Zatravnění

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Zatravnění

Příspěvekod palo-1 » stř 02 črc, 2014 3:46 pm

Zdravím, chtěl bych se zeptat: jako začátečníkovi mi není při zatravňovaní jasná jedna věc. A to, pokud posypu "trávou" předem natřenou plochu lepidlem, nechám zaschnout, poté vysaju trávu, která se nepřilepila a zjistím že nejsem s výsledkem z hlediska "hustoty" zatravnění spokojen, prostě někde ještě prosvítá podklad. Jak se postupuje potom dál? Znova se na dané, již z části zatravněné místo, aplikuje např. zředěné lepidlo a znova zasype trávou? Děkuji za vysvětlení:-)

P.S. Ještě moc přesně nevím čím budu zatravňovat - elektrickou mucholapku nemůžu nikde sehnat, takže hledám nějakou jinou pokud možno finančně nenáročnou technologii:-) Ať jsem hledal jak jsem hledal nenašel jsem nikde například nějaký návod na zatravňovačku z kečupové láhve. Stačí do jejího dna udělat dírky a pak jen mačkat?:-)
palo-1
 
Příspěvky: 46
Registrován: ned 05 led, 2014 8:47 am

Re: Zatravnění

Příspěvekod mizl » stř 02 črc, 2014 4:42 pm

Ahoj

V podstatě sis odpověděl ve své otázce. Je to přesně jak píšeš.
palo-1 píše: Znova se na dané, již z části zatravněné místo, aplikuje např. zředěné lepidlo a znova zasype trávou


palo-1 píše:P.S. Ještě moc přesně nevím čím budu zatravňovat - elektrickou mucholapku nemůžu nikde sehnat, takže hledám nějakou jinou pokud možno finančně nenáročnou technologii:-) Ať jsem hledal jak jsem hledal nenašel jsem nikde například nějaký návod na zatravňovačku z kečupové láhve. Stačí do jejího dna udělat dírky a pak jen mačkat?:-)


Co se týče zatravňovače, tak zde na fóru je celé téma, kde se tato problematika řeší. Stačí použít kouzelné políčko s tlačítkem "Hledat". Nicméně, aby mne kolegové nenapadali, že uvádím neúplné odpovědi dám ti sem link na zmíněné téma : viewtopic.php?f=9&t=367&hilit=Zatrav%C5%88ova%C4%8D

Každopádně je lepší elektronický zatravňovat, nežli plastová "foukačka".

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Zatravnění

Příspěvekod fulda » stř 02 črc, 2014 5:26 pm

Si myslím, že v oblasti zatravňovačů platí "líná huba, holé neštěstí". Je jich spoustu a nepotřebuješ ho dlouho, takže se stačí zeptat na fótu a půjčit si ho.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Zatravnění

Příspěvekod palo-1 » stř 02 črc, 2014 6:05 pm

fulda píše:Si myslím, že v oblasti zatravňovačů platí "líná huba, holé neštěstí". Je jich spoustu a nepotřebuješ ho dlouho, takže se stačí zeptat na fótu a půjčit si ho.


Vím že platí pořekadlo "líná huba, holé neštěstí", ale já mám kolejiště na chalupě, kam se dostanu tak jeden víkend v měsíci, takže s tím půjčováním pokaždé jak bych tam jel by bylo docela obtížné. Takže většinu technik a "udělátek" si dělám a zkouším doma v bytě, abych na samotném kolejišti již neztrácel čas s různými pokusy ale rovnou "na ostro" pracoval:-) Proto bych si chtěl zhotovit vlastní zatravňovačku (plácačku jsem již našel na www.tipa.eu) , a zkusit si doma něco zatravnit. Také bych zároveň chtěl zkusit i tu kečupovou láhev, akorát u ní pořád nevím jak jí vyrobit. Udělat do dna láhve na husto vedle sebe hodně malých dírek např. špendlíkem? Rovněž se používá statická tráva při použití kečupové metody, nebo je tato metoda vhodná spíše pro purex?
palo-1
 
Příspěvky: 46
Registrován: ned 05 led, 2014 8:47 am

Re: Zatravnění

Příspěvekod mnitka » stř 02 črc, 2014 6:25 pm

Obrázek

V aplikaci statické trávy pomocí plastové lahve není třeba hledat žádnou vědu. Nových otvorů v lahvi není třeba, stačí jen vyfukovat vlákna statické trávy z plastové lahve s podobným hrdlem jako na obrázku do hustého lepidla.
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Zatravnění

Příspěvekod palo-1 » stř 02 črc, 2014 6:34 pm

Děkuji za vysvětlení :) O víkendu se chystáme na velký nákup tak přihodím do košíku nějakou takovou láhev a vyzkouším jak to funguje:) Co se týče lepidla, bude vyhovovat Herkules, nebo raději použít něco jiného?
palo-1
 
Příspěvky: 46
Registrován: ned 05 led, 2014 8:47 am

Re: Zatravnění

Příspěvekod Barbucha » stř 02 črc, 2014 6:43 pm

http://www.mnitka.com/cerna-krabicka-zdroj-vysokeho-napeti/
Toto by nevyhovovalo, když už autor cudně mlčí? :-)
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: Zatravnění

Příspěvekod mnitka » stř 02 črc, 2014 6:48 pm

Obrázek

Lepidlo by to chtělo raději hustší, takže třeba DUVILAX - naředit a tím snížit viskozitu jde vždycky a v domácnosti se kilo lepidla neztratí.
Tráva na obrázku je nastřílená podovnou lahví. Na velké plochy to ale není :!:
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Zatravnění

Příspěvekod palo-1 » stř 02 črc, 2014 7:14 pm

Barbucha píše:http://www.mnitka.com/cerna-krabicka-zdroj-vysokeho-napeti/
Toto by nevyhovovalo, když už autor cudně mlčí? :-)


Určitě by to vyhovovalo - pokud je tato krabička vyzkoušena a pracuje (staví trávu) k plné spokojenosti:-) Nejdřív si chci ale vyzkoušet kečupovou láhev, a pak nejspíš i tu plácačku - mám výdejní místo toho e-shopu kde jí prodávají kousek od mého bydliště, takže odpadá poštovné a vyšla by mě na nějakých 67Kč :) pokud bych nebyl s výsledky spokojen, tak bych šel asi do té černé krabičky :wink: Smím se zeptat na její cenu? Klidně do SZ. Děkuji
palo-1
 
Příspěvky: 46
Registrován: ned 05 led, 2014 8:47 am

Re: Zatravnění

Příspěvekod workous » pát 04 črc, 2014 2:33 pm

Funguje perfektně - cena dobrá - ve spojení s dodanou trávou od mistra Nitky lepší výsledky :) jsem spokojený zákazník :D
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Zatravnění

Příspěvekod josooo » pát 04 črc, 2014 5:35 pm

palo-1 píše:
Barbucha píše:http://www.mnitka.com/cerna-krabicka-zdroj-vysokeho-napeti/
Toto by nevyhovovalo, když už autor cudně mlčí? :-)


Určitě by to vyhovovalo - pokud je tato krabička vyzkoušena a pracuje (staví trávu) k plné spokojenosti:-) Nejdřív si chci ale vyzkoušet kečupovou láhev, a pak nejspíš i tu plácačku - mám výdejní místo toho e-shopu kde jí prodávají kousek od mého bydliště, takže odpadá poštovné a vyšla by mě na nějakých 67Kč :) pokud bych nebyl s výsledky spokojen, tak bych šel asi do té černé krabičky :wink: Smím se zeptat na její cenu? Klidně do SZ. Děkuji


Ver mi že plácačka su vyhodené peniaze a čas. Tiež ju mám doma prerobenú na zatrávňovač. Sice na prvé zatrávnenie to neni zlé, ale postupom času budeš chceš od toho viac. A čierna krabička od mnitku je to prave, fajnove siatie. Taktiež som jej majitel a môžem len doporučiť. K tom ešte nejaká trava od mininatur a po pár pokusoch budeš majster začiatočník :D ako som ja :lol:
TT, ČSD, III/IV epocha, Zbierka sa rozrastá ale koľajisko stále nenarastá:-(
josooo
 
Příspěvky: 262
Registrován: stř 17 pro, 2008 10:41 am
Bydliště: Slovensko Ladce

Re: Zatravnění

Příspěvekod MAREKHO » pát 04 črc, 2014 6:16 pm

Plácačku mám taky, použil jsem jednou..., pak se objevila černá krabička Mnitky, a používám jen to, jako asi u ,,nás" všichni ..., je to sto a jedna... :wink:

(dnes to vím- plácačka= vyhozené peníze) ..., ale každý tím asi musí projít.. :)
ČD-V-;DCC-LENZ, PECO, PC.- PO 20.TI LETECH.
www.ModulyBrno.cz
Uživatelský avatar
MAREKHO
 
Příspěvky: 189
Registrován: úte 15 dub, 2008 8:14 pm
Bydliště: UHERČICE

Re: Zatravnění

Příspěvekod mizl » sob 05 črc, 2014 12:07 am

Ahoj,
Plácačku jsem si také koupil a je fakt, že jsou to vyhozené peníze. Nicméně mi bylo líto jí vyhodit a tak jsem si jí předělal ke své spokojenosti. Výsledky jsou velmi uspokojivé. Fotky z předělávky jsou zde: http://mizl.rajce.idnes.cz/Zatravnovac/
Se zatravňovačem jsem dělal toto dioráma: http://mizl.rajce.idnes.cz/Diorama_2012/

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Zatravnění

Příspěvekod lisacik » pát 13 črc, 2018 11:42 am

Dobry den prajem.
Na webe bratislavskeho predajcu https://www.jrline.sk/ dnes boli uverejnene v novinkach dve zatravnovacky od fa PECO Model Railways https://www.peco-uk.com/. Prosim poznate niekto tieto vyrobky PSG-1 a PSG-3. Lisko
PSG-1.jpg
PSG-3.jpg
lisacik
 
Příspěvky: 259
Registrován: stř 13 říj, 2010 8:29 pm

Re: Zatravnění

Příspěvekod look23 » sob 14 črc, 2018 9:29 pm

TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1177
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm


Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků