Hledání systémového řešení s DAISY II

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Hledání systémového řešení s DAISY II

Příspěvekod Fox » čtv 17 bře, 2016 5:53 am

EDITACE...
Vážení,
odborníkům se omlouvám za založení nového starého tématu "začátky s DCC". Po letech se vracím k modelařině a plánuji domácí kolejiště, volná variace na téma "Dolní Lhota" (moc díky autorovi, to mne úplně uchvátilo!) + SN, v TT, tj cca 25 přestavníků, nějaká návěstidla atd. a řeším záležitosti ovládání. Je to pouze pro mojí domácí zábavu, tzn. jeden ovladač, plán ovládání kolejiště a programování všeho chci přes PC (ne tablet, tlf apod.). Jeden prodejce mne přemluvil o výhodnosti start setu Tillig: parní loko s dekodérem + digitální ovladač Uhlenbrock DAISY II, který mám nyní doma na stole... Po důkladném "studiu" informací zde i jinde a nesmělých dotazů zjišťuji, že cesta asi vede jinudy. Moje úvaha je tedy následující a tam směřuje můj strukturovaný dotaz a případně potvrzení, zda nejsem v bludu:

1) při plánování začnu od nadřazeného systému a SW, tj. jak to celé ovládat: moje jasná volba: RAILROAD & CO v nějaké verzi pro kolejiště, plus ruční ovládač na mašiny (ano - ne?)
2) SW ad 1 potřebuje zpětnou vazbu - a zde je kámen úrazu. (Zde jsem nedočetl návod na webu http://www.uhlenbrock.de/intern/produkt ... 8.I0230DE2 kde je jasně uvedena možnost rozšíření... sorry!)
3) V případě potřeby nového HW (dle kompatibility s RAILROAD & CO a podporujícího nějaký slučitelný datový protokol) je optimální např. ústředna LENZ (a asi v setu s ovladačem, neboť ovladač z DAISY II asi připojit nepůjde)? Anebo jiné řešení (prosím o případné doporučení komplexního ŘEŠENÍ třeba na bázi komponentů DIGI-CZ - nejen odkaz na samostudium :D ) (ad 2 otázka již nemá smysl)
4) na základě rozhodnutí 1-3 následně mohu plánovat osazení dekodérů (pro přestavníky a všude tam kde nepotřebuji zpětnou vazbu je v podstatě velký výběr včetně tuzemských produktů jako je DIGI-CZ apod.)? (Plánuji všude motorické MP1)
5) pouze tam, kde potřebuji zpětnou komunikaci si musím dát pozor, abych zachoval kompatibilitu příslušného dekodéru s vybranou ústřednou (resp. její sběrnicí pro zpětné hlášení)?

zbývá spíše celková otázka č. 6):
- jakými komponenty co nejlépe doplnit již nakoupený set viz výše a zda s příslušným interface (Computer-Interface 63120?) bude fungovat s RAILROAD & CO?


...a to je stručně vše, co si musím vyřešit, než se pustím do realizace. Pokud mi můžete stručným způsobem poradit a přidat komentář, předem děkuji za jasné, stručné a jednoznačné odpovědi. (Hloupé je, že jsem kdysi spolupracoval na vývoji HW řídících systémů, ale v tomhle opravdu plavu ať se snažím jak chci :D No a přeci to kvůli tomu nevzdám :cry: ).
Naposledy upravil Fox dne čtv 17 bře, 2016 4:55 pm, celkově upraveno 2
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Výběr pro digitální ovládání II

Příspěvekod HonzaM » čtv 17 bře, 2016 8:05 am

Fox píše:Vážení,
odborníkům se omlouvám za založení nového starého tématu "začátky s DCC". Po letech se vracím k modelařině a plánuji domácí kolejiště, volná variace na téma "Dolní Lhota" (moc díky autorovi, to mne úplně uchvátilo!) + SN, v TT, tj cca 25 přestavníků, nějaká návěstidla atd. a řeším záležitosti ovládání. Je to pouze pro mojí domácí zábavu, tzn. jeden ovladač, plán ovládání kolejiště a programování všeho chci přes PC (ne tablet, tlf apod.). Jeden prodejce mne přemluvil o výhodnosti start setu Tillig: parní loko s dekodérem + digitální ovladač Uhlenbrock DAISY II, který mám nyní doma na stole... Po důkladném "studiu" informací zde i jinde a nesmělých dotazů zjišťuji, že cesta asi vede jinudy. Moje úvaha je tedy následující a tam směřuje můj strukturovaný dotaz a případně potvrzení, zda nejsem v bludu:

1) při plánování začnu od nadřazeného systému a SW, tj. jak to celé ovládat: moje jasná volba: RAILROAD & CO v nějaké verzi pro kolejiště, plus ruční ovládač na mašiny (ano - ne?)
2) SW ad 1 potřebuje zpětnou vazbu - a zde je kámen úrazu. Zdá se, že Uhlenbrock DAISY II nic takového nepodporuje. Je tedy nutno pořídit nový HW?
3) V případě potřeby nového HW (dle kompatibility s RAILROAD & CO a podporujícího nějaký slučitelný datový protokol) je optimální např. ústředna LENZ (a asi v setu s ovladačem, neboť ovladač z DAISY II asi připojit nepůjde)? Anebo jiné řešení (prosím o případné doporučení komplexního ŘEŠENÍ třeba na bázi komponentů DIGI-CZ - nejen odkaz na samostudium :D )
4) na základě rozhodnutí 1-3 následně mohu plánovat osazení dekodérů (pro přestavníky a všude tam kde nepotřebuji zpětnou vazbu je v podstatě velký výběr včetně tuzemských produktů jako je DIGI-CZ apod.)? (Plánuji všude motorické MP1)
5) pouze tam, kde potřebuji zpětnou komunikaci si musím dát pozor, abych zachoval kompatibilitu příslušného dekodéru s vybranou ústřednou (resp. její sběrnicí pro zpětné hlášení)?

...a to je stručně vše, co si musím vyřešit, než se pustím do realizace. Pokud mi můžete stručným způsobem poradit a přidat komentář, předem děkuji za jasné, stručné a jednoznačné odpovědi. (Hloupé je, že jsem kdysi spolupracoval na vývoji HW řídících systémů, ale v tomhle opravdu plavu ať se snažím jak chci :D No a přeci to kvůli tomu nevzdám :cry: ).

Pokud jde o zpětnou vazbu ve spojení s ústřednou Daisy II, lze použít dekodér Digitrax BDL168, nebo Digirails DR4088LN.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4041
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Výběr pro digitální ovládání II

Příspěvekod Fox » čtv 17 bře, 2016 8:12 am

Aha, tak to mi uniklo. Tzn. zase jednoduše: mohu dokoupit příslušný modul a bude pak fungovat i spojení s RailCo SW na PC? V seznamu kompatibilních zařízení (viz http://www.freiwald.com/pages/hardware.htm ) není DAISY II uvedena, je tam pouze Uhlenbrock Intellibox (Intellibox I and II, IB-COM and IB-Basic). Tedy pokud se chová DAISY II stejně, mělo by to být OK? Může to někdo potvrdit?
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Výběr pro digitální ovládání II

Příspěvekod BohousP » čtv 17 bře, 2016 9:33 am

Možná hloupá otázka, Daisy II moc neznám (používám DIGI-CZ). Máš komplet centrálu + ovladač (http://www.uhlenbrock.de/intern/produkte/digzen/I0230DE2-001.htm!ArcEntryInfo=0007.8.I0230DE2), nebo jen ovladač Daisy II a "krabičku" Tillig?
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Výběr pro digitální ovládání II

Příspěvekod Fox » čtv 17 bře, 2016 9:37 am

Mám ovladač DAISY II a krabičku Tillig plus zdroj (adapter do sítě). Viz např. http://www.elektrickevlacky.cz/modelova ... 12653.html. A příručka je zde: https://www.tillig.com/Produkte/produktinfo-01211.html
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Výběr pro digitální ovládání II

Příspěvekod BohousP » čtv 17 bře, 2016 10:13 am

Fox píše:...
1) při plánování začnu od nadřazeného systému a SW, tj. jak to celé ovládat: moje jasná volba: RAILROAD & CO v nějaké verzi pro kolejiště, plus ruční ovládač na mašiny (ano - ne?)

ANO, nejlepší je pochopitelně verze 8 Gold, ale celkem smysluplně se dá pracovat i s verzí Silver.
Fox píše:2) SW ad 1 potřebuje zpětnou vazbu - a zde je kámen úrazu. (Zde jsem nedočetl návod na webu http://www.uhlenbrock.de/intern/produkt ... 8.I0230DE2 kde je jasně uvedena možnost rozšíření... sorry!)

Samozřejmě, je to jedna z možností, viz též HonzaM. Pokud nejsou důležitou otázkou náklady ... Píšeš, že máš zkušenosti s HW, tak bys možná lecos zvládl sám.
Fox píše: 3) V případě potřeby nového HW (dle kompatibility s RAILROAD & CO a podporujícího nějaký slučitelný datový protokol) je optimální např. ústředna LENZ (a asi v setu s ovladačem, neboť ovladač z DAISY II asi připojit nepůjde)? Anebo jiné řešení (prosím o případné doporučení komplexního ŘEŠENÍ třeba na bázi komponentů DIGI-CZ - nejen odkaz na samostudium :D ) (ad 2 otázka již nemá smysl)

Kupovat další ústřednu nedává smysl. Ponechal bych si stávající i s ovladačem. Pokud jde o DIGI-CZ, pro zpětný ohlas jsou moduly DIGI-CZ 210 (pro TT stačí 210A) http://www.digi-cz.info/detektor-obsazeni-s88-2015/. A pro připojení k PC pak postačí rozhraní GenLi HSI (DIGI-CZ 018) http://www.digi-cz.info/gen-li-usb-maxi/. S Traincontrollerem spolupracuje bez problémů. Není vůbec nutné hnát zpětnou vazbu přes centrálu, stejně ji nevyužije.
Fox píše: 4) na základě rozhodnutí 1-3 následně mohu plánovat osazení dekodérů (pro přestavníky a všude tam kde nepotřebuji zpětnou vazbu je v podstatě velký výběr včetně tuzemských produktů jako je DIGI-CZ apod.)? (Plánuji všude motorické MP1)

Pro MP1 (MTB) je vhodný dekodér DIGI-CZ 205 http://www.digi-cz.info/dekoder005-elmag-prestavniky-svetla/
Fox píše:5) pouze tam, kde potřebuji zpětnou komunikaci si musím dát pozor, abych zachoval kompatibilitu příslušného dekodéru s vybranou ústřednou (resp. její sběrnicí pro zpětné hlášení)?

Není nutné, pokud zpětná vazba nepůjde přes ústřednu.
Fox píše:zbývá spíše celková otázka č. 6):
- jakými komponenty co nejlépe doplnit již nakoupený set viz výše a zda s příslušným interface (Computer-Interface 63120?) bude fungovat s RAILROAD & CO?


...a to je stručně vše, co si musím vyřešit, než se pustím do realizace. Pokud mi můžete stručným způsobem poradit a přidat komentář, předem děkuji za jasné, stručné a jednoznačné odpovědi. (Hloupé je, že jsem kdysi spolupracoval na vývoji HW řídících systémů, ale v tomhle opravdu plavu ať se snažím jak chci :D No a přeci to kvůli tomu nevzdám :cry: ).

První část otázky - viz odpověď 3) a 4) (možností je samozřejmě daleko víc), druhou část ti neporadím, protože jsem to nezkoušel. A na základě něčeho, co přečtu někde na netu si netroufnu radit ...
A určitě to nevzdávej !
Naposledy upravil BohousP dne čtv 17 bře, 2016 10:16 am, celkově upraveno 1
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Výběr pro digitální ovládání II

Příspěvekod Fox » čtv 17 bře, 2016 10:16 am

Díky moc za odpovědi, rozhodně jsem se tímto dostal o krok dál.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Výběr pro digitální ovládání II

Příspěvekod HonzaM » čtv 17 bře, 2016 12:11 pm

Fox píše: 3) V případě potřeby nového HW (dle kompatibility s RAILROAD & CO a podporujícího nějaký slučitelný datový protokol) je optimální např. ústředna LENZ (a asi v setu s ovladačem, neboť ovladač z DAISY II asi připojit nepůjde)?

Ovladač z Daisy II k centrále Lenz opravdu použít nepůjde.
BohousP píše:
Kupovat další ústřednu nedává smysl. Ponechal bych si stávající i s ovladačem. Pokud jde o DIGI-CZ, pro zpětný ohlas jsou moduly DIGI-CZ 210 (pro TT stačí 210A) http://www.digi-cz.info/detektor-obsazeni-s88-2015/. A pro připojení k PC pak postačí rozhraní GenLi HSI (DIGI-CZ 018) http://www.digi-cz.info/gen-li-usb-maxi/. S Traincontrollerem spolupracuje bez problémů. Není vůbec nutné hnát zpětnou vazbu přes centrálu, stejně ji nevyužije.

tam, kde potřebuji zpětnou komunikaci si musím dát pozor, abych zachoval kompatibilitu příslušného dekodéru s vybranou ústřednou (resp. její sběrnicí pro zpětné hlášení)?[/quote]
BohousP píše: Není nutné, pokud zpětná vazba nepůjde přes ústřednu.

To by byl trochu problém, protože s TrainControllerem je nutná nejen zpětná vazba, ale také komunikace centrály s dekodéry příslušenství. Komunikace TrainControlleru s centrálou je nutná i pro ovládání jízdy vozidel, jak pomocí "ovladačů" kterě lze na obrazovce Traincontrolleru vytvořit, tak při automatickém provozu, kdy TrainController ovládá jízdu vlaků. Nejjednodušší je pro zpětnou vazbu i komunikaci s ostatními komponentami použít přímo sběrnici LocoNet, kterou centrála Daisy II používá. [/quote]
Fox píše:zbývá spíše celková otázka č. 6):
- jakými komponenty co nejlépe doplnit již nakoupený set viz výše a zda s příslušným interface (Computer-Interface 63120?) bude fungovat s RAILROAD & CO?


S Railroad & Co bude ústředna Daisy II komunikovat protokolem LocoNet.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4041
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Výběr pro digitální ovládání II

Příspěvekod BohousP » čtv 17 bře, 2016 12:37 pm

HonzaM píše:...
BohousP píše: Není nutné, pokud zpětná vazba nepůjde přes ústřednu.

To by byl trochu problém, protože s TrainControllerem je nutná nejen zpětná vazba, ale také komunikace centrály s dekodéry příslušenství. Komunikace TrainControlleru s centrálou je nutná i pro ovládání jízdy vozidel, jak pomocí "ovladačů" kterě lze na obrazovce Traincontrolleru vytvořit, tak při automatickém provozu, kdy TrainController ovládá jízdu vlaků. Nejjednodušší je pro zpětnou vazbu i komunikaci s ostatními komponentami použít přímo sběrnici LocoNet, kterou centrála Daisy II používá.


Traincontroller dokáže číst zpětnou vazbu z jednoho rozhraní (např. HSI 88) a na druhém protokolu (Xbus, Loconet a pod.) komunikovat s centrálou a jejím prostřednictvím s lokodekodéry i příslušenstvím. To je známá a ověřená vlastnost. Centrála informaci o obsazení úseků NEPOTŘEBUJE.
Samozřejmě, řešení, které nabízí HonzaM, je také možné, uznávám, že je "kompaktnejší". Záleží na vkusu a peněžence. Ne každý potřebuje Rolls Royce.

HonzaM píše:tam, kde potřebuji zpětnou komunikaci si musím dát pozor, abych zachoval kompatibilitu příslušného dekodéru s vybranou ústřednou (resp. její sběrnicí pro zpětné hlášení)?

Jablka a hrušky jsou ovoce, přesto mohu jíst oboje naráz. Dekodér nemá nic společného se zpětným hlášením.
EDIT: Na vysvětlenou: Dekodér převádí pakety ze sběrnice (např. DCC) do formy např. impulzů do přestavníku, proudu do návěstidla. To, co převádí informaci o obsazení úseku (nejčastěji tekoucí proud) do datového formátu je enkodér. A pochopitelně, může pracovat na jiné sběrnici. Výhoda - širší informační dálnice (větší propustnost), nevýhoda víc "dálničních pruhů" - víc drátů.
Naposledy upravil BohousP dne čtv 17 bře, 2016 1:14 pm, celkově upraveno 3
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Výběr pro digitální ovládání II

Příspěvekod fulda » čtv 17 bře, 2016 12:55 pm

Honzo: a proč nemůže použít LocoIO? Jste tady tvrdili jak je levné a dá se použít skoro na všechno?

A ještě jedna věc - není on ten loconet trochu pomalej? Přenosová rychlost 9600 baud, zatímco XpressNet 62500 baud a to se postupem doby opouští sériovej port jako pomalé rozhraní. Viz třeba stížnosti na rychlost u ModelJOP. Nemáte problémy obsloužit kolejiště, když je příslušenství i zpětná vazba na jedné sběrnici??
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Výběr pro digitální ovládání II

Příspěvekod HonzaM » čtv 17 bře, 2016 1:21 pm

fulda píše:. Nemáte problémy obsloužit kolejiště, když je příslušenství i zpětná vazba na jedné sběrnici??

Tento problém jsem zatím nikdy nezaznamenal ani nepocítil.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4041
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Výběr pro digitální ovládání II

Příspěvekod Fox » čtv 17 bře, 2016 1:33 pm

system config_1.pdf
první verze konfigurace dle diskuze výše... k připomínkám a námitkám
(174.67 KiB) 330 krát
Díky všem, začíná se mi to pomalinku krystalizovat... Potom si dovolím poslat ke "konečné revizi" návrh konceptu řízení. Možná to bude k něčemu dobré i dalším začínajícím. EDIT: první návrh přiložen
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Výběr pro digitální ovládání II

Příspěvekod TomasM » čtv 17 bře, 2016 3:29 pm

Fox píše:Díky všem, začíná se mi to pomalinku krystalizovat... Potom si dovolím poslat ke "konečné revizi" návrh konceptu řízení. Možná to bude k něčemu dobré i dalším začínajícím. EDIT: první návrh přiložen


Ve tvém návrhu je kombinace komponent fungující pod Loconetem (centrálu neznám, ale ve schématu je zakreslený Loconet) a XpressNetem. Zpětné hlášení DIGI-CZ 201 spolu s DIGI-CZ 017 budou fungovat bez problému, ale nepůjde k 017 připojit centrála. Centrála by se musela připojit jiným USB převodníkem.
TomasM
 
Příspěvky: 89
Registrován: sob 17 led, 2015 2:34 pm

Re: Výběr pro digitální ovládání II

Příspěvekod Fox » čtv 17 bře, 2016 3:31 pm

OK, dík za připomínku. Ještě vyčkám na případné další reakce a potom upravím. Ono to asi ještě nebude easy, viz z návodu k DAISY II: K zásuvce LocoNet-T centrály se připojí ovladač DAISY II pomocí přiloženého spirálového kabelu. K této zásuvce je možné přes pětinásobný rozbočovač LocoNet (TILLIG obj. č. 66588 / Uhlenbrock obj. č. 62 250) připojit další přístroje LocoNet jako např. další ovladače DAISY II, základnu bezdrátového ovladače DAISY II, moduly zpětného hlášení, spínací moduly LocoNet, IB-Control II, interface USB-LocoNet a další komponenty LocoNet.
(https://www.tillig.com/dateien/Produkte ... 5-1_cz.pdf).
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Výběr pro digitální ovládání II

Příspěvekod fulda » čtv 17 bře, 2016 4:12 pm

Já bych řekl, že hledáš něco jako LocoBuffer, PR3, MS-100, nebo LocoBridge, ale vzhledem k tomu, jak často se člověk dočte, že je to problém, tak vlastně ani nevím které z těchto rozhraní hledáš a jestli to půjde použít.

A pořád nevím, proč nejde použít to LocoIO?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Další

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků