Z21 kontra z21

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Z21 kontra z21

Příspěvekod HonzaM » čtv 14 led, 2016 8:34 am

Často se mne modeláři ptají na to, oč je ochuzená bílá z21 proti černé Z21. Vím že bílá z21 nemá LocoNet a nemá výstup na programovací kolej, ale co dalšího chybí? Víte to někdo? Pokud už se to tady řešilo, stačí odkaz.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4072
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Z21 kontra z21

Příspěvekod JendaTT » čtv 14 led, 2016 8:59 am

Tady je popis Z21 (velké Z a černá krabička):

Digitální bezdrátová centrála ROCO Z21:
- 3x konektor X-BUS pro připojení RO10810 Digitální ovladač vlaku ROCO multiMAUS
- konektor MAIN TRACK pro připojení kolejiště
- konektor PROG TRACK pro připojení programovací koleje
- konektor SNIFFER BUS pro připojení jiných digitálních centrál
- konektor B-BUS pro připojení digitální boosterů ROCO pro posílení výstupu
- konektor L-BUS pro připojení digitálních komponent prostřednictvím sběrnice LocoNet
- konektor R-BUS pro připojení digitálních modulů zpětného hlášení ROCO
- konektor LAN pro připojení osobního počítače
- konektor CAN-BUS pro připojení digitálních komponent prostřednictvím sběrnice CAN-Bus
- WLAN-Router pro bezdrátové propojení s mobilním tabletem nebo smartphonem

Z21 mobilní aplikace:
- podporované platformy Apple iOS a Android
- fotorealistické kabiny strojvedoucího
- řízení v režimu začátečník a strojvedoucí
- zobrazení informací z lokomotvy pomocí RailCom©
- intuitivní řízení kolejiště pomocí grafických symbolů
- jednoduchý výběr lokomotivy
- 24 funkčních kláves

A tady je popis ROCO z21 (malé Z, bílá krabička):

Připojení digitální centrály Roco z21:
- 2 x konektor X-BUS
- konektor MAIN TRACK a připojovací kabel ke kolejišti
- konektor B-BUS pro připojení pomocí booster bus k Roco boosteru 10765
- konektor R-BUS pro připojení k modulu zpětného hlášení ROCO 10787
- konektor LAN
- WLAN-Router pro bezdrátové propojení s mobilním tabletem nebo smartphonem
- aplikace stejné jako u Z21

Omezení z21 oproti Z21:
Řada ROCO z21 postrádá oproti Z21 na zadní straně následující konektory:
- LocoNet, CAN Bus, X Bus vzadu, Sniffer BUS,
- výstup na programovací kolej (má pouze jeden výstup na Main Track. Čtení nastavení CV dekodéru je ale zachováno. Pouze se musí přepnout na zvláštní programovací kolej, nebo z kolejiště odstranit ostatní lokomotivy)
- není možné nastavení výstupního napěti, tak jako u Z21 cca 18-20V
- dále není možné nahrávat zvuky a FW do dekodérů ZIMO, sw to neumožní.
- FW do multiMouse nahrávat umí
- levnější z21 nepodporuje připojení ovladačů od f. ZIMO, DIGITRAX

Snad jsem na nic nezapomněl...
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Z21 kontra z21

Příspěvekod fulda » čtv 14 led, 2016 9:02 am

Bílá nemá CAN, má o jeden X-Bus méně, nemá sniff bus. Programovací výstup je sloučenej s provozním.
Nedokáže nastavit napětí v koleji a nejsem si jistej, jestli ovládá čtení RailCom. Vím že ovládá vytváření "gap", ale nevím, jestli ovládá i vlastní čtení.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Z21 kontra z21

Příspěvekod hopeter » ned 04 pro, 2016 6:42 pm

Takový skromný dotaz. Jakým způsobem se dá číst CV pomocí z21start+multimaus ? Jde to nebo co je k tomu ještě potřeba ? Rozšíření na WIFI nemám.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Z21 kontra z21

Příspěvekod MkTT » ned 04 pro, 2016 7:01 pm

hopeter píše:Takový skromný dotaz. Jakým způsobem se dá číst CV pomocí z21start+multimaus ? Jde to nebo co je k tomu ještě potřeba ? Rozšíření na WIFI nemám.


Úplně normálně. Mám Z21 Start a Multimaus. Připojil jsem Multimaus do centrály na X-Bus konektor a Přes Multimaus jsem četl hodnoty CV z loko dekodéru. Místo těch "fake" hodnot, které ukazuje Multimaus, když je připojená do černé kostky, jsem viděl skutečné hodnoty.
MkTT
 
Příspěvky: 567
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Z21 kontra z21

Příspěvekod hopeter » pon 05 pro, 2016 5:54 am

Díky , vyzkouším... :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Z21 kontra z21

Příspěvekod hlavacon » úte 06 pro, 2016 11:52 am

Hezký den,

nevím zda má bílá z21 Railcom. Ale mám jí doma a přes wifi jsem ji propojil s noťasem a na něm nainstalovaný TrainProgrammer™. Ten mi CV přečetl. Odvahu změnit si třeba brzdné charakteristiky a nahrát je zpět jsem dekodéru jsem nenašel, ale jistě je to možné. Jen podotknu, že to je v módu POM - programing on main, takže všechny lokomotivy krom té jedné čtené dolů.

Možná je více info i zde http://www.z21.eu/en/FAQ-Support/FAQ
hlavacon
 
Příspěvky: 44
Registrován: čtv 08 led, 2015 12:44 pm
Bydliště: Praha 4

Re: Z21 kontra z21

Příspěvekod dnovy » čtv 08 pro, 2016 2:31 pm

Sem právě ted na aukru pořídil z21 v domění že stačí dopořídit wifi modem a bude plnohodnotná Z21:-( No asi nebude:-(
Měl bych k tomu 4 dotazy:
a) když k z21start připojím původní myš, budou tam naprogramované puvodní mašinky a vyhýbkové dekodéry, tj. nastavení je v myši nebo v centrále? Původně jsem požíval jen ten zesilovač co byl ve start setu od Roca.
b) můžu do z21 připojit 2 myši když jsou tam 2 zdířky a zároven s oběma ovládat kolejiště? Pokud ano, lze nějak zkopírovat nastavení z jedné myši do druhé?
c) pro ovládání kolejiště přes tablet, potřebuju roco wifi modem nebo jakýkoliv jiný wifi router?
d) lze připojit z21 na PC a ovládat kolejiště přes Train Controller?

Díkec

D.
dnovy
 
Příspěvky: 269
Registrován: ned 29 lis, 2009 12:13 pm
Bydliště: Prostějov

Re: Z21 kontra z21

Příspěvekod Brejla » čtv 08 pro, 2016 2:58 pm

dnovy píše:Sem právě ted na aukru pořídil z21 v domění že stačí dopořídit wifi modem a bude plnohodnotná Z21:-( No asi nebude:-(
Měl bych k tomu 4 dotazy:
a) když k z21start připojím původní myš, budou tam naprogramované puvodní mašinky a vyhýbkové dekodéry, tj. nastavení je v myši nebo v centrále? Původně jsem požíval jen ten zesilovač co byl ve start setu od Roca.
b) můžu do z21 připojit 2 myši když jsou tam 2 zdířky a zároven s oběma ovládat kolejiště? Pokud ano, lze nějak zkopírovat nastavení z jedné myši do druhé?
c) pro ovládání kolejiště přes tablet, potřebuju roco wifi modem nebo jakýkoliv jiný wifi router?
d) lze připojit z21 na PC a ovládat kolejiště přes Train Controller?

Díkec

D.


Pro prvotní hrubou orientaci koukni sem - http://www.ecmodel.cz/fotky14793/sloupec/Rozdil_z21_vs.Z21_CZE_Final.pdf
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Z21 kontra z21

Příspěvekod MkTT » čtv 08 pro, 2016 3:29 pm

dnovy píše:Sem právě ted na aukru pořídil z21 v domění že stačí dopořídit wifi modem a bude plnohodnotná Z21:-( No asi nebude:-(
Měl bych k tomu 4 dotazy:
a) když k z21start připojím původní myš, budou tam naprogramované puvodní mašinky a vyhýbkové dekodéry, tj. nastavení je v myši nebo v centrále? Původně jsem požíval jen ten zesilovač co byl ve start setu od Roca.
b) můžu do z21 připojit 2 myši když jsou tam 2 zdířky a zároven s oběma ovládat kolejiště? Pokud ano, lze nějak zkopírovat nastavení z jedné myši do druhé?
c) pro ovládání kolejiště přes tablet, potřebuju roco wifi modem nebo jakýkoliv jiný wifi router?
d) lze připojit z21 na PC a ovládat kolejiště přes Train Controller?

Díkec

D.


Ad a) V myši mi knihovna lokomotiv zůstala zachována i po připojení k z21 Start.
Ad b) Ano, fungují obě najednou. Kopírování konfigurace mezi nimi je možné, popsané to je myslím v manuálu multimaus.
Ad c) Je potřeba hlavně kód, který se zadá na stránky roco a pomocí kterého se odemkne tato funkcionalita v centrále z21 Start. Tento kód se dodává spolu s roco wifi routerem pod objednacím číslem 10814. Fungovat bude centrála i z jinými wifi routery, ale ne bez tohoto kódu. Pozor na to, že centrála z21 Start NENÍ centrála z21, i když obě vypadají stejně. z21 má wifi funkcionalitu povolenou už z výroby, ale z21 Start nikoliv.
Ad d) Nikdy jsem toto nezkoušel, takže se nemohu vyjádřit.

Mirek
MkTT
 
Příspěvky: 567
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Z21 kontra z21

Příspěvekod JendaTT » čtv 08 pro, 2016 4:02 pm

dnovy píše:d) lze připojit z21 na PC a ovládat kolejiště přes Train Controller?

Ano, podporu TrainControler má - viz support. Stačí z21 připojit k síti, kde je PC a můžeš kolejiště ovládat pomocí TC nebo třeba i RocRailem apod.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Z21 kontra z21

Příspěvekod fulda » čtv 08 pro, 2016 4:29 pm

dnovy píše:c) pro ovládání kolejiště přes tablet, potřebuju roco wifi modem nebo jakýkoliv jiný wifi router?
d) lze připojit z21 na PC a ovládat kolejiště přes Train Controller?

Jak už tu zaznělo, z21 start (někdy jí označuji jako z21) má zakázané ovládání po síti. A to jak z PC, tak z tabletu.
Musíš si k ní dokoupit en odemikací kód, který stojí zhruba tolik, kolik jsi dal za celou z21.

Na druhou stranu můžeš PC připojit pomocí XpressNet, pokud k připojení použiješ TOHLE rozhraní a připojení k USB.

Jo a myší a rozhraní můžeš dohromady připojit až 31, existují rozdvojky a tak.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Z21 kontra z21

Příspěvekod Rudolf » čtv 08 pro, 2016 4:57 pm

Roco začalo dodávat odemykací kód, který udělá z Roco z21start centrálu Roco z21, samostatně bez routeru, který řada lidí už má.

Má to číslo 10818 http://www.roco.cc/cz/product/238834-0- ... ducts.html

Původní s routerem má číslo 10814 http://www.roco.cc/cz/product/235897-0- ... ducts.html

Ruda
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 917
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: Z21 kontra z21

Příspěvekod hopeter » čtv 08 pro, 2016 7:28 pm

Za router s kódem chtějí cca 1100,-Kč a za samostatný kód cca 800,- Tak nevím jaká je to "výhra" koupit jen kód... :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Z21 kontra z21

Příspěvekod look23 » čtv 08 pro, 2016 7:58 pm

hopeter píše:Za router s kódem chtějí cca 1100,-Kč a za samostatný kód cca 800,- Tak nevím jaká je to "výhra" koupit jen kód... :wink:

Ušetřím 300,- na nějaký pořádný router. Tp-link alespoň podle máho přesvědčení není žádný zázrak.
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1180
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků