Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Re: Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Příspěvekod lukin1 » čtv 21 led, 2016 9:02 am

lukin1
 
Příspěvky: 71
Registrován: stř 12 lis, 2014 5:05 pm
Bydliště: Třebíč

Re: Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Příspěvekod JendaTT » čtv 21 led, 2016 10:12 am

To co zmiňuješ jsem nikdy do vagonů nemontoval, přeci jen už jsem raději šáhnul po digitále, když už je jen o pár korun dražší a lze tam nastavit vše potřebné a ovládat světla dle potřeby.
Jsou to pouze analogová osvětlení, nedá se na tom tedy nic nastavit. Na digitále to ale bude fungovat stejně jako na analogu. Takže použít se to samozřejmě dá.

To koncové osvětlení je navrhnuto pro připojení nejlépe přímo k osvětlovací liště od STE, takže bych raději volit lištu od STE (která už má navíc koncové osvětlení přibalené) než tu od Němečka (tam z popisu není jasné, jestli na to má výstupy ro koncové osvětlení). Jen nevím, jak potom budeš vypínat koncové osvětlení u vagonů, které nejsou na konci soupravy nebo jak budeš zhasínat vnitřní osvětlení vagonů přes den.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Příspěvekod lukin1 » čtv 21 led, 2016 10:17 am

Ok díky koupím tu od ste...No Jendo abych ti pravdu řek tak tohle zatím řešit nebudu, prostě budou svítit pořád...:-) A navíc malej je rád, když to všechno pěkně svítí :mrgreen: :mrgreen:
lukin1
 
Příspěvky: 71
Registrován: stř 12 lis, 2014 5:05 pm
Bydliště: Třebíč

Re: Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Příspěvekod JendaTT » čtv 21 led, 2016 11:05 am

:D
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Příspěvekod Keďul » čtv 21 led, 2016 12:39 pm

JendaTT píše:Ahoj,
do "Y" od Tilliga dávám jednoduchou digitální osvětlovací lištu Kuehn LT10. Má sice jen 6 LEDek, takže se nedá přímo osvětlovat jednotlivé kupé, ale to mi až tak nevadí. Ale umí různé světelné efekty, včetně nastavení jasu a stmívání. Vyhovuje mi, že má přímo výstup na směrově závislá koncová světla a možnost připojení kondenzátoru na eliminaci blikání při výpadku sběru proudu z koleje. Vše se ovládá z MM stejně, jako světla u lokomotiv, navíc to funguje i v analogu.

Co se týká mechanického provedení, vagóny 16645 od Tilliga mají už vyřešený sběr proudu z každého podvozku a vyvedený kontakt až pod střechu. Každý podvozek sbírá jen jednu kolej. Koncová světla se řeší pouze sériově zapojenými 2 LED (bez nutnosti použít předřadný rezistor) Já používám tyto LED, vejdou se přímo do otvorů pro koncové osvětlení, zevnitř je opatrně přilepím a přetřu barvou, aby neprosvítala červená do interiéru. Jako kondenzátor používám paralelní spojení 4ks těchto elektrolytických kondenzátorů, v každém záchodku jsou vždy schované dva. Na vnitřek střechy lepím stříbrný pásek na odrážení světla od světelné lišty. LED mi svítí zespodu do střechy, je to tak lepší, více to rozptyluje světlo a vypadá to přirozeněji. Navíc ještě stahuji intenzitu svitu LED o jeden nebo dva stupně, stejně jako u koncových světel, vagonek pak nevypadá jako jezdící výkladní skříň. Barvím si i interiérové sedačky a podlahu po vzoru skutečného interiéru, vypadá to pak po nasvícení vagonu mnohem lépe.

Rozebrání vagónů od Tilliga je jednoduché - jde sundat střecha, pak i samotné tělo a zůstane podvozek s interiérem. Pokud budeš sundávat i interiér, pozor na vyskakující pružinky od kinematiky spřáhel. Lze vyndat i zasklení přechodových dveří s imitacemi koncového osvětlení - to odříznu a místo něj přijdou do vagonu LED koncového osvětlení.

Neříkám, že je to přímo modelové osvětlení - není osvětlené každé kupé a chodbičky zvlášť, koncové LEDky nemají rovné čelo, ale vypouklé, Pro moje účely mít digitálně nasvícené osobní vagóny včetně dle směru přepínatelných konců to ale za tu cenu stačí. Něco podobného dal dohromady ale třeba i Jindra Fučík - tady.

Ahoj, mohl bys mi prosím poradit, jak zapojit a ovládat koncové osvětlení na LT 10 od Kuehna, před cca rokem jsem se o to pokoušel, ale neúspěšně - v návodu mají nakresleny tři ledky - kolik jich tam máš? - zkoušel jsem multimetrem změřit jaké napětí je na výstupu A1 - A2 (pro napájení koncové osvětlení), ale nic jsem nenaměřil, jak se ovládá?. Díky za radu.
Keďul
 
Příspěvky: 89
Registrován: pon 06 úno, 2012 5:28 pm

Re: Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Příspěvekod JendaTT » čtv 21 led, 2016 2:13 pm

Ahoj,
to zapojení "koncových" LED na LT10 je naprosto stejné, jako zapojení světel na normálním dekodéru pro lokomotivy.
Jsou tam vývody A1 pro přední světla, A2 pro koncová a CO je společný + pól pro LED. Klidně to ber tak, že CO je modrý vodič, A1 je bílý a A2 žlutý, jako u klasického dekodéru. Zapojíš to přesně dle návodu, tedy pro koncová světla dvě sériově spojené LEDky mezi vývody CO a A2 na jedné straně a dvě sérově spojené LEDky mezi CO a A1 na straně druhé. Přepíná se to pak na ovladači změnou směru jízdy.
Předpokládám, že na DPS je pro LEDky proudový zdroj, tedy se neřeší žádné předřadné rezistory, pouze pokud bys chtěl mít na výstupu A1 nebo A2 větší proud jak 8mA, tak je potřeba propojit jumper A1 nebo A2 na DPS. Ale to jsem nikdy nepotřeboval, i tak to svítí až dost.
Jas koncových světel ubírám pomocí nastavení v CV60, vnitřního osvětlení pak pomocí CV57. Pokud by ti koncové osvětlení svítilo obráceně dle směru jízdy, tak si v bitu 0 v CV29 otoč směr jízdy. A pokud si chceš nastavit ztlumení libovolné LED, nezapomeň si pomocí CV56=1 vypnout ovládání přes vestavěný potenciometr. LT10 se chová jako lokomotivní dekodér, jen má funkční klávesy přiřazené k ovládání LED v interiéru a nemá výstup na ovládání motoru.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Příspěvekod Keďul » čtv 21 led, 2016 2:31 pm

Díky za radu, v únoru snad budu mít čas se do toho pustit, pokud bych opět tápal, tak se s dovolením ozvu. Ještě jednou díky
Keďul
 
Příspěvky: 89
Registrován: pon 06 úno, 2012 5:28 pm

Re: Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Příspěvekod JendaTT » čtv 21 led, 2016 2:36 pm

V poho ;-)
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Příspěvekod Zejmi » pát 22 led, 2016 12:51 pm

lukin1:
Mrkněte ke mně na web a můžete si vybrat v analogovém provedení prakticky cokoliv. ;-)
Zejmi
 
Příspěvky: 14
Registrován: úte 28 říj, 2014 8:59 am

Re: Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Příspěvekod Keďul » sob 06 úno, 2016 4:56 pm

JendaTT píše:V poho ;-)

Ahoj, tak už svítím vzadu červenými světly, ale ještě bych potřeboval radu jakým lepidlem fixuješ ledky, měl jsem značný problémy "přesvědčit" ledky pomocí lepící pásky, aby držely tam, kde měly.
Keďul
 
Příspěvky: 89
Registrován: pon 06 úno, 2012 5:28 pm

Re: Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Příspěvekod rawen » sob 06 úno, 2016 5:53 pm

Keďul píše:
JendaTT píše:V poho ;-)

Ahoj, tak už svítím vzadu červenými světly, ale ještě bych potřeboval radu jakým lepidlem fixuješ ledky, měl jsem značný problémy "přesvědčit" ledky pomocí lepící pásky, aby držely tam, kde měly.

Zkus tesa alleskleber, případně tavné z pistole.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Příspěvekod JendaTT » sob 06 úno, 2016 6:20 pm

Keďul píše:
JendaTT píše:V poho ;-)

Ahoj, tak už svítím vzadu červenými světly, ale ještě bych potřeboval radu jakým lepidlem fixuješ ledky, měl jsem značný problémy "přesvědčit" ledky pomocí lepící pásky, aby držely tam, kde měly.

Normálně čirým vteřiňákem. Krásně to drží a svítí.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Příspěvekod Keďul » ned 07 úno, 2016 6:07 pm

Díky za radu
Keďul
 
Příspěvky: 89
Registrován: pon 06 úno, 2012 5:28 pm

Re: Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Příspěvekod lukin1 » úte 09 úno, 2016 1:42 pm

Zejmi píše:lukin1:
Mrkněte ke mně na web a můžete si vybrat v analogovém provedení prakticky cokoliv. ;-)

Takže shrnu spolupráci se Zejmim:
1.komunikace výborná
2.rychlost vyřízení!!!
3.kvalita odvedené práce(osvětlení rosničky a destička na osvětlení tillig vozu) a velké plus za přítele na emailu :idea:
Shrnuto podtrženo Zejmi jednoznačně ANO a doporučuji :wink:
lukin1
 
Příspěvky: 71
Registrován: stř 12 lis, 2014 5:05 pm
Bydliště: Třebíč

Re: Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Příspěvekod Radek Strnad » čtv 28 pro, 2017 11:03 am

Poprosil bych o radu. Mám doma dvě plata Kuehn LH10(obdoba LT10) a nějak nemůžu pochopit to čelní osvětlení. Představoval jsem si, že tam připojím LED a bude to svítit. Ale ono nic. Připojil jsem tam tedy na jeden konec dvě malé žárovky(jako dává Roco do mašin), jedna nožka na C0 a druhá na A1/A2, doufaje, že nehledíc na polaritu cosi svítit bude a zase nic. Co mě také udivuje, je na můj vkus docela dost hřející součástka vedle LED1(jsou tam dvě) - patrně nějaký stabilizátor nebo usměrňovač. Představoval jsem si, že to bude fungovat tak, že na F1 zapnu celé osvětlení a čelní osvětlení bude svítit po zapnutí F2(pokud to nezměním v CV) dle směru jízdy. Chtěl jsem si udělat koncové osvětlení(lucerny) na voze Be(Tilig) a myslel jsem, že tímto bych to(po odstřihnutí části plata) vyřešil. Co dělám špatně, věděl by někdo????
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1186
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

PředchozíDalší

Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků