Řezačka na polystyren

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Řezačka na polystyren

Příspěvekod Polabský » stř 17 pro, 2014 8:41 pm

Elektrická řezačka na polystyrén je velmi potřebná a užitečná. Z nedostatku času jsem právě hledal aktuálně náhradu.
Z nouze jsem použil běžnou kutilskou ruční pilu s jemným kaleným zubem na lamino a případně i barevné kovy od firmy BAHCO. Je v nabídce Hornbachu. Řeže to dobře, s jemnými pilinami, bez nežádoucího vylamování.
To jen, kdyby někdo řešil nouzově dělení polystyrénu jako já.
Hezký den Všem a veselé Vánoce !!
Polabský
 
Příspěvky: 854
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Řezačka na polystyren

Příspěvekod Petr Zatrepalek » čtv 18 pro, 2014 7:13 am

Polabský píše:Elektrická řezačka na polystyrén je velmi potřebná a užitečná. Z nedostatku času jsem právě hledal aktuálně náhradu.
Z nouze jsem použil běžnou kutilskou ruční pilu s jemným kaleným zubem na lamino a případně i barevné kovy od firmy BAHCO. Je v nabídce Hornbachu. Řeže to dobře, s jemnými pilinami, bez nežádoucího vylamování.
To jen, kdyby někdo řešil nouzově dělení polystyrénu jako já.
Hezký den Všem a veselé Vánoce !!


Na nouzový řezání - obyčejná stará "očková" páječka, výhoda - žádný bordel z pilin...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Řezačka na polystyren

Příspěvekod MIKO-VLAKY » čtv 18 pro, 2014 8:37 am

Jo, stará "očková" páječka, to je ono!
Udělám si očka libovolných tvarů a používám ji i při tvarování krajiny. Vyřezávám tímto způsobem i jakékoliv tvary tunelů - rovně i do oblouku. (Akorát, že to trochu smrdí...).
K elektrickému vyřezávání z polystyrenových desek jsem už jako kluk odmontoval z kytary strunu H, upnul ji do lupínkové pilky a připojil k trafu 16 V. Také to fungovalo...
Milan Kovářík
HO (III. epocha)
http://www.miko-vlaky.cz
Uživatelský avatar
MIKO-VLAKY
 
Příspěvky: 69
Registrován: čtv 01 kvě, 2014 10:26 am
Bydliště: Husinec

Re: Řezačka na polystyren

Příspěvekod BohousP » čtv 18 pro, 2014 12:43 pm

Kdysi jsem v nouzi používal i starou kuchyňskou kudlu ohřátou nad plynovým sporákem. Jen trochu nepraktické a je potřeba odhadnou teplotu. Do červena rozpálený nůž už může polystyren zapálit.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2920
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Řezačka na polystyren

Příspěvekod mig213 » sob 20 pro, 2014 2:42 am

Zdravím Vás. Pracoval jsem jako údržbář ve firmě na výrobu traf a tlumivek pro ČKD Plzeň. S pomocí tamních elektrikářů jsem dělal řezačku na polistyren k izolaci staveb. Použil jsem trafo, keramický váleček s vinutým odporovým drátem kde se nastavovala síla rozpalování řezacího odporového drátu. Takže bylo možno řezat jak silným tak slabým odporovým drátem a také dlouhým nebo krátkým odporovým drátem. Bylo to účinné na 100 % a to za pár babek. Poslal bych foto ale pán bohužel už nežije a kde skončila řezačka opravdu nevím. A také tam nepracuji-bohužel. Zdravím Petr.
mig213
 
Příspěvky: 32
Registrován: pát 12 zář, 2014 9:47 am
Bydliště: jičínsko

Re: Řezačka na polystyren

Příspěvekod destructionman » úte 27 led, 2015 10:11 am

http://www.uni-max.cz/delicka-polystyre ... ivni_soukr)%20(1)&utm_medium=emailing&utm_campaign=akce&spMailingID=47884630&spUserID=Nzk0ODIwMTE4MTMS1&spJobID=603547816&spReportId=NjAzNTQ3ODE2S0
destructionman
 
Příspěvky: 23
Registrován: pon 13 led, 2014 7:21 pm
Bydliště: Chrudim Okoli

Re: Řezačka na polystyren

Příspěvekod tamlia » úte 27 led, 2015 12:54 pm

co se týče téhle řezačky, já bych chtěla vědět zdali se ten polystyren nevznítí?
A jak bezpečné to je? nebo tedy ne-bezpečné...
tamlia
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon 26 led, 2015 12:42 pm

Re: Řezačka na polystyren

Příspěvekod Polabský » úte 27 led, 2015 8:09 pm

Pokud k tomu mohu podotknout, tak kdysi jsem ambulantně zhotovil řezačku následovně:
Trafo, asi od Merkura, na prkýnku přibitá šibenice z šestky kulatiny, kus zvonkového drátu a "lustrsvorky". Vlastní řezný drát, rozmotaný drátový odpor na keramickém válečku. Délka zkusmo, cca 20 cm, nastavení výkonu regulací na trafu.
Fungovalo to sqěle.
Hezký večer.
Polabský
 
Příspěvky: 854
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Řezačka na polystyren

Příspěvekod knavi » stř 28 led, 2015 2:33 pm

Jak už jsem psal v jiném vlákně, udělal jsem si tohle:
http://knavi.rajce.idnes.cz/vlacek_-_priprava_materialu/#1411.jpg
Uživatelský avatar
knavi
 
Příspěvky: 57
Registrován: pon 15 pro, 2008 3:24 pm
Bydliště: Prostějovsko

Re: Řezačka na polystyren

Příspěvekod Polabský » stř 28 led, 2015 10:03 pm

Pěkný šelmostroj :D
Polabský
 
Příspěvky: 854
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Řezačka na polystyren

Příspěvekod rokony » čtv 18 úno, 2016 4:20 pm

Měl bych dotaz k řezačce polystyrenu.
Postavil jsem si také jednu, ale překvapily mě určité provozní potíže.
Za prvé, drát během řezání chladne. Musím řezat poměrně pomalu, aby se stačil dohřívat. Mám to nastavené tak, aby ve tmě bylo vidět temně červeně svítící drát.
Za druhé, odběr z FZ1 je 1,8A, což je značně nad 1,2A uvedenými v tabulce na spodku zdroje.
Čas od času se projeví krátkým rozsvícením zkratu.
Odporový drát mám z modelářství, kde ho prodávají speciálně na řezání polystyrenu.
Použil jsem z něj délku cca 25cm, síla je 0,4mm.
rokony
 
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 29 pro, 2011 5:20 pm

Re: Řezačka na polystyren

Příspěvekod Zx1974 » čtv 18 úno, 2016 6:26 pm

Doporučuji ti si najít jiný napájecí zdroj, nebo minimálně zničíš nadproudovou ochranu v FZ1. Mě se to kdysi dávno podařilo.
Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

Re: Řezačka na polystyren

Příspěvekod rokony » pát 19 úno, 2016 5:27 pm

Napadlo mě vyzkoušet autonabíječku a funguje to tak dobře. Drát je ovšem trochu žhavější.
FZ1 je zachráněn 8)
rokony
 
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 29 pro, 2011 5:20 pm

Re: Řezačka na polystyren

Příspěvekod cipisekmp » sob 20 úno, 2016 7:03 pm

Ahoj, ja krmim rezacku na polystyren jak pises autonabijeckou. Je na ni prepinani 6/12V takze rezu spis na tech 6V. Co vim tak dava nejakych 4-5A. Jinak kolega ji mel pucenou na rezani polystyrenu na zateplovacku a ma novejsi autonabijecku a na tu to neslo. Povazovalo to rezacku za zkrat a vypinalo to nabijecku, takze si doletel jeste pucit tu moji. Ta moje je stara se selenoidovym usmernovacem.
Ahoj Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Řezačka na polystyren

Příspěvekod HonzaM » ned 28 úno, 2016 9:28 am

K řezání styroduru používám jednoduchý "přípravek", odporový drát uchycený do běžných krokosvorek. Aby se neotevíraly, drát kolem nich několikrát omotám. Drát tak mohu dobře napnout. Drát si mohu udělat podle potřeby různě dlouhý a mohu řezat i libovolně "klikaté" nebo šikmé řezy, třeba seřezávat svahy. Nemám ani problém při seřezávání slepených desek . K lepení používám Pattex Wood. Výborně drží i při tenké vrstvě a řezání nevadí. Jako zdroj používám "historické" trafo Märklin (0 až 16 V, střídavý proud - dědictví po tchánovi, předválečný výrobek). Výhodou je možnost nastavení napětí regulátorem podle délky a průměru odporového drátu. Používám styrodurové desky firmy Bachl XPS Polystyren foam, mají perfektně hladký povrch, proto stačí i velmi tenká vrstva lepidla, která řezání nevadí. Navíc mají tyto desky velmi jemnou strukturu a při opracování se nedrolí. Jsou také velmi pevné. Dají se také dobře řezat ostrým zalamovacím nožem a hrany zaoblit jemným smirkovým papírem. Vyzkoušel jsem řadu různých desek, ale tyhle jsou výrazně nejlepší.
Přílohy
IMG_1379.JPG
IMG_1379.JPG (33.72 KiB) Zobrazeno 10526 krát
IMG_1373.JPG
IMG_1373.JPG (23.15 KiB) Zobrazeno 10526 krát
IMG_1372.JPG
IMG_1372.JPG (24.81 KiB) Zobrazeno 10526 krát
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4040
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků