T 478.1 - Zamračená v TT (hlavní téma, dotazy sem)

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

T 478.1 - Zamračená v TT (hlavní téma, dotazy sem)

Příspěvekod jáchym » stř 20 úno, 2008 3:22 pm

Chtěl bych si udělat tuto lokomotivu ve velikosti TT. Je lepší si pořídit odlitek nebo leptaný model jako stavebnici? Předem děkuju za rady..
jáchym
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob 16 úno, 2008 5:17 pm

Příspěvekod xxvojtikxx » stř 20 úno, 2008 3:32 pm

já mám 2 odlitky (částečně opracované jsem je už sehnal) a bojím se že až do nich zajedu na dobroušení že mi prasknou nebo tak něco, takže zatím nabírám zkušenosti jinde, u toho leptu by to možná mohlo být jednodušší, plánuju časem začít dělat lepty, všichni to vychvalují oproti odlitkům (především přesnost, pevnost, detaily...), ale osobní zkušenost zatím nemám

no podle mě by si každý měl asi zkusit všechno, otázkou je jestli člověk je zručnější řezbář nebo páječ :lol: ale já být na tvém místě tak zvolím lept po tom co jsem viděl kolik mě ještě čeká práce na odlitku
xxvojtikxx
 
Příspěvky: 124
Registrován: čtv 07 úno, 2008 10:32 am
Bydliště: Praha

Příspěvekod jáchym » stř 20 úno, 2008 3:50 pm

No páječ sem asi lepší než řezbář (studuju elektroprumku :-) ). Tak doufám že nejaký lept v sobotu na burze seženu. A jaště se zeptám, jak dobře se dají sehnat pojezdy na tyto lokomotivy. Nejlíp na digitální provoz.
jáchym
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob 16 úno, 2008 5:17 pm

Příspěvekod StandaR » stř 20 úno, 2008 3:52 pm

nejůepší bude asi od villingera, bude stát tak okolo 1500, nebo z něčeho vyrobit ale v TT netuším z čeho
StandaR
 
Příspěvky: 635
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: T 478.1

Příspěvekod JBr » stř 20 úno, 2008 3:55 pm

jáchym píše:Je lepší si pořídit odlitek nebo leptaný model jako stavebnici?


Zalezi na co se citis. Ja osobne zatim odlitkuju, i kdyz uz zacinam sbirat odvahu na vyzkouseni nejakeho leptu.

V odlitku dela zamracenou minimalne pan Ciz, prodava na prazske burze. Tamtez (u jineho stolu) se da pripadne odlitek zakoupit uz opracovany, cenove vychazi na cca dvojnasobek neopracovaneho, pripadne i uz nastrikany (kolem 500 Kc). Bez muceni se priznavam, ze jednoho opracovaneho brejlovce (nestrikaneho) jsem tam uz taky koupil. Celkem to setri cas.

Leptane stavebnice o kterych vim delaji Kuber (prodava i sestavene makety za dvojnasobek ceny stavebnice), DK Model a Hekttor. Minimalne DK Model prodava i na burze.

Pokud mas nejake zkusenosti s pajenim, tak bude lept asi lepsi volba. Na druhou stranu, odlitek stoji nejakych 150 korun, takze pokud se ti nepovede, neni to az takova ztrata. Navic spousta drobnych casti (stupacky, zavesky), ktere (aspon mne) vetsinou pri brouseni maji tendenci zarvat, se da nahradit leptanyma detailama.
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

T 487.1

Příspěvekod michal_d » úte 27 kvě, 2008 11:49 am

Já používám všude kde to jde pojezd sestavený z dílů V100, cena maximálně 1350 Kč a jízdní vlastnosti perfektní. Pro inspiraci přikládám pár obrázků právě staveného pojezdu na zamračenou. Rám je 2 mm silná mosaz, otvory na podvozky vyvrtány 9 mm, a následně vypilován ten obdélník. Jeden kardan se musí prodloužit rozříznutím a zalepením do trubičky. Jinak masky podvozků budou od Hekttora.

Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek
michal_d
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod xxvojtikxx » úte 27 kvě, 2008 12:20 pm

nechtěl by se někdo pustit do "výroby" těch rámů pro lidi, co nemají možnost si to udělat? já bych to třeba docela ocenil... zrovna by se mi hodil jeden takovej rám na brejlovce a jeden na zamráču do Čížova odlitku :cry:

pokud by měl někdo za úplatu možnost vyrobit, uvítám to!
xxvojtikxx
 
Příspěvky: 124
Registrován: čtv 07 úno, 2008 10:32 am
Bydliště: Praha

Příspěvekod michal_d » úte 27 kvě, 2008 12:32 pm

Myslím, že výroba toho rámu není nijak složitá, já to taky dělal doma na koleně, je pravda, že se hodí vrtačka se stojanem, ale není to podmínkou. Dřív jsem dělal ty rámy z kuprexitu, to je ještě jednoduší, tak už stačí opravdu jenom pilník, ale pak třeba dovažovat. Jinak co se přesnosti týče jde hlavně o ty 9 mm otvory, zbytek se udělá prostě tak aby se podvozek mohl otáčet, u jednoho vždy v rámu zkosím hrany, aby měl podvozek vůli se naklápět.
michal_d
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Jarda H. » úte 27 kvě, 2008 3:28 pm

Abe Simpson píše:nejůepší bude asi od villingera, bude stát tak okolo 1500, nebo z něčeho vyrobit ale v TT netuším z čeho


Aktuálná cena na T478.1 od Vilingera -poptával jsem ho na poslední burze v SO 24.5. - byla 1.200,- Kč (ale už v půl deváté byl vyprodán) !
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2794
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Příspěvekod VoVo » stř 06 srp, 2008 6:13 pm

Svůj příspěvek jsem se rozhodl odstranit jako nesouhlas s praktikami, které zde probíhají ze strany majitele diskuzního fóra, kdy jsou nezištně míněné diskuze a poskytnutné informace od modelářů zneužívány pro komerční aktivity, překrucovány, je zde na úkor komerčních aktivit omezováno svobodné vyjadřování, probíhá neustálé řízení diskuzí, zamykání vláken, odstraňování příspěvků a sám vlastník se zde chová mnohem méně vhodně a slušně, než co ostatním uživatelům vyčítá. Nashledanou v lepších časech :)
Naposledy upravil VoVo dne stř 27 srp, 2014 5:22 pm, celkově upraveno 1
Přátelé, tak s tímhle fórem, já jsem skončil.
Uživatelský avatar
VoVo
 
Příspěvky: 383
Registrován: pon 16 čer, 2008 11:58 am
Bydliště: kdekoliv, hlavně mimo toto fórum :)

Příspěvekod Jarda H. » sob 20 zář, 2008 10:23 am

Dotaz na někoho, kdo dělal zamračenou T478.1 v TT- konkrétně kdo použil leptík od Kubera a pojezd Vilinger :?:

Jde mi o to, jak jde pojezd do toho kuberovského leptu ? Tipnul bych, že pojezdy pan Vilinger tak trochu dělá s výhledem na napasování skříně z odlitku ?! Nebude tedy pojezd "moc úzký" do leptu :?: Díky za postřehy !
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2794
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Příspěvekod JBr » sob 20 zář, 2008 2:57 pm

Jarda H. píše:Jde mi o to, jak jde pojezd do toho kuberovského leptu ? Tipnul bych, že pojezdy pan Vilinger tak trochu dělá s výhledem na napasování skříně z odlitku ?! Nebude tedy pojezd "moc úzký" do leptu :?: Díky za postřehy !


Nevim jak je to konkretne u T478.x, ale treba u Koucoura vyrabi pan Vilinger dve verze - do odlitku a do leptu. Mozna je to tak i u T478. Jinak jsem na burze dneska zahlednul odlevany ram, do ktereho se jen posadi dily z hobby masinky a mate hotovy pojezd na T478.
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Příspěvekod VoVo » sob 20 zář, 2008 3:24 pm

Svůj příspěvek jsem se rozhodl odstranit jako nesouhlas s praktikami, které zde probíhají ze strany majitele diskuzního fóra, kdy jsou nezištně míněné diskuze a poskytnutné informace od modelářů zneužívány pro komerční aktivity, překrucovány, je zde na úkor komerčních aktivit omezováno svobodné vyjadřování, probíhá neustálé řízení diskuzí, zamykání vláken, odstraňování příspěvků a sám vlastník se zde chová mnohem méně vhodně a slušně, než co ostatním uživatelům vyčítá. Nashledanou v lepších časech :)
Naposledy upravil VoVo dne stř 27 srp, 2014 5:11 pm, celkově upraveno 1
Přátelé, tak s tímhle fórem, já jsem skončil.
Uživatelský avatar
VoVo
 
Příspěvky: 383
Registrován: pon 16 čer, 2008 11:58 am
Bydliště: kdekoliv, hlavně mimo toto fórum :)

Příspěvekod Soptík » úte 23 zář, 2008 6:18 pm

VoVo píše:
JBr píše:
Jarda H. píše:Jde mi o to, jak jde pojezd do toho kuberovského leptu ? Tipnul bych, že pojezdy pan Vilinger tak trochu dělá s výhledem na napasování skříně z odlitku ?! Nebude tedy pojezd "moc úzký" do leptu :?: Díky za postřehy !


Nevim jak je to konkretne u T478.x, ale treba u Koucoura vyrabi pan Vilinger dve verze - do odlitku a do leptu. Mozna je to tak i u T478. Jinak jsem na burze dneska zahlednul odlevany ram, do ktereho se jen posadi dily z hobby masinky a mate hotovy pojezd na T478.

Trošku to s dovolením doplním, prodává to p. Bártek (asi čtvrtý stůl vlevo hned za vchodem) a je to přímo na díly z V100, už se tu o tom někde psalo. Ale tipnul bych to rozměrově do odlitku... Takže stejný problém (lept KuBer má na každé straně mezeru asi 2 nebo 3 mm když do něj strčím V.V. pojezd na odlitek). Ale tak stačí lept zevnitř "nastavit" nějakou tabulkou nebo něčím podobným, na šířce rámu jízdní vlastnosti nestojí...

Nevšiml jste si náhodou i ceny těch rámů a na jaké lokomotivy
Díky Lukáš
Soptík
 
Příspěvky: 31
Registrován: pon 17 pro, 2007 11:45 am
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod VoVo » úte 23 zář, 2008 7:17 pm

Svůj příspěvek jsem se rozhodl odstranit jako nesouhlas s praktikami, které zde probíhají ze strany majitele diskuzního fóra, kdy jsou nezištně míněné diskuze a poskytnutné informace od modelářů zneužívány pro komerční aktivity, překrucovány, je zde na úkor komerčních aktivit omezováno svobodné vyjadřování, probíhá neustálé řízení diskuzí, zamykání vláken, odstraňování příspěvků a sám vlastník se zde chová mnohem méně vhodně a slušně, než co ostatním uživatelům vyčítá. Nashledanou v lepších časech :)
Naposledy upravil VoVo dne stř 27 srp, 2014 5:11 pm, celkově upraveno 1
Přátelé, tak s tímhle fórem, já jsem skončil.
Uživatelský avatar
VoVo
 
Příspěvky: 383
Registrován: pon 16 čer, 2008 11:58 am
Bydliště: kdekoliv, hlavně mimo toto fórum :)

Další

Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků