Neodporúčané lepty lokomotív a vozidiel v H0, TT, N

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Neodporúčané lepty lokomotív a vozidiel v H0, TT, N

Příspěvekod A2C » sob 02 led, 2016 11:54 pm

Celkovo som nadšencom do leptov a preto ďakujem Rudolfovi, že pre rovnako nadšených ako ja vytvoril túto subsekciu
Tu budem uvádzať lepty ktoré sú nočnou morou a neodporúčam ich kupovať z dôvodov ktoré budú popísané v jednotlivých príspevkoch ku leptu.
Dúfam že to výrobcov bude inšpirovať aby svoje lepty odlaďovali a neobjavili sa tu v zozname.
Pre každý lept poprosím jeden post prečo ho odporúčate.

H0:
- Snežná fréza Henschel - DK-model

TT:
- Snežný pluh Riga - DK-model

N:
Naposledy upravil A2C dne sob 02 led, 2016 11:59 pm, celkově upraveno 1
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1668
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Neodporúčané lepty lokomotív a vozidiel v H0, TT, N

Příspěvekod A2C » sob 02 led, 2016 11:56 pm

TT: Snežný pluh Riga - DK-model

Tento lept neodporúčam, poznám ešte 2 ľudí ktorý sa pustili do stavby a následne povedali že jeden im stačil a za žiadnu cenu ďalšie stavať nebudú.
Takže sa pozrime na problém.
Diely sú drobné a veľmi rýchlo sa prehrievajú, tu Vám nepomôže ani používanie rôznych cínov, pre rôzne teploty. Rozhodne to nespájkujte plameňom.
Osobne som niektoré detaily musel robiť plameňom, vylievanie strechy cínom, osadzovanie rámov okien.
Pri každom som však tŕpol kedy sa mi to celé rozletí na prvočastice. Čo sa i pár razy stalo.

Lept má viacero chýb
počíta s strechou ktorá sa zrejme prilepí nakoniec. Čo je ale hlúposť, zostali by medzery medzi strechou a bočnicami a som rád že som predtým staval H0 verziu.
Naviac by sa veľmi hlúpo striekal rám čiernou.
Čo sa týka ďalších chýb v lepte. šípový pluh sa skladá z celkovo 6 častí (v H0 len 3!) Máte pravú časť šípového pluhu, ľavú, medzidiel medzi šípovým pluhom a bočnými krídlami a bočné krídla, skoro všetko spoje natupo a bez zámkov!
Celkovo stavebnica má minimum zámkov ktoré by držali pozíciu jednotlivých komponentov alebo aspoň ukázali ich správnu pozíciu. To sa týka hlavne rámu. a čelníkov.

Tento lept rozhodne nedoporučujem. Jedine ako dar nepriateľom, alebo ak ste príliš kľudný a potrebujete si zvýšiť adrenalín.
Naposledy upravil A2C dne ned 03 led, 2016 11:38 pm, celkově upraveno 1
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1668
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Neodporúčané lepty lokomotív a vozidiel v H0, TT, N

Příspěvekod A2C » sob 02 led, 2016 11:56 pm

H0: Snežná fréza Henschel DK-model

Na tento model mám vážne ťažké srdce. Osobne poznám len jedného úspešného staviteľa a to je Pán Cekul ktorý si na dokončenie musel nechať vyleptať nové časti priestoru snehometu.
Lept bol navrhnutý pred cca 15 rokmi podľa slov pána Košťála z firmy DK-model.
Nebol nikdy pokusne postavaný zo stavebnice, je to zväčšenina leptu z TT verzie, preto napríklad nesedí dĺžka niektorých dielov.
Nie je k nemu návod, odporúčanie čo som dostal, postupovať podľa fotografií je síce fajn keby model nevyzeral inak... A naviac diely okolo snehometu, kryty sú podľa fotiek ťažko umiestniteľné.
Skriňa frézy je dobre zostaviteľná, až na chybu pri zadnom diely skrine. Podľa "návodu" a vyleptaného zámku sa má strecha zakončiť do rýhy zadnej steny s otvorom pre prístup obsluhy. To je ale chyba nakoľko potom by strecha klesala smerom dozadu.
Riešenie je však jednoduché. Stačí strechu prispájkovať na vrch tohto dielu (je na to dosť dlhá) na vrch strechy prispájkovať dva prúžky plechu odrezaného z okraja plechu stavebnice a následne prispájkovať strechu predstavku.
Tender som neskladal, použil som Roco BR01 a na neho som dorobil zo stavebnice nadstavbu. Ktorú je nutné jemne upraviť, čo je ale detail oproti snehometu.
Pojazd frézy teda podvozky sú dobre nyvrhnuté, dobre sa skladajú a pekne jazdia, to je ale jediné pozitívum tohto leptu.

Snehomet priestor pre vrtuľu frézy a plechy okolo je nutné spájkovať od oka. Neexistujú tu žiadne zámky. Ani náznaky ohybov.
nie je jasné ktoré ohyby čela snehometu je nutné spraviť, kam prispájkovať dvere dnehometu, do akej vzdialenosti nosníky spájajúce snehomet s kabínou obsluhy.
A už vôbec nie je jasné kam patria jednotlivé časti detailov ktoré sa majú na snehomet prispájkovať, všetko treba robiť odhadom.
Aby som ale nekrivdil. Sú tam i dve plôšky na ktoré sa majú prispájkovať niektoré z detailov, ale treba postupovať podľa fotografií. Jednoducho, veľmi náročná stavba s nejasným výsledkom a vysokou cenovkou.
Priestor výfuku snehu z snehometu, je mi neustále záhadou, nakoľko nemám ani potuchy ako to autor myslel, resp, prečo niektoré diely sú kratšie a nie je ani styčná plocha pre ich prispájkovanie, doslova "vysia" vo vzduchu.

Moje odporúčanie, vyhnite sa tomuto leptu oblúkom, a radšej investujte do modelu od Trixa či Märklinu na eBay.de.
Tento príspevok doplním, prípadne upravím až lept dokončím, ale hlavne najprv musím nájsť chuť na dokončenie.
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1668
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka


Zpět na Modely z leptaného plechu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků