Lepty - příprava, výroba, technické informace

Fórum pro stavitele z mosazi (i dalších kovů) a leptů. Technologie obrábění kovů v modelářství, CNC apod....

Moderátoři: Michal Dalecký, Hekttor

Re: Lepty

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 04 bře, 2007 10:34 am

Temsor píše:Zdravím, má tady někdo zkušenost s výrobou leptaných plechů? Proč se nemůže použít rastr (BMP), ale pouze vektory (CDR)?


To je zdůvodu toho, že s tímto formátem je mnohem snažší manipulovat při případném zvětšování či zmenšování - Rastr se musí přepočítávat a nezachovává poměr například malého detailu vůči celku.

Rozvedu:
Při rozměru rastru 2000x2000 pixelů a detailu 10x1000 pixelů - příklad díra pro zábradlí v karoserii se při 15 ti násobném zmenšení tento detail buď ztratí nebo zůstane na 1 a poměr je v háji.


Příklad
- mám li předlohu pro TT v rastru - nemohu ji snadno použít i pro jiná měřítka.
- mám-li předlohu pro vektor - je snadné ji zmenšit či zvětšit
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2645
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod Temsor » ned 04 bře, 2007 12:01 pm

No já mam rastr (lept) přesně do HO. Když někoho oslovím jestli by mi ho nevyrobil, tak mě odmítne, právě kvůli rastru. Takže jestli to je pouze kvůli tomuto, tak pak nechápu proč jej nechtějí vyrobit.
Temsor
 
Příspěvky: 24
Registrován: stř 07 úno, 2007 4:33 pm

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 04 bře, 2007 12:54 pm

Temsor píše:No já mam rastr (lept) přesně do HO. Když někoho oslovím jestli by mi ho nevyrobil, tak mě odmítne, právě kvůli rastru. Takže jestli to je pouze kvůli tomuto, tak pak nechápu proč jej nechtějí vyrobit.


Přesně ? Toť otázka ! :wink: :wink:
Každý tiskař Ti řekne, že tiskne z vektoru :wink: :wink:

Proč? Důvod je ten, že vektor se dá měnit s minimálním krokem - doladění výstupu na tiskárnu.

Ne každá tiskárna interpretuje rozměry stejně - proto je vektor nutný pro doladění výstupu přesně to s rastrem jednoduše nejde !
Proto se Ti nikdo nenabídl, že optimalizace by byla časově náročná.
Ovšem pokud máš třeba laserovou tiskárnu na která Ti ten rastr vytiskne přesně pak si vytiskni rovnou fólii. A tu použij pro leptání
Bohužel fotografické a filmové zpracování předlohy je drahé.

Lépe je Tvůj obrázek zvektorizovat aby ho výrobci přijali. Pokud je to zajímavý lept určitě ti s ním někdo pomůže.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2645
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod Temsor » ned 04 bře, 2007 8:00 pm

Zdenek Valter píše:Přesně ? Toť otázka ! :wink: :wink:


Na mou tiskárnu přesně (+- pár mm, ale to se ztratí)

Zdenek Valter píše:Ovšem pokud máš třeba laserovou tiskárnu na která Ti ten rastr vytiskne přesně pak si vytiskni rovnou fólii.

Předpokládám, že to asi nebude nějaká obyčejná folie nebo se mýlím?

Zdenek Valter píše:Pokud je to zajímavý lept určitě ti s ním někdo pomůže.

Jestli je zajímavý nevím, ale bude to unikát a z toho důvodu jej chci pouze jeden kus, max. dva. Takže žádná "sériová" výroba. (to vozidlo (záměrně neuvádím jaké; není to však lokomotiva, ale do kolejových vozidel taky patří) nebylo nikdy vyrobeno, pouze bylo plánováno, jenže ČKD....)
Temsor
 
Příspěvky: 24
Registrován: stř 07 úno, 2007 4:33 pm

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 04 bře, 2007 8:39 pm

Temsor píše:
Zdenek Valter píše:Přesně ? Toť otázka ! :wink: :wink:


Na mou tiskárnu přesně (+- pár mm, ale to se ztratí)

No vzhledem k tomu, že se lepty dělají na setiny mm ;-)

Zdenek Valter píše:Ovšem pokud máš třeba laserovou tiskárnu na která Ti ten rastr vytiskne přesně pak si vytiskni rovnou fólii.

Předpokládám, že to asi nebude nějaká obyčejná folie nebo se mýlím?

No jestli máš laserovku tak je to folie do nich - aby se nespekla.
Pokud chceš pár listů mohu se po ní podívat a pak Ti jí poslat, prusvitku - něco jako fine pauzák mám dokonce doma.

Zdenek Valter píše:Pokud je to zajímavý lept určitě ti s ním někdo pomůže.

Jestli je zajímavý nevím, ale bude to unikát a z toho důvodu jej chci pouze jeden kus, max. dva. Takže žádná "sériová" výroba. (to vozidlo (záměrně neuvádím jaké; není to však lokomotiva, ale do kolejových vozidel taky patří) nebylo nikdy vyrobeno, pouze bylo plánováno, jenže ČKD....)

Ti co lepty dělají tak těm je to jedno - je to jako u plošňáků udělají ti to jen jednou. :wink: :wink: :wink: :wink:

To znamená folii dáváš na desku s fotovrstvou a osvicuješ.
Poror obrázek se tiskne podle toho jaké vlastnosti má fotovrstva -já to přesně nevím - může to být i negativ, ale co vým jistě, že potištěnou stranou k mosazi tj. tiskneš zrcadlo obrázku. To proto aby se okraj nepodsvítil.

Pokud chceš napiš mi mimo konfru dám Ti kontakt na kluky co leptají.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2645
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod TTjenik » ned 20 led, 2008 9:38 pm

Dobrý den pánové,

sháník kontakt na někoho, kdo by mi vyleptal pár leptíků. Jsem schopen nechat to vysvítit na filmy a předlohu poslat poštou, takže "stačí jen vyleptat"

Za kontakt předem díky.

TTjenik
Uživatelský avatar
TTjenik
 
Příspěvky: 35
Registrován: čtv 10 led, 2008 2:55 pm

Příspěvekod MirekTT » čtv 12 úno, 2009 10:46 am

Něco pro ty, kteří se k vláčkaření dostali později:
http://mirektt.rajce.idnes.cz/Leptani/
Návod vyšel před více jak deseti lety v Železničním Magazínu a autorem příspěvku je Jiří Polák. Doufám, že po této době již nebudu kamenován za autorská práva. V případě žádosti autora, nebo vydavatele odstraním příspěvek z galerie.
P.S. Od doby, co jsem zkoušel leptat, jsem pravidelným zákazníkem našich výrobců leptů. Ne že by to doma nešlo, ale zvládnout tuto technologii je velmi náročné na přesnost i vybavení a pro domácí podmínky navíc silně nevyhovující jak ekologicky, tak předpisově.
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Příspěvekod vvitty » čtv 12 úno, 2009 11:44 am

Folie do laserovky maji v kazdem lepsim papirnictvi a nestoji ani dvacku...
Pozor na zamenu s foliemi do inkoustovky, takova zamena konci koupi nove tiskarny.

Ne vsechny laserovky jsou vhodne pro generovani predloh, zejmena v pripade ze je nutne tisknout vetsi plochy - spatne kryji. Zkuste si tu folii vzit a podivat se proti svetlu, nesmi skrz ani prosvitat. Na tohle je dobre mit pristup aspon k osvitce...

Fotocitliva vrstva muze byt positiv nebo negativ, podle toho jestli se ve vyvojce odstrani osvetlna, nebo neosvetlena cast.

Na tvrzeni "Bitmapa sedi +-par mm na moji tiskarne" je kriticke ono moji. Co to udela pri tisku na jine tiskarne je ale vec jina. V extremnim pripade muze dojit i ke zmene pomeru rozmeru na ose X vuci Y.
Proto profesionalni firmy pozaduji vektorove formaty.

Mimochodem, tusim ze p. Hanak ma na webu ze bere i TIFF, pokud bude v konkretnim rozliseni. Ale rikal, ze to jeste nikdy nezkousel... a pri konverzi na jine rozliseni muzes u bitmapy narazit zpusoby, ktere zde jiz byly vysvetleny.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod Hekttor » čtv 12 úno, 2009 2:59 pm

vvitty píše:Mimochodem, tusim ze p. Hanak ma na webu ze bere i TIFF, pokud bude v konkretnim rozliseni. Ale rikal, ze to jeste nikdy nezkousel... a pri konverzi na jine rozliseni muzes u bitmapy narazit zpusoby, ktere zde jiz byly vysvetleny.

No, já bych řekl, že bitmapové předlohy je možno snad použít ještě tak na leptání plošných spojů. O tom, že by se někomu podařilo vyleptat díly modelu z bitmapy, jsem ještě neslyšel.
Hekttor
 
Příspěvky: 340
Registrován: pon 30 dub, 2007 4:37 pm
Bydliště: Havířov

Příspěvekod Michal Dalecký » čtv 12 úno, 2009 3:02 pm

Pokračujte dal v diskuzi, ale přesouvam toto tema do fora o leptech.
:: H0, DCC, III-IV :: http://www.ambmodely.cz :: http://diskuze.modely.biz
Uživatelský avatar
Michal Dalecký
 
Příspěvky: 1821
Registrován: pát 23 lis, 2007 8:50 pm
Bydliště: Praha 6

Příspěvekod MirekTT » pát 13 úno, 2009 8:39 pm

Je zde jen Hekttorovo, nebo sem smí i konkurence?

http://mirektt.rajce.idnes.cz/ Uvedená fotogalerie přemístěna do Výtopny na Hekttorových stránkách.
http://vytopna.hekttor.biz/view.php?naz ... 2009020007
Naposledy upravil MirekTT dne pon 23 úno, 2009 7:30 am, celkově upraveno 1
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Příspěvekod Hekttor » pát 13 úno, 2009 9:45 pm

Je zde vítána jakákoli vážená konkurence, kam pan Třmínek jistě také patří :-) . Jinak byste Mirku klidně z těch obrázků mohl udělat článek do Výtopny .
Hekttor
 
Příspěvky: 340
Registrován: pon 30 dub, 2007 4:37 pm
Bydliště: Havířov

Příspěvekod TTmili » sob 28 bře, 2009 4:50 pm

Chtěl jsem se zeptat v jkém programu by se daly navrhovat lepty? A jak nebo spíš čím leptat? Klasickým chloridem železitým (FeCl3) co je na leptání DPS? Chtěl bych s tím zkusit začít (pár drobností, a třeba nějaký návěstidla a časem i kolejový vozidla- mám spadýno na M296).
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Hekttor » sob 28 bře, 2009 5:54 pm

Doporučuji Corel. V každém případě vektorový program.
Na leptání se používá FeCl3 (problém je, že při zahřívání se uvolňuje chlór), nebo persíran (sodný, draselný), zde je zase trochu problém s likvidací.
Aby měla fotomatrice požadované parametry, měla by se nechat vyrobit v DTP studiu na osvitce. Pokusy vytisknout matrici na obyčejné tiskárně jsou víceméně problematické.
Plech je třeba pro osvit pečlivě připravit, dokonale odmastit, nanést fotorezist.
Leptání samotné v domácích podmínkách pak také představuje poměrně náročnou činnost, běžná bublinková leptačka není 100% vyhovující.
Suma sumárum, leptat v domácích podmínkách železniční modely, dokonce tak plošně rozsáhlé věci, jako celé skříně motorových vozů, je dosti náročný úkol, který bych raději doporučoval svěřit odborné firmě.
Hekttor
 
Příspěvky: 340
Registrován: pon 30 dub, 2007 4:37 pm
Bydliště: Havířov

Příspěvekod TTmili » sob 28 bře, 2009 9:42 pm

A kdo se dá považovat za takovou odbornou firmu? A jak to funguje? To jim pošlu jen ten obrazec leptu přímo z Corelu a oni se postarají o zbytek a pak mi pošlou hotový plech?
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Další

Zpět na Železniční modely vytvářené přesnými technologiemi (hekttor.biz)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků