Jak na obtisky?

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Jak na obtisky?

Příspěvekod Tomáš » stř 13 čer, 2012 6:21 pm

Možná se zdá být toto pro všechny modeláře neatraktivní téma,ale já o něm na fóru nic nenašel.Abych se přiznal nikdy jsem s obtisky nepracoval.Když pominu hyper velký obtisky z dětství tak mi to trochu nahání hrůzu.Zakoupil jsem si aršíky od p. Jírana na vozy Bix,ale pořád nemám odvahu začít.Může tu někdo popsat návod jak na to?Nerad bych to celý zmastil.Odkládat už to nemůžu,protože vozů přibývá a bez obtisků (popisek) to fakt není ono.
Takže kdo pomůže.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Jak na obtisky?

Příspěvekod Zx1974 » stř 13 čer, 2012 6:56 pm

Když není odpověď zde, lze ji najít jinde http://www.modelplac.cz/pages/tipy_triky/obtisky.htm
Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

Re: Jak na obtisky?

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 13 čer, 2012 8:06 pm

Bát se nemusíš. Jiran dekály ale i Parostroj maj ale jednu "nectnost" a tou je že krycí lak je v celé ploše aršíku, tzn musíš vystříhávat příp vyřezávat každý motiv z aršíku zvlášt a teprv pak nanášet na model. Platí jedna zásada - nikdy nedávat na matný nebo hrubý povrch!

Takže postup v kostce - model nalakovat lesklým čili pololesk lakem, pokud už není stříknutý pololesk barvama. Doporočuju vyleštit povrch aby na něm nebyla "krupice" barvy či laku - prostě do hladka... Pak vystříhnout motiv z aršíku, pinzetou ho ponořit do loužičky vody co mám nalitou na pracovní desce stolu, a hned jej položit mimo loužicku na desku stolu. Takto si připravím několik vystříhaných kousků obtisku, v mezičase se první nastříhaný kousky provlhčí /dá se s nimi pohybovat po podkladovém obtiskovém papíru - teprve pak nanesu na model. Dělám to tak, že pinzetou celý obtisk i s papírkem přiložím vedle místa kde to chci na modelu mít, a pinzetou obtisk z papírku sešoupnu na místo. Kouskem molitanu přitlačím na obtisk abych vytlačil přebytečnou vodu a vzduch zpod obtisku. Pak hypersolem od Agamy nabitým ve stříkací pistoli obtisk zhlehka přestříknu. Nastane peklo pro neznalé - dekál se příšerně zkrabatí, leč nezoufat, cca do půl hodiny se narovná a perfektně zažehlí do povrchu. Pozor, následující dvě hodinky raděj na odekálované místo nešahat, by hypersolem narušený povrch mohl vytvrdnout.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Jak na obtisky?

Příspěvekod MirekTT » pon 04 srp, 2014 5:49 pm

Na modelfóru jsem našel odkaz na tiskaře obtisků. Podle cen by třeba i něco uměli vytisknout pod 100kusů. Je to jen nalezený odkaz určený k dalšímu probádání případnými zájemci, já je neznám a nic o nich nevím.
http://www.handl-grois.com/tisk-na-zakz ... pecifikace
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Jak na obtisky?

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 05 srp, 2014 6:10 am

MirekTT píše:Na modelfóru jsem našel odkaz na tiskaře obtisků. Podle cen by třeba i něco uměli vytisknout pod 100kusů. Je to jen nalezený odkaz určený k dalšímu probádání případnými zájemci, já je neznám a nic o nich nevím.
http://www.handl-grois.com/tisk-na-zakz ... pecifikace



Do tohoto nechodit! Je to tisk na tiskárně určené primárně na potisk textilu. Tzn obtisky dostaneš vždy dvoje - jedny bílé a to samé v barvách. Tu bílou si musíš obstřihnout a nalepit pod ty barevné kvůli kryvosti, a ta není nijak závratná (na tmavých barvách - zelená, unifik vínová apod).

Jediná cesta jak mít "malosériové" obtisky je bohužel přes starou dobrou ALPS(OKI) tiskárnu... Nebo sítotisk, ale ve větším počtu od kusu (tak 200 a víc - např. Eduard to zakázkově dělá taky...). Zdroj na ALPS mám, pokud mi to pošleš v Corelu, vše převedeno do křivek(vektorů) a jednotlivé barvy ve vrstvách (klidně i zlatá nebo stříbrná barva), tak tisk ve formátu jedné stránky 248x180mm mohu zařídit. Obtisky jsou ale opatřené celoplošnou vrstvou krycího laku - takže každý motiv (dekál) si musíš z archu vystřihnout stejně jako u Parostroj nebo Jiran obtisků...

Vzhled po vytištění je třeba jako u "mých" obtisků viz obrázek - zakázková přestavba pro ES Pečky - místo podkladové šedé si představ čirý krycí lak...
Přílohy
hektory.jpg
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Jak na obtisky?

Příspěvekod Pepa Handl » ned 10 srp, 2014 7:25 pm

Hledal jsem na tomto fóru nějaké informace ohledně rychlíkových vozů a náhodou jsem objevil toto téma. Dovolil bych si tedy některé informace upřesnit a opravit některé nepřesnosti (čímž nechci nijak zasahovat kolegovi do jeho businessu - tisku na ALPSce :D ).
Tiskárna není určena na potisk textilu, na to jsou jiné speciální tiskárny, i když umí tisknout i na tzv. nažehlovací fólie, pomocí kterých se nažehlují obrázky na trička (což ovšem umí každá inkoustová nebo laserová tiskárna, není to záležitost tiskárny ale speciální fólie, kterou lze koupit v každém lepším papírnictví). Tiskárna je určena pro grafická studia a tiskárny na malonákladový tisk do 500 tisků formátu A4 denně (konkrétně typ tiskárny, který používám). Zastoupení OKI v ČR ke mně bylo velice vstřícné (čímž jim děkuji) a umožnilo mně odladit celou technologii tisku obtisků na jejich tiskárně (před vlastním nákupem, z hlediska její ceny) a to dokonce za asistence jejich technika, přímo u nich - ještě jednou díky, pokud čtou toto fórum. Technologicky dokáže tiskárna tisknou všechny barvy, tedy i bílou, na jeden "průjezd". Co na jeden "průjezd" neumí, je podkladový tisk pod celý obrázek. Umí pouze svrchní krycí tisk, a to jen barvou bílou, nebo černou. Lze tedy tisknout i podklad bílou a následně na ni ostatní barvy, ale to znamená dva "průjezdy" tiskárnou, což znamená, že by nemusel být dodržen přesný soutisk. Z tohoto důvodu je obtisk složen ze dvou, bílého a barevného bez bílé, který se nanáší na bílý obtisk. Přesnost soutisku a minimální velikost linky (bodu) je deklarovaná 0,02 mm, u "míchání" barev (tedy nikoli u jednobarevného tisku) je faktická přesnost trochu horší a pohybuje se od 0,02 mm až výjimečně do 0,05 mm. Tiskne se na lakový papír, kde laková vrstva je jako první. Obtisk není nutné svrchu přestříkat lakem před jeho nanesením na model. Nemá problém s "vodičkami" na usazování a vypínání, je však náchylný k fyzickému poškození (např seškrabáním skalpelem). Krycí schopnosti jsou velmi dobré - viz: http://modelforum.cz/download/file.php?id=959685. Další příklady použití obtisků jsou zde: http://modelforum.cz/viewtopic.php?f=7& ... 1#p1586973 (komplet obtisky mimo oranžového identifikačního čtverce na přední kapotě), http://forum.handl-grois.com/viewtopic.php?f=8&t=2, http://forum.handl-grois.com/viewtopic.php?f=8&t=1 (pouze nose art pod kabinou) a další. Co se týká množství, na zakázku běžně tisknu i jeden obtisk (resp. dva - jeden pár identifikačních nebo imatrikulačních čísle na letadla, což je nejčastější tisk v poslední době). Technicky jsou předlohy provedeny ve vektorové grafice (Corel) bez nutnosti dělit předlohu na barevné vrstvy. Tiskárna totiž barvy nevrství na sebe, ale tiskne pouze v jedné vrstvě. Obtisk je tedy velice jemný a "nízký". Některé detaily (např reklama na motorovou pilu: http://modelforum.cz/download/file.php?id=946877 je tištěna z klasického JPG obrázku (naskenovaná skutečná reklama).

Každá technologie má své výhody a nevýhody a záleží na každém modeláři, jakou si pro svůj individuální obtisk zvolí.

Další podrobnosti o technologi zde: http://www.handl-grois.com/technologie-tisku
Ceník je zde: http://www.handl-grois.com/tisk-na-zakz ... pecifikace
Pepa Handl
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob 09 srp, 2014 7:01 pm

Re: Jak na obtisky?

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 11 srp, 2014 7:30 am

No já s obtisky byznys nedělám, obtisky jsou určený pro mě a případně pro zakázkový věci a potřebuji čas od času zaplnit tiskový arch na ALPS tiskárnu... Jen grafická příprava mi ale zabere tolik času, že se mi prostě dělat dekály na "kšeft" s ohledem na moje další pracovní vytížení nevyplatí... :lol:

Pokud jde o Vás, kolego Handle, myslím že chtít po modeláři který dělá modely v měřítkách 1/72 a menších, aby si "sladil" dva obtisky na jeden (tzn vystřihl dva stejné motivy ze dvou různých aršíků - bílého a pak barevný motiv přes ten bílý) je hodně nesmyslný požadavek. U Mi-2 v 1/48 nebo nějakých větších emblémů to problém není, u popisek a drobných nápisů ale ano!
Pokud se Vám však povede aby jste Vy sám při výrobě Vašich dekálů udělal aspoň dva průjezdy tou tiskárnou - tuto možnost sám zminujete - a dodával už hotový obtisk včetně podtisku tou bílou, pak budu jeden z prvních kdo Vaše služby bude rád doporučovat... Mimochodem, u té ALPSky se ten dvojí průjezd musí dělat taky, problém je, že na tuhle tiskárnu se už blbě shání věci a hlavně dělá u hodně barev viditelný rastr, což ale bohužel ta "nová" OKI také... To je také další důvod proč nedělám obtisky komerčně... Znám jednu zahraniční firmu co dělá kvalitní sítotisk, bez rastru, i pro obtiskové série do 100 ks, a nechá si za to zaplatit méně než jakýkoliv tuzemský nebo slovenský tiskař, takže pokud v budoucnu budu chtít nabízet obtisky vlastní značky, půjdu určitě touto cestou...

Jinak barvy je dobré rozdělit do vrstev (hlavně bílá, žlutá a černá) právě z důvodu vícenásobného průjezdu archu tiskárnou - použití funkce minimální vnitřní a vnější kontury pro jednotlivé barevné vrstvy... U "mojí" ALPS i Vaší OKI tiskárny je dvojí průjezd prostě nutnost, mají-li se nabízet "kvalitní" obtisky :D
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Jak na obtisky?

Příspěvekod Pepa Handl » stř 13 srp, 2014 10:54 am

Pouze jsem upřesnil některé informace z Vašeho předchozího příspěvku. To jestli je modelář schopen či ochoten skládat výsledný obtisk ze dvou vrstev, ponechám na jeho úsudku, je svéprávný a umí se rozhodnout sám. To, jestli kvalita souvisí pouze s počtem "průjezdů" tiskárnou, nechám rovněž na posouzení modelářům. V případě železničních modelů je převládající barva bílá, takže vrstvení odpadá a jak jsem psal, mohu vytisknout i jeden obtisk bez nutnosti zadávat sérii několika desítek kusů. Jak a případně kde si necháváte (nebo necháte) tisknout obtisky, je Vaše rozhodnutí. Jaký použiji postup a techniku kresby, je zase moje rozhodnutí, odpovídající používané a odzkoušené technologii.
Pepa Handl
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob 09 srp, 2014 7:01 pm

Re: Jak na obtisky?

Příspěvekod Petr Zatrepalek » čtv 14 srp, 2014 2:45 pm

Pepa Handl píše: V případě železničních modelů je převládající barva bílá


Tak to jste na velkém omylu... Prosím projděte si podklady týkající se značení železničních vozidel, jednotlivých období a železničních společností...

Jinak úsudek necht si skutečně raději každý učiní sám... My oba zde pouze prezentujeme své názory, v mém případě opřené o zkušenosti z modelářské práce, praktikované od r. 1985 a se zkušenostmi s malosériovými zakázkovými ALPS obtisky, co mi už dávno před lety zajištoval na své ALPSce Milan Pechů, kamarád, co jako jeden z prvních v týhle republice rozjížděl tisk kvalitních dekálů pro modeláře - škoda že už Milánek nežije - do tý doby tu byl tenkrát jen státní monopol hnusu v podobě dekálů z Hradištka pod Medníkem...

Zkuste si schválně nanést obtisky v podobě malé červené, žlutě lemované hvězdy plus velké množství víceřádkových, drobných žlutých popisek, třeba pro stavebnici motoráku M152, na Váš bílý separátní obtisk, toto vše pěkně souměrně, bez přesahů a ve velikostech těch popisek max 2x2 až 3x5 mm. Pak budete možná mluvit jinak, jsa překvapen, jak náročná a zcela zbytečná práce to s tím podkladovým, separátně tisknutým bílým obtiskem je...

Je to Váš byznys, Váš čas a Vaše peníze - je na Vás jestli si dáte práci s dvojím průjezdem nebo ne, a samozřejmě hlavně záleží na modelářích, zda budou ochotní jít touto hodně pracnou cestou a smíří se s takto koncipovanými obtisky, nebo dají přednost jednoduššímu řešení u někoho jiného, kdo rovnou udělá i podtisk bílou (Jiran, Parostroj, zakázkový ALPS od Luboše Vinaře, Jackovi dekály popř některý z mnoha zahraničních dodavatelů OKI či ALPS malosériových obtisků ze SRN, Francie, GB, či USA)...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Jak na obtisky?

Příspěvekod KaRei » čtv 14 srp, 2014 4:47 pm

Pepa Handl píše:V případě železničních modelů je převládající barva bílá, takže vrstvení odpadá


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... C-Y_AB.jpg
http://www.vagonweb.cz/fotogalerie/foto ... GP2273.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... motive.jpg
atd. atd.
Uživatelský avatar
KaRei
 
Příspěvky: 211
Registrován: pát 16 bře, 2012 2:06 pm

Re: Jak na obtisky?

Příspěvekod Pepa Handl » čtv 14 srp, 2014 6:43 pm

U té "převládající bílé" jsem se nevyjádřil úplně přesně. Převládající bílá myšleno z hlediska požadavků na individuální tisk (alespoň co jsem byl osloven), neb ten je problematický, ostatní barvy jsou zvládnutelné. Co se týká vícero průjezdů tiskárnou, tak nikdy nelze dodržet soutisk. Soutisk lze dodržet pouze v případě, že se papír pohybuje po celou dobu po podávacím pásu, tedy podkladový tisk i následný svrchní tisk aniž by vyjel z tiskárny a bylo nutno ho znova vložit do podavače. Pokud se bavíme o úplně drobných detailech, ty pak tisknu zrcadlově, tedy papír/lepidlo/lak/zrcadlově převrácený barevný tisk/bílá krycí vrstva. Obtisk je pak nutné na model nanášet "vzhůru nohama" za pomocí usazovací vody nebo lepidla, lepidlo z obtiskového papíru pak hraje roli pouze separační. V tomto případě lze dosáhnout již zmiňovaného soutisku v toleranci 0,02 mm a to včetně bílé barvy, neboť obtisk se mezi tiskovými válci pohybuje po podávacím pásu po celou dobu tisku. Takto jsou např. řešeny některé drobné obtisky na BVP-1 (viz výše).
Pepa Handl
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob 09 srp, 2014 7:01 pm

Re: Jak na obtisky?

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 15 srp, 2014 3:57 pm

Zajímavé, jak vidět ty nové OKI jsou už uplně jinak konstruované než "staré" ALPS/OKI... Luboš mi to dělá na té své "staré" tiskárně včetně toho podtisku bílou a jediný problém byl s "ujetím" černé vrchní barvy - od té doby co mu dávám podklady ve vrstvách kde bílá, barvy mezi a vrchní černá popř stříbrná, jsou s vnějšími přesahy 0,02mm, tak je soutisk perfektní i při několikerém průjezdu tiskárnou. U něj to funguje v principu tak, že první tisk se jede vždy bílý (ode mne má bílou s vnitřním přesahem 0,02mm) a pak jede všechny další barvy naráz stejně jako u Vaší OKI, případně se dělá ještě další průjezd pro černou či stříbrnou (okraje emblémů apod)...

Pro zajímavost - nejlepší tiskaři dekálů na světě - italský Cartograf - potřebují přesah mezi barvami minimálně 0,055mm, aby dokázali dodržet soutisk. Když dělám pro někoho z mých klientů obtiskové podklady, musím třeba pro Eduardí tiskárnu počítat i s 0,07 přesahem barev... Ono vezmete-li, že nejmenší tisknutelná linka v bílé je u sítotisku 0,055mm a u ALPS/OKI 0,15mm a velikost písma omezená na min 0,4mm, tak se s přesahy mezi jednotlivými barvami počítat prostě musí... Já to u všech obtiskových podkladů dělám už z principu - nikdy nevím nebude-li někdo chtít ALPS obtisk někdy v budoucnu třeba řešit jinou technologií... Lepší udělat to hned než to pak zpětně všechno předělávat...

O tom "obracení" obtisku slyším poprvé... V tom případě se nedivím že raději u své tiskárny jedete tu bílou separátně... Nicméně na tu drobot pro vagony by i toto mohlo být řešení... Obtisk usadit a hned na něj lehce tuknout štětcem namočeným v dekálové vodičce - tohle by fungovat mělo i při těch pidirozměrech popisek! Jen nepoužívat Hypersol! Tenhle agresivní přípravek žere při "štětcování" i barvu - já ho jen stříkám pistolí přes dekál, který se během pár minut perfektně sám zažehlí... Dekál bez lepidla by se ale proudem vzduchu od pistole prostě odfoukl.... Na štětcování neznám nic lepšího než Gunze dekálové vodičky...
Přílohy
he219 Meurer 1-72.jpg
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Jak na obtisky?

Příspěvekod Pepa Handl » pát 15 srp, 2014 6:50 pm

Tato tiskárna funguje tak, že ze zásobníku si vezme podavač papír, který "položí" na dopravní pás. Ten dopraví papír k prvnímu tiskovému válci, který tiskne jednou vrstvou odstíny CMY, pokud je druhý válec černý (bílou barvu pak již už nelze dále tisknout). Pokud je druhý válec bílý, tak první válec tiskne CMYK (tedy i černou). To je ten důvod, proč nemusím separovat barevné vrstvy pro potřeby tisku (něco jiného je přehlednost při kreslení). Pak papír pokračuje k druhému tiskovému válci a ten: v případě, že je černý tak podle nastavení buď doplní černou barvu, nebo doplní černou barvu a zároveň nanese krycí černou vrstvu. Pokud je druhý válec bílý (válce lze měnit), tak to samé se děje s bílou barvou. Buď ji pouze doplní, nebo doplní a překryje vlastní obtisk. Následuje samozřejmě "žehlení", kde se podle nastavení přítlaku dalších následných válců nastavuje automaticky teplota. Při vlastním pohyby papíru po pásu je papír fyzicky přidržován, takže se nemůže jinak, než cíleným pohybem pásu posunout. Proto používám dva obtisky (s výjimkou "zrcadlových" obtisků), vyhnu se tím nepřesnosti soutisku při novém založení (byť automatickém) potištěného papíru na pás. Pro tuto tiskárnu je 0,02 mm "magické" číslo neboť tento rozměr je i hraniční pro vlastní tisk. Menší bod (linka) se nemusí plně zobrazit. Co neumím, je tisk metalickými barvami. I když používám CMYK metalickou paletu, přece jenom se jedná o přibližné připodobení (kovovou barvu prostě v zásobníku nemám).
Pro "zrcadlové" obtisky se mně osvědčilo kápnout na plochu modelu trochu obyčejného Herkulesu, což jsem běžně používal i dříve (před vlastní výrobou obtisků), když lepící vrstva nestála za nic, nebo jsem ji dlouhým máčením obtisku smyl. Herkules je průhledný a jeho zbytky se po usazení obtisku dají lehce smýt vodou, s "vodičkami" problém nemá.
Co se týká "vodiček", tak máte naprostou pravdu. Proto mám na každém obtisku velké logo, na kterém doporučuji "vodičky" odzkoušet. Hypersol je opravdu brutalita, se kterou se musí hodně opatrně.
A jak již zaznělo v jednom z Vašich předchozích příspěvků, bez hodin strávených při kreslení se obtisk sám neudělá (vlastní tisk je otázkou pár minut).
Pepa Handl
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob 09 srp, 2014 7:01 pm

Re: Jak na obtisky?

Příspěvekod vvitty » pát 15 srp, 2014 10:49 pm

Co je to za tiskranu ze to umi CMYK+White? Z informaci ktere mam vychazi ze 711WT umi alternativne CMYK nebo CMYW, ale mozna jsem nekde neco prehlednul.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Jak na obtisky?

Příspěvekod Pepa Handl » pon 18 srp, 2014 10:06 am

Tonery jsou buď CMYK nebo CMYW. V případě kombinace CMYK tiskne první válec paletu CMY a druhý válec K. Pokud je kombinace CMYW, tak tiskne první válec paletu CMYK a druhá válec W (zjednodušeně řečeno).
Pepa Handl
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob 09 srp, 2014 7:01 pm

Další

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků