Osvetleni M152/810

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Osvetleni M152/810

Příspěvekod belgarat » stř 04 led, 2017 11:18 am

Cau,

do motoracku si chci dopravit LaisDCC dekoder (snazeni bylo preruseno Vanocemi ;)) - ten ma vystupy na predni/zadni svetlo + dalsi 2 vystupy. Ale na vyber mam jeste:
1. reflektor (predni/zadni)
2. koncova svetla (predni/zadni)
3. osvetleni prostoru pro cestujici
4. osvetleni kabiny strojvedouciho (vepredu/vzadu)

prostor pro cestujici je castecne pod urovni oken zneucteny motorem a prevody, ale to nejak preziju, torza lavicek bych snad dokazal nejak doplnit.

Takze mam 4 veci co je mozne ovladat a 2 draty ;) takze predpokladam ze si musim vybrat. Koncova svetla muzu rozsvecet zaroven s prednim/zadnim, ale bude to holt mirne divne vypadat kdyz bude posunovat privesny vuz. Stejne tak strojvedouci kabinku muzu osvitit podle smeru + cestujicich ...

Co z hlediska provozne-vzhledoveho "pusobi nejlepe" ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Osvetleni M152/810

Příspěvekod fulda » stř 04 led, 2017 12:09 pm

Za mne bych řekl (čistě subjektivně):

Dobře vypadá reflektor (přepínání přední/zadní je podle toho, kam ti svítí světla)
A pak bych udělal osvětlení prostoru pro cestující, které s sebou bude spínat i kabinu strojvedoucího, zase podle toho, která ti svítí světla.

Pokud máš v prostoru pro cestující kousek motoru, tak ho můžeš "maskovat" množstvím cestujících a nebo "kulisou"
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Osvetleni M152/810

Příspěvekod belgarat » stř 04 led, 2017 1:05 pm

fulda píše:Za mne bych řekl (čistě subjektivně):
...
Pokud máš v prostoru pro cestující kousek motoru, tak ho můžeš "maskovat" množstvím cestujících a nebo "kulisou"



Ano :) subjektivne je to spravne, zejmena pokud na rozdil ode mne uz osvetleny motoracek provozujes :)
Ad motor - ano, nejaka falesna podlaha, torza sedacek precnivajici motor ... pruhled bude zachovan a detaily doufam zaniknou. Jeste musim rozmyslet jestli mi dokazu 1F kondenzator polozit do prostoru zachodu :))
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Osvetleni M152/810

Příspěvekod Sandy » stř 04 led, 2017 2:02 pm

belgarat píše:
fulda píše:Za mne bych řekl (čistě subjektivně):
...
Pokud máš v prostoru pro cestující kousek motoru, tak ho můžeš "maskovat" množstvím cestujících a nebo "kulisou"



Ano :) subjektivne je to spravne, zejmena pokud na rozdil ode mne uz osvetleny motoracek provozujes :)
Ad motor - ano, nejaka falesna podlaha, torza sedacek precnivajici motor ... pruhled bude zachovan a detaily doufam zaniknou. Jeste musim rozmyslet jestli mi dokazu 1F kondenzator polozit do prostoru zachodu :))

Máš ještě další možnost. Dát dekoder LaisDCC na něco méně komplikovaného a tady použít nějaký "dospělejší". Ideální byl třeba Lenz Silver +. Tam by ti "zacházelo" jenom rozsvěcení kabiny strojvedoucího. Ale to jsi asi nechtěl slyšet. :|
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Osvetleni M152/810

Příspěvekod belgarat » stř 04 led, 2017 2:33 pm

Sandy píše:třeba Lenz Silver +. Tam by ti "zacházelo" jenom rozsvěcení kabiny strojvedoucího. Ale to jsi asi nechtěl slyšet. :|


Tak coz o to ... taky moznost. Motoracku mam vic :-D ale do jednoho bych prece jen uz ten zakoupeny Lais dal. Jak tak koukam, silver plus = +1 vystup a +200Kc.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Osvetleni M152/810

Příspěvekod Sandy » stř 04 led, 2017 3:16 pm

belgarat píše:
Sandy píše:třeba Lenz Silver +. Tam by ti "zacházelo" jenom rozsvěcení kabiny strojvedoucího. Ale to jsi asi nechtěl slyšet. :|


Tak coz o to ... taky moznost. Motoracku mam vic :-D ale do jednoho bych prece jen uz ten zakoupeny Lais dal. Jak tak koukam, silver plus = +1 vystup a +200Kc.

No jo, no. :(
A možná, že ho ani neseženeš....
Já, když jsem začínal, tak jsem si nakoupil "Univerzální desku pro lokomotivy". Ta umožňuje rozsvítit pozičky + zadní světla a nezávisle reflektor nebo pozičky + reflektor a nezávisle zadní světla. Myslel jsem, že mi to bude stačit. Nestačí. Předělával jsem to tak, aby šla zapínat nezávisle všechna světla (v závislosti na směru jízdy). A u M152 ještě prostor pro cestující. To jen, co ti vyhovuje dnes, nemusí vyhovovat zítra....
Já vím, že je to hlavně otázka peněz. Takže pásku okolo očí, do levé ruky finance, které mám k dispozici, do pravé jak chci, aby to fungovalo. A vážit, jako ta dáma, co sedí před každým soudem :roll:

Edit :
Jo, ještě jsem viděl řešení, kdy vnitřní osvětlení bylo zapojeno "natvrdo" a vypínalo se magnetem přes nějaký mikrokontakt (jazýčkový spínač?)
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Osvetleni M152/810

Příspěvekod juroH0 » stř 04 led, 2017 4:33 pm

To osvetlenie stanovišťa je síce iste pekné, ale za jazdy "toška" nepraktické. Fírovi sa bude dosť blbo sa jazdíť s rozsvieteným svetlom na stanovišti. Takže by bolo lepšie buď ho vypínať oddelene od osvetlenia oddielu pre cestujúcich a nechať svietiť len za státia, alebo sa nato vykašľať úplne...
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Osvetleni M152/810

Příspěvekod Sandy » stř 04 led, 2017 5:11 pm

juroH0 píše:To osvetlenie stanovišťa je síce iste pekné, ale za jazdy "toška" nepraktické. Fírovi sa bude dosť blbo sa jazdíť s rozsvieteným svetlom na stanovišti. Takže by bolo lepšie buď ho vypínať oddelene od osvetlenia oddielu pre cestujúcich a nechať svietiť len za státia, alebo sa nato vykašľať úplne...

No, já si také myslím, že osvětlovat stanoviště má smysl pouze tehdy, když nevím, co s funkcemi (Fx)
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Osvetleni M152/810

Příspěvekod look23 » stř 04 led, 2017 5:52 pm

Nebo kromě jednoho dekodéru pro ovládání trakce a osvětlení dodat další za pár kaček a rozšířit tak počet výstupů.
http://www.masinky.cz/produkt/21057-Spinaci-dekoder-DPR4-DCC/index.htm
Záleží jak se moc majitel chce trápit s elektrikou.
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1177
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Osvetleni M152/810

Příspěvekod JenikPluto » čtv 05 led, 2017 1:09 pm

look23 píše:Nebo kromě jednoho dekodéru pro ovládání trakce a osvětlení dodat další za pár kaček a rozšířit tak počet výstupů.
http://www.masinky.cz/produkt/21057-Spinaci-dekoder-DPR4-DCC/index.htm
Záleží jak se moc majitel chce trápit s elektrikou.


Anebo si rovnou do stropu udělat na míru vlastní funkční dekodér, který kromě osvětlení vnitřku bude obsluhovat osvětlení kabin a reflektorů. Zbytek (koncová světla) obstará lokomotivní dekodér. Místa tam je dost, ne? Když to jde v N-ku :-)

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 439
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Osvetleni M152/810

Příspěvekod belgarat » čtv 05 led, 2017 1:38 pm

eeeee ... no to nevim jak bych udelal; SMD veci mensi nez pouzdra 0805 se mi paji blbe .... nekdo tady ukazoval dekoder za 150, ale tlusty 5mm, to uz se do stropu skoro nevleze.

Nemas nahodou eagle file :) pro takovy dekoderek - ze bych si ho upravil :-D
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Osvetleni M152/810

Příspěvekod JenikPluto » čtv 05 led, 2017 1:55 pm

Ale jo, to základní schéma doma vyhrabu. Pokud bys chtěl i board, tak bych potřeboval rozměry :-) Případně model vidět a změřit si. Můžeme se případně domluvit a zastavit se.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 439
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Osvetleni M152/810

Příspěvekod belgarat » sob 07 led, 2017 9:30 pm

Doplnujici otazka, pokud bych pouzil 2 dekodery. Ten lokomotivni ma vystupy ktere urcuji svitit dopredu/dozadu, lec spina "GND". Bude-li mit pomocny dekoder sve napajeni (mustek, stabilizator), jak propojit informaci "svetlo vpred/vzad" s funkci "pomocneho" dekoderu ?
Normalne bych spinal PICem tranzistor, proti (spinanemu) GND, LEDku na kolektoru. Ale GND obou dekoderu spojena nejsou a obavam se, ze LaisDCC nema GND za usmernovacem ani vyvedene ... Cilem je, aby lokomotivni poskytoval informaci "smer", PIC mel na vystupu jen "funkci" (napr. "predni reflektor") a kombinaci obou signalu se rozsviti prislusna LED.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Osvetleni M152/810

Příspěvekod HonzaM » ned 08 led, 2017 6:57 am

Také by bylo možné použít dekodér s paticí next18, ten může mít až šest výstupů, ovšem problém by asi byl sehnat patici do lokomotivy. Já jsem pro osvětlení M262 použil pro osvětlení samostatný dekodér (funkční dekodér se čtyřmi výstupy. Pro pohodlné programování používám DecoderPro, nemusím přemýšlet které CV co ovládá a lze naprogramovat aby třeba horní reflektor při zapnutí jedním tlačítkem svítil vždy jen směrem kterým jsou zapnuta čelní světla a nemuset tak ovládat reflektory na opačných stranách každý samostatně.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Osvetleni M152/810

Příspěvekod Sandy » ned 08 led, 2017 8:16 am

Já bych to zrekapituloval:
1./ Samostatně ovládaná poziční světla FOf (A), FOr (B)
2./ Samostatně ovládaný reflektor FO1(C)
3./ Samostatně ovládaná zadní světla FO2 (D)
Výstupy A - D dnes mají prakticky všechny základní dekodery, asi i ten LaisDCC. Pro C a D potřebuješ jen směrové ovládání. Já to řeším tímhle:
http://sandyh0.rajce.idnes.cz/Digitalizace_lokomotiv/#PB222069.jpg

Pro osvětlení interiéru potřebuješ další výstup. Ovládání bez směrové závislosti, jen VYPNOUT - ZAPNOUT. Buď další dekoder nebo dekoder s funkcí navíc.
Na osvětlení stanoviště strojvedoucího bych se, s prominutím, vykašlal.
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků