Dioráma - Trampská osada 1:120

Založte si vlastní témata a prezentuje zde stavbu vlastních modelů od A do Z. Pouze lokomotivy, vozy či stavby. Ne kolejiště.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod fulda » pon 14 črc, 2014 7:45 am

Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod mizl » pon 14 črc, 2014 10:18 am

:-D nene žádné elektronické efekte. Zkouším to pěkně postaru. Teď suším kořínky. Potom je budu lepit a až poté zasypávat lesním podložím.

Akorát jsem se pořád nerozhodl jakou přesně barvou natřít boudu. Nechci boudu natírat barvou tak , aby zakryla strukturu dřeva. Spíš dřevo jen namořir. Budu muset vyzkoušet nějaké ty odstíny. Jen pro zajímavost. Schody a mostek přes potůček je barven vodovkami :oops: .

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod jafobe » pon 14 črc, 2014 11:41 am

osobně bych chatku ladil do podobných barev jako zbytek dřevěných konstrukcí, aspoň vetšinou tomu tak v reálu bývá, pokud není něco z toho nového ...
jinak namořit by to mělo jít i těmi vodovkami (dřevo je porézní, takže do sebe natáhne vodu i s barvou, voda pak vyschne a barva zůstane ve dřevu, a povrchová struktura dřeva zůstane, jako je to na mém zkušebním kousku roubení), ale opatrně aby se nerozmočilo lepidlo, i když lepší by na to byli asi anilinové barvy (dnes už anilinové barvy dělají i netoxické) http://www.vytvarnepotreby.com/anilinove-barvy-kohinoor-12-barev-p-285.html rozdíl oproti vodovkám je asi nejvíc v sytosti barev ... je lepší to vyzkoušet na kusu špejle někde mimo, dá se to postupně ztmavovat, natřít a po chvilce setřít to co hned nevsáklo papírovým kapesníčkem aby se dřevo moc nenasáklo vodou, a pak opakovat, třeba i trochu pomáhat sušit fénem aby to vyschlo dřív než povolí lepidlo ...
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod BohousP » pon 14 črc, 2014 1:51 pm

mizl píše::-D nene žádné elektronické efekte. Zkouším to pěkně postaru ...
Michal


Ono i v reálu občas nějaký ten srub shořel ... Vedle bych postavil hasičskou zbrojnici. :mrgreen:
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod mizl » ned 20 črc, 2014 10:23 pm

Malé aktualizace stavby. Na kousek polystyrenu jsem vytvořil znázornění terénu a nabarvil jej. Dale jsem naznačil kořenový systém. Kořeny jsou použity z bodláku, který jsem utrhl před barákem při venčení pesana :-D .
SAM_2222.JPG

Zkusil jsem si vyrobit svůj první jehličnan. Zkusil jsem dvě technologie výroby. Ani tak se nedívejte na tvar jako spíš na způsob, který je lepší. Případně věcné podměty nebo rady. Jehličnan s naznačenými uschlými větvemi má malou korunu. O tom vím i já. Tak prosím ,aby jste si toho moc nevšímali.
SAM_2239.JPG

SAM_2240.JPG


Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod vmucha » pon 21 črc, 2014 8:18 am

Myslím, že oba stromy jsou skvělé. U toho levého vem špejli, obarvi ji, dodělej pár drátky větve a spoj je v jeden dlouhý strom.
Ten vpravo je podle mě ideální do mlází, nebo pokud bys jej udělal jako suchý i doprostřed mezi vzrostlé stromy.
V každém případě palec nahoru.
Doupovská dráha 2. epocha TT
vmucha
 
Příspěvky: 641
Registrován: stř 10 bře, 2010 11:42 am
Bydliště: Mšené-lázně

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod mizl » pon 21 črc, 2014 3:21 pm

Já zkouším metodu výroby dle německého kolegy ( http://www.stummiforum.de/viewtopic.php ... 50#p852325 ). Až na to, že používám zatravňovač a statiku 4,5 mm na větve a 1 mm na znázornění jehličí. Metoda se my zdá lepší a přirozenější nežli "kartáč na nádobí". I když "kartáč" je vhodný na malé stromky.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod mizl » pon 21 črc, 2014 4:05 pm

Zkouším, zkouším ....

Udělal jsem další kousek stromu, který je vysoký cca 14 cm. Pro srovnání jsem jej umístil vedle stromečku od Model Scene.
Obrázek

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod vmucha » pon 21 črc, 2014 4:40 pm

Máš ty větve moc nahoru. Rostou jakoby vodorovně, jen jsou ve středu prohlé.
Doupovská dráha 2. epocha TT
vmucha
 
Příspěvky: 641
Registrován: stř 10 bře, 2010 11:42 am
Bydliště: Mšené-lázně

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod mizl » čtv 24 črc, 2014 5:28 pm

Po výrobě několika stromků, jsem nevydržel a začal osazovat stromky na dioráma. Použil jsem i stromky od Model Scenes. Musel jsem se odreagovat od pletení kostry :wink: . Při té příležitosti jsem s kořínků z bodláku vyrobil malé řídké keříčky. Ještě chybí osadit několik stromů.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod Tkadlec Jaroslav » čtv 24 črc, 2014 6:00 pm

na střechu jehličí mech lišejník tak to svítí moc
Tkadlec Jaroslav
 
Příspěvky: 1086
Registrován: sob 19 pro, 2009 1:38 pm
Bydliště: Javorník u Jeseníku

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod mizl » čtv 24 črc, 2014 6:36 pm

JJ zkoušel jsem střechu zmastit trochu patinátory, ale není pořád ono. Dle předlohy střecha svítí i v reálu (srub sice není tak velký, jedná se spíš o přístřešek srubového vzhledu). Nicméně se naskýtá otázka? Jak mám znázornit mech ve velikosti TT ?? jemným Purexem od poláka ??? a jak na jehličí ?? Statikou "suchá tráva" ? ta je ale taková šedokrémová, nebo jaké. Prostě moc světlá . Každopádně celé dílo není ještě hotové. Musím vyrobit ještě cca 5 -6 stromů. A určitě zapracovat na střeše. Taky se mi nelíbí taková jaká je. A do potoka "nalít" vodu.

Jen pro zajímavost, pro všechny barvící profíky .... Vše je barveno vodovkami krom stromů. Nemám k dispozici žádnou stříkací aparaturu.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod jafobe » čtv 24 črc, 2014 7:30 pm

hezký pokroky :wink: koukám že mám v tvorbě smrčků co dohánět :oops: ale zas je pravda že jsem na své používal jen to co už bylo doma k dospozici, a toho moc nebylo, a ani ty s větvičkami dělanými statickou trávou jsem v té době neviděl, takže mám na drátěné kostře jen posyp z purexu nebo něčeho podobého Obrázek
mech: jemný purex by se nejspíš použít dal, možná by se dalo zkusil na pilníku nabrousit nějakou vhodně barevnou umělou hmotu, asi by byla i možnost mech jen ntupovat barvama, ale nějakými spíše akrylovými nebo olejovými
akrylové třebahttp://www.vytvarny-shop.cz/barvy/umelecke-barvy/akrylove-barvy/sady/akrylove-barvy-sada-6-x-16-ml-koh-i-noor-5959.html nemusel by být problém je sehnat i v obyčejném papírnictví, dají se bez problému míchat mezi sebou, takže je dosažitelný téměř jakýkoli odstín, nejspíš by se jimi dala upravit i ta střecha ... chovají se trochu jinak než vodovky, a dá se jimi třeba i tupovat skoro suchou barvou, takže výsledek je o dost odlišný od vodovek i když jsou vodou ředitelné, ale vodou se pak po zaschnutí už nerozmočí
jen s tím tvým potůčkem, možná se měla udělat voda dřív než se zasázeli stromy, pokud tam nejsou zatím jen tak zkušebně
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod mizl » čtv 24 črc, 2014 7:50 pm

Zkusím nanečisto ten purex jak to bude vypadat. Mám doma jeden pytlík, ale stále se ho bojím použít, neb mám obavu jak bude vypadat na povrchu. S tou vodou by neměl být problém. Místa tam je myslím dost.

Obrázek

Sázené stromky jsou již přilepené :oops: a na další již nemám barvy. Používám na kmeny barvu ve spreji od TAMYA COLOR ts-1 RED BROWN. Možná by byl lepší jiný odstín. Dioráma je zhotovené z materiálu co mám doma. Hlavně my šlo o zkoušku techniky výroby jehličnanů, stavby roubenky z které nakonec vzešel srub a znázornění lesa s jehličnatým podložím s minimem podrostu. V podstatě se jedná a nízkorozpočtový projekt :lol: .

Michal

PS: pokud by měl někdo zájem shlédnout více fotek stavby, najde je v mém profilu na rajčeti : http://mizl.rajce.idnes.cz/Diorama_1_12 ... sada_2014/
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod jafobe » čtv 24 črc, 2014 8:40 pm

tak vždy je lepší to vyzkoušet na kousku mimo jak to bude vypadat, a taky není mech jako mech, takže se liší barvou strukturou i velikostí
já osobně dělal vodu skoro jako první, ještě před tím než jsem kolem sázel trávu, někde by tu kousek mého nedodělaného dioramatu měl být, něco málo ve vláknu se skálami http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=5&t=198&start=120 něco snad ještě někde ale už pořádně nevím kde :oops: , ale asi by se mohla dát voda dodělat i dodatečně, záleží asi i na tom z čeho bude, já ji třeba dělal ze zbytku laku na dřevěnou podlahu, ale postupně ve slabších vrstvách aby líp zasychyla aby se dala i trochu modelovat třeba kolem kamení ... kdyžtak udělám nějakou aktuálnější fotku třeba i s tou vodou, ty starší se mi nedaří dohledat
jinak ty akrylové barvy jsou použitelné i na kmeny, a dá se namíchat na každý strom jiný vhodnější odstín, spíš je problém po čase namíchat nějakou stejnou (ale dají se v uměleckých potřebách sehnat i jednotlivé barvy z hromady odstínů, takže se koupí jedna hnědá a sada pár základních barev a může se míchat snáz než když se musí namíchat i ta samotná hnědá), já mám všechny kmeny barvené akrylovými barvami, je sice pravda že jsem je doma už měl a ža s nimi trochu zkušeností mám, když se trochu občas věnuji i malování, jinak i suchá barva je poměrně pružná, takže se něláme když se nabarvené větvičky tvarují do vhodnější podoby, nejsou sice vhodné úplně na všechno, ale jde spíš o to se s nimi naučit pracovat, asi jako tomu je u všeho ostatního
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

PředchozíDalší

Zpět na Mám rozestavěno (máme rozestavěno)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků