registrován: čtv 09 dub, 2009 6:43 pm
Bydliště: Palonín

Re: Moduly Olomouc TT

Příspěvekod rawen » pát 06 led, 2017 4:55 pm

Aha, tak že by přece jen dlouhé pruty? Mea culpa, mea maxima culpa. :oops:

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků