Potisk

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Re: Potisk

Příspěvekod Tempotaxi » sob 05 bře, 2016 5:42 pm

Obtiskové papíry beru od pana Vinaře. http://www.vinar.cz/contact
Ale při usazování obtisku se nemohou používat žádné vodičky, změkčovadla atd. Vše pak rozpíjí ochranný lak, inkoust a plastová folie se krabatí a bortí. Všechny okraje se musí pak retušovat barvou, pudrem atd.
Dále záleží na inkoustu a tiskárně. Než jsem našel tu pravou, tak to trochu trvalo. Další problém je, že výrobci během provozu tiskárny mnění složení inkoustu. Dále se mnění i složení obtiskového papíru.
Dále rozhoduje cena nechat si obtisk vyrobit. Na jednu lokomotivu vám stačí aršík 3 x 3 cm a při jednom kuse je to drahá sranda, když k tomu započítám jejich grafickou úpravu, kterou si vždy účtují. Dodání za několik týdnů. Já to mám hotové do 24 hodin, protože jen 8 hodin schne přelakování.

Pro kamaráda jsem dělal vůz na přepravu šampaňského moku.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Potisk

Příspěvekod A2C » sob 05 bře, 2016 6:03 pm

Tempotaxi píše:Obrázek
Lokomotiva je přepsána podle přání modeláře.


Aha tak už chápem, nakoľko 363.0 bolo len 10ks a z toho všetky od začiatku ČSD po 1939 boli u ČSD a po2sv. vojne si nechali Maďari 7ks a nám vrátili 3ks tak som to akosi nechápal prečo by Roco robilo tak atypickú loko :) Keďže som videl túto:
Obrázek
Čo u nás bola ako 354.4 (iba model som videl)
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Potisk

Příspěvekod Tempotaxi » sob 05 bře, 2016 7:31 pm

Tuším model od pana Murase, předělávka na 354.446.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Potisk

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 06 bře, 2016 11:45 am

Tempotaxi píše:Obtiskové papíry beru od pana Vinaře. http://www.vinar.cz/contact
Ale při usazování obtisku se nemohou používat žádné vodičky, změkčovadla atd. Vše pak rozpíjí ochranný lak, inkoust a plastová folie se krabatí a bortí. Všechny okraje se musí pak retušovat barvou, pudrem atd.
Dále záleží na inkoustu a tiskárně. Než jsem našel tu pravou, tak to trochu trvalo. Další problém je, že výrobci během provozu tiskárny mnění složení inkoustu. Dále se mnění i složení obtiskového papíru.
Dále rozhoduje cena nechat si obtisk vyrobit. Na jednu lokomotivu vám stačí aršík 3 x 3 cm a při jednom kuse je to drahá sranda, když k tomu započítám jejich grafickou úpravu, kterou si vždy účtují. Dodání za několik týdnů. Já to mám hotové do 24 hodin, protože jen 8 hodin schne přelakování.


Vždycky mne zamrzí, když vidím jak se kvůli pár hloupostem ve finále znehodností práce za několik hodin či dokonce dní... Nebavme se tady prosím nyní o čistotě zpracování modelů na fotkách, ale jen o obtiskách. Usadit obtisk rovně se dá, a uplně v pohodě VODOU zvlhčeným plochým štětcem. Vytlačí se jím i případné bublinky pod obtiskem. O zvlhčovacích vodičkách jsem zatím vůbec nepsal. S inkoustovkou mám osobně docela dobré zkušenosti s novýma tiskárnama Canon, nicméně proti laserovce je to furt problematické právě s ohledem co zminujete - nanést obtisk na stěnu vagonu plnou prken nebo nýtů bez změkčovacích vodiček je práce na dost dlouho, a usazovací dekálovací vodičky to vždy rozpijou. Bohužel musím v tomto kontextu říci, že ušetřit pár korun kvůli samodomo obtisku ve srovnání s trápením s inkoustovkou, přelakem, a horší prací s usazováním dekálu je divná volba, ale je to na Vás, kolego... Já dávám přednost vlastní grafické přípravě v Corelu - časově je uplně stejně náročná jako ta Vaše - namalovat dekál ve vektorech trvá asi tak stejně dlouho jako namalovat dekál pro tisk na inkoustu v malovacím programu Windows - a pak si to nechávám vytisknout. Buď jako celý arch dekálů, nebo jako aršík přidaný k jiným od dalších klientů zvoleného tiskaře - tam je pak samozřejmě čekací doba delší, než se podaří zaplnit takto celý tiskový "zakázkový" arch.

Ano, stojí mne to o stovku víc (poštovné a pár desítek korun za hotový vytištěný aršík) nicméně mám bílý text na čirém papíru, a všechny další motivy na aršíku podbarvené bíle, a nemusím řešit že mi něco nekryje, rozpíjení toneru, kamuflování jiného odstínu barvy vůči barvě na modelu... A pokud sám Luboše znáte http://www.vinar.cz/contact, tak víte dobře, že Vám to samé co mě je schopen vytisknout taky, a to třeba i z JPG obrázku. Používá corel a jediný co musí, je importovat Váš namalovaný obrázek do Corelu před zadaním tisku. První tiskne barvu bílou pod každý z motivů, pak teprve ostatní barvy. Než mu odešla ALPSka, tak dělal přetisk na jednom archu, nyní tiskne jeden dekálový aršík podkladovou bílou a pak druhý aršík kde jsou všechny ostatní barvy... A vždycky jsem od něj hotový obtisk dostal tak maximálně do pěti dnů od zadání, a to poštou. Stejný zkušenosti má i spousta dalších modelářů co si u něj obtisky za tu spoustu let nechala a nechává dělat. Na obtisky od něj používám jako usazovací vodičky Gunze a Hypersol už deset let a žádný problém s rozpíjením obtisku jsem nikdy neměl.

Jo a za těch třicel let zkušeností s používáním dekálových vodiček neznám případ, že by mi dekálová vodička zkrabatila plastovou folii :D A to jsem vyzkoušel nejdříve roztoky octu, různý kombinace s lepidlem Herkules, a pak po r. 1989 vodičky Microscale , Testors, Humbrol, Agama abych stejně skončil u Gunze Mark setteru 232 a Hypersolu Agama se kterými mám nejlepší zkušenosti. A Hypersol to chce nenatírat, ale stříkat pistolí přes už na model položený, ještě vlhký dekál! Po cca dvou-třech hodinách aplikuji na model krycí lak Gunze a jde to na patinu... Model bez patiny lze takto zvládnout za cca 25 hodin včetně úprav (armatury, lepty etc) a barvení, jinak za 7-10 dní s patinou /nutný technologický přestávky s ohledem zasychání olejových barev ředěných white spiritem/.
Přílohy
sas.jpg
sas.jpg (228 KiB) Zobrazeno 2712 krát
P8274194.jpg
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Předchozí

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků

cron