Centrála DR5000

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Centrála DR5000

Příspěvekod sidlo » stř 14 pro, 2016 10:28 pm

Bohužel z fóra zmizely vlákna zabývající se centrálou DR5000 http://www.digikeijs.com/dr5000-adj-dcc-multi-bus-central.html.

Je to velká škoda, protože v těch vláknech se nacházely velmi důležité informace včetně zkušeností z provozu. A uživatelé tohoto fóra zde především informace a zkušenosti jiných modelářů hledají. Odstranění informací o tak významném produktu pro modelovou železnici našim modelářům uškodí.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod j1r1 » čtv 15 pro, 2016 7:03 am

Možná to souvisí s tím, že jsem včera nahlásil poslední příspěvek v tomto tématu od uživatele "fulda" administrátorovi fóra pro porušení bodu 1.2 Pravidel fóra. Každopádně očekávám nějaké vysvětlení.
j1r1
 
Příspěvky: 60
Registrován: stř 20 dub, 2016 4:28 pm

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Brejla » čtv 15 pro, 2016 9:24 am

j1r1 píše:Možná to souvisí s tím, že jsem včera nahlásil poslední příspěvek v tomto tématu .......


Pochvalu od řídícího důstojníka už jsi dostal? :oops:
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod brejsak » čtv 15 pro, 2016 9:40 am

Zajímalo by mě, proč zmizely příspěvky ohledně DR 5000?
Jestliže se někdo vyjádřil v rozporu s pravidly fóra, měl být upozorněn on a ne smazány všechny příspěvky ohledně nové a možná i perspktivní centrály.
Psal jsem mé dobré zkušenosti s ní, a je to všechno pryč!
Tak by mě jako člena zajímalo, proč a kde své příspěvky na toto téma najdu?
Karel
brejsak
 
Příspěvky: 94
Registrován: pon 10 kvě, 2010 8:35 pm
Bydliště: Roudnice n/L

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod milan ferdián » čtv 15 pro, 2016 12:10 pm

Ahoj,téma DR5000 jsem smazal já.Důvodem bylo vaše neustále hádky mezi sebou.Nejste schopni vést svoji diskusi na slušné úrovni.Toto téma co vím bylo již dvakrát smazáno,nemluvě,že byly uděleny i dočasné BANY.Veškerou odpovědnost beru na sebe.Téma nelze vrátit zpět.

Slušným uživatelům se omlouvám za své pochybení.
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod HonzaM » čtv 15 pro, 2016 1:33 pm

Uživatele centrály by mohlo zajímat, že je možné využít wifi pro spojení s počítačem se softwarem JMRI, například pro software DecoderPro. Zároveň je možné pro brzdrátové ovládání jízdy vlaků použít mobilní telefon (samozřejmě smartphone) využitím aplikace WiThrottle (ta je samozřejmě zdarma) pro mobily s operačním systémem iOS, pokud jsem slyšel, existuje i aplikace pro Android. JMRI je zdarma a jsou k dispozici verze pro Windows i pro MacOS. DecoderPro mohu doporučit, podle mého názoru je lepší než Freiwaldův Train Programmer, navíc je na rozdíl od něj je zdarma.
Naposledy upravil HonzaM dne úte 20 pro, 2016 7:43 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod brejsak » čtv 15 pro, 2016 1:43 pm

Samozřejmě se s tím nedá nic dělat, ale připadá mi to jako v silně vyspělé společnosti a demokracii jako nějaký špatný sen!
No a tady je názorná ukázka toho, proč jsou (a i já) značně znechuceni vším, co se tady děje a dít by se asi nemělo!
Nejde zablokovat dotyčný diskutující, který nesplňuje základní pravidla slušnosti, tak smažeme raději všechno!
Také trochu citlivější přístup od moderátorů bych také očekával, proč to nesmazal někdo z daného vlákna, ale někdo, kdo dané tématice asi tolik nerozumí jako moderátor daného téma?
Za sebe musím konstatovat, že taková demokracie je prostě na ho.......no!
Ale svět se točí dál, jen mě to znechutilo se s ostatními dělit o soukromé poznatky z vlastního provozu daného zařízení a to je myslím škoda!
S přáním hodně zdraví a svěží síly při mazání celých diskusí Vám přeje Karel.
brejsak
 
Příspěvky: 94
Registrován: pon 10 kvě, 2010 8:35 pm
Bydliště: Roudnice n/L

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod j1r1 » sob 17 pro, 2016 11:38 am

Moje zkušenost s rozhraním S88N na DR5000:

Z doby mých pokusů s DCC++ mi zbyly moduly detektorů obsazení se zpětným hlášením S88-N postavené na Arduino MiniPro s Open Source softwarem jehož autorem je Ruud Boer (hledej "rudysmodelrailway"). Samozřejmě mě zajímalo, zda budou použitelné s ústřednou DR5000. Ano, je to vlastně jen posuvný registr, ale to ještě neznamená... provšechny zájemce mám dobrou zprávu: funguje to bez potíží.
j1r1
 
Příspěvky: 60
Registrován: stř 20 dub, 2016 4:28 pm

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod HonzaM » stř 21 pro, 2016 8:29 am

Z vlákna které Milan Ferdián smazal jsem měl zkopírován příspěvek Jindry Fučíka, kterým prezentoval svůj názor na to v čem vidí výhody nanoX proti DR5000. Dovoluji si ho tady uvést přestože se do vlákna k DR5000 příliš nehodí, nicméně on ho do tamtoho dnes již smazaného vlákna dal:
fulda píše:Ono už to má DIY option jako NanoX? Jinak se to asi nikdy nedostane na srovnatelnou cenovou úroveň.

NanoX je malá centrála pro domácí kolejiště. Má všechny znaky malé levné domácí centrály a to jak ty pozitivní, tak ty negativní.
Z pozitivních třeba:
  • Pro zkušené je možná domácí stavba
  • velmi jednoduché zapojení a používání
  • dostupné velké množství ovladačů, všechny v nižších cenových kategoriích (od domácí stavby, po MultiMAUS, nebo třeba LH100)
  • vzhledem k dobré dokumentaci použitých rozhraní fungují všechny ovladače rovnou, bez nutnosti hledat ve výčtu podporovaných a nepodporovaných, to samé platí pro boostery a detektory obsazení
  • většině lidí se podaří centrálu připojit a používat ještě před tím, než začnou číst manuál
  • ... a bez počítače
Nedostatky:
  • programovací kolej se připojuje místo hlavní koleje
  • omezené množství současně jedoucích lokomotiv
  • pro připojení k počítači potřebuje vnější rozhraní (je k dispozici s možností domácí stavby)
  • vzhledem k jednoduchosti domácí stavby existuje velké množství “upravovačů”, kteří poškozují průvodní koncept a mají snahu prodávat zařízení bez záruky které má spoustu zavlečených chyb

Pro porovnání s fuldou uváděnými přednostmi nanoX považuji za vhodné uvést následující skutečnosti:
U DR5000 sice odpadá možnost vlastní stavby uživatelem, nicméně také u DR5000 platí:
- velmi jednoduché zapojení a používání
- použitelné velké množství ovladačů, všechny v nižších cenových kategoriích (od domácí stavby, po MultiMAUS, nebo třeba LH100), u DR5000 k tomu ještě Tillig/Uhlenbrock Daisy II, Digitrax UT4, FRED (s výjimkou nejstaršího typu)
- vzhledem k dobré dokumentaci použitých rozhraní fungují všechny ovladače rovnou, bez nutnosti hledat ve výčtu podporovaných a nepodporovaných, to samé platí pro boostery a detektory obsazení (kromě S88 nabízí DR5000 pro zpětné hlášení ještě LocoNet a RS)
- většině lidí se podaří centrálu připojit a používat ještě před tím, než začnou číst manuál
- počítač pro spuštění centrály třeba s Multimausem uživatelé nepotřebují
Pokud jde o fuldou uváděné nedostatky NanoX:
- programovací kolej je u DR5000 vyvedena samostatně
- počet současně provozovaných lokomotiv je omezen počtem slotů (120), problém nastává pouze při snaze o ovládání větším počtem současně připojených ovladačů, proto se DR5000 nehodí na velká klubová setkání
- pro připojení k počítači nepotřebuje DR5000 externí rozhraní, má ho vestavěno, navíc má kromě USB vestavěný wifi router - bližší informace o možnostech jeho využití se objevily ve vláknu PanelPro.
Pokud jde o cenovou úroveň, sice DR5000 neni DIY, ale když se vezme v úvahu že je již v základu vybavena USB rozhraním, wifi, možností připojení ovladačů XpressNet a Loconet a zpětným hlášením S88, RS a LocoNet, v ceně je napájecí zdroj, není cenový rozdíl proti NanoX doplněné o USB rozhraní a napájecí zdroj nijak propastný.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod fulda » stř 21 pro, 2016 3:50 pm

Honzo, nech prosím té demagogie.
Vůbec se mi nelíbí jak překrucuješ informace které tu prezentuješ.
Dovedeš si představit, že by tomu někdo uvěřil?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod brejsak » stř 21 pro, 2016 9:24 pm

Nedá mi, abych nenapsal opět své zkušenosti s několika centrálami.
Zhodnotím zde klasické Nanox, Daisy II a DR 5000, všechny jsem různě používal a myslím, že k tomu teda mám trochu co říct, protože je používám denně při opravě a úpravě lokomotiv.
Na školním kolejišti máme centrálu Nanox od STE, tedy od p.Štefana, na programování všech lokomotiv mám Nanox od J.Fučíka a od toho samého mám i jednu mobilní, přenosnou a loni jsem si v setu koupil Daisy II a před nedávnem DR 5000.
Tu první na kolejišti mi slouží k naprosté spokojenosti provozu od samého začátku, tedy 8 let a v provozu v pohodě jezdíme i s 12 lokomotivami současně při provozu na kolejišti. Je použito asi 150 m kolejnic a vede už i do druhé místnosti, a to bez jakéhokoliv zesílení signálu nějakým Boosterem.
Jediná závada na této centrále bylo to, že přestala fungovat červená Led, ohlašující zkrat. Po dobu opravy u STE jsem používal mobilní od J.Fučíka, také bez problémů.
Při nákupu jsem chtěl programovat(a i načítat) vyšší CV a tak jsem poprosil o verzi s experimentálním SW a musím zodpovědně říct, že kdo chce jednoduše a rychle programovat Multimausem a nechce od těchto centrál v základu něco navíc, je to podle mých zkušeností zatím nejjednodušší a nejpřehlednější programování, kdy kdo asi vymyslel.
Daisy II mě dost zklamala, malý display na ovladači a komplikované ukládání údajů do ovladače, i možná moc citlivě nastavené, při jakékoliv zvýšené nečistotě čehokoliv už nepracuje k naprosté spokojenosti a veškeré kroky pro načítání a ukládání se mi jeví jako zdlouhavé a zbytečně složité. Navíc během roku dvě závady, jedna na centrále a druhá na ovladači, takže z 12 měsíců asi 4 po záručních opravách. No a po dalším měsíci odešla do "věčných lovišť" kompletně, jak centrála, tak ovladač, takže z mého pohledu asi nejhorší zařízení, s jednoduchostí Multimausu se to v žádném případě srovnat nedá!
A co se týče DR 5000, tak tady nemůžu moc hodnotit, protože ji používám relativně krátkou dobu. Je pravda, že asi nějaké mouchy mít bude, je to pořád novinka, dnes například při programování na PC nešla, po připojení Multimausu na dalším výstupu programovat šla, zase na multimausu nešla změnit adresa, ale na PC ano,ale až na třetí zadání, takže možná opravdu ještě děcko v plenkách.
A to jsem v loko zkoušel i jiné značky dekoderů a některé nešly vůbec, prostě to je jen z dnešního programování lokomotivy. A nepomohl ani reset, prostě dneska se jí nechtělo. Jinak opravdu kdyby fungovala tak spolehlivě jako jednoduché centrály Nanox, tak to by opravdu byl zdařilý výrobek, ale to za sebe budu moct říct až za 6 let intenzivního používání, necelý rok je opravdu krátká doba. Jinak na DR 5000 zatím Wi-fi nepoužívám ani jiné funkce, jen opravdu programuji a jezdím.
Takže kdybych měl to celé zhodnotit, tak kdo není náročný a je spokojen s Nanox a nechce nic víc, tak vřele mohu doporučit, zvláště s experimentálním SW plně vyhovuje mým programovacím nárokům a co do spolehlivosti, zatím jednoznačně 1! Co se týká Daisy II, tak tam je to za 4- !
No a DR 5000 zatím něco mezi 2 až 2-, je pravda, zatím na ní nic neodešlo a funguje, i s PC, ale uvidím za dva a další roky! Uvidím, kolikrát se bude muset aktualizovat a co bude či nebude umět v budoucnosti, na Nanox není potřeba nic, jen zapojit a jednoduše jezdit, což ocení většina modelářů, kteří se zde zajímají o jednoduché ovládání kolejiště, samozřejmě toto neplatí o modulištích a pokročilejších ovládáních, ale i na Nanox jsem na podzim při setkání TT viděl, že i ta jde použít při bezdrátovém ovládání moduliště a to také není špatné!
Ostatní centrály jsem neměl možnost vyzkoušet, protože se mi zdají zbytečně složité a navíc, jsem zastáncem českého jazyka a kde není, tak už k tomu cítim podvědomě odpor, protože v dnešní době nemůže být pro výrobce problém tam více jazyků dát, ale když nechce, tak zase já nechci ji.
To jen na samý závěr, je na každém, co si koupí a za co utratí své peníze, ale zatím z mého pohledu vyhrává Nanox.
Karel
brejsak
 
Příspěvky: 94
Registrován: pon 10 kvě, 2010 8:35 pm
Bydliště: Roudnice n/L

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod HonzaM » stř 21 pro, 2016 10:06 pm

fulda píše:Honzo, nech prosím té demagogie.
Vůbec se mi nelíbí jak překrucuješ informace které tu prezentuješ.
Dovedeš si představit, že by tomu někdo uvěřil?

Co jsem překroutil, můžeš to specifikovat? Nemám zájem ani potřebu lhát. Smyslem mého příspěvku bylo pouze vyjádřit že má NanoX ve srovnání s DR5000 velice omezený počet funkci, netvrdím že by ty které má dělala špatně. Pokud jde o Tvůj text, nezměnil jsem v něm ani slovo.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod HonzaM » čtv 22 pro, 2016 7:03 am

brejsak píše:... ale zatím z mého pohledu vyhrává Nanox.
Karel

Neměl jsem v úmyslu naznačovat že by centrála NanoX fungovala špatně, to co umí dělá dobře. Smyslem bylo porovnání o kolik toho DR5000 umí již v základu víc, že tedy není potřeba dokupovat třeba USB rozhraní a zdroj, zatímco NanoX je holá deska bez skříňky. Určtě to ale spoustě modeláŕů stačí, nic proti tomu.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod sidlo » čtv 22 pro, 2016 7:03 am

brejsak - zasvěcené hodnocení.

Moje pozorování:

NanoX-S88 poslední verze SW - podle mě ideální centrála pro domácí kolejiště. Zásadním problémem je nepřítomnost krabičky a zdroje. To je překážka, kterou mnozí uživatelé nepřekročí.

Roco kostka - levné řešení, uživatel je brzy zklamán že nemůže vyčítat CV.

Daisy II - už jsem četl více příspěvků na nespolehlivost.

DR5000 - uvidíme, jaké budou poznatky z dlouhodobého používání. Zatím vypadá velmi nadějně.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod j1r1 » čtv 22 pro, 2016 9:41 am

Jak to vidím já (a berte to jako názor člověka, který se nedávno rozhodoval, jakou ústřednu si na doma pořídit. Další myšlenkové pochody jsou v textu naznačeny tečkami :D ):

DCC++ je okouzlující aplikace Arduina pro člověka zběhlého v počítačích, který si chce zkusit řídit vláčky počítačem. Za pár korun (a 6 týdnů čekání při dodávce z Číny) a s minimálním úsilím je možné ovládat a programovat lokomotivy a přehazovat výhybky, dokonce se připoji k JMRI s jeho všemi možnostmi. Pokud chce člověk jít dál, dost se to komplikuje, protože autor tohoto OpenSource projektu zatím dál nešel (dosavadní vývoj mu trval 5 let).

Na nějaký ovladač do ruky jsme ale zvyklí... takže proč ne Multimaus... v základním setu Roco je i hloupá černá kostka, která neumí ani číst CV. Ošklivé překvapení, nikoli ústředna.

Takže co je k dispozici?

NanoX. Prověřená konstrukce (...no tedy, on dneska ještě někdo na tohle používá PIC?) , i když ne Open Source, dala by se i postavit doma. Ale proč, když cena v eShopu se zdá příznivá... jo moment, to je bez zdroje. Takže plus zdroj... jo moment, to je bez trafa. Takže plus trafo... No ale to už ta cena, za to co to umí/neumí... A to ještě bude bez krabice, takže pořád jen jako bastl. A co připojení k počítači? Jo takhle...

Z21. Takovou cenu si za něco takového nepředstavuju. Vždyť se to dá emulovat na Arduinu... jen by to chtělo trochu dotáhnout a zlepšit dokumentaci.

z21. Oni jako zlevnili Z21, nebo co? Jo takhle, Z21 se zřejmě zdá drahá všem... to jsou triky- koupíš ústřednu, a fíčura se odemkne až si doplatíš. Takhle ne.

DR5000. Rozhraní má úplně všechny co snad existujou. Výstup pro programovací kolej. Připojení k počítači-USB, LAN, WiFi vestavěno. Konfigurace vypadá jako brnkčka. Novinka. Byly problémy při startu produkce, ale současná verze softu se podle uživatelů zdá už stabilní. Dá se koupit v ČR. Cena přijatelná. Cože, včetně zdroje s nastavitelným napětím a přídavným výstupem 5V? To vychází levněji než... Jdu do toho.

DR5000 mě zatím nezklamala. Funguje hned a jednoduše s Multimausem i s DaisyII. Fungují s ní dekodéry výhybek se servy postavené na Arduinu i moduly S88 postavné na Arduinu. Umí i LocoNet, když bych se rozhodl s ním začít... Podporuje Railcom, kdyby se náhodou rozmohl... Dá se připojit k JMRI i dalším softům. Přes JMRI nebo i přímo se dá připojit androidové zařízení jako bezdrátový ovladač. Pro mě má poměr užitná_hodnota/cena úplně nejvyšší z uvedených.
j1r1
 
Příspěvky: 60
Registrován: stř 20 dub, 2016 4:28 pm

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 8 návštevníků