Malé kolejiště H0 / Střelec

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Malé kolejiště H0 / Střelec

Příspěvekod Střelec » úte 20 led, 2015 12:56 pm

Deska metr na metr, H0, kolejivo Fleischmann s podložím, jedna ruční výhybka (bude přes bowden), pět odpojitelných úseků. Počítám se dvěma mosty (mezi nima údolíčko se strouhou), zastávkou s nákladištěm (+ šraňky) a zastávkou na "širé trati" v protilehlém rohu. Rozvažuju použité stavby - v první variantě hrázděnej barák na zastávce s nákladištěm + hajzlíky + bouda u šraněk, na zastávce na trati jen sloupek-lampu s názvem, případně přístřešek pro cestující. Varianta dvě je s klasickou budovou v zastávce s nákladištěm + uvedenými doplňky, na trati pak zastávku s hrázděnou budovou.
Okraj za zastávkou na trati s náznakem okraje smíšeného lesa, ke středu zatravněné údolí s mírnějším sklonem, pak náznak potůčku, strmý (místy skalnatý) svah k zastávce s nákladištěm se smíšeným lesním porostem, jehož pokračování bude naznačeno i u silnice za šraňkami...
Přílohy
DSCN1682.JPG
DSCN1681.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod Střelec » úte 03 úno, 2015 12:37 pm

Tak statečně socham projížděcí okruh. Krajina je hrubě předžužlaná, upravený pláně zastávek a bezprostředně bude následovat instalace kolejiva a elektriky. Koleje na fotkách jsou zatím na sucho. Další fáze po instalaci elektriky bude potahování a dotvarování terénu, předbarvení povrchu a instalace staveb. Hranatá díra v jednom rohu je určená pro ovládací klávesnice a ústí do ní bowden ručního přehazování výhybky.
Přílohy
DSCN1738.JPG
DSCN1733.JPG
DSCN1729.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod milan ferdián » úte 03 úno, 2015 2:41 pm

Tak ty mne nebudeš mít hodně rád,až v pozdější době něco zříš :D .
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod Střelec » stř 04 úno, 2015 5:46 am

A proč?
Klasická H0 pro mě neni primární. Ke startsetu FLM s pár kolejema navíc jsem přišel jak slepej k houslím, přidávat k tý sestavě nic nehodlam a s krajinkou se morduju jenom proto, že mi rovná deska připadala poněkud fádní. Když pominu budovu nádraží a stromy, využiju (místy doslova zrecykluju) starý zásoby. Prapůvodně jsem uvažoval o stylu východní fronta jako pozadí pro ruskej pancéřák (ve stavbě lokomotiv) - něco jako hybrid Hirošimy a D1 - "samajama domyfuč", potom čistě zkušební okruh (přišel jsem k nějakýmu civilnímu materiálu), ale nakonec jsem si řek, že časem bych rád pár malejch strojů na lokálky a k těm se nešikne ani "měsíční krajina", ani rovná deska. Navíc jsem to původně plánoval menší (100x80, klasickej ovál), ale nakonec se mi nechtěo krátit pěkně slepenou desku 100x100. Pro začátečníky je dobrý vědět, že použitelnou záležitost lze "vydojit" i z kruhu nebo oválu v první krabici a nemusí to bejt jenom ve vymazlení krajiny a detailů.

Pokud máš v zásobě nějakej skutečnej mikro "špek" pro použití samotnýho startsetu, tak ho časem zaručeně vytěžím v TT nebo v H0e. Nebo rozvinu stylem Kameničky, ostatně ta moje poslední modifikace by šla rozhodit na segmenty, případně na kazety a postupně doplňovat.
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod Střelec » pát 06 bře, 2015 8:26 am

Lehký pokrok ve stavbě - potaženo hajzlpapírem, předbarveno, osazeno stavbami a prvními stromy a teď zvolna polepováno foliážemi...
Přílohy
DSCN1747.JPG
jízdní testy
DSCN1831.JPG
probarvení podkladu
DSCN1840.JPG
postupné zatravňování
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod fruafru » sob 07 bře, 2015 6:08 pm

Vypadá to pěkně ale za mojí osobu mi tam chybí ta kulisa nebo tunel kam se dá "odjet" ale jinak v jednoduchosti je síla... :D to nikdo nezmění
fruafru
 
Příspěvky: 341
Registrován: úte 30 lis, 2010 9:22 am

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod Střelec » pon 09 bře, 2015 7:33 am

Na hřebeni a svahu mezi zastávkou s nákladištěm a zbytkem plochy směrem k potoku bude smíšenej les. To jako kulisa poslouží celkem slušně. Tunel by byl vzhledem k plánovanému provozu rozměrově nestandardních vozidel poněkud problém. Teď budu řešit vodu v potoce - Duvilax mi občas nechává bílé fleky, silikon se do kryta hodně blbě patlá a kupovat za nehorázný peníze syntetickou imitaci vody se mi moc nechce, protože balení je velké a spotřeba bude minimální. Koryto stejně na části úseku zakryje a vytrasuje nějaké křoví, ale kousek vidět bude. Uvažuju o barvě na sklo, kterou dost lidí používá jako náhražku Clearfixu k zasklívání oken modelů...
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod JBr » pon 09 bře, 2015 10:32 am

Na vodu se dá dobře použít průhledná barva na sklo, prakticky jsem si to i před pár lety zkoušel. Jen si musí člověk dát pozor na to, aby byla opravdu transparentní a neprodali mu třeba bílou, protože během první fáze tuhnutí to není poznat, má to mléčnou barvu.
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod Střelec » pon 09 bře, 2015 11:51 am

Díky!
Podívam se po ní. Barvu na sklo koupim a aplikuju zejtra, dneska vyrazim pro jemnej štěrk.
Přes víkend jsem zase trošku pokročil - vyštěrkoval jsem část povrchu v zastávkách, ale bude to chtít upravit povrch sypaných perónů nějakou jemnější frakcí. Měl jsem ji asi půl pytlíku, ale klasicky není k nalezení a vynoří se, až bude hotovo... Na dnešek plánuju doštěrkovat hrubou směsí zbytek holých ploch, udělat retuše opěrných zdí u mostů a možná začnu kolem trampské osady a spodní hrany svahu sázet stromy. Nějaký smrky od Bezuchy a modříny od Jordana jsem o víkendu opatřil kmínkama vlastní výroby (plastová trubka potažená papírem a nabarvená), takže můžu osadit okolí srubu, se třema borovicema od Nocha a pár listnáčema od Bezuchy by to mohlo dohromady dát pěknou scenérii

Patrně taky odstranim akvarijní silikon z části koryta potoka, kde jsem testoval jeho použití v roli vody a opravim štěrkování dna.
Přílohy
DSCN1851.JPG
DSCN1847.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod modeln » pon 09 bře, 2015 12:18 pm

Tak toto sa mi paci cim dalej tak viac,poslal som ti SZ :wink:
modeln
 
Příspěvky: 427
Registrován: stř 20 úno, 2008 7:42 am

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod Tomáš » pon 09 bře, 2015 5:02 pm

Toto je to nejlepší co se na vodu dá použít. A hlavně na rozdíl o jiných pryskyřic co jsem zkoušel nesmrdí a NEVZLÍNÁ. Což je velmi důležité

http://www.e-vytvarka.cz/Kristalova-pry ... -cira.html
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod Střelec » úte 10 bře, 2015 5:26 am

Je mi líto, ale dvousložkové pryskyřice mi nikdy uspokojivě nefungovaly (ani ty ve spojených tubách, zaručujících přesné dávkování), takže mi domů nesmí.
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod Rocky_MK » úte 10 bře, 2015 8:08 am

a proc proste nenaznacis hloubku vhodne zabarvenym dnem a nepouzijes vodni efekt od mnitky??
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod miroslav lengyel » úte 10 bře, 2015 8:10 am

H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod Střelec » stř 11 bře, 2015 6:36 am

Nakonec jsem sehnal jak tmel, tak barvu na sklo a použil tu barvu. Osázel jsem údolí stromy a trampská osada tak prakticky zmizela. Čeká mě ještě čištění kolejí pro druhé kolo provozních zkoušek, dodělání prostorů za nádražní budovou (měla by tam přijít ta nová kůlna od MSC, ale kdy bude u nás na krámu je ve hvězdách), celá řada povrchových úprav, instalace různých detailů a nakonec vysázení borového lesa na vyvýšeninu za výhybkou. Ten bude opravdu poslední, protože by omezil přístup ke středu kolejiště.
Přílohy
DSCN1856.JPG
DSCN1853.JPG
DSCN1859.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Trainmaniak a 2 návštevníků