Modelárska frézka

Fórum pro stavitele z mosazi (i dalších kovů) a leptů. Technologie obrábění kovů v modelářství, CNC apod....

Moderátoři: Michal Dalecký, Hekttor

Modelárska frézka

Příspěvekod jkiss » ned 26 říj, 2014 3:58 pm

Ahojt
pozná niekto tento výrobok?
http://aukro.cz/cnc-frezka-presna-freza-pro-kutily-a-modelare-3d-i4722684949.html

keby link už neplatil:
na aukre hľadajte "CNC frézka, přesná fréza pro kutily a modeláře 3D"
alebo pod názvom WEGSTR (na youtube je zopár videí)

názory, skúsenosti?

J.
jkiss
 
Příspěvky: 118
Registrován: čtv 16 pro, 2010 10:15 pm

Re: Modelárska frézka

Příspěvekod rawen » ned 26 říj, 2014 4:39 pm

Ahoj,
prošlo mi rukama několik frézek, postavil jsem dvě CNC...
Podle mě je to šunt. Mámo tuhý, málo přesný stroj; nefrézuje, ale odbrušuje. Při těch 12V, rozměrech a řízení Machem nemůže zabrat jakoukoliv šponu, aniž by nástroj neuhnul, zastavil se...

Pokud mi nevěříš (a určitě nemusíš), zeptej se na diskuzi www.c-n-c.cz
Tamtéž ti za drobný peníz kvalitně vyfrézují zadané díly a ve výsledku tě to vyjde levněji, než tenhle pokus.

(Pokud bys nutně chtěl stroj na hraní, tak doporučuji ruční frézku Proxxon MF70 anebo skládanou stůl KT150, stojan, vřeteno - mám vyzkoušené a lze i rozpohybovat počítačem. Anebo zkus 3D tisk, nejnovější hobby modely jsou v ceně kolem 15t Kč.)

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Modelárska frézka

Příspěvekod MirekTT » ned 26 říj, 2014 5:46 pm

rawen píše:.....stroj na hraní, tak doporučuji ruční frézku Proxxon MF70 anebo skládanou stůl KT150, stojan, vřeteno ........

Potvrzuju. Vzhledem k ceně hrozný výrobek. Vůle ve šroubovicích posuvů, neopracované odlitky, taková nazeleno natřená čína.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Modelárska frézka

Příspěvekod jkiss » ned 26 říj, 2014 9:18 pm

Málo tuhý, málo přesný stroj; nefrézuje, ale odbrušuje


to si sa dozvedel z obrázkov a videí? tam je "vidieť" malá tuhosť?
Nepochybujem o tom, že v porovnaní s liatinovým rámom to má malú tuhosť, ale zas je rozdiel, keď treba rozpohybovať stôl 10kg a 100g
nemienim s tým frézovať ocel, ale plast.

rád by som počul názor niekoho kto to vyskúšal, mal v rukách a niečo na tom vyrobil...

3D tlač už mám ako tak zvládnutú, to tu nemusíme riešiť...(moje modely v sekcii úzkorozchodky)

j.
jkiss
 
Příspěvky: 118
Registrován: čtv 16 pro, 2010 10:15 pm

Re: Modelárska frézka

Příspěvekod rawen » ned 26 říj, 2014 10:00 pm

Z obrázků jsem se to nedozvěděl, ale pohybuju se v oboru už pár let a (dovoluji si říct) mám odhad.
A na ebay lze snadno zjistit minimální ceny běžně používaných komponent. I cenu kompletního stroje srovnatelné velikosti. A ujišťuji tě, že levněji než originál číňan to nikdo na světě nevyrobí. (Srovnatelně (ne)kvalitně.)
A každý normální výrobce se chlubí tím, z čeho skvělého stroj postavil. Tady to musíme hádat...

Když koukneš na tu portálovou konstrukci, tak rám působí masivně, řekněme, že ho budeme považovat za absolutně tuhý.
Vedení, neboli to, po čem jezdí osy. Vidím U profil, pravděpodobně hliníkový a kluzáky z nějakého (doufejme) samomazného plastu. Tady je problém s tuhostí, za tu cenu nelze očekávat kuličkové lineární vedení, ale alespoň vozíky na podepřené tyči mohly být.
Posuvové šrouby nevidět, takže budou metrické, v lepším případě trapézové - obě varianty mají vůli neboli backlash.
Když porovnáš vyložení nástroje s posuvem svislé osy, tak to dělá páku jako hrom. Neboli setinová vůle ve vedení nebo na šroubu se násobně přenese na výrobek.
Krokové motorky - dejme tomu, v této kategorii.
Elektroniku nevidět, ale pravděpodobně tzv. modrá (nebo červená) all-in-one deska s čipy Toshiba.
Posun 120mm/min. Udává se velikost pracovní plochy 140x200mm. Předpokládej optimisticky, že jsou to rozjezdy neboli max. velikost obrobku. To znamená, že trvá víc jak minutu, než to projedeš nástrojem na šířku. To znamená, že to brousí zhruba tempem 3D tiskárny a ty ukázky (pokud je skutečně dělali na tomto stroji) šudlili řádově hodiny až dny.

Firma nemá web. Samo o sobě vypovídající. Našel jsi nějaké nezávislé odkazy nebo videa? I ten proxxon má na Youtube stovky uživatelů, kteří si s ním hrají a nepřikrášlují realitu.

Shrnuto - pokud jsi se do toho stroje na dálku zamiloval, není co řešit. Já si taky kupoval různé Unimaty a jiné ptákoviny. Ale zvaž to a podívej se, jak vypadá funkční řešení: http://www.gravos.cz/stroje.htm

Radek

P.S.: Nejsem finančně ani jinak zainteresován v prodeji nebo neprodeji té které značky. Pouze přátelsky sděluji své osobní a profesní zkušenosti.

P.S.2: Ve středu nám na dílnu dovezli dvě CNC frézky. Každá za dvě mega...
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Modelárska frézka

Příspěvekod jkiss » pon 27 říj, 2014 8:30 pm

Ok, ďakujem a oceňujem analýzu konštrukcie...
jasne že ja na to nemám dostatok znalostí...na druhej strane ale ani nároky nie sú až také vysoké...
a nechcem polemizovať, možno so bude naozaj hračka "vyhodenie"...
ale nedá mi aby som nespomenul dve skúsenosti na tému Dávida a Goliáša
Kreslím v sw, čo ma stál 250e, píše ho jeden človek. Napriek tomu ho považujem za široko-ďaleko najintutívnejší nástroj, je to plný nurbs solid modeler...nepotrebujem SolidWorks, ani Inventor, alebo Catiu

postavil som 3d tlačku zo stavebnice... stálo to síce hodne času to ako tak vyladiť, ale výsledky boli minimálne porovnateľné alebo lepšie ako "profi" MakerBot za 6x vyššiu cenu :-)

takže stále s optimizmom čakám, že to bude malý zázrak :-)
J.
jkiss
 
Příspěvky: 118
Registrován: čtv 16 pro, 2010 10:15 pm

Re: Modelárska frézka

Příspěvekod MirekTT » pon 27 říj, 2014 9:09 pm

jkiss píše:...na druhej strane ale ani nároky nie sú až také vysoké....

Když u frézky je to těžký, pokud to kvedlá v posuvech a vůle se násobí na hřídeli, je to úplně naprosto k ničemu. Nejde vůbec o malý nárok na přesnost. Prostě to nesmí uhnout vůbec a menší nároky lze mít možná na otáčky a výkon, které určují schopnost frézovat tvrdší materiály, respektive odebírat větší objemy materiálu při rozumné rychlosti posuvu. Ten dřevěný medailon z videa věřím že to šmirglovalo celý den.
Nejsem frézař, jen jsem uvažoval o tom proxxonu, který se mi náhodně dostal do rukou a to mi otevřelo oči abych si uvědomil, co tomu být může a naopak nesmí.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Modelárska frézka

Příspěvekod tamlia » úte 27 led, 2015 2:11 pm

a co tak taková cnc od shapeoko 3 ale viděla jsem to i s lepší hlavou... no nevím si vzpomenout kde.?!?
tamlia
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon 26 led, 2015 12:42 pm

Re: Modelárska frézka

Příspěvekod rawen » úte 27 led, 2015 2:48 pm

Hmm.. tohle je nějaký rozjíždějící se projekt.
Zásadně se mi nelíbí to, čím se moc nechlubí. Pojezd je rolnami po hliníkových profilech. Je to nekryté, bude se to zanášet smetím z frézování a omačkávat. Jsou tam i další mínus...

Pokud chceš frézku, pusť si Youtube a hledej recenze. Ne videa výrobce, ale uživatelů. Ti na rovinu řeknou (čínsky anebo anglicky :)), co tomu je, a zda to odpovídá ceně.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Modelárska frézka

Příspěvekod mizl » úte 27 led, 2015 6:14 pm

a co to využít takto ?
https://www.youtube.com/watch?v=-8kh6H4D4VA

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Modelárska frézka

Příspěvekod jkiss » stř 28 led, 2015 10:02 pm

No áno, Shapeoko mám už dávnejšie v merku...
ale ak sa pobrať týmto smerom, tak radšej konštrukcia 3D tlačiareň a možnosťou laseru a frézky
J.
jkiss
 
Příspěvky: 118
Registrován: čtv 16 pro, 2010 10:15 pm

Re: Modelárska frézka

Příspěvekod rawen » čtv 29 led, 2015 6:55 am

jkiss píše:No áno, Shapeoko mám už dávnejšie v merku...
ale ak sa pobrať týmto smerom, tak radšej konštrukcia 3D tlačiareň a možnosťou laseru a frézky
J.

Nevím, zda jsem to správně pochopil, ale varuji před snahou o kombinování několika technologií do jednoho stroje. Frézka, 3D tiskárna a laser mají poněkud odlišné požadavky na rychlost, přesnost, dynamiku i tuhost konstrukce, které v hobby stroji NELZE skloubit. Je to názorně vidět opět na Youtube, kdy např. laser nasazený na frézce přepaluje "rohy", ve kterých se lomí linie, zakulacuje je, zajíždí "za" a rozhodně není schopen vyřezat pravý úhel...
Naopak laserové nebo 3D print mašinky nemají sílu utáhnout frézovací vřeteno proti materiálu.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Modelárska frézka

Příspěvekod jkiss » čtv 29 led, 2015 8:47 am

které v hobby stroji NELZE skloubit.


ono vždy sa nájde niekto, kto nevie o tom, že "sa to nedá" a urobí to
samozrejme to je o kompromisoch, cene a motivácii
(človek pracujúci s profi 3D frézkou by o hobby stroj ani nezavadil, napriek tomu aj na hobby strojoch vznikajú presné a dobré veci)

kdy např. laser nasazený na frézce přepaluje "rohy", ve kterých se lomí linie, zakulacuje je, zajíždí "za"

é? no to je hádam vec SW:
1. na úrovni CAM, kedy sa návrh mení na G-code
2. na úrovni interpretácie g-codu a riadení motorov, interpolácia, zrýchlenie a brzdenie...
IMHO to s mechanikou (dizajnom) nemá nič spoločné, jediné čo to ovplyvňuje sú vôle mechaniky, ale to je iná story (a aj tie sa dajú do istej miery kompenzovať riadiacim SW)

J.
jkiss
 
Příspěvky: 118
Registrován: čtv 16 pro, 2010 10:15 pm

Re: Modelárska frézka

Příspěvekod vvitty » čtv 29 led, 2015 8:59 am

jkiss píše:
kdy např. laser nasazený na frézce přepaluje "rohy", ve kterých se lomí linie, zakulacuje je, zajíždí "za"

é? no to je hádam vec SW:
1. na úrovni CAM, kedy sa návrh mení na G-code
2. na úrovni interpretácie g-codu a riadení motorov, interpolácia, zrýchlenie a brzdenie...
IMHO to s mechanikou (dizajnom) nemá nič spoločné, jediné čo to ovplyvňuje sú vôle mechaniky, ale to je iná story (a aj tie sa dajú do istej miery kompenzovať riadiacim SW)
J.


S mechanikou to ma spolecneho napriklad schopnost motoru udelit to pozadovane zrychleni - g code zkousne jakoukoliv hodnotu, ale stroj ma jista omezeni plynouci z navrzene mechaniky a fyziky.

Je sakra rozdil jestli maji motorky honit zrcatko vazici par gramu nebo pulkilovou hlavu s proxxonkou.

Ale jinak s chuti do realizace :wink:
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Modelárska frézka

Příspěvekod Zx1974 » čtv 29 led, 2015 9:59 am

vvitty píše:.......
Ale jinak s chuti do realizace :wink:

Však je třeba, aby někdo prošlapal slepé cestičky.
Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

Další

Zpět na Železniční modely vytvářené přesnými technologiemi (hekttor.biz)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků