DOMÁCÍ MODULY H0 - hledáme klub

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: DOMÁCÍ MODULY H0 - hledáme klub

Příspěvekod Martin Škoda » stř 21 led, 2015 7:20 am

Při úvahách, jaké kolejivo použít na moduly, kterých si chci pár udělat, jsem dostal doporučení na kolejivo PECO Code 75. Jenomže na modulech chci i navazující úzkorozchodnou trať - u té je nejrozumnější a dostupné kolejivo (pokud pominu domácí výrobu hlavně výhybek, nebo některé malosériové výrobce) PECO Code 80. Vzhledem k tomu, že normálněrozchodné koleje by měly být o něco silnější, jako úzkorozchodná trať, takže z toho pro mne vyplynulo na normálním rozchodu PECO Code 100, případně při použití splítkových částí Tillig Elite - výška kolejnice 2,07mm.
Martin Škoda
 
Příspěvky: 23
Registrován: sob 19 led, 2013 3:03 pm

Re: DOMÁCÍ MODULY H0 - hledáme klub

Příspěvekod Mcx » stř 21 led, 2015 7:23 am

Tak to bych raději než Code 100 použil Tillig Code 83, kde výhybky jsou jednoznačně lepší než PECO Code 100 - kloubové jazyky + vzhled.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: DOMÁCÍ MODULY H0 - hledáme klub

Příspěvekod radeksindy » stř 21 led, 2015 6:59 pm

Je otázka, co kdo od modulovky očekává. Velká část modulových kolejišť vznikla kvůli potřebě mít rozbíratelné a vystavovatelné kolejiště, k tomu se občas přidává výhoda vytvořit moduly tak, aby umožnili modelovější vedení tratě. FREMO a i Zababov vznikl z potřeby mít systém, který umožní přiblížit železniční modely realitě jak vzhledem, tak i provozem. Proto i v dobách analogových striktně ovládací systém odděloval úlohu strojvedoucího a obsluhy stanice. Jinde se preferuje posílání vlaků ze stanice do stanice. V tom by měl mít jasno člověk předem.

V souladu s tím jdou i požadavky na modelový vzhled (min. poloměry, kolejivo atd.). Hlavní myšlenkou je, že na modulech si mohu dovolit to co doma nejde. Přijde mi to jako zbytečná námaha, snažit se dělat moduly do větších prostor, přitom se zakuklit do parametrů panelákového kolejiště. Většina lidí to řeší způsobem zde už uvedeným, tj. rozdělením na dva druhy modulů - jedny jen pro domací a druhé i pro klubové použití.

Podřizovat cíl tomu, že mám doma pár výhybek code100, není dobré. Náklady na pořízení nových jsou zanebatelné k tomu, co do toho musí člověk dát celkem, nemluvě o vlastním čase. Všichni si stejně nakonec řekli "Že já to rovnou neudělal pořádně ....". Takže bych si nejdřívě doporučoval ujasnit co od hledaných modulovkářů člověk čeká a pak bych výstavbu podřídil pravidlům. Jen tak bude člověk spokojený.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: DOMÁCÍ MODULY H0 - hledáme klub

Příspěvekod radeksindy » stř 21 led, 2015 7:06 pm

Martin Škoda:
enomže na modulech chci i navazující úzkorozchodnou trať - u té je nejrozumnější a dostupné kolejivo (pokud pominu domácí výrobu hlavně výhybek, nebo některé malosériové výrobce) PECO Code 80.

Kromě výšky hraje ve vzhledu kolejiva podstatnou roli tloušťka hlavy. To proto, že kolejnice je brunýrovaná/barvená rzí a člověk vnímá hlavně ojetou (lesklou) hlavu kolejnice. A pruty code80 ji mají hodně tenkou i v porovnání s ME code 70. Proto se tyto pruty i v Zababově v úzké občas používají. Ale úzká v Zababově je modelářsky hodně činnorodá, takže podíl ručně dělaného kolejiva je tam o dost vyšší než normálního rozchodu.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: DOMÁCÍ MODULY H0 - hledáme klub

Příspěvekod TomBart » stř 21 led, 2015 7:38 pm

eppa píše:
TomBart píše:Jediné, s kým uspět jsou moduly FISAIC, které stavíme jak my, tak hlavně v Kostelci nad Orlicí. Poloměry sedí, délky staničních kolejí taky.


Moc hezké moduly na vašich stránkách, to mně teda inspiruje. Máte k dispozici nějakou normu, podle které se staví FISAIC moduly (kolejivo, rozhraní, základní rozměry, minimální poloměry atd.)? Pokud by bylo třeba, tak FREMO/FISAIC se dá jistě udělat přechodový modul.


Koukni na odkaz co poslal Milan. Tam to snad bude. My to máme někde v kroužku v tištěné podobě.

Hele, mezi námi děvčaty, kdybych byl v tvé pozici, tak jdu rozhodně do čela FREMO a kolejiva Tillig. Rozhodnutí je jen na tobě. Protože náklady na krajinu, teda pokud ji chceš jinou než molitan a piliny, jsou výrazně vyšší než náklady na obnovu kolejí. A než postavíš jeden modul, tak to potrvá taky nějakej ten měsíc a mezi tím ušetříš na kolejivo nebo si odpustíš jednu, možná dvě mašinky :D
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Re: DOMÁCÍ MODULY H0 - hledáme klub

Příspěvekod D » čtv 22 led, 2015 8:49 am

eppa:
Pokud jsou důvodem prudkých oblouků nedostatečné domácí prostorové podmínky, tak bych stavbu rozdělil na domácí a na moduly na setkání. Doma bys měl k běžným normovaným modulům prudké oblouky nebo smyčky, které bys na setkání nevozil. Naopak bys čistě na setkání mohl vyrobit prodlužovací mezikus do krátké stanice, který bys zase nepoužíval doma.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1355
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: DOMÁCÍ MODULY H0 - hledáme klub

Příspěvekod Petr S. » pát 23 led, 2015 3:05 pm

Čau eppo ,
to , proč se staví moduly , je možnost spojit se s ostatními do většího celku a modelovat skutečný provoz . Řekněme , že na vrcholu toho všeho je Fremo . Když chceš jet na setkání Fremo , musíš dodržet normy Fremo . Pak jsou lokální kluby , které mají normy " měkčí " , Zababov , Ostramo , Jesenice ... . Pokud při stavbě dodržíš vnitřní normy nějakého klubu , neměl by být problém na jeho setkání jezdit . Když si stanovíš svoje vlastní parametry , tak riskuješ , že tě nikdo na setkání nepřijme , protože tvoje parametry nebudou vyhovovat .
Z vlastní zkušenosti Ti mohu s klidem říct , že 3 - 4 setkání za rok stačí k mému " vyježdění " a to domácí ježdění mi nechybí .
Pokud nejsi ortodoxní příznivec jedné určené epochy , zkus svoje moduly postavit tak , aby obsáhly dvě ( tři , v lepším případě čtyři ? ) epochy . To ti umožní širší možnosti při výběru setkání . Já osobně jsem si nedávno zkusil 2e. DRG a byl to zajímavý zážitek , protože většinou jezdím 3 - 4e. ČSD .
Píšeš , že jsi z Prahy . Zvu Tě na kus řeči , přijď se podívat .
Petr S.
 
Příspěvky: 536
Registrován: úte 16 pro, 2008 8:42 pm

Re: DOMÁCÍ MODULY H0 - hledáme klub

Příspěvekod milan ferdián » pát 23 led, 2015 3:10 pm

Peťu vřele doporučuji,jen ho malinko opravím.Veškeré lokální kluby OSTRAMO,SLOVÁCKO,KUNČICE se drží norem FREMA,jen u některých stanic nebo traťových modulů mají možná měkčí normy :mrgreen: :wink: .
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: DOMÁCÍ MODULY H0 - hledáme klub

Příspěvekod Petr S. » pát 23 led, 2015 4:47 pm

ještě jednou ,
když domácí moduly , tak variantu co dělá Michal , viz : viewtopic.php?f=1&t=1426&start=60 .
Petr S.
Petr S.
 
Příspěvky: 536
Registrován: úte 16 pro, 2008 8:42 pm

Re: DOMÁCÍ MODULY H0 - hledáme klub

Příspěvekod mlha » pát 23 led, 2015 4:49 pm

Petře,kdy pozveš na kus řeči i mě?
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: DOMÁCÍ MODULY H0 - hledáme klub

Příspěvekod Petr S. » pát 23 led, 2015 5:45 pm

Čau , zítra je v Praze burza , tak přijeď , možná dostaneš i oběd . Chystám si na tebe další vozy na uhlí - soupravu Wa od rkwa . Kdo a kdy to bude dělat zatím nevím . P.
Petr S.
 
Příspěvky: 536
Registrován: úte 16 pro, 2008 8:42 pm

Re: DOMÁCÍ MODULY H0 - hledáme klub

Příspěvekod eppa » pát 23 led, 2015 5:59 pm

Ahoj všem,
děkuji za názory a doporučení, začínám si dělat jasno. Zítra se chystáme na burzu, tak tam jistě pochytíme další moudra a hlavně si snad prohlédneme různé typy kolejiva, které zde byly zmíněny.

Petr S. píše:Píšeš , že jsi z Prahy . Zvu Tě na kus řeči , přijď se podívat .


No jasně, děkuji za nabídku, detaily asi přes SZ - nebo se můžeme potkat zítra na burze a domluvit se?

díky
eppa
 
Příspěvky: 33
Registrován: ned 18 led, 2015 3:01 pm
Bydliště: Praha

Re: DOMÁCÍ MODULY H0 - hledáme klub

Příspěvekod eppa » pát 23 led, 2015 6:02 pm

Petře S.
Sorry, až teď jsem si přečet SZ, takže díky a uvidíme se.
eppa
 
Příspěvky: 33
Registrován: ned 18 led, 2015 3:01 pm
Bydliště: Praha

Re: DOMÁCÍ MODULY H0 - hledáme klub

Příspěvekod michal_n_cz » pát 23 led, 2015 9:51 pm

radeksindy píše:Podřizovat cíl tomu, že mám doma pár výhybek code100, není dobré. Náklady na pořízení nových jsou zanebatelné k tomu, co do toho musí člověk dát celkem, nemluvě o vlastním čase. Všichni si stejně nakonec řekli "Že já to rovnou neudělal pořádně ....".

Tady příklad: http://www.h0-modellbahnforum.de/t32918 ... -in-H.html
je popsána stavba modulu segmentu koncové stanice H0 z Piko A-gleis. Za relativně krátkou dobu se zjistilo, že to není úplně ono - více či méně ze zde výše udevených důvodů. Následuje pracné odstranění kolejiva a náhrada za Peco Code 75 a mimo jiné úprava rezhraní segmentu/modulu na rozhraní připojitelné k Fremo - modul je nepatrně užší aby se vlezl do IVAR regálu, ale tvar rozhraní a otvory odpovídají. Vše kupodivu i přes trochu jinou geometrii vyšlo velice pěkně, ale stálo to nějakou tu eurokačku a člověkohodinu navíc...
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 841
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: DOMÁCÍ MODULY H0 - hledáme klub

Příspěvekod eppa » pát 22 črc, 2016 10:52 pm

Klub jsme nakonec našli, je nám tam skvěle, za rok a půl se spoustu naučili a ostudu jim snad neděláme :-)
Na prvním modulu jsme se zkraje učili krajinovat, závěr už samostatně, dvojka už samostatně komplet, škoda, že jsme to nestihli do výstavy úplně dotáhnout, pár drobností je potřeba dokončit, tomu se zavěnujem před další výstavou, teď si střihnem jeden ouzkej :-)

http://eppa.rajce.idnes.cz/MODULY_01_02_vystava_2016/
eppa
 
Příspěvky: 33
Registrován: ned 18 led, 2015 3:01 pm
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků