Zeleň mezi pražci a kolem kolejí (TT)

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Zeleň mezi pražci a kolem kolejí (TT)

Příspěvekod Fox » úte 22 lis, 2016 2:45 pm

Vážení zkušení,
poradíte, jaké jsou vyzkoušené postupy na tvorbu realistické zeleně mezi kolejemi a v těsné blízkosti? Statická tráva asi ne, foliáž pro TT asi také ne? Napadá mne jemný purex v lepidle - asle co s pražci? Tam to neroste, tak následně odstranit? ... Díky předem. Co myslím, viz ilustrační foto (autorům se tímto omlouvám za neautorizované užití :D ).
zelen_kolejiste.jpg

zelen_kolejiste2.jpg
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Zeleň mezi pražci a kolem kolejí (TT)

Příspěvekod jardaficz » úte 22 lis, 2016 2:54 pm

Co třeba tu foliáž od Poláka ,,násep,, ? Nebo tam naházej jen ty ,,obarvené piliny,,?
TT, DCC + analog, III - IV epocha
jardaficz
 
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 15 zář, 2016 5:46 pm

Re: Zeleň mezi pražci a kolem kolejí (TT)

Příspěvekod cipisekmp » úte 22 lis, 2016 3:43 pm

Ahoj, ja si ce delam H0, ale myslim ze i v TT by sla mezi koleje dat statika. Ja pouzivam 2mm ale tusim je i 1mm a to by nemelo vadit.
Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Zeleň mezi pražci a kolem kolejí (TT)

Příspěvekod Fox » úte 22 lis, 2016 5:00 pm

Ano, děkuji.
Statika mně po úvahách taky napadla. Pouze nejkratší a do kapek disperze... ale podle obrázků to jde možná i jinak....?
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Zeleň mezi pražci a kolem kolejí (TT)

Příspěvekod milan ferdián » úte 22 lis, 2016 5:24 pm

cipisekmp píše:Ahoj, ja si ce delam H0, ale myslim ze i v TT by sla mezi koleje dat statika. Ja pouzivam 2mm ale tusim je i 1mm a to by nemelo vadit.
Cipisekmp.

Šla by,jenže co ti po čase řeknou na to motorky lokomotiv?Je to malý vysavač. Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Zeleň mezi pražci a kolem kolejí (TT)

Příspěvekod MkTT » úte 22 lis, 2016 5:32 pm

Fox píše:Ano, děkuji.
Statika mně po úvahách taky napadla. Pouze nejkratší a do kapek disperze... ale podle obrázků to jde možná i jinak....?

Možná by nebylo od věci poslat SZ Trainmaniakovi, vypadá to,že ty fotky jsou jeho. Vyskytuje se tady na fóru a určitě rád odpoví.
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Zeleň mezi pražci a kolem kolejí (TT)

Příspěvekod cipisekmp » úte 22 lis, 2016 5:52 pm

milan ferdián píše:
cipisekmp píše:Ahoj, ja si ce delam H0, ale myslim ze i v TT by sla mezi koleje dat statika. Ja pouzivam 2mm ale tusim je i 1mm a to by nemelo vadit.
Cipisekmp.

Šla by,jenže co ti po čase řeknou na to motorky lokomotiv?Je to malý vysavač. Milan


Ahoj, ja si myslim ze Raholec uz neco odjezdil a pokud statika mezi kolejama vydrzi pri aplikaci vysavani vysavacem, pak jeste profoukavani stlacenym vzduchem a nakonec vyklepani modulu hore nohama a veskere to obraceni pri stavbe, tak uz horko tezko neco odpadne pri "statickem cumeni". Jinak povysavat ti moze motorek cokoliv od prachu co na kolejach je az po jemny prach ve sterku a buh vi co se na modulach vyskytuje.
Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Zeleň mezi pražci a kolem kolejí (TT)

Příspěvekod lajblt » úte 22 lis, 2016 5:54 pm

Mě se jemná zeleň povedla víceméně náhodou - právě z jemného Purexu, který jsem původně sypal kolem štěrkového lože . Když jsem pak foukal, jestli je dostatečně dobře fixováno, některé kousky se usadily až mezi pražci. Tak jsem tomu trochu pomohl a co tam zaletělo, jsem zafixoval zředěným Duvilaxem stejně jako předtím štěrk.
lajblt
 
Příspěvky: 873
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Zeleň mezi pražci a kolem kolejí (TT)

Příspěvekod TomBart » stř 23 lis, 2016 6:35 am

jednoznačně purex. v případě HO purex + 1 nebo 2mm statika, ale bacha na barevnost. lepidlo pouze mimo pražce. Je to pakárna, ale jde to. Poslední co jsem takto zkusil je vjezd Hrochův Týnec (vlákno Modul - původní téma). Nepřeháněl jsem to a s výsledkem jsem spokojen.
Spíš než vzor Trainmaniakovi moduly bych si vyhledal skutečné fotky. Ideální trať KV - Chomutov než ji zadrátovali. Fotek z provozu je opravdu hodně. A pak k tomu přidat odvahu a nebát se toho.
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Re: Zeleň mezi pražci a kolem kolejí (TT)

Příspěvekod rawen » stř 23 lis, 2016 7:26 am

Na mých modulech používám 2mm a prachové floky. Samozřejmě před patinací štěrku, ale i tak volím tmavší až rezavé odstíny.
Při šikovné aplikaci lepidla lze docílit toho, aby malé trsy vyrůstaly mezi kameny štěrku, anebo naopak aby souvislejší mechové porosty kameny zakrývaly.

http://tt-moduly-ol.rajce.idnes.cz/Trnavka/#t08.jpg
http://tt-moduly-ol.rajce.idnes.cz/Stav ... k/#f13.jpg

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Zeleň mezi pražci a kolem kolejí (TT)

Příspěvekod Fox » stř 23 lis, 2016 7:52 am

Ano, abych to shrnul: oba postupy (flock + purex) jsou s citem a rozumem použitelné... Vyzkouším si to někde stranou, než do toho půjdu naostro.

Nicméně je tu jedna věc, ktrá by si možná zasloužila pozornost. Jedná se o domácí kolejiště, koleje jsou momentálně zaštěrkovány, elektrika (víceméně kompletně) zapojená... Domnívám se, že práce se zatravňovačkou, která "dává" 5 - 10kV v těsné blízkosti kolejí vyžaduje dokonalé odpojení všech přívodů a asi i jejich dobré uzemnění. Myslím, že nepostačí oddělit pouze příslušný úsek, neboť izolační spára 0,5 - 0,7mm s ostrými hranami tvoří ideální jiskřiště a elektrické pole může putovat snadno po celém kolejišti, podle mne jsou v ohrožení i přestavníky, resp. jejich řídící obvody a dekodéry. Návodů na zatravňovčky a jejim testům bylo věnováno hodně témat, též nebezpečí pro obsluhu (pokud by bylo napětí příliš tvrdé). Ale mimo tuším jednu část diskuze, kde fulda velmi správně doporučoval ochranu kolejí, se nikdo nezabýval riziky spojenými s poškozením polovodičových součástí příslušenství. Sice to do tohoto vlákna nepatří, ale ještě by mne zajímalo, jak jste se vypořádali s tímto rizikem? Pokud někdo zaznamenal škodu v této souvislosti, stálo by za to na to upozornit...

PS: prošel jsem si fotky Moduly Olomouc dle odkazů - chlapi, jste mistři!!!
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Zeleň mezi pražci a kolem kolejí (TT)

Příspěvekod Ivos » stř 23 lis, 2016 1:15 pm

Ano, mohu potvrdit, že flokovačka pro polovodiče určité nebezpečí je. Povedlo se mi při škrtnutí sítkem se statickou trávou o stožár odpálit LEDku v několika pouličních lampách a v semaforech. Teď to řeším tak, že kolem lampy navléknu trubičku z kartonu, abych vyloučil dotek se stožárem. Mám kolejiště pouze analogové, tak se k digitálu nemohu vyjádřit.
Modely TT a 1
Uživatelský avatar
Ivos
 
Příspěvky: 17
Registrován: sob 28 bře, 2009 6:21 am
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: Zeleň mezi pražci a kolem kolejí (TT)

Příspěvekod BohousP » stř 23 lis, 2016 3:57 pm

Já jsem sice své kolejiště ješte nezatravňoval, ale z jiných zkušeností mohu doporučit odpojit dekodéry, případně je dát z kolejiště pryč. Statická elektrika je sviňa, přeskočí kolikrát i přes mezery mezi kolejemi.
Záleží samozřejmě na napětí, ale obvykle to jsou kilovolty a s tím si polovodičová součástka neporadí (pokud dostane přímý zásah). Dotknout se sítkem čehokoliv na kolejišti může být smrtelné pro integrované obvody, tranzistory i diody.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Zeleň mezi pražci a kolem kolejí (TT)

Příspěvekod jardaficz » sob 26 lis, 2016 5:50 pm

IMG_20161126_184744.jpg

IMG_20161126_184749.jpg


Tady se podivej, jen návrh.
TT, DCC + analog, III - IV epocha
jardaficz
 
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 15 zář, 2016 5:46 pm

Re: Zeleň mezi pražci a kolem kolejí (TT)

Příspěvekod rawen » sob 26 lis, 2016 8:02 pm

Toto je nereálné.
Buďto je tráva (buřina) nízká a téměř nikdy nezakrývá pražce. Anebo je může překrýt, ale to už jde o porost vyšších (okolo 1/2metru) dvouděložných bylin anebo keřů na dlouho opuštěné koleji. Ovšem jak kolej, tak i násep mají proti tak masivnímu zaplevelení vysokou odolnost. To spíš vyroste mezi pražci osamělá břízka nebo borovička než by byly zakryté souvislým houštím.

Takže zkus to znovu - malinké kapky lepidla mezi štěrk (ve foceném úseku tak 20) a zaflokovat nejkratším flokem, co najdeš. Po zaschnutí eventuálně zopakovat s jinou barvou floku.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Další

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník