Pražský Arduino Day 2016

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod zdeno » pon 04 dub, 2016 1:19 pm

fulda píše:
zdeno píše:LocoIo a Arduino je hovadina, i kdyz nevidim problem to tam naprogramovat. Ale to je zase beh na dlouhe trati zakladniho vyzkumu.

Asi máš jinou představu o délce základního výzkumu než já.

To nebylo urcene pro tebe, bylo to vseobecne, navic ti tam chybi slovicko "spojovat" Locoio a Arduino. Zase pises utocne, netusim, kde jsem ti slapnul na otlak. ;-)
---
Ja vidim problem hlavne v tom, ze LocoIo uz je poradne stare a potrebovalo by vylepsit. A co tam vylepsit je otazkou dohody a toho "zakladniho" vyzkumu.
Je to v uvozovkach proto, ze jsou to vsechno veci jednotlive zname a ukolem by bylo je spojit dohromady a zabudovat.
Napriklad spojit 5 adres dohromady a tak vytvorit platformu na ovladani nasich navestidel.
Nebo ovladani vykuchaneho serva.
Spojit nekolik detekci do jednoho bloku s jednou adresou (nekolik modulu s prubeznou koleji).
To je vse co mne zatim napadlo, mozna se da toho nadefinovat vice.
---
Sam delam Locoio na Atmega88 a vlastne to mam hotove.
Problem je v tom, ze o to neni zajem a kazdy dela analog nebo DCC.
Je vemi malo modelaru, kteri delaji digital pres Loconet okolo prislusenstvi. Ja jich poznam iba 6 a vsichni delaji domaci kolejiste, ne modulovku.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod Jirka_US » úte 05 dub, 2016 5:37 am

Pro srovnani 2 amaterske kontrukce DCC stanic pro pouziti s pocitacem. Asi vetsine nejblizsi bude DIY Nanox-S88 v.3.6 (posledni verze) vs. Arduino DCC. Projektu je nekolik (proto pro jistotu zopakuji o cem je rec), od hracek, pres ruzne pokusy, vrabci hnizda az po ty skutecne dobre a pokrocile. Jeden z takovych projektu spolupracuje s JMRI a je uveden zde:
http://jmri.org/help/en/html/hardware/dccpp/index.shtml
.................................................................................DCC Arduino...........................................................NanoX-S88 (DIY)
adresace lokomotiv................................................................1-10239.............................................................1-9999
adresace.prislusentstvi............................................................0-2048..............................................................0-1024
funkce................................................................................F0-F28..............................................................F0-F28
rychlostni stupne......................................................................128..............................................................14/28/128
pocet soucasne jedoucich loko....................................................testuje se...........................................................16
XpressNet interface.....................................................mozne, neni v zakladni verzi.................................................ano
LocoNet interface.......................................................mozne, neni v zakladni verzi.................................................???
S88 interface............................................................mozne, neni v zakladni verzi..................................................ano
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod Jirka_US » úte 05 dub, 2016 5:38 am

pokracovani:
interface k PC.......................................................................ano USB............................................................nutne dodelat
bezdratove pripojeni k PC......................................................ano, neni v zakladni verzi............................................???
programovaci kolej (PG)........................................................ano bez rele..............................................................s rele
programovani na PG a soucasne jizda na hlavni trati.............................ano................................................................ ???
zobrazeni odebiraneho proudu v JMRI...............................................ano................................................................???
primy pristup na IO piny pro senzory a prislusenstvi...............................ano................................................................???
(podobne jako u LocoIO nutne dodelat koncove stupne)
osazene desky vcetne pripajenych soucastek .................................ano bez krabicky......................................nutna vyroba DPS a pajeni, popr. vrabci hnizdo
je nutny specialni programator pro nahrani FW..............................ne, pouzije se USB....................................................ano
stabilizovany zdroj......................................................................nutne dodelat...................................................ano
cena.................................................................................ca.$10 (deset dolaru).................................................???

Myslim,ze i uplnemu laikovi je jasne, kterou cestou se vydat, pokud chce zacit experimentovat s "digitalem" (DCC) pripojenym k pocitaci.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod zdeno » úte 05 dub, 2016 6:48 am

to zobrazeni odebiraneho proudu je zajimave, podivam se na to ;-)

PS mam to zabudovane do Centrbox-u, je to lepsi, nez kdyz to ukazuje "run".
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod fulda » čtv 07 dub, 2016 12:58 pm

Jenom tak trochu úkrok stranou - připravuji si nějaké arduino plošňáky.
A tak přemejšlím, že bych některé mohl udělat nějak kulturně aby je mohl někdo další použít.
Jedná se mi zejména o LocoNet header a XpressNet header.

Myslí si tady někdo, že by uvažoval o použití arduina pro hraní si s některým z těchto rozhraní??
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod zdeno » čtv 07 dub, 2016 5:10 pm

co myslis pod "hlavickou pro Loconet",
zas mam problem s tim, ze vsechno povazujem za dulezite. Tezko je neco vybrat a oznacit jen to za dulezite.
---
Pokud myslis fyzickou vrstvu (zelezo), tak tam mam odzkousene veci.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod fulda » čtv 07 dub, 2016 7:04 pm

Ano, myslím fyzickou vrstvu - operák, odporové sítě, diody pro vyzobání napájení z rail sync a tak. Na druhé straně pinové lišty co používá arduino.
A udělat to pořádně znamená na plošňák který bude obsahovat popisky a takové záležitosti. (něco jako ty v příloze)
Ale obávám se, že na to abych nechal udělat zelené oboustranné plošňáky se spíš nikdo nepřihlásí, takže na to kašlu.
Přílohy
LoconetProtoboard-2_0.jpg
LoconetProtoboard-2_0.jpg (46.42 KiB) Zobrazeno 7389 krát
LoconetProtoboard-1_0.jpg
LoconetProtoboard-1_0.jpg (63.77 KiB) Zobrazeno 7389 krát
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod zdeno » čtv 07 dub, 2016 7:47 pm

fulda píše:Ano, myslím fyzickou vrstvu ...
se spíš nikdo nepřihlásí, takže na to kašlu...

ono si treba udelat jasno, odkud kam, co jde. Ono je to spolu provazane.
Teda nemuzes vytahnout napajeni z RailSyn, kdyz ho tam nemas vytvorene. To same plati pro zdroj proudu pro Loconet sbernici.
---
Takze aby Loconet fungoval, teda presne rozvod X3, musis zabezpecit signal DCC, zdroj proudu pro Loconet 15mA a prevodnik Loconetu na "TTL" signal.
---
Asi by bylo dobre se podivat, jak to mam udelane a podle toho zkusit neco navrhnout.
http://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2015060001
Ale podle mne je to celkem zbytecne, protoze Arduino je hotova vec a tezko se bude napasovavat na podobne reseni.
---
Vzpominal jsem, ze bych zkusil pouzit Atmega 2560, protoze ma spoustu vyhod oproti Atmega328. Napriklad 4xUSART, 8kB RAM, 2kB EEPROM, 2x8bit timer, 4x16bit timer a dalsi.
To jsou neskutecne moznosti, ktere bych ani nebyl schopny vyuzit.
Nema cenu neco vyvijet, pokud to nema byt lepsi, nez to stare ! !
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod Jirka_US » pát 08 dub, 2016 5:11 am

Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod fulda » pát 08 dub, 2016 7:37 am

Zdeno: Já bych v tom nehledal takovou vědu, pořád se tu snažíte prezentovat jak je LN komplexní sběrnice a přitom je to normální zjednodušenej CSMA/CD yellow ethernet (tuším IEEE802.3), jehož návrh sahá někam do roku 1960, první standardizace 1973. Takže udělat AUI vrstvu (Transceiver) jako samostatnej modul je celkem triviální záležitost když se běžně vyráběly a prodávaly někdy v roce 1982 pro 10base5.

Jirka_US: Tobě nepřijde blbé, že už je tam pátá verze a pořád nápis "UNTESTED"?? Já jsem si teda myslel udělat fungující zařízení včetně nějakého příkladu nebo tak něco.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod zdeno » pát 08 dub, 2016 7:49 am

ja se zasadne vyhybam SMD, uz na to nemam oci a nepokladam to za "user_friendly".
Pro amaterskou praci je to celkem zbytecne a pracne. Dokazem navrhnout jednostranny plosak ( nekde s par propojkami ) za zlomek ceny a pracnosti. Pouzivani SMD "nasilu" je hovadina.
A pokud pouzijem odpory na 0,125W, tak uz je to uplne zbytecne.
---
Nema cenu se zabyvat jinym procesorem nez ATMega2560, Atmega328 nedokaze pridat nic nove.
Takze pokud chcete delat neco nove, tak bych se orientoval ciste jen na "2560".
Mozna by tam byla vyhoda spojeni Loconet a Xpressnet do jednoho celku, protoze ten procesor je opravdu dokonaly.

PS
ja z toho nedelam vedu, jen pozadujem, aby to bylo poradne. A protoze neumim cist myslenky a vedomosti, tak to pisem polopate.

PSS
jinak ten odpor 47 ohmu v emitoru Q1 je hovadina, zbytecne posouva o 0,7V k rozhodovaci urovni 4V.
A pokud se nahodou sejdou dva zdroje proudu, tak to muze byt i kriticke.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod vvitty » pát 08 dub, 2016 8:35 am

zdeno píše:ja se zasadne vyhybam SMD, uz na to nemam oci a nepokladam to za "user_friendly".
Pro amaterskou praci je to celkem zbytecne a pracne. Dokazem navrhnout jednostranny plosak ( nekde s par propojkami ) za zlomek ceny a pracnosti. Pouzivani SMD "nasilu" je hovadina...


Dratove odpory jsem na plosnacich prestal pouzivat asi tak pred 10 lety, kdyz me pri bastleni nebavilo ostrihavat nozicky. To uz tam radeji dam 1206 ktera se paji luxusne. A kdyz si clovek trosku sjednoti soucastkovou zakladnu tak to vyjde i levneji...
Kdyz se par let zpatky zacaly houfne objevovat Cinani s prokovenymi deskami za $10 i s maskou a popisem tak zmizela i nevyhoda drazsich desek...
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod BohousP » pát 08 dub, 2016 8:40 am

Ad Zdeno: Ona se potom nabízí otázka, jestli chcete dělat na Arduinu (předpokládám, že Fulda ano) nebo vymýšlet 1000+první variantu jednoúčelového zapojení, které stejně nikdo nepoužije (s výjimkou autora).
Arduino se rozšířilo právě proto, že je to hodně univerzální, vyhovuje snad 80% bastlířů střední odbornosti ... To je jeho největší výhoda - velké rozšíření a dostupné knihovny.
Ad Jirka_US (ne osobně, ale odkazovaný článek): - pod pojmem shield bych si představoval hotovou dps a ne bastlovací spojovací pole s přidrátovanou telefonní krabičkou... I když to je samozřejmě na počátku každého vývoje.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod zdeno » pát 08 dub, 2016 8:48 am

jeste jsem zapomenul na jednu dulezitou vec a to je rozdeleni X3 do nekolika vetvi.
Tim myslim, ze kazda vetev by mela mit svoje odpory 2x27ohmu a teda by byla tak nejak samostatna.
Zesilovac v centrale by mel slouzit jen na napajeni ovladacu a boostru. Je to z toho duvodu, ze kazdy booster ma urcite zpozdeni (vetsinou je stejne) a pokud by se pouzilo retezeni, tak by dochazelo k mikrozkratum posunem hran DCC a zbytecnemu opalovani kolecek a sberacu. Teda vsechny boostre musi byt paralerne ku centrale, aby nedochazelo k posunu hran DCC.
---
Proto takto udelana koncovka na centrale je nedomyslena a musela by se nasledne upravovat pres externi rozbocovac DCC a Loconetu. Takze by bylo dobre to hned navrhnout poradne.
Neco podobne, jako ted delam pro Z21. Uz jsem jich vyrobil asi 12.
http://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2015100003

PS to Vvitty: kolik lidi, tolik chuti, jinak hlavni problem jsou oci a gramblave prsty, az ti bude 60 roku, tak pochopis. ;-)

PSS to BohousP: prave tomu se chci vyhnout a udelat to poradne.
I kdyz hodne veci delam jen tak, pro poteseni a zabavu, ze se testujem, co dokazem.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod fulda » pát 08 dub, 2016 9:15 am

zdeno píše:ja se zasadne vyhybam SMD, uz na to nemam oci a nepokladam to za "user_friendly"...
Co to je za reakci?? já jsem o SMD nenapsal ani řádku. A navíc, jestli jsi se někdy podíval na arduino shieldy, ale jejich podstata je v tom, že sám shield je osazený komplexníma součástkama, často v provedení SMD a nebo s komplikovanou montáží, které jsou zakončené 2,54mm pinovou lištou připravenou na použití propojovacích kablíků, nepájivých polí a nebo stohování na sebe.

Krom toho, že kdo takto apriory odsuzuje SMD tím jen veřejně presentuje svojí neschopnost uvažovat nad technickým pokrokem.

zdeno píše:PS
ja z toho nedelam vedu, jen pozadujem, aby to bylo poradne. A protoze neumim cist myslenky a vedomosti, tak to pisem polopate.
... inu řekl jsi si o to, já to moc rozebírat nechtěl, ale myslím, že mezi mojí a tvojí prací je kvalitativní rozdíl několik řádů. Zrovna docela nedávno jsem zase narazil na tvé stránky a to je opravdu pecka. Mezi mé oblíbence patří třeba TOHLE, uvědomil jsi si někdy, že tím můžeš někoho i zabít?

zdeno píše:PSS
jinak ten odpor 47 ohmu v emitoru Q1 je hovadina, zbytecne posouva o 0,7V k rozhodovaci urovni 4V.
A pokud se nahodou sejdou dva zdroje proudu, tak to muze byt i kriticke.
Tady předpokládám narážíš na to schéma které prezentoval Jirka. Asi proto je tam napsáno to "UNTESTED", protože jsou tam blbosti.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Jacek a 11 návštevníků