Řepné pole

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Řepné pole

Příspěvekod rawen » pon 14 lis, 2016 5:02 am

Nazdar.
Když tak prohlížím hotové moduly (napříč měřítky), jako Hanáka mne zaráží nedostatek polí, tedy přesněji lánů. Občas se objeví nějaký ten záhumenek, strniště, ba i brambory, ale to je v porovnání s koloritem okolních tratí málo.
(Abych nebyl napaden, že si nepamatuju vlastní slova - stále mne zajímá i trať Prostějov - Chornice, ale i ta vede z poloviny mezi poli.)
V modulově podzimním čase se na poli mohou vyskytovat brambory. Brambořiště je technologicky známé - 6mm vlnitá lepenka, hlína, floky + posyp.
Spousta polí je pak podmítnutých, s rašícím zeleným hnojením, no a v epoše III a IV zejména s řepou čekající na začátek kampaně. Jak tedy modelovat řepné pole? Zde na fóru se píše hlavně o bulvách, co by nákladu. Na pole je tu hodně neurčitý odkaz do časopisu, který bohužel ani nemám. Na "českém" internetu jsem nic moc nenašel, v zahraničí se cukr vyrábí povětšinou jinak...

Prosím tedy o tipy na výrobu modelu řepného lánu, zejména osobně vyzkoušené s fotkami.

Díky, Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Řepné pole

Příspěvekod Barbucha22 » čtv 17 lis, 2016 5:02 pm

Ahoj , dělal jsem jen spíš políčko krmné řepy , použito řepné listí laser cut od Nocha . Řepy vyťukány děrovačem ze "styroduru" nebo co to je dává se pod plovucí podlahy a samozřejmě natřeny. Fotky jen narychlo pořízeny mobilem .
Přílohy
20161117_172442Aw1.jpg
20161117_172603Aw1.jpg
Barbucha22
 
Příspěvky: 98
Registrován: stř 21 pro, 2011 9:34 pm

Re: Řepné pole

Příspěvekod rawen » čtv 17 lis, 2016 6:16 pm

Díky moc,
předpokládám, že jde o H0...
Každopádně je to zajímavý nápad - chřást udělat na laseru. Ale potřebuji toho řádově čtvrt čtverečního metru. :wink:

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Řepné pole

Příspěvekod vmucha » čtv 17 lis, 2016 7:10 pm

K TT řepě bych se přidal.
Doupovská dráha 2. epocha TT
vmucha
 
Příspěvky: 641
Registrován: stř 10 bře, 2010 11:42 am
Bydliště: Mšené-lázně

Re: Řepné pole

Příspěvekod Barbucha22 » čtv 17 lis, 2016 9:28 pm

Ano , je to HO. Různé plevele jsem dělal tak že jsem si udělal šablonu z tvrdší průhledné fólie a tu položil na další a přetřel to hmotou udělanou z obarveného duvilaxu a sádry . Podle množství sádry vyšla i tuhost listů , ale je fakt že na modelování větších trsů ve větším množství je papír nejlepší , protože z té hmoty se daly použít spíš jen jednotlivé listy .
Barbucha22
 
Příspěvky: 98
Registrován: stř 21 pro, 2011 9:34 pm

Re: Řepné pole

Příspěvekod Barbucha22 » pát 18 lis, 2016 11:44 am

Ještě mám jeden nápad , ale nevím kdo by uměl udělat (nebo jak udělat) vystřihovátko , protože pak by stačil třeba barevný papír a listů by bylo . Případně mít čelisti na různé typy listů. Ty na fotce mám od dětí . Velikost listu je cca 15 mm (trojitý) ,hlavně z těch tří by trs už udělat šel .
Přílohy
20161118_123234w.jpg
20161118_123234w.jpg (33.95 KiB) Zobrazeno 7136 krát
20161118_123153w.jpg
Barbucha22
 
Příspěvky: 98
Registrován: stř 21 pro, 2011 9:34 pm

Re: Řepné pole

Příspěvekod rawen » pát 18 lis, 2016 9:19 pm

Ahoj a díky.
Na vykrajovadla jsem se už před časem díval, ale mohu to zkusit znovu ve Výtvarných potřebách. Chlápek jich tam má snad desítky...
Jen mám v hlavě takový blok - když to bude mít listy jako cesmína nebo kapradí, tak to není řepa, takže to můžu udělat i jinak (flokama) anebo to nedělat vůbec :? - prostě marná touha po dokonalosti. :)

Radek

P.S.: Vystřihovátko odpovídající velikosti a kvality se dá kusově vyrobit akorát tak drátořezem anebo vyjiskřováním - obojí jsou sakra drahé technologie.
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Řepné pole

Příspěvekod greenery » pát 18 lis, 2016 10:22 pm

Ahoj,
Nastříhej si trsy z tohoto
http://www.mininatur.de/products_produc ... =2&finish=
V TT by ti stačilo asi i měřítko H0. Nebo použij v celých řádcích totéž pro H0.
Spíš bych hleděl na celkový charakter porostu, hustotu trsů, velikost listů, než na naturalismus ala Busch nebo Noch.
Nechtěl jsem nic psát, řepu jsem nedělal. Ale rádců tu moc nemáš a já bych na to šel takto.

Nebo zkus naflokovat v řádcích trsy z krátkých vláken, přejeď konce vláken štětcem s lepidlem a posypej listím od Nocha.
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: Řepné pole

Příspěvekod MirekTT » sob 19 lis, 2016 8:09 pm

rawen píše:.... - prostě marná touha po dokonalosti. :) Radek......

Tož....
....hodně červenej řepy jsem sklidil rukama....vím enom totok:

Za prvé se hodně nadřeš při duplicitě, pakliže budeš chtít lán.
Začni listovím (na bulvy kašli, listy jsou tak košaté, že bulvy vyčnívající z hlíny nejdou vidět), a sice tím, co je prvotní, tedy listy uschlé, ulomené, po obvodu místa, ze kterého vyrůstají, položené na hlíně, mající barvu středně světlého okru.
Na tom teprve můžeš vztyčovat ty zelené, nikoli rovné, ale se zvlněnými okraji, tmavěji zelené, v téčku polomatné, hlavně husté, "skoro lopuchy".
A až přijdeš na to, jak to dělat, nezapomeň dát vědět. Vím jen, že vše, co se dnes vyrábí, se tomu nepodobá.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Řepné pole

Příspěvekod rawen » sob 19 lis, 2016 10:01 pm

Mirku, díky za popis.
Ačkoliv je spíše pro ostatní - ono padesát králíků, slepice a prasátko za sezónu něco sežerou resp. sežrali. :D :lol:

Radek

P.S.: Teď mne napadlo, že kdyby to byl lán KRMNÉ řepy, mohl by být na přelomu září-říjen již částečně sklizený. :D
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Řepné pole

Příspěvekod MirekTT » ned 20 lis, 2016 5:24 pm

Něco mě přeci jen napadlo.
Vyseknout ze zeleného papíru kroužek o průměru 10mm. Nastříhat jej na výseče tak, aby zůstaly v celku ve tvaru kruhového vějíře a listy ještě upravit do tvaru listů řepy. Pak tento vějířek zapíchnout svým středem do hlíny. Třeba dva přes sebe, ať je to hustší......samozřejmě nesmysl, takhle bys to dělal roky.
Kdysi jsem přemýšlel, jak vytvořit, listy kaštanu, dubu, nebo akátu. Napadlo mě proleptat skrz Ápětku posetou siluetami listí. Tu pak položit na plastovou podložku a stěrkou zaplnit listy v planžetě barvou. Po jejím uschnutí z planžety listy vyklepat a už jen aplikovat jako Polákovo listí na strom.
Přiznávám, že o tom vážně uvažuju v souvislosti s vinohradem, který má velmi specifický tvar listů.
Třeba by tak šla i ta řepa. Ačkoli u tak rozměrné rostliny by se spíš vyplatilo ty vějířky z plechu vyleptat.

Částečně sklizené pole...no...ručně, nebo strojně? Ručně to vypadá tak, že v místech, kde byla řepa odebrána, zůstavají po ní v hlíně ďolíčky. Teď záleží na tom, zdali už je sklizená řepa odvežena, či nikoli. My jsme vytrhanou řepu házeli na hromadu, postupně o kus dál další atd. Pak se braly jednotlivé kusy a srpem se usekla nať. Ta zůstávala na jedné hromadě, bulvy se házely na druhou. Řepa se naložila na jednu fůru, nať na druhou a vše odvezlo. I ty listy jsou totiž dobré krmivo pro prasata.
Jak to dělali strojně jézéďáci, jsem si jaksi nevšiml, takže nevím, co má na poli po jich řádění zůstat.
Každopádně vyvstane asi odvěký problém, jak znázornit bulvu řepy. Zde oproti cukrovce tónovanou do červena.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Řepné pole

Příspěvekod hank » ned 20 lis, 2016 6:56 pm

Já to teď nemůžu najít, ale kdysi v 80. letech byl v MIBA návod na modelování řepných bulev z nějakého zrní - řekl bych, že tvarově nejblíž k řepě v H0 a TT má pohanka.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Řepné pole

Příspěvekod vmucha » ned 20 lis, 2016 9:24 pm

Bulvy řepy nemá cenu řešit. Čím později se řepa sklidí, tim více je z ní cukru. Sklizeň začíná koncem září, obvykle v říjnu. Cukrovary jely do února, března. Kdo na kolejišti tohle období modeluje? Pole řepy s listy, to je jiná. List má kolem 30 cm na výšku, v trsu jich je asi 40 a jak bylo psáno, pod nimi ta bulva není vidět ani když je vyjednocená. Tak jak na to listí? Uz jsem si domluvil vypálení laserem z papíru, ale nebude to hned. Tak pokud by někdo přišel s jinou variantou jen dobře.
Doupovská dráha 2. epocha TT
vmucha
 
Příspěvky: 641
Registrován: stř 10 bře, 2010 11:42 am
Bydliště: Mšené-lázně

Re: Řepné pole

Příspěvekod rawen » pon 28 lis, 2016 5:31 pm

Udělal jsem nějaké pokusy:
Obrázek

Obrázek

Nejmenší dostupná raznice mají průměr 15mm. Z toho je řekněme 3mm střed, takže listy dlouhé 6mm. Sesazoval jsem tři různé barvy (nejsvětlejší je nepoužitelně mimo) vysekané dvěma způsoby. Schválně jsem fotil na centimetrovém rastru.
Výsledek je sice dvakrát větší (bavím se o TT), ale souvislý porost by mohl vytvořit dojem toho pole. Ono takhle makrem se na to nikdo dívat nebude.
Problémy:
1. kraj pole bude nutno zapravit, aby zanikla výška rostlin od hlíny
2. technologie tvoří důlek uvnitř růžic. V reálu tam jsou mladé listy, jak popsal MirekTT.
3. je to holý 160g papír - takže potenciálně nestabilní materiál.
4. bude potřeba vychytat přichycení k poli (hlíně).

Jak to vidíte vy?

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov


Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků