BRAWA

Tipy, ceny, zkušenosti, poznatky.....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

BRAWA

Příspěvekod Adam_B » ned 22 úno, 2015 7:11 pm

Zdravím,

chtěl bych se zeptat na modely firmy BRAWA, hlavně na jejich lokomotivy. Jaké máte zkušenosti, zda jsou tam nějaké často vyskytující se problémy nebo naopak cena odpovídá kvalitě.
Sám od brawy nic nevlastním, ale dělám si zálusk na V100 a V90 DB v premium digital, a jelikož se právě vynořil problém s tím plošiňákem, tak mě zajimá, zda se jedná o anomálii nebo jejich standard.

Díky.
Adam_B
 
Příspěvky: 182
Registrován: pon 16 pro, 2013 9:29 am
Bydliště: Praha

Re: BRAWA

Příspěvekod vorisekml » ned 22 úno, 2015 9:52 pm

Za mě. Na Brawu si musíš dát pozor. Modely jsou perfektně promodelovaný, hodně detailů. Ovšem výroba probíhá v Číně a záleží kus od kusu. Například u motoráku Stettin M262.1 se kolegovi vyskytlo šmajdavé hnací dvojkolí. Já měl potíž si vybrat 422.0, až 4ks byl OK. U vozů je potřeba pečlivě kontrolovat kvalitu montáže /u ČSD služebáku jsem měl uražený komín/, DR 2osá cisterna zdeformovaný zábradlí, Polský hecht měl stopy lepidla u lepených detailů a kauza plošiňák se tu aktuálně probírá. U BR 112 DR jsem měl stopy lepidla v zasklení /rok v. 1998/. A celkově speciálně BR 110 DR /a její deriváty/ jezdí o poznání hůř než Roco BR 110 /a její deriváty/. Zase je u těch DR lokomotiv u Brawy lepší propracovanost detailů. Všechny modely lokomotiv chodí z Číny zcela oblité olejem a musíš je vysušit a přeleštit, ovšem vadu na laku ty oleje vliv nemají.
Na druhou stranu DB uhlák, zetka Dresden, velkoprostorová moderní cisterna zcela bez vad. Super modely.
H0
Uživatelský avatar
vorisekml
 
Příspěvky: 889
Registrován: pát 06 bře, 2009 8:43 pm
Bydliště: Lom u Mostu / Most

Re: BRAWA

Příspěvekod radeksindy » pon 23 úno, 2015 12:20 am

Bohužel záleží od modelu. Mám jen parní lokomotivy (5ks) a pár desítek vozů. U vozů až na jednotlivosti konstrukčně dobře vyřešené modely, provedení občas malinko kulhá (špatně sestavený chladicí vůz na mléko, jednou nějaké prohlé madlo, upadlá ložisková skříň a pružnicí). Ale vzhledem k množství detailů a konstrukci vozů to celkem dobré. U lokomotiv je to horší, pokaždé se nějaké drobnosti objevily. T3 nemá extra dobré jizdní vlastnosti a je hlučná. Jeden ze dvou kusů 178 jsem musel znovu sestavit, navíc tady BRAWA zrovna nešetřila lepidlem. U 413.0 zase všechny 4 dvojkolí na mašině rozkolí 14,0 až 14,2, takže na přesně sestavených výhybkách podle NEM nadskakovaly. Bavroská 98.10 je OK. Ale lepší parní lokomotivy na trhu nejsou. Například všechny kyvné nápravy u 178, část modelů z výroby s motorem Maxon, některé modely s RP25, spousta detailů atd.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: BRAWA

Příspěvekod Adam_B » pon 23 úno, 2015 7:48 am

Díky za postřehy...
Adam_B
 
Příspěvky: 182
Registrován: pon 16 pro, 2013 9:29 am
Bydliště: Praha

Re: BRAWA

Příspěvekod Adam_B » pon 23 úno, 2015 12:43 pm

Díky, kdyby si se podělil budu jen rád, myslím, že v Česku moc obchodů tyto stroje nebude mít skladem, ale jen na objednávku. Takže pokud by bylo nějaké info jak vypadají reálně je to bonus. Jinak se mi docela líbilo řešení digitálních spřáhel od brawy. Ty je nechceš nebo v tom vidíš nějakou chybu? Když vemu jak vypadají jiná digitální spřáhla ,tak brawa se mi zamlouvá asi nejvíc.
Adam_B
 
Příspěvky: 182
Registrován: pon 16 pro, 2013 9:29 am
Bydliště: Praha

Re: BRAWA

Příspěvekod Rudolf » pon 23 úno, 2015 6:27 pm

radeksindy píše:Bohužel záleží od modelu. Mám jen parní lokomotivy (5ks) a pár desítek vozů. U vozů až na jednotlivosti konstrukčně dobře vyřešené modely, provedení občas malinko kulhá (špatně sestavený chladicí vůz na mléko, jednou nějaké prohlé madlo, upadlá ložisková skříň a pružnicí). Ale vzhledem k množství detailů a konstrukci vozů to celkem dobré. U lokomotiv je to horší, pokaždé se nějaké drobnosti objevily. T3 nemá extra dobré jizdní vlastnosti a je hlučná. Jeden ze dvou kusů 178 jsem musel znovu sestavit, navíc tady BRAWA zrovna nešetřila lepidlem. U 413.0 zase všechny 4 dvojkolí na mašině rozkolí 14,0 až 14,2, takže na přesně sestavených výhybkách podle NEM nadskakovaly. Bavroská 98.10 je OK. Ale lepší parní lokomotivy na trhu nejsou. Například všechny kyvné nápravy u 178, část modelů z výroby s motorem Maxon, některé modely s RP25, spousta detailů atd.


T3 je jedna z prvních (ne-li úplně první) lokomotiva od BRAWy a je to na ní zkrátka vidět...
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 913
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: BRAWA

Příspěvekod miroslav lengyel » úte 24 úno, 2015 1:16 am

Tak to jsem tedy nečekal a ještě,že máme tuhle studnici informací.Chystal jsem se koupit nějaké jejich výrobky,ale když tohle čtu,tak radši zůstanu u své oblíbené značky. :D
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: BRAWA

Příspěvekod radeksindy » čtv 26 úno, 2015 11:25 pm

když tohle čtu,tak radši zůstanu u své oblíbené značky.

Jistě, tam je všechno perfektní.. Tedy skoro všechno ..... http://www.drehscheibe-online.de/foren/ ... 10,7312941
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: BRAWA

Příspěvekod miroslav lengyel » pát 27 úno, 2015 3:32 am

No tak je prohlý,u výlisku z plastu nic světoborného,ale tím nechci říct,že to je dobře.Teď si ještě dej tu práci a pohledej nějaké výrobky FLM,které jsou zapatlané od lepidla,jak zde někteří popisují.Nebo výrobky,z kterých upadne nějaký díl,jen se na něj křivě podíváš,neřkuli,když ho vezmeš do ruky. :D
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: BRAWA

Příspěvekod radeksindy » pát 27 úno, 2015 7:18 am

Asi neumíš dobře německy. Ten vůz není jen ohlý, ale i do vrtule. Navíc tomu vozu upadly na čelnici sloupky, proto je tam srovnávací fotka s vozem jiného výrobce. Stupačky někdo přilepil do blistru tak, že z nich udělal hokejky. Chápu, že Fleischmann je pro tebe postvátný fetiš, ale je ve skutečnosti úplně stejný jako ROCO, BRAWA atd.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: BRAWA

Příspěvekod miroslav lengyel » pát 27 úno, 2015 3:39 pm

Proč zrovna fetiš?S Fleischmannem jsem zkrátka nikdy žádný problém neměl,zato s Rocem ano.Po Bravě jsem chvílemi pokukoval,ale protože z jistých důvodů jsou pro mě některé výrobky nepoužitelné,tak jsem je nekoupil.A ty co bych koupil se ukazují v dost špatném světle,takže nic.A tvrzení,že je Fleischmann stejný jako Roco a Brawa je tedy hodně odvážné.
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: BRAWA

Příspěvekod up.challenger » sob 04 dub, 2015 8:38 pm

Dobrý den,

pokud mohu hovořit za sebe, třeba Fleischmannovi jsem osobně nikdy nepřišel na chuť, i když po stránce dílenského zpracování to byl vždy kvalitní výrobce. U parních lokomotiv mne odrazovalo měřítko 1:85, viditelný "kontaktní hříbek", podivným způsobem vyvložkované světlomety jakož i absence ochranných trubek pístních tyčí. To se všechno postupem času změnilo, jen ta moje zdrženlivost vůči Fleischmannovi přetrvala.

Dlouhá léta jsem přísahal na Roco. Firma pro mne představovala synonymum kvality a pokroku. Sluší se připomenout, že to bylo právě Roco, které kdysi pomohlo ke standardizaci šachet výměnných spřáhel, prosazovalo kulisy KKK a spřáhla pro spojení vozů nakrátko. Dříve než mnoho ostatních výrobců mělo Roco pětipólové motory se setrvačníkem. Tak jako platí, že Bernd Lenz prosadil standard DCC jako normu, platí, že především firmě Roco se podařilo prosadit osmipinové digitální rozhraní. Mrzí mne, že prestiž mé oblíbené firmy tolik utrpěla. Ale pamatuji, že třeba ke zmetkovitosti výroby docházelo ještě v dobách rakouské produkce, k tomu člověk ani nepotřebuje Číňany :D. Zdá se, že produkce v Číně je dvojsečnou zbraní, musí se to ostře hlídat. Svého času na to doplatil Robert Doll a jeho firma RailTop.

Co se týče Brawy, právě jsem si pořídil první model parní lokomotivy této firmy. Jedná se o bavorskou P 3/5 H pozdní ep. I. Je to zvláštní, tak nejednoznačný dojem jsem ještě nikdy při posuzování žádného výrobku neměl!

Na jedné straně stojí přímo omračující množství detailů a perfektní barevný finiš. I nejmenší popisy jsou pod lupou čitelné. Kabeláž mezi lokomotivou a tendrem je dobře skrytá ve spojce. Rozhraní Plux 21 plně odpovídá současným nárokům. Dobrým dojmem působí odpružené košové nárazníky. Zajímavým prvkem je osvětlení stanoviště obsluhy. Druhou stranou mince je velká mezera mezi lokomotivou a tendrem, kterou třeba Roco kašíruje u modelů alespoň delšími dvířky. Přímo odstrašující je provedení izolace kol na nápravách, které je na matných kolech kamuflováno lesklou barvou. Standardní německý modelář, důchodce věku 65+ (mladší železniční modeláři tam téměř nejsou), se opupínkuje při osazování modelu množstvím detailů, pakliže se k tomuto činu vůbec odhodlá. Faktickou pitomostí je tříbodové čelní osvětlení, které u německých lokomotiv v ep. I neexistovalo. Prostřední svítilna se osazovala velmi zřídka, sloužila totiž pouze k navěštění signálu "Zvláštní vlak v protisměru!". Tříbodové osvětlení zavedla až správa DB v roce 1958. Ale Brawa, Märklin a Trix tento fakt vesele ignorují.

Pokud jde o jízdní vlastností, teprve uvidím, až model osadím objednaným zvukovým dekodérem od ESU.

Doufám, že budu mít štěstí. Když si uvědomím, že ty mašiny od Brawy stojí neozvučené běžně 12 - 13 000, říkám si, jestli to za ty prachy stojí ještě vůbec za to. A kolik by ty modely asi stály, kdyby je montovali Němci?
up.challenger
 
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 05 srp, 2010 7:25 am

Re: BRAWA

Příspěvekod Adam_B » stř 16 pro, 2015 10:38 pm

Trošku to tu oživím....

Dnes mi došla V100.10 v extra digital. Podařilo se mi ji sehnat přes ebay, protože u výrobce ještě v době předobjednávek byla vyprodána :!: :?: Jako cenu útěchy jsem si objednal V100.20 v extra digital... ale vypadá to, že se jí snad do Vánoc nedočkám, přesto už se dá také na ebay najít. Nebudu ztrácet naději a stále věřit :P


http://iadamb.rajce.idnes.cz/Brawa_42802_V100.1053_Brawa_42838_V100.2308/
Naposledy upravil Adam_B dne pon 15 úno, 2016 2:20 pm, celkově upraveno 1
Adam_B
 
Příspěvky: 182
Registrován: pon 16 pro, 2013 9:29 am
Bydliště: Praha

Re: BRAWA

Příspěvekod fousek » čtv 17 pro, 2015 8:27 am

K jízdním vlastnostem V100. Slyšel jsem, že prý nejsou nijak omračující, obzvláště v analogu. Výmluvné je toto video.
fousek
 
Příspěvky: 465
Registrován: sob 17 led, 2009 11:33 am
Bydliště: Praha

Re: BRAWA

Příspěvekod Adam_B » pon 15 úno, 2016 2:46 pm

Dnes jsem udělal trochu lepší "fotky" (nejsem fotograf, je to foceno telefonem pod led lampou. Vzhledem k tomu, že je zataženo celý den....) V100. 1053 a přidal i fotky V100.2308. Obě lokomotivy jsou v digitální verzi. Jsem s modely spokojen, jak jízdní vlastnosti, tak i vzhledově (Asi jsem byl jeden z těch šťastnějších). Občas se zasekne ventilátor, řekl bych že chce ještě "zajet". Navíc jsem od něj zázraky nečekal, ale nadruhou stranu je to příjemné zpesření.

http://iadamb.rajce.idnes.cz/Brawa_42802_V100.1053_Brawa_42838_V100.2308/
Adam_B
 
Příspěvky: 182
Registrován: pon 16 pro, 2013 9:29 am
Bydliště: Praha

Další

Zpět na Modelářské obchody a výrobci

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků