Pražský Arduino Day 2016

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod workous » pon 30 kvě, 2016 12:37 pm

Michale mne to funguje(tvrdý zdroj od notebooku + stabilizace) a jak říkala babička "co funguje od toho ruce pryč" :D :D :D všude to tu píšete nezatěžujte DCC příslušenstvím ...,tak nezaťužuji :D
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod michal_n_cz » pon 30 kvě, 2016 1:13 pm

workous píše:Michale mne to funguje(tvrdý zdroj od notebooku + stabilizace) a jak říkala babička "co funguje od toho ruce pryč" :D :D :D všude to tu píšete nezatěžujte DCC příslušenstvím ...,tak nezaťužuji :D

Ano rozumím - o co mi jde - když na takový zdroj napojíš více takových dekodérů a v každém jsou nějaké kondenzátory (u tvého vidím dva větší asi 220uF?)tak to při zapnutí může být docela velký proud než se ty kondiky nabijou. Záleží na tom kolik je celková kapacita všech kondíků ve všech najednou zapnutých dekoderech a jak jsou ty kondiky kvalitní. Těžko stanovit do jaké míry je toto pro ten zdroj korektní, protože v PC nepochybně na MB je spousta kondenzátorů, ale tam je ještě další zdrojová elektronika, která to prvotní nabíjení kondenzátorů po zapnutí NTB nějak řídí. Samozřejmě je důležité že Ti to funguje. Píši spíše proto, že toto řešení má nějaké limity a samotného by mě zajímalo co takový zdroj k NTB může opakovaně vydržet. Mám tedy namysli tu krátkodobou proudovou zátěž více takových dekodérů či jiných zařízení najednou zapnutých k takovému zdroji.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 841
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod Jirka_US » pon 30 kvě, 2016 4:24 pm

Příkon tohoto zapojení je 28,8 mA. Potom jsem přidal Schottky diodu 1N5817 mezi Vcc a RAW. Proud poklesl na 28,1 mA. Ztrátový výkon bez diody na stabilizátoru je 3,5 mW. Je to to zmiňované mnohem víc tepla než je potřeba?
Nejsem si uplne jisty kam ta otazka miri, ale
1) pouzity regulator (referencni design hovori o MIC5205) ma tepelnou ochranu, stejne jako vetsina ostatnich regulatoru, takze pokud by ztratovy vykon prekrocil povolenou hodnotu, tak obvod vypne.
2) Okamzik, kdy dojde k vypnuti regulatoru ( respektive kdy teplota cipu presahne povolenou mez) lze ovlivnit vhodnym chlazenin a kontrukci desky PS, nicmene ta je jiz hotova a uzivatel na ni nema zadny vliv.
3) V zadnem pripade nedoporucuji testovat teplotu polovodicovych soucastek prstem, jak zde nekdo doporucoval, nebot muze dojit k popaleninam 1.stupne !!! Protoze polovodicove soucastky se bezne provozuji pri teplotach, ktere mohou poskodit lidskou tkan, dale to snad ani neni treba komentovat....
4) Klony desek MEGA2560, UNO, Nano pouzivaji regulatory xxx1117 a jsou kontrukcne navrhnute tak, ze zadna dioda neni potreba s vyjimkou extremniho pripadu, ktery je v pripade pouziti Arduino temer nerealny.

A jen male korekce, prikon se vzdy meri ve Watech nikoliv v mA, myslim, ze je to sice jasne, ale pro jistotu.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod michal_n_cz » pon 30 kvě, 2016 5:33 pm

Jirka_US píše:A jen male korekce, prikon se vzdy meri ve Watech nikoliv v mA, myslim, ze je to sice jasne, ale pro jistotu.

Já jsem měl namysli ten špičkový proud při zapnutí toho zdroje ss na který pokud by bylo navěšeno více zařízení (dekodérů) a v každém filtrační kapacita např. 500-1000uF + tak se to posčítá. Je to špička která se nedá změřit běžným měřákem, ale pokud by Chtěl jsem s tím naznačit, že je vhodnější dělat střídavý rozvod pro příslušensví, klasické trafo není potřeba extra moc dimenzovat a v každém dekodéru mít extra můstek a za ním filtraci a stabilizaci pro ten daný dekodér. Je mi jasné že vlastní arduino bere nula nula nic.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 841
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod BohousP » pon 30 kvě, 2016 5:35 pm

Jirka_US píše:3) V zadnem pripade nedoporucuji testovat teplotu polovodicovych soucastek prstem, jak zde nekdo doporucoval, nebot muze dojit k popaleninam 1.stupne !!! Protoze polovodicove soucastky se bezne provozuji pri teplotach, ktere mohou poskodit lidskou tkan, dale to snad ani neni treba komentovat....
.

Tak tohle vypadá na katastrofickou titulku z Blesku. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ten někdo jsem byl já a kromě vysokovýkonných koncových stupňů takto součástky běžně testují už skoro 50 let. Polovodičové součástky (ty běžné) by neměly mít víc než 50 st. a to nikoho nespálí, pokud nemá moc fajnovou kůžičku! Howgh!
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod fulda » pon 30 kvě, 2016 6:20 pm

sidlo píše:Vypadá to parádně. Při mém prvním pokusu o desku jsem použil nevrtanou univerzální zkušební desku TA-026 http://www.ges.cz/cz/ta-026-GES07713047.html a dopadlo to nezdarem. Tebou použitá vrtaná deska je určitě lepším řešením...

Náhodou to co píšu na stránkách o TĚCHTO deskách jsi nečetl?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod Jirka_US » pon 30 kvě, 2016 7:01 pm

Ten někdo jsem byl já a kromě vysokovýkonných koncových stupňů takto součástky běžně testují už skoro 50 let. Polovodičové součástky (ty běžné) by neměly mít víc než 50 st.

Je mozne toto tvrzeni nejak dolozit (tedy konkretne, ze linearni stabilizatory nebo H-mustky by nemely mit vice nez 50C), abychom se bavili pouze o faktech? Jen tak mimochodem dnesni polovodicove soucastky pouzivaji uplne jine materialy na pouzdra nez ty pred 50 lety, vyvoj jde v teto oblasti celkem kupredu a o velikosti litografie vubec nemluvim, to snad vi kazdy student mikroelektroniky, ale to je jiz trochu OT.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod BohousP » pon 30 kvě, 2016 7:37 pm

To, že Tjmax (junction temp.) - teplota přechodu je v datasheetu 125 nebo 150st., neznamená, že je na pouzdře stejná. A o technologii IC mne poučovat nemusíš. Mimochodem, H můstek se obvykle považuje za výkonový prvek, na rozdíl od stabilizátoru na desce Arduina.
A laskavě neplevel další vlákno.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod Jirka_US » pon 30 kvě, 2016 8:03 pm

BohousP píše:To, že Tjmax (junction temp.) - teplota přechodu je v datasheetu 125 nebo 150st., neznamená, že je na pouzdře stejná. A o technologii IC mne poučovat nemusíš. Mimochodem, H můstek se obvykle považuje za výkonový prvek, na rozdíl od stabilizátoru na desce Arduina.
A laskavě neplevel další vlákno.

Takze jeste jednou, celkem zdvorile bych te chtel pozadat, aby jsi uvadel pouze fakta nikoliv domnenky a dohady, ktere nemas jak dolozit. Ja jsem nikde o Tjmax nehovoril a uz vubec ne, ze jsou totozne. To, ze stabilizator pouzity v Arduino je vykonovy prvek plyne z faktu, ze je zarazen do kategorie "power management", (power ~ vykon).
A upozornit na takovou hloupost, jako ze se ma kontrolovat teplota polovodicovych soucastek prstem, povazuji za samozrejmost. To je z me strany asi vse.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod JanoW » pon 30 kvě, 2016 8:21 pm

BohousP, proste je 21. storočie, musíš si kúpiť infrakameru a nepáliť si kožku na prstoch výkonom 150 mW. Mohlo by ti to nechať trvalé následky :lol: .

Jirka_US:
BohousP píše:Ten někdo jsem byl já a kromě vysokovýkonných koncových stupňů takto součástky běžně testují .Polovodičové součástky (ty běžné) by neměly mít víc než 50 st...

Jirka_US píše:Je mozne toto tvrzeni nejak dolozit (tedy konkretne, ze linearni stabilizatory nebo H-mustky by nemely mit vice nez 50C)

Nie si to náhodou ty, kto tu zámerne skresluje vyjadrenia iných? :roll:
JanoW
 
Příspěvky: 69
Registrován: sob 22 bře, 2014 9:19 pm
Bydliště: Modra

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod workous » pon 30 kvě, 2016 9:57 pm

Boha o čem se to tady bavíte :D :D :D berte na nás nezasvěcený ohled, takhle mi to brzo znechutíte a vrátím se k Papírovým elektrikářům od Zusky a to budou plechodéry :D :D :D
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod Jirka_US » pon 30 kvě, 2016 10:13 pm

1) Od kdy patri H-mustek pouzivany v zeleznicnim modelarstvi k vysokovykonovym soucastkam ?
2) ad "bezny", stabilizator napeti patri k vubec k nejcasteji pouzivanym soucastkam v elektronice a H-mustek ve vlakne DCC v praxi bude asi take pomerne "bezne" pouzivana soucastka...
3) Ja jsem sice o 150mW nikde nehovoril, ale ca.1W ztratoveho vykonu dokaze u pouziteho stabilizatoru ohrat povrch pouzdra na teplotu okolo 70-100C pri pokojove teplote (zalezi na kvalite desky PS)....
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod BohousP » úte 31 kvě, 2016 4:24 am

Jsi ve vláknu o Arduinu, přestaň už konečně prudit. Raději napiš něco užitečného o DCC++.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod zdeno » stř 08 čer, 2016 8:00 am

objednal jsem si 10 kousku Arduino 328 s USB.
http://www.aliexpress.com/item/Freeshipping-10PCS-Nano-3-0-controller-compatible-with-arduino-nano-CH340-USB-driver-NO-CABLE-NANO/32370018370.html
Potreboval bych na to knihovnu do EAGLE, abych to nemusel navrhovat znovu. Aj tak nevim koty, musel bych cekat na doruceni a ja bych chtel neco navrhnout drive.
Pokud ma nekdo neco doma, tak dekuji za poslani.
Pouzivam Eagle 4.14, ty novejsi verze jsou nejake divne.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod BohousP » stř 08 čer, 2016 8:21 am

Něco mám, ale nevím, jestli to pojede v Eagle 4. Já používám 6.1, tam je to ok. Pošli emailovou adresu na SZ.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků