SEGMENTOVÁ KOLEJIŠTĚ "BÍLÁ"/Radek

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: SEGMENTOVÁ KOLEJIŠTĚ + Plánky

Příspěvekod Radek » čtv 07 úno, 2013 8:15 pm

Z hrůzou koukám, že je to už víc jak 2 roky, co začala stavba Bílé, no a kde nic, tu nic. :roll:
Ale což, nejde o život, jen o relax a tady se účel plní, takže klídek. :)

Dostal jsem roupy. Nějaká prvorepubliková výměna by nebyla k zahození a už jsem si dlouho nezaleptal... Jak jsem zkoušel leptat loni je popsáno tady: http://vytopna.hekttor.biz/view.php?naz ... 2010120003
Obrázek

První návrh klišé. Na horní půlce je vidět, proč mi říkají roztržitý. Ve velkém světlém obdelníku, který představuje základní desku jsou sice šrouby, ale nějak jsem je zapoměl vybarvit. Zato jsem nesmazal jeho obrys... Za ten rok, co jsem neleptal se mi zdálo zase všechno růžovější než předtím. Kdyby se podařilo tisknout doma na fólii, tak se dá celý proces zvládnout doma a nemusí se nic posílat na osvitku. Tak jsem teda tisknul..
Obrázek

Plech už je v matrici a svítí na něj ono kouzelné výbojkové světlo. Hezky 10 minut z každé strany.
Obrázek

První pokus po roce. Se sprejem mi to nikdy moc nešlo. Je to třeba stříkat až do kraje..
Obrázek

Pokus č. 2: Půl hodiny se nic moc nedělo a potom to velmi pomalu začalo leptat vše. Přisoudil jsem to špatné vývojce. Měl jsem totiž schovaný zbytek naředěné, ve které jsem vyvolával už vloni.
Obrázek

Trojka: Na fotce možná vypadá dobře, ale v reálu se mi zdálo, že se fotovrstva nesmyla na plech. Raději už žádné urychlování v troubě. Hezky si počkám 24 hodin.
Obrázek

Leptání počtvrté. Tady už je nadevší pochybnost jasné to čemu sem se tak dlouho bránil. Část UV přes toner stejně proleze. Bez osvitky to nepůjde...
Obrázek

A takhle to má vypadat. Ještě se zbavit strachu a nechat to vyleptat až do konce a bude to v pohodě. Když jsem to totiž překresloval pro osvitové studio, nenechal jsem můstky, které by hotové dílky držely pohromadě. Chemii moc nrozumím, ale vypozoroval jsem , že se leptadlo, které už se vyčerpalo usazuje na dně nádobky. Vyleptaným dílům, které tam spadnou tudíž už žádné velké nebezpečí nehrozí. Ale možná je to blbost...
Obrázek

Tady jsem se ještě radoval. Vystřízlivění přišlo, když jsem tu drobotinu začal sestavovat. Na člověka s nulovými zkušenostmi a minimálním vybavením je to projekt - slušně řečeno - smělý...
Obrázek

Po dvou týdnech popálených prstů; urputného hledání skákajících plíšků na kolenou; honění neposedného cínu, který buď nedrží nikde, nebo se rozlije i tam kde nepatří; při letovávání a opětovného odletování jednotlivých částí a taky ručního vybrušování toho, co se rozpadlo, je tu prototip. Zatím bez návěstidla....
Obrázek

Závaží, které se mělo za pomoci gravitace přetáčet ze strany na stranu sice moc ochotné není (upadlo mu totiž při ohýbání ouško a náhradní je kapku větší), ale jinak to kupodivu funguje. A co víc, umí to přehodit výhybku i když původně měla výhybka ovládat výměnu.
Obrázek

Došlo k úpravě klišé. Díly, které se ohýbají do očka jsem na krajích očka oslabil kvuli ohybu a to byla chyba, protože mi jich při ohýbání několik prasklo. Oslabení - tedy 0,3 mezeru na jedné straně - jsem zamaloval liháčem...
Obrázek

...a zabralo to. Z oslabení zůstala jen nepatrná rýha a zatím nic neprasklo. Tyhle kousky už jsou z dalšího leptání...
Obrázek

...který mi vynahradil všechny ty předešlé pokusy. Tohle mě opravdu baví...
Obrázek

Totéž očištěné a vysušené. Jako od maminky...
Obrázek

Tohle je ono složité leptací zařízení. Odměrka na mlíko. Ohřívání leptadla zajišťuje teplá voda v umyvadle. Místo míchání otočím plech každých deset minut přepnutím kolíčku za jný rožek. Když je zhruba za hodinu hotovu, tak to přeliju přes sítko...
Obrázek
Naposledy upravil Radek dne čtv 22 úno, 2018 8:57 am, celkově upraveno 3
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Re: SEGMENTOVÁ KOLEJIŠTĚ + Plánky

Příspěvekod milan ferdián » čtv 07 úno, 2013 8:30 pm

Radek píše:Z hrůzou koukám, že je to už víc jak 2 roky, co začala stavba Bílé, no a kde nic, tu nic. :roll:
Ale což, nejde o život, jen o relax a tady se účel plní, takže klídek. :)
Dvouletý postup: http://radovanov.rajce.idnes.cz/Bila_1930_-_HO/#

Tak tomu říkám načasování Radku.Výměna stráží :wink:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: SEGMENTOVÁ KOLEJIŠTĚ + Plánky

Příspěvekod milan ferdián » pát 08 úno, 2013 4:09 pm

Podklad realizace dle Radka.
Přílohy
Bílá111.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: SEGMENTOVÁ KOLEJIŠTĚ + Plánky

Příspěvekod Radek » pon 11 úno, 2013 6:06 am

Díky Milane
Jen upřesním, že tento plán je z doby po přestavbě z roku 1933, kdy byla přidána výhybka 6. a vlečná kolej lesů na nové překladiště před hotel, která nahradila úzkou kolej lesní železnice. Na rampě překladiště se dál nakládalo dříví dovezené potahem a auty.
Model má zachytit stav před přestavbou.
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Re: SEGMENTOVÁ KOLEJIŠTĚ + Plánky

Příspěvekod Radek » úte 04 lis, 2014 8:30 pm

Když se dívám, kolik toho na Bílé za ty necelé dva roky přibylo (naštěstí přibylo o maličko víc, než je nafoceno), musím se pochválit, zdá se, že nezpomaluju :D . Když se tak mořím se svými modelářskými pokusy, často si vzpomenu, jak mě po vyučení v práci uklidňovali, že nejhorší je prvních 30 let, pak už to jde. Když pak vidím jakou krásu a jakou rychlostí to jde jiným, zvlášť na modulech, vzpomenu si na dovětek: „Ale ty se budeš učit pořád.“ :oops:
Ale je to dobrý, furt mě to baví. Snad tato prezentace okresního přeboru potěší aspoň Ferdu, že jeho práce neleží ladem. :wink:

Pustil sem se do výtopny. Klasicky ručně. Moc práce a výsledek všelijaký. Po radostném zjištění konstrukčních chyb šla k ledu…
Obrázek

..a po spolupráci s Ferdou vznikla laserová stavebnice a to už je jiná káva. Pokrok holt nezastavíš a bránit se mu je blbost.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Tak zase napřesrok. :lol:
Naposledy upravil Radek dne pát 16 úno, 2018 5:25 pm, celkově upraveno 4
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Re: SEGMENTOVÁ KOLEJIŠTĚ + Plánky

Příspěvekod Radek » čtv 11 pro, 2014 12:49 pm

Tak ještě letos. Ne že by se něco – krom mého ega - výrazně pohlo, ale občas není marné připomenout, že všechno není taková brnkačka, jak to v podání některých vypadá.

Zatímco bižuterie do topírny utěšeně přibývá...
Obrázek

... pustil sem se do povrchových úprav. Sypané nástupiště není taková brnkačka, jak by se zdálo. Po poctivém – a velmi příjemném – studiu tohoto vlákna jal sem se sypat a zastříkávat sportakrylem. Donutit vzpurný štěrk, aby si udržel požadovaný tvar a nechal se zastříkat byl trochu boj. Ale budiž, po čtvrté vrstvě jakš takš.
Obrázek

Obrázek

To plocha mezi kolejema mě vyškolila víc. Kombinace zeleně a hlíny, to je na bednu. Několikrát rozložené zbytky foliáží a znovu zbaběle sbalené. Složité úvahy, jestli napřed hlínu, nebo zeleň a další pročítání a opisování od těch, co to umí. Ale věčně utíkat nešlo. Nejprve zeleň.
Obrázek

Pak zem. Samozřejmě sem to málo prolil, takže se po zaschnutí začali kousky drolit. Horší ale bylo, že hlína ztmavla, jako po prolití herkulesem. Jako po dešti. Ono holt i tady platí, že se matové složky v barvě usazují na dně a když se to pořádně nepromíchá, je mokro. Ale naštěstí to není nic, co by se nedalo opravit.
Obrázek

Tak si svoje pošramocené sebevědomí sice postupně léčím na topírně, ale pomalu mu připravuju další výprask. Mám objednanou flokovačku.
Naposledy upravil Radek dne čtv 22 úno, 2018 9:01 am, celkově upraveno 4
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Re: SEGMENTOVÁ KOLEJIŠTĚ + Plánky

Příspěvekod milan ferdián » čtv 11 pro, 2014 2:43 pm

Ty budeš mít aspoň tu svoji Bílou :wink: ,to je modul nebo špatně vidím.Jak mám chápat větu,že Ferdova práce neleží ladem?Jestli myslíš tu jeho stavebnici výtopny,joj já bych mu ji při svých dioptriích ihned zhodnotil (nechtěl jsem napsat zepsul :P ).
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: SEGMENTOVÁ KOLEJIŠTĚ + Plánky

Příspěvekod Radek » čtv 11 pro, 2014 7:52 pm

Při této rychlosti Bílá dříve zčerná, než ji doplácám. Je to jen domácí segmentovka, která se svými rozměry tváří jako modul. Někdy mě trochu mrzí, že sem to neudělal jako modul, ale co už. Stejně jsem pro modulovku nepoužitelný.
Ferdova stavebnice je fatálně fenomenální a nesnese ani stopu kritiky. Kreslil sem ji totiž já :lol:.
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Re: SEGMENTOVÁ KOLEJIŠTĚ + Plánky

Příspěvekod milan ferdián » pát 12 pro, 2014 7:41 am

Radek píše:Při této rychlosti Bílá dříve zčerná, než ji doplácám. Je to jen domácí segmentovka, která se svými rozměry tváří jako modul. Někdy mě trochu mrzí, že sem to neudělal jako modul, ale co už. Stejně jsem pro modulovku nepoužitelný.
Ferdova stavebnice je fatálně fenomenální a nesnese ani stopu kritiky. Kreslil sem ji totiž já :lol:.

Vím,včera jsem byl Ferdou řádně informován :D
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: SEGMENTOVÁ KOLEJIŠTĚ + Plánky

Příspěvekod Radek » úte 13 led, 2015 8:07 pm

Ajax a syn
Obrázek
Kravinka, ale potěší :wink:
Naposledy upravil Radek dne ned 18 úno, 2018 9:41 pm, celkově upraveno 3
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Re: SEGMENTOVÁ KOLEJIŠTĚ + Plánky

Příspěvekod Ferda » úte 13 led, 2015 8:26 pm

Pro železničního modeláře ideální zařízení.
Jen nevím zda ta velikost odpovídá tvému měřítku. :D
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: SEGMENTOVÁ KOLEJIŠTĚ + Plánky

Příspěvekod Radek » stř 14 led, 2015 4:58 pm

Ne, že bych ho potřeboval, ale bylo to v akci,
Velikost neřeším, prý je to o kompromisech :lol:
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Re: SEGMENTOVÁ KOLEJIŠTĚ + Plánky

Příspěvekod Myšpulín » stř 14 led, 2015 5:09 pm

No a teď si můžeš "zbouchnout" nějaký model. :lol:
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: SEGMENTOVÁ KOLEJIŠTĚ + Plánky

Příspěvekod Radek » úte 03 bře, 2015 8:47 pm

Bylo, nebylo, dávno tomu…
Jestli byla, nebo nebyla na Bílé kovárna se přesně neví – teda já to nevím. Někde jsem četl, že byla, ale jen jednou a už nevím kde. Každopádně je to ale námět, který nadchne.

Co tam ale určitě ve třicátých letech nebylo, byla elektrika. Tu tam zavedli až po válce. I když v té době už na Ostravici brali proud z pily, podle množství nakoupeného petroleje a knotů pro stanici Bílá tu zjevně nebyl.

A protože model bez světel mě neláká a na to, abych uplácal model petrolejky nemám, rozhodl sem se, že trochu poupravím dějiny. No a když už tu máme kovárnu a elektriku, byl kovářský buchar lákavá výzva. Měla by to být parodie na buchar Ajax, který se vyráběl od r. 1921 ve strojárni Prakovice.

Bižuterie do kovárny je už dost, tak snad se to podaří dotáhnout do konce.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Ústřední postavou a hlavním hrdinou celého výjevu tento fešák:
Obrázek
Pět bodů tomu, kdo pozná o koho se jedná :wink: .
Naposledy upravil Radek dne ned 18 úno, 2018 9:49 pm, celkově upraveno 4
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Re: SEGMENTOVÁ KOLEJIŠTĚ + Plánky

Příspěvekod MirekTT » úte 03 bře, 2015 9:06 pm

Radek píše:...Pět bodů tomu, kdo pozná o koho se jedná :wink: .

Při správném vymalování obličeje Moore a když obarvíš vlasy, tak Brosnan :lol:

Pěkná prácička. Je jasné, že bude i měch, který se bude hýbat stejně jako postavička, která bude měchem vhánět luft pod výheň. Ta se bude samozřejmě rozsvěcet a pohasínat synchronizovaně s pohybem měchu, o tom nejsou pochybnosti. Že mám pravdu? :lol: :lol: :lol:
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků