Webová galerie normálií železničních pozemních staveb

Skutečná železnice, odkazy na fotografie, zajimavá místa, setkání apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Re: Webová galerie normálií železničních pozemních staveb

Příspěvekod hank » čtv 10 lis, 2016 10:47 am

MkTT píše:Určitě se zkusím zeptat, ale přiznám se, že bych preferoval originál normálie, pokud je k dispozici.
Normálie jistě autorskému právu nepodléhají, ale pokud někdo překreslí obrázek a prohlásí o něm, že se pouze inspiroval normálií, podléhá takovéto dílo autorskému právu nebo ne? Tady bych se nerad pouštěl na tenký led...


Především platí §30 odst. 1 AutZ, zjednodušeně řečeno, když tu kopii nepoužiješ na kšeft. Na tom je postaveno veškeré netrestané sdílení na internetu: Ten, kdo dá třeba na uloz.to soubor podléhající autorskému právu nebo ten, kdo si ho stáhne, neprovádí nic trestného. Autorský zákon porušuje ten, kdo takovou kopii dále prodává nebo rozmnožuje za účelem prodeje. (Takové soudní případy byly už i u nás a odsouzení, většinou puberťáci rozmnožující muziku nebo filmy na kšeft, potažmo jejich rodiče a zákonní zástupci, se pak nestačili divit statisícovým náhradám škod.) Možná už trošku přitažené za vlasy by pak bylo uplatnění §31, ale když splníš tu podmínku citace ("vždy je však nutno uvést, je-li to možné, jméno autora, nejde-li o dílo anonymní, nebo jméno osoby, pod jejímž jménem se dílo uvádí na veřejnost, a dále název díla a pramen"), tak by se to v našem konkrétním případě zřejmě taky dalo použít - dle mého názoru není z hlediska AutZ rozdíl mezi webovou galerií normálií, notabene bezplatně přístupnou každému, a citací v odborné literatuře nebo při výuce.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Webová galerie normálií železničních pozemních staveb

Příspěvekod MkTT » čtv 10 lis, 2016 12:13 pm

Díky moc za vysvětlení. Každopádně souhlas s publikováním na stránkách jsem před chvílí dostal, pokud uvedu zdroj, takže z pohledu práva je všechno (doufám) v pohodě :)
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Webová galerie normálií železničních pozemních staveb

Příspěvekod dino » ned 13 lis, 2016 9:29 pm

Dobrý den,
Chtěl jsem poděkovat za nový portál o stavbách. Určitě bude přínosem pro všechny modeláře.
Pro různé informace mě už několikrát kolegové nasměrovali do archívu ČD, ale:
- mám neskutečný ostych vstoupit do badatelského archívu (do této vznešené instituce) a položit zde privátní dotaz
- a pak má pracovní vytíženost. Nemohu si dovolit v pracovní době odejít si do archívu. (na úkor rodiny dovolenou čerpat nebudu)

Proto je pro mě tento portál přínosem a rád se podělím o to málo, co mám. Pravdou je, že většinu informací mám jen z komerčních knih (M.Krejčiřík, Svět železnice apod.) a to přínosem pro vás nebude.

Osobně si rád čtu o starých časech (v některých měsících raději čtu než modelařím) a sbírám podklady na budoucí projekty.
Momentálně sháním podklady o trati 074 Brandýs-Neratovice. Druidova železná nostalgie je pro mě inspirací. V roce 1999 Saxi vydalo malou knížečku ke stému výročí tratě 074.
Nemáte ji někdo na zapůjčení? Případně k okopírování. (vydavatelství mi kopii poskytnout nemůže neboť ji už nemá)

Než jsem si stačil udělat nákresy staniční budovy v Jiřicích, tak mi ji někdo zboural. (na začátku roku 2016)
Prosím, nevíte někdo, jaký typ budovy se jednalo? Třeba se v ČR ještě tento typ nalézá.
Případně ještě lépe, máte někdo výkres této budovy?

Mohu nabídnout výkres stanice:
Schéma Jiřice.JPG
Schéma Jiřice


Děkuji mnohokrát
D.
dino
 
Příspěvky: 79
Registrován: ned 12 led, 2014 2:36 am

Re: Webová galerie normálií železničních pozemních staveb

Příspěvekod hank » ned 13 lis, 2016 9:49 pm

Jiřice měly budovu StEG pro lokálky II. třídy. (Podle tvého výkresu bez skladiště.)

avt2.jpg

KB-model pálí laserem stavebnici budovy StEG III. třídy (Lužec), takže na tuto stavbu bys potřeboval dvě stavebnice.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Webová galerie normálií železničních pozemních staveb

Příspěvekod hank » ned 13 lis, 2016 9:53 pm

dino píše:- mám neskutečný ostych vstoupit do badatelského archívu (do této vznešené instituce) a položit zde privátní dotaz


:lol: To teda fakt nevím proč, když si je platíme z našich daní...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Webová galerie normálií železničních pozemních staveb

Příspěvekod zmar » pon 14 lis, 2016 7:51 am

Archivy jsou tu od toho, aby poskytovaly služby. Pracovníci archivu každý rok vykazují statistiku badatelů. Když potom archiv něco chce, tak může argumentovat počtem badatelů, který jeho služby využívá.

Ještě zpět k autorskému právu. Když na internetu najdu snímek Mony Lisy, kde autorské právo malíře propadlo dříve, než bylo zformulováno, tak přesto nemohu snímek jen tak zařadit do své veřejné kolekce. Jedna věc je autorské právo na samotný objekt a druhá věc je autorské právo na zachycení objektu formou fotografie, scanu atd. Ale věřím, že nadšenec, který materiály oscannoval, zpracoval a veřejně vystavil, jistě bude souhlasit s jejich dalším využitím. Přesto považuji za slušnost se s ním předem domluvit.
zmar
 
Příspěvky: 188
Registrován: sob 07 čer, 2014 7:00 am

Re: Webová galerie normálií železničních pozemních staveb

Příspěvekod dino » pon 14 lis, 2016 8:52 am

hank píše:Jiřice měly budovu StEG pro lokálky II. třídy. (Podle tvého výkresu bez skladiště.)

KB-model pálí laserem stavebnici budovy StEG III. třídy (Lužec), takže na tuto stavbu bys potřeboval dvě stavebnice.


Pane Hanku, moc děkuji za výkres. :-) O víkendu se podívám na výkres a dobové fotky a "budu se kochat". :-)

Co se týká archívu ...
Pamatujete si nějakou vzpomínku na něco co bylo poprvé? A jak to bylo složité? První pusa, první ..., první dítě :-)
Holt nejsem takový střelec, abych šel do archívu. Musím najít odvahu. A dále mě s tím netrapte. :-) Jednou se tam odhodlám.

A ještě jednou díky
D.
dino
 
Příspěvky: 79
Registrován: ned 12 led, 2014 2:36 am

Re: Webová galerie normálií železničních pozemních staveb

Příspěvekod 6LenkaPe » pon 13 úno, 2017 9:56 pm

Dobrý den,

Rád bych se zeptal na plány nebo jakékoliv podklady staveb na již neexistující železniční stanice Morkovice, jedná se mi o výpravní budovu, výtopnu a skladiště, více na foto.
Morkovice Málokdo by věřil, že se v zarostlém pásu před ní ukrývají koleje.8.8.2004..jpg

Morkovice 563225_614238338602963_511673998_n.jpg

Morkovice 16287_612575472102583_549417860_n.jpg

Nejsem majitel ani autor foto
Děkuji za podklady

Petr
6LenkaPe
 
Příspěvky: 33
Registrován: čtv 26 srp, 2010 7:00 pm

Re: Webová galerie normálií železničních pozemních staveb

Příspěvekod MkTT » úte 14 úno, 2017 9:57 am

Podle této fotky to vypadá, že normálie nebude ani KkSTB ani ZvKČ.
Obrázek
Mám pocit, že jsem podobnou budovu viděl v jedné knize, kterou mám doma, ale už si nepamatuji, která to byla. Budu muset zapátrat.
Fotka je z této stránky na FB: https://www.facebook.com/MORKOVICE/.

Mirek
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Webová galerie normálií železničních pozemních staveb

Příspěvekod michal_n_cz » úte 14 úno, 2017 10:32 am

Podle normálie to bude, ta zadní část byla pravděpodobně rozšířená později. Na této pohlednici je vidět, že tam ta přístavba ještě není:
http://aukro.cz/morkovice-kromeriz-nadr ... ed-top-box
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 841
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Webová galerie normálií železničních pozemních staveb

Příspěvekod mlha » úte 14 úno, 2017 2:24 pm

Zkusím poptat pana Plachého, který se zabývá historií Kroměřížska
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: Webová galerie normálií železničních pozemních staveb

Příspěvekod hank » úte 14 úno, 2017 4:00 pm

V olomouckém archívu k Morkovicím nic není (nepatřily náhodou pod ŘSD Brno?). Ta budova je na pohled přestavěná, ale i na nejstarších fotkách jsou v podélné zdi obytného křídla dvě okna, což neodpovídá žádné z obvyklých lokálkových normálií.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Webová galerie normálií železničních pozemních staveb

Příspěvekod michal_n_cz » úte 14 úno, 2017 4:55 pm

Ono to podle nějaké normálie bude, ale prostě ji nemáme. Hodně podobné je to tomuto (příloha, není to origoš, ale překresleno 1938), s tím že místo dveří je okno a později bylo něco přistavěno. Podle toho bych stavěl model, s tím že verandu a případně přístavby podle fotek.https://www.facebook.com/MORKOVICE/phot ... =3&theater a LVI/H
Přílohy
S.Cristoforo.JPG
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 841
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Webová galerie normálií železničních pozemních staveb

Příspěvekod T 478 3022 » úte 14 úno, 2017 5:12 pm

hank píše:.......nepatřily náhodou pod ŘSD Brno?....

Podle j.řádu z roku 1918-správa dráhy Brno,později za protentokrátu-správa provozu v Morkovicích.Viz.jízdní řády na Zelpage v sekci seznam tratí.
Michal n cz mě předběhl a já ho jen doplním,že ta jeho "italská" normálie je v řeči kkStB označena jako 12H.Na Moravě použita co vím v zastávce Dědice na trati M.Budějovice-Jemnice,jako jediná-ostatní stavby na této trati jsou ONWB.
Jak píše Hank ta v Mork.,je přestavěná,takže počítám,že ta jedna okenní řada je přistavěna k té 12H
T 478 3022
 
Příspěvky: 162
Registrován: sob 10 lis, 2012 5:07 pm

Re: Webová galerie normálií železničních pozemních staveb

Příspěvekod michal_n_cz » úte 14 úno, 2017 5:27 pm

T 478 3022 píše:Michal n cz mě předběhl a já ho jen doplním,že ta jeho "italská" normálie je v řeči kkStB označena jako 12H.

Jenom doplním - je více do dnes zachovaných staveb na trati Trento-Mestre https://it.wikipedia.org/wiki/Ferrovia_Trento-Venezia dle normálií kkStB mimo tyhle jsou tam i známé 16 háčka.

Obrázek
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 841
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

PředchozíDalší

Zpět na Podklady ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků