stříkání modelů

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Dosa » úte 28 led, 2014 10:57 pm

Vezmu štětec , technický benzín a pořádně s tím lept očistím. Potom jěště teplou vodu s jarem. Jako první stříkám základovku na kovy.
Dosa
 
Příspěvky: 42
Registrován: úte 24 zář, 2013 7:22 am

Re: stříkání modelů

Příspěvekod vorech » stř 29 led, 2014 1:17 am

Dosa píše:Vezmu štětec , technický benzín a pořádně s tím lept očistím. Potom jěště teplou vodu s jarem. Jako první stříkám základovku na kovy.

Stříkáš obyčejnou základovku na kovy nebo máš něco speciálního?
epocha V, VI DCC v TT
Uživatelský avatar
vorech
 
Příspěvky: 215
Registrován: ned 24 úno, 2008 6:43 pm
Bydliště: Klatovy

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Dosa » stř 29 led, 2014 6:11 am

Je to obyčejná šedá základovka od Dupli-Color. Ona je v podstatě univerzální a na kovech drží dobře. Co vím tak většina stříká surfracelem. Důležitější je lept pořádně v tom techničáku vykoupat a pak by to mělo dobře držet.
Dosa
 
Příspěvky: 42
Registrován: úte 24 zář, 2013 7:22 am

Re: stříkání modelů

Příspěvekod PaMi » stř 29 led, 2014 7:03 am

Já lept omyji, potom ho tak na 2 hodiny ponořím do octa a poté znovu omyji (jarovou vodou).
Primer od LifeColor na tom drží naprosto bez problémů.
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 486
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 29 led, 2014 7:15 am

Omývám jarovou vodou, lihem a pak stříkám emulzí Gunze Mr Metal primer na kovy. Následně surfacer Gunze.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2679
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Pavel 152 » stř 29 led, 2014 4:44 pm

Dovolte mi můj názor, technický benzín je velmi špatně, neodmašťuje jen, rozpouští mastnotu a tu pak roznesete i na nemastná zákoutí. Lépe je použít perchlór a vždy novou lázeň. Já už používám výhradně cif, je v něm i nějaké abrazivo -písek, ten se postupně rozpustí a hlavní je princip sody. Přišli na to odlitkáři poněvadž odlitky mívají na povrchu zbytky silikonů.V některých německých továrnách u nás v republice je dokonce přísný zákaz používání silikonových prostředků. Přenáší se aerosolem klimatizací tam kde nemá, do lakoven. A pak poznatek z pravěku " plošné spoje důkladně vydrhneme zubní pastou a kartáčkem" tím se taky strhnou ostré hrany. Ten ocet je taky dobře, pak mýdlová voda, v obou nechat déle aby se dostal i mezi plechy. A dobře opláchnout a naposled cif. Jar jsem používal dříve, taky se to někdy strhlo.Takže Cif od Henkela (vzít manželce) a horká voda.
Pavel
Pavel 152
 
Příspěvky: 419
Registrován: ned 09 led, 2011 5:24 pm

Re: stříkání modelů

Příspěvekod tusakvlasta » pát 21 říj, 2016 7:31 pm

FILTROVÁNÍ BAREV PŘED STŘÍKÁNÍM.
Nějak jsem se nikde nedočetl jestli existují filtrační sítka pro barvy před stříkáním airbrush pistolí. V nabídce jsou jen ty velké kornouty primárně určené pro autolakýrnictví, jsem z oboru a tak je důvěrně znám. Snad existují nějaké malé kornoutky pro toto použití s jemnou filtrací???
Radu jako např. punčocha kterou tu radil jeden profesionál nepotřebuji, ta je tak maximálně dobrá na zcezení emailu na zábradlí v bytě.
Uživatelský avatar
tusakvlasta
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 21 pro, 2010 11:03 pm

Re: stříkání modelů

Příspěvekod radeksindy » sob 22 říj, 2016 6:45 pm

Pokud jsem zahlédl filtrování modelářských barev, tak se používají právě ty autolakýrnické. Modelářské barvy až na výjimky není potřeba filtrovat, pigmenty jsou dostatečně jemné a při použití originálních ředidel je rozředění pigmentu dostatečné. Filtrovat barvy má význam pouze pokud se barva určená pro štětec chce dát do stříkací pistole (Lifecolroky jsou občas v malých tryskách na hraně) nebo olejové barvy pro wash. Do stříkací pistole používám Gunze, Tamiya, Wienert i ty zmíněné Lifecolor a žádné filtrování není potřeba.
radeksindy
 
Příspěvky: 2510
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Tomáš » ned 23 říj, 2016 6:01 pm

Když se tady zmiňují ty lakýrnické barvy (vím,že někdo je úspěšně používá) jak je dostat ze spreje do nějaké nádobky? Četl jsem o výměně trysky,ale nikde jsem žádné jiné typy neviděl. A s těmi originálními to všude,jen ne v nádobce. Je to nějaký speciální obchod? Prošel jsem všechny běžné obchody barvy laky v Brně.
A co používání těch nejněmějších plničů pod lak? Některé se brousí jen velmi jemnými smirky. Jasně používá se ten surfacer,ale v množstevním porovnání je to nebe a dudy. Třeba firma Dupli Color dělá velmi zajímavý sortiment všeho možného.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: stříkání modelů

Příspěvekod greenery » ned 23 říj, 2016 6:52 pm

greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Tomáš » ned 06 lis, 2016 8:50 am

K ředění tohoto surfaceru
http://www.mpmshop.cz/barvy/surfacery/sf284.html
Doporučují používání originál ředidla. Co se dá použít jako náhradu,např pro čištění pistole?
A co ty stříkací tmely,plniče,dají se nějaké použit?
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Zx1974 » ned 06 lis, 2016 9:13 am

Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Tomáš » ned 06 lis, 2016 12:49 pm

Zx1974 píše:Buď originál - http://www.mpmshop.cz/lepidla-patina-tmely-atd/ruzne/t113.html nebo aceton.


No zajímala mě právě ta alternativa,protože cena originálu není zrovna zanedbatelná. Za 200 můžu mít "sud" obyčejnýho ředidla , v objemovo cenovém porovnání
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: stříkání modelů

Příspěvekod FrantaHO » ned 06 lis, 2016 2:34 pm

A k čemu potřebuješ sud ředidla? Za origiš cleaner dáš od 135,- do 200,- korun za 250ml. Vystačí ti to na rok. Za odstřikovací nádobku dáš tři kila a máš jí do smrti. A máš jistotu, že máš pistoli očištěnou a ošetřenou pro další použití.
Uživatelský avatar
FrantaHO
 
Příspěvky: 164
Registrován: sob 07 úno, 2015 2:59 pm

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 06 lis, 2016 4:05 pm

TVL :roll: ... Už jsem tady xkrát psal, že je blbost ředit surf i gunze barvy jejich origo ředidlem když v pohodě stačí obyčejný nitroředidlo C6000, to samý i na čištění pistole... Jediný co je třeba dodržovat, že se nejdřív dá do pistole to ředidlo a pak barva, a že se při stříkání nezaplavuje povrch naředěnou barvou, jinak hrozí riziko naleptání plastu. Ale to dělá i origo gunze ředidlo!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2679
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

PředchozíDalší

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků