ZÁVADY

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: ZÁVADY

Příspěvekod Pavel-HP » stř 04 úno, 2015 7:24 am

Weicon fuguje na100%. Mám vyzkoušeno na U profilu stáří 40let,ale i kolejích současných. Nevznikl prozatím žádný zádrhel. Ani na kolejích, ani na krajině.
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1023
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: ZÁVADY

Příspěvekod Pavel-HP » stř 04 úno, 2015 7:32 am

PS.
Vážení kolegové, zanechme teoretizování a hovořme o radách praktických a především prakticky vyzkoušených. Teoretizování je naprosto k ničemu.
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1023
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: ZÁVADY

Příspěvekod Jeff Hopper » stř 04 úno, 2015 1:19 pm

Mechanicky určitě ne, natož šmirglem - na kolejích je slabá vrstva čehosi co vodí elektřinu a chrání koleje před korozí - po obroušení sice koleje vodí dále, ale oto rychleji zreznou - vlastní zkušenost, Ideální je lihobenzín a hadřík a pěkně očistit(popř do špatně dostupných míst použít vatová šťouchátka do uší). Sice j to pakárna, ale výsledek je zaručen.
Jeff Hopper
 
Příspěvky: 577
Registrován: stř 05 led, 2011 6:32 pm
Bydliště: Nymburk

Re: ZÁVADY

Příspěvekod Jirka_US » stř 04 úno, 2015 3:48 pm

Pavel-HP píše:Weicon fuguje na100%. Mám vyzkoušeno na U profilu stáří 40let,ale i kolejích současných. Nevznikl prozatím žádný zádrhel. Ani na kolejích, ani na krajině.

V pripade pouziti jakekoliv chemikalie, zejmena rozpoustedel byt jen v malem mnozstvi, bych byl velmi opatrny u "podlozi" od Tilliga, ktere je z "penoveho polystyrenu" (nespravny lidovy nazev). Navic pomerne casto se stava, ze material (plast), se behem let meni, tudiz to co plati o konkretnim vyrobku z roku pred x lety nemusi platit dnes ikdyz je to tentyz vyrobek. Takze rada "mam to vyzkouseno" byt myslena s dobrym umyslem nemusi byt vzdy 100%. Je dobre si to nejdrive vyzkouset.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: ZÁVADY

Příspěvekod PaMi » stř 04 úno, 2015 8:00 pm

Pánové teoretici (myšleno Jeník a Jirka), máte s tímto chemickým přípravkem nějaké vlastní zkušenosti že jej tak odsuzujete? Určitě tady ostatní přivítají vaše osobní zkušenosti se zničenými materiály (nejlépe s fotodokumentací). Anebo jenom takto orálně teoretizujete?
Já ttady dávám vlastní zkušenosti. Zkoušel jsem přípravek nastříkat do nádobky a tam jsem do něj ponořil kos Tillig kolejiva s podložím. Ani po cca 6 hodinách, kdy se kapalina vypařila nebylo na plastovém podloží žádných změmn (rozleptání, změknutí ani nic jiného).
Já tady uvádím POUZE SVÉ ZKUŠENOSTI A NIKOMU TOTO NEVNUCUJI. Zkoušel jsem za ta léta všechny možné přípravky které se porůznu doporučují - od Okeny přes líh, Diavu až po isopropylalkohol (jejich vhodnost a hodnocení tady není na pořadu dne, to je pro jiné vlákno). Sprej se mi ukázal jako nejvhodnější a nejspolehlivější co jsem kdy měl v ruce. Proto jsem se tady o tom zmínil.
Opět pouze pro informaci: Sprej aplikuji tak, že jej nastříkám na hadřík a tím čistím koleje.
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 487
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Re: ZÁVADY

Příspěvekod Jirka1 » stř 04 úno, 2015 8:05 pm

jonas75 píše:Dobrý den,
mám kolejiště TT, které se 25 let nepoužívalo a nyní se ho snažím znovu zprovoznit. Nevím ale, čím bych ho měl vyčistit, abych dosáhl co nejlepšího výsledku. V některých diskusích jsou doporučovány čistící houby (mám od firmy TILLIG), v jiných jsou odsuzovány že ničí povrch kolejí a doporučují se čističe jako dynakol, izopropylalkohol, kontaktol nebo líh. Jaký je teda nejšetrnější způsob vyčištění kolejí, které se tak dlouho nepoužívaly?

Mám vyzkoušenou obyčejnou gumu na gumování, i zašlé kolejnice (ale ne rezavé) se s ní dají vyleštit tak, že se blýskají. Ale pak asi nastane problém s vodivými spojkami mezi kolejemi, které se stanou postupem času nevodivými...
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko

Re: ZÁVADY

Příspěvekod Jirka_US » čtv 05 úno, 2015 5:18 am

PaMi píše: .....Zkoušel jsem přípravek nastříkat do nádobky a tam jsem do něj ponořil kos Tillig kolejiva s podložím. Ani po cca 6 hodinách, kdy se kapalina vypařila nebylo na plastovém podloží žádných změmn (rozleptání, změknutí ani nic jiného).

Opravdu jsi mel v te nadobe podlozi, o kterem jsem hovoril tedy Tillig Gleisbettung napr. k.c.86301 ?
Opravdu jsi testoval i koleje od Kruegera z 80.let, od Pilze z 80/90.let ?

Osobne bych si zde nedovolil prezentovat (ve vlakne pro zacatecniky) jakykoliv chemicky vyrobek ve vyse uvedene souvislosti, ktery se prodava pod komercnim oznacenim, protoze nikde neni zaruceno,ze jeho chemicke slozeni se casem (mysleno datum vyroby) nezmeni. Takze pouzivam "cistic" s presnym chemickym oznacenim z lekarny, kde mam primerenou miru jistoty. Pokud tuto jistotu nemam, doporucoval jsem to nejdrive vyzkouset. V mem prispevku neni ani slovo jestli zmineny vyrobek je nebo neni vhodny pro cisteni koleji...

Kdyz uz jsme u kolejiva Zeuke/BTTB nepamatuji si, ze be mne za poslednich 40 let jakykoliv kousek koleje zreznul, nebo ze by se razantne zhorsily jizdni vlastnosti.
Ale faktem zustava, ze stejne jako auto tak i modely zeleznic vyzaduji udrzbu, takze nekdo ma z auta vrak po 5 letech nekdo vuz L&K i po vice jak 100 letech jako novy..
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: ZÁVADY

Příspěvekod JenikPluto » čtv 05 úno, 2015 6:14 pm

PaMi píše:Pánové teoretici (myšleno Jeník a Jirka), máte s tímto chemickým přípravkem nějaké vlastní zkušenosti že jej tak odsuzujete? Určitě tady ostatní přivítají vaše osobní zkušenosti se zničenými materiály (nejlépe s fotodokumentací). Anebo jenom takto orálně teoretizujete?


Já myslím, že jsem ve svém příspěvku napsal jasně, že jsem ho nikdy pro tento účel nepoužil. A nejsem si vědom toho, že bych ho odsoudil, jen jsem si dovolil na základě své chemické praxe upozornit na opatrnost při jeho používání, nic víc. Pro hnidopichy jsem doplnil odkaz na datasheet jako podklad. Jinak je mi celkem buřt, čím si kdo matlá kolejiště, já bych to tak nedělal, jak jsem to dělal, jsem napsal. Po téměř třiceti letech na půdě i moje dětské kolejiště dostalo zabrat, od nečistot pomohl isopropanol, od projevů koroze velmi jemný lakýrnický brusný papír.

Myslím, že nemám co bych k tomu dál řekl a původnímu tazateli nic dalšího ke sdělení nemám, ty teoretiku... ;)

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Isopropylalkohol

Příspěvekod sidlo » pát 06 úno, 2015 5:17 pm

Má zde někdo z vás konkrétní poznatek, že Isopropylalkohol poškodí kolejivo?
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3600
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: ZÁVADY

Příspěvekod fulda » pát 06 úno, 2015 6:22 pm

Mno dovedu si to představit na kolejivu s paprovým podložím.
Pak bych si ještě dovedl představit, že si rozmažeš barvu kterou jsou koleje natřené "na rezavo". Ale jinak moc né.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: ZÁVADY

Příspěvekod Pavel-HP » pát 06 úno, 2015 8:02 pm

Ani jedno, ani druhý. Praxe (bohatá) hovoří. :idea:
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1023
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Isopropylalkohol

Příspěvekod JenikPluto » sob 07 úno, 2015 10:26 am

sidlo píše:Má zde někdo z vás konkrétní poznatek, že Isopropylalkohol poškodí kolejivo?


Přesně naopak, isopropanol je naprosto bezpečný (z modelářského pohledu) organický čistící prostředek.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: ZÁVADY

Příspěvekod milan3791 » stř 11 úno, 2015 6:03 pm

máte někdo prosím řadu 380 od Techimage? Při jízdě mi prosvíta přední osvětlení přes podvozek na koleje, v jednom směru víc, v druhém o něco méně, tak nevím, jestli je to normální u tak drahé lokomotivy, nebo jestli reklamovat...

https://drive.google.com/file/d/0B0VrRb ... sp=sharing
milan3791
 
Příspěvky: 60
Registrován: pát 26 pro, 2014 12:53 pm

Re: ZÁVADY

Příspěvekod Pavel-HP » stř 11 úno, 2015 6:49 pm

DoDo
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1023
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: ZÁVADY

Příspěvekod milan3791 » stř 11 úno, 2015 7:03 pm

jestli je to odpoveď na mou otázku, tak nechápu
milan3791
 
Příspěvky: 60
Registrován: pát 26 pro, 2014 12:53 pm

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků