Překladiště dřeva v III. epoše

Skutečná železnice, odkazy na fotografie, zajimavá místa, setkání apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Re: Překladiště dřeva v III. epoše

Příspěvekod MkTT » čtv 17 bře, 2016 9:06 pm

Ještě mám dotaz k odkorňování. Pokud se z překladiště odvážely na oplenových vozech celé klády, tak se odkorňovaly také všechny, žádné nebo se část odkorňovala a část ne?
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Překladiště dřeva v III. epoše

Příspěvekod Radek » pát 25 bře, 2016 6:25 pm

Podle fotek a filmů se v 50 letech odkorňovalo všechno. Aspoň to hrubší a většinou přímo v lese. Někdy v průběhu času se od toho postupně začalo upouštět. Asi někdy v 70tých.
Každopádně z modelářského hlediska je odkorněné dříví jednodušší, protože kůra na větvičkách se rozhodně netváří jako zmenšenina kůry na kmenech. Bavíme se samozřejmě o smrku.
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Re: Překladiště dřeva v III. epoše

Příspěvekod MkTT » ned 03 dub, 2016 11:09 pm

Nevíte, zda se vagóny se dřevem také před expedicí vážily? Mělo by smysl na překladiště dřeva umístit kolejovou váhu, či jí umístit v přilehlé stanici? Nebo se dřevo prodávalo na objem a vážení nedává smysl?

Mirek
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Překladiště dřeva v III. epoše

Příspěvekod rawen » pon 04 dub, 2016 8:46 am

MkTT píše:Nevíte, zda se vagóny se dřevem také před expedicí vážily? Mělo by smysl na překladiště dřeva umístit kolejovou váhu, či jí umístit v přilehlé stanici? Nebo se dřevo prodávalo na objem a vážení nedává smysl?

Mirek

Konkrétně ve Ptení byl manipulační sklad a později i obrovská pila a váha žádná.

Lesáci hned v lese měří průměr klády v jejím středu, napíšou na čelo a podle tabulek najdou kubaturu. Jak je to u vagónování technikou nevím.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Překladiště dřeva v III. epoše

Příspěvekod hank » pon 04 dub, 2016 5:16 pm

Vláknina se taky prodává na objem. (Ale jak to je u štěpek, nevím, já už jsem tak starej a tak dlouho z papíren pryč, že už jsem nákup štěpek od externích dodavatelů à la StoraEnso Ždírec nezažil... :oops: )

Navíc vzhledem k nízké objemové/měrné hmotnosti dřeva víc než překročení ložné hmotnosti hrozí překročení ložné míry, takže za starých časů bývaly ve stanicích s větší nakládkou dříví obrysnice.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Překladiště dřeva v III. epoše

Příspěvekod Radek » úte 05 dub, 2016 3:38 am

Hankova - co by papírníka - odpověď mě překvapuje. U méně cenných sortimentů, jako je právě vláknina není váhová přejímka dříví nic neobvyklého. Třeba Biocel Paskov ji používá. Pravda, váha je u odběratele, ale pokud by se ti v modelu líbila, nereálná blbost to rozhodně není.
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Re: Překladiště dřeva v III. epoše

Příspěvekod Radek » úte 05 dub, 2016 3:50 am

rawen píše:Lesáci hned v lese měří průměr klády v jejím středu, napíšou na čelo a podle tabulek najdou kubaturu...

Přesně tak to je, ale jen u hrubšího dřeva s průměrem nad 20cm. Tenčí dřevo se přijímá tzv. teplickou metodou. Na základě rozměrů (délka/středový průměr) se určí v tabulce hmotové číslo - 0,05 kubíku je nulka; 0,1 jednička; 0,2 dvojka atd.. Když se při nakládce bere dřevo po hrstech, v kubíku je cca 10ks a expedient by mě spočítat celou fůru, tak se z toho chudák osype. A právě tady se používá váha.
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Re: Překladiště dřeva v III. epoše

Příspěvekod hank » úte 05 dub, 2016 6:54 am

Radek píše:Hankova - co by papírníka - odpověď mě překvapuje. U méně cenných sortimentů, jako je právě vláknina není váhová přejímka dříví nic neobvyklého. Třeba Biocel Paskov ji používá. Pravda, váha je u odběratele, ale pokud by se ti v modelu líbila, nereálná blbost to rozhodně není.


Dovolím si oponovat, podle toho co, pamatuju, mezi papírnami a dodavateli vlákniny bývaly časté tahanice ohledně vlhkosti dřeva, která jeho hmotnost (nejenom ji) ovlivňuje. Ale já pamatuju stav tak před 30 - 40 lety, kdy ještě fungovaly staré malé celulózky a brusírny (osobní zkušenost s velkými závody typu Štětí nebo Paskov nemám...) a kdy se masově porušovala zásada o používání vzduchosuchého dřeva (tzn. že před expedicí do papíren mělo několik týdnů nebo raději měsíců ležet na skladě, aby se jeho vlhkost vyrovnala s vlhkostí vzduchu), dnes už je to možná zase jinak.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Překladiště dřeva v III. epoše

Příspěvekod hank » úte 05 dub, 2016 7:02 am

Radek píše:
rawen píše:Lesáci hned v lese měří průměr klády v jejím středu, napíšou na čelo a podle tabulek najdou kubaturu...

Přesně tak to je, ale jen u hrubšího dřeva s průměrem nad 20cm. Tenčí dřevo se přijímá tzv. teplickou metodou. Na základě rozměrů (délka/středový průměr) se určí v tabulce hmotové číslo - 0,05 kubíku je nulka; 0,1 jednička; 0,2 dvojka atd.. Když se při nakládce bere dřevo po hrstech, v kubíku je cca 10ks a expedient by mě spočítat celou fůru, tak se z toho chudák osype. A právě tady se používá váha.


Možná i to je důvod našeho nedorozumění, za mého mládí se za vlákninu považovala surovina o průměru 8 - 24 cm (standard), někdy dokonce až do 32 cm (i když to už bylo považováno za nemístné plýtvání).
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Překladiště dřeva v III. epoše

Příspěvekod hank » úte 05 dub, 2016 7:52 am

Radek: Pokud jde o ten Paskov, tak tady
https://www.hlds.cz/GetFile.ashx?id=5Sb ... hwAg%3d%3d
mají aktuální podmínky přejímky vlákniny pro letošní rok. Z nich vyplývá, že pravdu máme oba: Do expedičních dokumentů dodavatel vlákniny uvádí objem v prostorových metrech (změřeno) i m3 (přepočítáno). Dokonce ve vzoru nákladního listu pro železniční přepravu se uvádí výslovně "hmotnost odhadem". Biocel pak na vstupu do fabriky všechno váží a z každé dodávky počítá sušinu. (Z každé fůry se mají motorovkou nařezat asi dva litry pilin, které se pak v laborce zváží, usuší a znovu zváží.) To jsou ovšem technické podmínky, jak a za co se dodavatelům platí, to jsem nedohledal.

Asi ten problém je obecně stále aktuální, našel jsem anotaci na nějaký odborný článek v časopise Papír a celulóza na téma automatizované objemové přejímky.

Akorát mě zarazilo, že Biocel akceptuje průměr vlákniny do 50 cm a výjmečně až do 80 cm. To za mých mladých let nebývalo... :mrgreen:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Překladiště dřeva v III. epoše

Příspěvekod Radek » úte 05 dub, 2016 7:24 pm

hank píše:...Dovolím si oponovat....
V žádném případě jsem nechtěl zpochybňovat tvoje zkušenosti. Někdy mě mrzí, že psaný projev nedovede přesněji zachytit emoce. Byl to jen údiv a rád si rozšířím svoje obzory. Znám totiž jen ten Paskov a dřevo které tam jezdí z lesa po cestě se tam po celou dobu kterou pamatuju přejímá podle váhy.

hank píše:[quote="Radek"... pamatuju, mezi papírnami a dodavateli vlákniny bývaly časté tahanice ohledně vlhkosti dřeva...
...z každé dodávky počítá sušinu. (Z každé fůry se mají motorovkou nařezat asi dva litry pilin, které se pak v laborce zváží, usuší a znovu zváží.)


Ve škole nás učili dva druhy váhové přejímky. Tuším atro a lutro a lišili se právě v určování vlhkosti. Paskov používá právě to, co jsi popsal, tedy laboratorní měření množství sušiny. V praxi to potom probíhalo asi tak, že hajní odpozorovali, že většina vzorků se odebírá z levého dolního rohu a tak se tam snažili nechat naložit souše...
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Re: Překladiště dřeva v III. epoše

Příspěvekod Radek » stř 06 dub, 2016 2:56 am

hank píše:..za mého mládí se za vlákninu považovala surovina o průměru 8 - 24 cm (standard), někdy dokonce až do 32 cm (i když to už bylo považováno za nemístné plýtvání).

Stará dobrá ČSN která přesně definovala sortimentaci surového dříví. Ono je v podstatě jedno, jakou metodou je dřevo přijaté. Obecně je to pořád poměrně hodně kusů do kubíku. Navíc ona norma definovala vlákninu jako 5. jakostní třídu ze 6, kde se drobné nepřesnosti váhové přejímky dají tolerovat.
hank píše:Akorát mě zarazilo, že Biocel akceptuje průměr vlákniny do 50 cm a výjmečně až do 80 cm. To za mých mladých let nebývalo... :mrgreen:
Inu doba ČSN byla nahrazena dobou nabídky a poptávky... :lol:

Sečteno a podtrženo, váha na překladišti sice není žádný standart, ale pokud se líbí, tak se tam dá obhájit.
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Re: Překladiště dřeva v III. epoše

Příspěvekod hank » ned 10 dub, 2016 7:56 am

V tomto příspěvku
viewtopic.php?f=31&t=3247&start=150#p196681
ve vlákně o úzkorozchodkách jsou dva odkazy na videa z rumunské lesní železnice Viseu du Sus se záběry z ruční nakládky dlouhého dříví na dvojice oplenů.

Sem
http://www.uschovna.cz/zasilka/HZE4C5AKIA8NWB85-UE3/
jsem uložil na dva týdny (do 24. 04., lze stáhnout max. 30x, kdyby bylo potřeba, napište mi, ať to prodloužím) 4minutový historický film (pravděpodobně z 50. let) o přibližování dřeva. Jde hlavně o tu nakládku na oplen tažený traktorem Zetor 25, protože tam používají dvojici těch slovenských "grániků", úplně stejných jako se používaly na lesních železnicích i u "velké" dráhy.

Ještě zbývá dodat, že film je z DVD, které je součástí publikace Josef Šabo: Lesná železnica Topoľčianky, vydaly Lesy Slovenské republiky, š. p., Banská Bystrica, ISBN 978-80-972204-0-2. Knihu distribuuje výhradně Lesnické muzeum Zvolen, ale pošlou ji na dobírku i do ČR.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Překladiště dřeva v III. epoše

Příspěvekod Michal Vaniš » čtv 14 dub, 2016 9:40 am

Ahoj Hanku.

Je nás tu "moc" :mrgreen: :lol: , stažení videa na Úschovně jsou překročena...
Můžeš to prosím znovat nahrát?(aby se to prodloužení nemuselo platit...)


Díky Michal
Uživatelský avatar
Michal Vaniš
 
Příspěvky: 399
Registrován: pát 10 črc, 2009 4:51 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Překladiště dřeva v III. epoše

Příspěvekod hank » čtv 14 dub, 2016 11:27 am

Tak ještě jednou:
http://www.uschovna.cz/zasilka/HZBK8GA2KRZ93UAH-ED2/

Těší mě váš zájem. Jen prosím mějte na paměti autorská práva.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

PředchozíDalší

Zpět na Podklady ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků