Odstranení původního nátěru

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Příspěvekod Tomáš » sob 19 črc, 2008 6:45 pm

Hekttor píše:U modelů z epoxydových odlitků se to stává i bez vyšší teploty (nižší chemická odolnost proti zásadám), ale pokud se jedná o tu M 152 od LPH, tak tam to je teplotou, jak píše Petr. Reakce NaOH s H2O je exotermická, takže to, co zde píše Tomáš o něco výše - ...já použil "krtka" na odpady a nasypat do hodně teplé vody... bych rozhodně nedělal (Krtek je mimochodem jen přebalený a dráže prodávaný technický louh) . Může se totiž vyvinout takové teplo, že zdeformuje, eventuelně perforuje i plastovou nádobku, ve které roztok mícháte. Navíc horký louh se vypařuje a při vdechování naleptává sliznice.
Jinak něco málo na téma odstraňování nátěrů je také zde -
http://railnet.sk/view.php?cisloclanku=2008060007 .


Jo máš pravdu,ale ve studé vodě to moc neučínkuje..proč krtek,protože doma nebylo zrovna nic jinýho po ruce....ono neměl jsem napsat nasypat,ale spíš přihodit pár "bobulek"...pochopitelně to chce gumové rukavice a já to koupal ve skle a na balkoně
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Tomáš » úte 27 dub, 2010 9:14 am

Sice to není o čištění kolejí,ale zase ta chemie.Potřebuju vyčistit olovo od zbytků špíny.Napadlo mě ho šupnout do kys.Sírové,protože co si pamatuju s ní olovo nereaguje,naopadk dusičná olovo rozpustí.
Co chlorovodíková? mám doma 37%..nebo něco jinýho běžně dostupnýho aby to pěkně sežralo povrchovou špínu,aleolovu to neublížilo.
To je terno ze školy nejsu tak dlouho a už si takový základy nepamatuju :oops:
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod TTmili » úte 27 dub, 2010 1:52 pm

Z toho si nic nedělej, já su sice eště na střední ale ze základky si už nic nepamatuju. Ale taky mi něco říká že sírovka by neměla olovo, stejně jako měď, platinu, zlato apod. rozpustit.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod juroH0 » úte 27 dub, 2010 2:12 pm

Kyselina sírová olovo nerozpúšťa. Z čoho sa skladá autobaterka? Elektródy z Pb a jeho oxidov a ako elektrolyt riedená kyselina sírová. Ale pokiaľ chceš závažie odlievať tak sa na čistenie vykašli, keď ho roztavíš všetko ľahšie vypláva na povrch a v pohode to odoberieš.
PS.: je celkom zaujímavé vidieť plávať napr. kamene
Naposledy upravil juroH0 dne úte 27 dub, 2010 6:34 pm, celkově upraveno 2
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

Příspěvekod greenery » úte 27 dub, 2010 2:45 pm

..... prosím sírová, nejedná se o ementál....
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Příspěvekod Tomáš » úte 27 dub, 2010 4:06 pm

greenery píše:..... prosím sírová, nejedná se o ementál....
:lol: :lol: :lol: :lol: třeba se na slovensku ze sýru dělá...ne nic ve zlým
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod StaraPakna » úte 27 dub, 2010 6:28 pm

Nemají jinak na slovensku gramatiku??? Mě by se to líbilo mít jedno obojetný IY a jen to ladit hlasem :P :D :wink:
Začínám a každý začátek je těžký, mám to ale na koho svést mám tři syny.
Moduluju N-ko
StaraPakna
 
Příspěvky: 147
Registrován: ned 20 zář, 2009 2:41 pm
Bydliště: Vesnička pod Řípem

Příspěvekod juroH0 » úte 27 dub, 2010 6:33 pm

Opravené :oops: :D no čo, stane sa. Preto sa radšej zhováram než si píšem...
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

Příspěvekod greenery » úte 27 dub, 2010 9:12 pm

OK :lol: jen mě to pobavilo.... ta představa
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Příspěvekod juroH0 » stř 28 dub, 2010 8:49 am

V pohode, i keď radšej by som si dal niečo syrové než sírové...
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

Příspěvekod Fíkus » úte 11 kvě, 2010 3:28 pm

Mám menší problém... Syntetiky odbarvuju LOUHEM, spreje od Tamiye na lexan zase brzdovou kapalinou. Akrylky lihem... Ale teď sem se setkal se zajímavou věcé - staré vagonky BTTB a Tillig... čím jsou lakovány?
Mimo brzdovyk kterou tu nemám, mi nezabralo nic - jenom deboder, kkterej je v tomhle směru výbirnej, ale OUHA :!: Používám FLASH, je bezkonkurenčně nejlepší, dle mých zkušeností a neleptá plast, jenže barvu spolehlivě odstranil a pak začal leptat...
Takže otázka zní, čím odbarvujete Tilligovské vagonky? Děkuji

PS ještě zkusim chemii od Gunze ale moc tomu nedávám
Uživatelský avatar
Fíkus
 
Příspěvky: 63
Registrován: pát 30 říj, 2009 7:45 pm
Bydliště: Chotěboř / Pardubice

Příspěvekod Fíkus » úte 11 kvě, 2010 3:45 pm

Tak gunze nic, ale zbytek kastlí mám z jineho matroše a tam to neleptá :P , holt ta jedna se bude muset leštit a leštit do stav kdy bude dobrá na surf
Uživatelský avatar
Fíkus
 
Příspěvky: 63
Registrován: pát 30 říj, 2009 7:45 pm
Bydliště: Chotěboř / Pardubice

Re: Odstranení původního nátěru

Příspěvekod Želva » sob 28 zář, 2019 7:43 pm

Čau,
mohl by jste mi prosím někdo poradit, jak dostat z kastle barvu, která tam drží a drží? Chtěl jsem sundat z kastle mašiny od Roca barvu a přestříkat si ji na jiné schéma, tak jsem ji šoupnul do brzdovky a druhý den ráno jsem se nestačil divit. Vytáhl jsem kastli z brzdovky a vzal ji kartáčkem na zuby, ale barva jakoby zgumovatěla, vybledla a na celé kastli zůstala taková kompaktní bílá vrstva, která mechanicky nešla sundat, jedině tak seškrábnout nožem. Jelikož neznám typ původního nátěru, tak jsem musel experimentovat dál, zkusil jsem hydoxid sodný, tam ležela 3 dny a žádný úspěch, pak líh, IPA, všelijaká ředidla (Tamya Lacquer thinner) nic mi na to nezabírá. Ani ta vrstva v tom neměkne, aby šla setřít, Rozpouští ji jenom silnější bordel jako airbrush cleaner od Tamiye nebo třebo i levelling od Gunze, ale to pak jde samozřejmě i s kastlí (testoval jsem to zevnitř), kterou to už dost naleptává. Zkoušel jsme dokonce už i různé brusné pasty a furt ta mrcha odolává. Nevěděl by jste někdo, co by se dalo ještě vyzkoušet? Jinak purisol jsem samozřejmě taky zkoušel a bez úspěchu...
TT, digitál, 4.epocha ČSD
Želva
 
Příspěvky: 35
Registrován: pát 22 led, 2010 9:46 am
Bydliště: Olomouc

Re: Odstranení původního nátěru

Příspěvekod look23 » sob 28 zář, 2019 8:31 pm

Třeba takto dopadlo moje kastle zamračené po koupeli v ředidle (číslo nevím, dopíšu později) obsahující toluen a aceton.
Nejen, že šlo všechno dolu od popisků a barvy, ale ještě k tomu se prohnula kastle.
Přílohy
20161030_134732a.jpg
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1175
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Odstranení původního nátěru

Příspěvekod Ruda72 » sob 28 zář, 2019 9:16 pm

A proč chcete barvu dostat dolů? Já normálně na původní nástřik nastříkám základovku a potom finální barvu a nikdy s tím nebyl žádný problém. barvu jsem nikdy před dalším stříkáním neodstraňoval a nemyslím, že by se to projevilo na kvalitě finálního nástřiku. Ale samozřejmě každý může mít jiný názor.
Ruda72
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 14 led, 2018 10:11 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník