stavba pojezdu

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

stavba pojezdu

Příspěvekod Antikor » pát 02 led, 2015 12:24 pm

Zdravím v novém roce a přeji mnoho modelářských úspěchů.Dostaly se mi do rukou převodovky od MTB a proto bych se chtěl zeptat na zkušenosti jaký použít motor.Hlavně na přibližný počet otáček aby postavený model odpovídal asponˇtrochu realitě.Děkuji předem za všechny poznatky. :D :D
Antikor
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon 25 bře, 2013 1:22 pm

Re: stavba pojezdu

Příspěvekod kuTTil » pát 02 led, 2015 2:00 pm

Zdravím tohle řeším taky a zatím co jsem si psal přes email ,tak mi byl doporučen motor mashima 1024d ,ale záleží do čeho to bude .Já jsem to řešil na loko 735 ,aby to vlezlo, pokud je víc místa ,tak se tam může dát i něco většího.Já bych to konzultoval přes email a nechal si poradit na konkrétní typ lokomotivy a pokud se nemýlím ,tak to chce určitě vysoko otáčkové motory na ty podvozky


kuttil
kuTTil
 
Příspěvky: 281
Registrován: ned 10 srp, 2008 11:23 pm
Bydliště: GB

Re: stavba pojezdu

Příspěvekod Antikor » pát 02 led, 2015 4:47 pm

Konečně se někdo zapojil do diskuse,motor řeším do M 853 kde je relativně dost místa,nepočítám s interierem.Motor Mashima MHK 1024 má mít údajně 19000RPM . Nyní jsem vyzkoušel motor který má 16000RPM a zdá se mi nedostatečný/hnané obě převodovky/.Zkusím Mashimu,popř.motor který jsem našel na www.vlacky.biz. jedná se o pětipolový motor SX-1510 který má mít 22000RPM . :idea:
Antikor
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon 25 bře, 2013 1:22 pm

Re: stavba pojezdu

Příspěvekod kuTTil » pát 02 led, 2015 5:04 pm

Jsem rád ,že jsem trochu pomohl zkusil bych jak jsem psal napsat tady
http://pojezdy.eu/eshop tam určitě poradí
Naposledy upravil kuTTil dne sob 03 led, 2015 7:13 am, celkově upraveno 1
kuTTil
 
Příspěvky: 281
Registrován: ned 10 srp, 2008 11:23 pm
Bydliště: GB

Re: stavba pojezdu

Příspěvekod vvitty » sob 03 led, 2015 5:05 am

Nekdo tu o me mluvil? :D

Nejake zkusenosti s prevodovkami MTB by se nasly, volba vhodneho motoru zalezi na prostorovych moznostech a ocekavane rychlosti modelu.
Zacal bych tady - http://www.pojezdy.eu/view.php?cisloclanku=2010020008 - a podival se co se vejde do dostupneho prostoru. Vhodnou volbou je 1024 nebo 1620, pripadne 1624. S temi by model mohl jezdit tak modelovych 100km/h pro prvni verzi prevodovek (rozvor 2400mm), pro nasledujici verze s vetsim rozvorem to bude vice ale nemam to vyzkouseno.

Na otacky v radech 19 kRPM, 22 kRPM a podobne zapomen. To jsou otacky na prazdno, v okamziku kdy motor zatizis tak budou nekde na pulce.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: stavba pojezdu

Příspěvekod Antikor » sob 03 led, 2015 10:00 am

Díky za všechny rady,samozřejmě že jsem uvedl otáčky naprázdno,každý asi ví ,že při zatížení klesnou zhruba na polovinu. :lol:
Antikor
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon 25 bře, 2013 1:22 pm

Re: stavba pojezdu

Příspěvekod vvitty » sob 03 led, 2015 4:16 pm

no bohuzel to spousta lidi nevi a takhle podle par pismenek se to jestli vi nebo nevi nepozna :lol:
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: stavba pojezdu

Příspěvekod radeksindy » sob 03 led, 2015 5:30 pm

Na otacky v radech 19 kRPM, 22 kRPM a podobne zapomen. To jsou otacky na prazdno, v okamziku kdy motor zatizis tak budou nekde na pulce.

Existují k motorům Mashima nějaké katalogy, kde by byly jmenovité otáčky uvedeny? Problém je v tom, že "na polovinu" je hóóóóódně hrubý odhad, který může snadno vést k tomu, že model nebude jezdit tak, jak člověk čeká. Ty hodnoty se podle typu motoru, jeho rozměrů a dalších parametrů pohybují obvykle nad polovinou někam ke třem čtvrtinám. A to může být sakra rozdíl. Pro motory Maxon nebo Faulhaber jsou docela precizní katalogy.
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: stavba pojezdu

Příspěvekod RadekH0 » sob 03 led, 2015 5:34 pm

Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: stavba pojezdu

Příspěvekod radeksindy » sob 03 led, 2015 6:05 pm

To znám, ale představuji si něco jako tady k mému oblíbenému motoru Maxon 1319

http://www.maxonmotor.com/medias/sys_ma ... -86-EN.pdf

Navíc mi nějak neštymyje zde udávaných 50% poklesu otáček, přitom v tabulce ve sloupci "Nom. otáčky" jsou hodnoty buď rovné nebo jen nepatrně nižší. Když se podíváš do odkazu výše, tak tam jsou skutečně v řádku "nominal speed" hodnoty cca 55% z hodnot naprázdno. Nominální otáčky jsou otáčky motoru při nominálním napětí a trvalém maximálním proudu (tj. proud při kterém může fungovat nekonečně dlouho a nepoškodí se teplem).
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: stavba pojezdu

Příspěvekod vvitty » sob 03 led, 2015 9:52 pm

Chyba v prekladu z Japonstiny do Cestiny pres anglictinu... spravne by tam melo byt otacky na prazdno dle vyrobce a otacky naprazdno zmerene na vzorku (nakolik se papirovy tercik da povazovat za provoz naprazdno...). Opravim to az bude cas... Krivky ani detailni udaje k dispozici nejsou. Ale taky nestoji 60 svycarskych franku jako ten Maxon :-)
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: stavba pojezdu

Příspěvekod polarniliska » pát 09 led, 2015 7:29 am

Ahojte, chci se zeptat zda někdo nevite jestli pan Petr Erben ještě vyrábi pojezdy v TT? Našel jsem na stránkách mojett recenzi na pojezd na 810. Ale nikde na netu nemůžu najít nějaký odkaz nebo kontakt na dotyčného pána. Tak jestli někdo máte třeba kontakt? Dík za reakce.
Uživatelský avatar
polarniliska
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 12 lis, 2013 9:57 pm
Bydliště: Kraslice

Re: stavba pojezdu

Příspěvekod Povstalec » pát 09 led, 2015 8:23 am

polarniliska píše:Ahojte, chci se zeptat zda někdo nevite jestli pan Petr Erben ještě vyrábi pojezdy v TT? Našel jsem na stránkách mojett recenzi na pojezd na 810. Ale nikde na netu nemůžu najít nějaký odkaz nebo kontakt na dotyčného pána. Tak jestli někdo máte třeba kontakt? Dík za reakce.



Zdravím!
Firma stále funguje. Kontakt sem dával do vedlejší diskuze: "PicoLoco Team" <info(zavináč)picoloco.cz>
Povstalec
 
Příspěvky: 107
Registrován: ned 27 říj, 2013 5:29 pm
Bydliště: Tovačov, Velký Újezd

Re: stavba pojezdu

Příspěvekod Petr S. » pát 09 led, 2015 8:32 am

Zdarec , pro stavbu pojezdů samodomo používám převodovku ALS : http://www.rcmicrocars.eu/obchod/catego ... tegory=184 . Je TICHÁ , přesná a spolehlivá , pojezd je v držácích odpružený . V H0 na rovině a menším stoupání stačí 1 náprava hnaná . Není problém použít motor s průběžným hřídelem a dvě převodovky . Převodovku i motor přišroubuju zespoda na destičku z Ms 2-3 mm silnou . V H0 ta váha stačí . Celý komplet je vyšší , u 810 vyjde zhruba do poloviny vzdálenosti mezi podlahou a hranou oken .
Slepence z burzy mě už fakt nechávají v klidu .
Petr S.
 
Příspěvky: 536
Registrován: úte 16 pro, 2008 8:42 pm

Re: stavba pojezdu

Příspěvekod polarniliska » pát 09 led, 2015 8:33 am

Super, díky. Já jsem hledal picoLoco na netu, nějaký stránky. A nenašel jsem.
Uživatelský avatar
polarniliska
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 12 lis, 2013 9:57 pm
Bydliště: Kraslice

Další

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků