Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » sob 25 dub, 2015 12:58 pm

Pár slov úvodem

Po vzájemné dohodě zúčastněných stran vznikl zajímavý projekt stavby kolejiště podle plánku Milana Ferdiána, který byl na tomto fóru zveřejněn pod názvem Sluníčko.
Stavitelem kolejiště je kolega Lukáš (nick lukin1), nadšený a zapálený modelář, který chce kolejiště hlavně na ježdění pro radost svou i svých dětí. A od toho se odvíjí celkové pojetí. Neřeší se epocha ani typy vozidel. Většina materiálu a staveb je nakoupena a s ohledem na ně byl sestaven i základ kolejiště. Vyvarujte se proto prosím rad nutících ke změnám. Jednou je vše dáno a z mého pohledu je důležité Lukáše podporovat v jeho nadšení a ne ho utlouct odbornostmi a riskovat zahubení možnosti dotáhnout kolejiště do úplného konce. Upřímě, mnoho dokončených projektů zde není a nejen já bych byl rád, kdyby se toto vlákno stalo motivačním pro další stavitele, kteří doposud váhají. Snad se vše povede a držme proto Lukášovi palce.

MirekTT

Plánek projektu Sluníčko
Sluníčko.jpg
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » sob 25 dub, 2015 1:02 pm

Lukáš mne oslovil s prosbou o pomoc při výrobě polystyrenového stoupání tratí, ale nakonec se rozsah mé pomoci rozrostl na celý základ kolejiště s položeným podkladem pod koleje. Pokusím se v následujících několika příspěvcích s vloženými obrázky popsat postup prací.

Vzhledem k malým rozměrům kolejišťátka a jeho finálnímu umístění na rovné desce stolu jsem zvolil celopolystyrenový základ korpusu. Je vyroben z běžných fasádních desek. Vše je lepeno montážní nízkoexpanzní pistolovou pěnou. Ikdyž prvotní pokusy jsem zkoušel duvilaxem. Je to též pevné, ale velmi dlouze to schne. Já jsem potřeboval postupovat rychle. Pěna tvrdla do půl hodiny.

Celek s uložením pro přestavníky před položením podkladu pod koleje z gumy.
DSC01895.JPG


Počkejte si na pokračování :)
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » sob 25 dub, 2015 1:05 pm

Základnová deska je tvořena slepenými plotnami tloušťky 5cm do finálního obrysu kolejiště 960x1600mm.
DSC01847 (Small).JPG
DSC01847 (Small).JPG (30.5 KiB) Zobrazeno 18071 krát


Trochu jsem zápasil s přenosem layoutu z plánku na plochu.
DSC01848 (Small).JPG


Zkoušel jsem metodu rastru. Docela dobrá a poměrně i přesná metoda, pokud máte možnost si plánek vytisknout se sítí čtverců, podle kterých pak kontrolujete polohu objektů na kolejišti.
DSC01850 (Small).JPG



Počkejte si na pokračování :)
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » sob 25 dub, 2015 1:13 pm

Při tomto rýsování jsem použil i pomůcky vytisknuté ze stránek kolegy Lokopina.
DSC01851 (Small).JPG


Nicméně metoda byla poměrně pracná a náročná na přesnost. Sáhl jsem proto po výtisku plánku 1/1. Plánek jsem si jednoduše načetl jako obrázek do corelu, zvětšil na přesný poměr stran a s přesně definovanými okraji vytiskl jako výcelistý plakát.
DSC01852 (Small).JPG


U této činnosti jsem si uvědomil, jak náročné je tvořit plánky s ohledm na geometrii kolejiva. Používal jsem i kružidlo s poloměry a úhloměr. Milanovi všechna čest. Není to jen tak. Pokud však máte možnost si to vytisknout ve velkém, určitě jděte touto metodou, je to rychlejší, bez práce a přesnější.

Pak už stačilo jen dělat šablony a tvořit.
DSC01854 (Small).JPG


Počkejte si na pokračování :)
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » sob 25 dub, 2015 1:26 pm

Dále bylo nutno zohlednit výměny pro skryté nádraží v tunelech. Tam přirozeně nemůže být masivní terén ale dutina. Zastřešil jsem ji stropem z překližky. Pro jistotu jsem díly zastřešení rozdělil pro případ, že by přístup k výhybkám byl umožněn shora. Nutné to ale nebude. K výhybkám a do tunelů bude přístup z boku.
DSC01855 (Small).JPG


Dále bylo nutno myslet na přestavníky. Lukáš měl nakoupené conrády, takže korpus je přizpůsoben instalaci právě tomuto typu. Jednoduše jsem pod výhybkou vydlabal otvor o něco větší, než je přestavník a zadekloval plotničkou překližky, ke které bude přestavník přišroubován. Tím se zajistí pevné spojení přestavníku s výhybkou a bude k němu dobrý přístup zespodu.
DSC01884 (Small).JPG
DSC01893 (Small).JPG


Počkejte si na pokračování :)
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » sob 25 dub, 2015 1:34 pm

Spolu s výhybkami je dobré myslet i na elektriku. Ze spodu jsem v hlavní trase pod nádražím ještě instaloval kastl, kde by mohly být svedeny všechny vodiče do svorkovnic, případně konektorů pro spojení s ovládacím pultem.
DSC01963 (Small).JPG
DSC01963 (Small).JPG (29.98 KiB) Zobrazeno 18062 krát

Větší šikmý zádlab je společná plotna pro přestavníky na horní vlečce. Zádlaby jsou pak pospojovány vyřezanými drážkami pro uložení kabeláže, svedenými do kastlu pro svorkovnice. Do těchto drážek lze vložit klasickou instalační lištu 13x18mm, aby vodiče nevedly přímo polystyrenem.

U některýh staničních otvorů pro přestavníky jsem se luftnul a otvory vyřezal na střed koleje, což je pro přestavník conrad špatně. Má průchozí pohyblivé raménko a pod výměnu se montuje mírně bokem. Otvory jsem proto musel posunout a opravit. V polystyrenu v součinnosti s pěnou se to dělá naštěstí celkem dobře.

Počkejte si na pokračování :)
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » sob 25 dub, 2015 1:48 pm

Terén jsem nahrubo ořezal a předtvaroval dle Milanova plánku. Samozřejmě lze terén i trochu pozměnit. Polystyren lze kdekoliv ořezat, respektive naopak nahradit např montážní pěnou.
DSC01918 (Small).JPG


Oblouky a stoupání jsem řezal na řezačce teplým drátem známou metodou varhánkování
DSC01922 (Small).JPG


Po kontrole a přetmelení všech rovinných ploch přišla na řadu pokládka gumy coby podkladu. Lze ji výborně a rychle lepit opět montážní pěnou
DSC01923 (Small).JPG


Počkejte si na pokračování :)
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » sob 25 dub, 2015 2:07 pm

Zde je korpus již finálně dokončen před pokládku kolejiva. S gumou se pracuje dobře, jen je třeba mít opravdu ostrý nůž a nůžky. Zkosení boků podloží není nutné. Lze je buď dotmelit, nebo doštěrkovat.
DSC01950 (Small).JPG


V této chvíli je to z mojí práce vše. Ještě sem vložím odkaz na nekomentovanou fotogalerii dokumentující celou stavbu korpusu, umístěnou na mém rajčeti.

Na korpus jsem spotřeboval cca dva a čtvrt metru čtverečního fasádních desek tl 5cm, zhruba půl metru desky 2cm, půl metru překližky 5mm, metr čtvereční gumy a jednu celou lahev pistolové pěny. Práce mi trvala tři týdny ve volných chvílích, ale šlo by to i rychleji, kdyby na mne v průběhu stavby nedolehla jarní únava.
Samozřejmě je nutno ještě nějaký materiál připočítat, potože není vůbec zhmotněn terén horních tunelů a kulisy. Je to jen korpus pod koleje.
Lukášovi jsem doporučil boky kolejiště "oplácat" překližkou podle finálního tvaru terénu coby zabezpečení bočnic. Také tím dojde k dostatečné výstuze celého plata, které pak nebude nutno fixovat k žádné pevné descce a kolejiště zůstane snadno mobilní.

Dál bych chtěl poprosit o svolení zveřejnit 3D náhledy celkového kolejiště z produkce kolegy Fruafru, respektive je sem vloží sám Lukáš, pokud k tomu má svolení.

Lukáš od nás bude rozhodně potřebovat radit při pokládce kolejí a také se zapojením. Tak se těším, že se toto vlákno začne pěkně rozrůstat.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » sob 25 dub, 2015 2:28 pm

A tady je spousta dalších netříděných fotek ze stavby. Jsou tam záběry na detaily, předchystané vodohospodářství, způsoby řešení tunelů a mnoho dalšího.

http://mirektt.rajce.idnes.cz/Slunicko_ ... a_Ferdiana
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod milan ferdián » sob 25 dub, 2015 3:07 pm

Ani jsem nedýchal,jak jsem četl reportáž.Jedno upozornění,jakmile položíte kolejivo na sucho,vyzkoušejte prosím průjezdnost v těch obloucích u skryťáku.
Mirku,perfektní práce :wink: .
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » sob 25 dub, 2015 3:16 pm

Hned za ypsilony pojede odlamovací nůž a bude případně upravovat průjezdný profil. Lukáše jsem o tomto náležitě zpravil.
Doporučil jsem i další úpravy, zejména velikost zarážedel, které by mohly ujídat z délky již tak krátkých kusých kolejí. Nejlíp by asi vyšla betonová zarážedla.
Vše bude doufám předmětem zdejší debaty. :wink:
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod workous » sob 25 dub, 2015 5:03 pm

Přípravné práce vyrazí dech bravo Mirku....
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod Radek » sob 25 dub, 2015 6:55 pm

Dobrý :wink: .
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod lukin1 » sob 25 dub, 2015 8:25 pm

Koukám že se to tu pěkně rozjíždí...:-)...předem bych chtěl ještě jednou MOC PODĚKOVAT MIRKOVI za jeho ochotu, pochopení a HLAVNĚ za jeho NÁDHERNOU práci!!!!(doufám že ji nepokazím) už sem mu taky nabízel, že bychom to takhle nechali a prej že ne...:-))))))))))...pokroky(nepokroky) budu zaznamenávat a vkládat. Budu moc rád za věcné rady a taky za dávku trpělivosti s amatérem začátečníkem...zatím co jsem všechny oslovil vždy byli všichni ochotní a vstřícní...ať už MirekTT,Fruafru, Bohous, Mizl, Mnitka, Lajblt atd...doufám že sem na nikoho nezapomněl...:-)...Každopádně chlapci DÍKY zatím za vše!!!! zvláštní dík patří Milanovi F. za námět, který oslovil!!!!!:-)
BTW: Mirkovu práci na modulech a DREZÍNĚ sem dnes viděl naživo a musím říct že kam se hrabe Království Železnic!!!!!!!!!!!!!!!! BRNO MODULY JEDE!!!!!!!!!!!!!!:-)
Naposledy upravil lukin1 dne sob 25 dub, 2015 9:12 pm, celkově upraveno 1
lukin1
 
Příspěvky: 71
Registrován: stř 12 lis, 2014 5:05 pm
Bydliště: Třebíč

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod lukin1 » sob 25 dub, 2015 9:02 pm

Po domluvě s autorem a jeho souhlasem uveřejňuji jeho inspirující a krásnou práci DÍKY FRUAFRU!!!!!!!!!!
http://lukin-1.rajce.idnes.cz/Slunicko
lukin1
 
Příspěvky: 71
Registrován: stř 12 lis, 2014 5:05 pm
Bydliště: Třebíč

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků