pojezdy v TT

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

pojezdy v TT

Příspěvekod Libosh » ned 25 kvě, 2014 12:51 pm

Zdravičko,

začínám si pohrávat s myšlenkou postavit vlastní pojezd. Hlavně z toho důvodu, že cesta na burzu do Prahy skrz pojezd mi přijde zbytečná, obzvlíšť pokud jsem dobře pochopil, si to tam objednám a čekám třeba půl roku na to, než ho vyrobí a pak si pro něho znovu pojedu. Hlavně to beru jako takovou výzvu. Dost mě zaujali pojezdy www.pojezdy.wz.cz ,ale ty jsou v HO. Nicméně, řekl jsem si že to zkusím, zatím nic složiteho a vyběr padnul na M152 i přes to, že na to pojezd k sehnání je.

Tudíž žádná divočina na převody atd. Úplně jednoduchá převodovka s ozubeným kolem na nápravě, do kříže nad tím šnek, to vše uloženo v mosazných ložiskách. Přes kardany je to poháněné motorem od mashimi se setrvačníkem. Převodovka je jednoduchá, poskládaná z plastových destiček, ve kterych jsou vyvrtany díry na ložiska.

Při zkoušce "na sucho", pouze na ruční pohon mi převodovka běhala jako po másle. Na ten popud jsem si dovolil přes kardany napojit motorek a v tom je ta potíž. Začalo protáčení, prokluzování a tím samozřejmě k ohlodávání zubů. Je mi jasné, že plastové destičky nejsou to pravé ořechové, ale na to osahání jsem si řikal, proč ne, zkusím to a kdyžtak se poohlídnu po něčem kvalitnějším. Ale nevěřím tomu, že by problém byl v tom.

Nemáte někdo s tím nějaké zkušenosti? Díky za odpovědi.
Libosh
 
Příspěvky: 39
Registrován: pon 16 lis, 2009 5:34 pm
Bydliště: Olomouc

Re: pojezdy v TT

Příspěvekod rawen » ned 25 kvě, 2014 1:24 pm

Ahoj.
Máš nějaké foto nebo video? Pokud by byl problém v plastech, mohl bych pomoci s vyfrézováním mosazných dílů.

Radek

BTW: Mám doma dvě funkční lokomotivní převodovky, ale pro měřítko 1:22,5 :)
rawen
 
Příspěvky: 1692
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: pojezdy v TT

Příspěvekod Libosh » ned 25 kvě, 2014 1:50 pm

zde je foto,nečekej žádnou kvalitu...ale jak řikám, když točím hřídelí rukou, tak běhá jak má...je to foto pouze převodovek, jelikož po tom, co se mi to protočilo, tak jsem to hned z rámu sundal...

jestli je to plastama, to právě nevím. Napadlo mě si to nakreslit a nechat vyleptat, ale za 1. já sám si to nenakreslim a za 2.jestli by to mělo stejnej vysledek, tak se mi do toho nechtějí dávat penize

http://libosh.rajce.idnes.cz/snaha_o_pojezd
Libosh
 
Příspěvky: 39
Registrován: pon 16 lis, 2009 5:34 pm
Bydliště: Olomouc

Re: pojezdy v TT

Příspěvekod rawen » ned 25 kvě, 2014 4:39 pm

Napadají mě dvě věci, které z fotek nevyčtu:
1. Má bílé kolečko šikmé zuby na závity šneku a stejný modul, jinými slovy patří k tomu šneku anebo je to náhodně poskládané?
2. Zkoušel jsi měnit osovou vzdálenost - jinými slovy vzájemné zanoření koleček?

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1692
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: pojezdy v TT

Příspěvekod Libosh » ned 25 kvě, 2014 5:40 pm

Ano, kolo na nápravě je šnekové, obojí modul 0,2mm. Osová vzdálenost je spočítaná a v těch podmínkách co jsem to vrtal, nejlépe udělaná jak to jen šlo. (vrtáčkem v ruce :D )

už jsem na to přišel, dělala to velká vůle na nápravě, snížil jsem vůli a je to lepší. Jen hlučnost se mi nezdá, trochu tomu pomohlo promazání, ale nemám vazelinu na převody. Musim nějakou pořídit. Zkušebně jsem to máznul stolním olejem (poté ihned vymyl technickym benzinem, udajně by to do dalšího dne zatuhlo) a hlučnost se snížila. Takže očekávám velkou změnu po namazání kvalitní vazelinou, jen musim nějakou pořídit. Nemáš nějakou k doporučení? Že by se mi chtělo platit poštovny skrz vazelinu se řict nedá.

Jen mě překvapuje motorek, dokavaď běží bez zátěže, je vše v pořádku. Jakmile ho dám na převody, tak občas jakoby kolisnou otáčky. (dostal se ke mě názor, že si sedají uhlíky, je to možné? je to mashima 1020D , má vůbec uhlíky?každý motor mít nemusí, ne? jsem laik) Ten pokles otáček je nepravidelnej, tudíž se neodvíjí od nějaké chyby v převodovce, to by to bylo pravidelny. Aspoň si myslím.
Libosh
 
Příspěvky: 39
Registrován: pon 16 lis, 2009 5:34 pm
Bydliště: Olomouc

Re: pojezdy v TT

Příspěvekod rawen » ned 25 kvě, 2014 6:07 pm

Vazelínu mám doma- napiš SZ. Nejlíp, kdybys převodovku vzal s sebou.
Anebo použij lékařskou - z lékárny, ale opravdu vazelínu!

Obyčejné motorky (tzv. plechovky) v zátěži snižují otáčky běžně. Lépe ti to tady vysvětlí místní elektrikáři.
Pokud je snížení a kolísání cyklické, tipuji to na nepravidelnost šneku anebo kolečka. Při nepravidelném na špatný el. kontakt.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1692
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: pojezdy v TT

Příspěvekod peter_vy » ned 25 kvě, 2014 6:50 pm

Modul 0,2 už bude dosť náročný na presnosť. Pre domácu prácu na kolene asi bude vhodnejší väčší modul - napr. 0,3-0,4 (v TT Roco používa modul 0,3 a Tillig zase modul 0,4 - výhodou by bolo, že sa dajú použiť továrne súčiastky). Široký sortiment ozubení s modulom 0,3 je napr. tu: http://www.pojezdy.eu/eshop/37-modul-03mm.
TT analog, ČSD ep. III.-IV.
peter_vy
 
Příspěvky: 280
Registrován: pon 08 srp, 2011 3:50 pm
Bydliště: Bratislava

Re: pojezdy v TT

Příspěvekod Radek Strnad » ned 25 kvě, 2014 6:56 pm

No, já si myslím, že by ozubené kolečko mohlo být užší. Pokud to vidím dobře, tak je dole šnek, který má šikmé stoupání a ozubení je sice šikmé, ale patří to k sobě????Není stoupání šneku o něco jiné??? . Při šířce kolečka to musí způsobovat větší odpor, protože to třeba nezapadne přesně do sebe. Proto se také vlastnosti zlepšily při zvětšení osové vzdálenosti. .
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1186
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: pojezdy v TT

Příspěvekod vvitty » ned 25 kvě, 2014 7:44 pm

Na fotce to vypada ze neni zadna vule mezi unasecem a pouzdrem, je to tak? Muze to drhnout.
Totez mezi snekem a pouzdry - je tam nejaka? Pripadne se davaji jeste bronzove nebo aspon mosazne podlozky mezi.
Jinak M0,2 je modul, pri kterem uz prace "od ruky" muze vest k nevhodne rozteci mezi kolem a snekem, takze nezabira na vhodnem miste zubu, pripadne se zadira.
Promazani pochopitelne snizi hlukove projevy.

To ze jde volne otacet rukou, jeste neznamena, ze to pujde opravdu volne pripojenim na motor - muze se neco pridirat a motorek to proste neda.

Mashimy maji uhliky, na zacatku se muzou zabihat, ale zde tipuji spise na mechanicky problem v prevodovce a jejim poskladani - proste se to obcas pridira.

Kolecko a snek k sobe nepochybne patri, i pres nevalne zaostreni dodanych fotek :)
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: pojezdy v TT

Příspěvekod Patrik Novák » ned 25 kvě, 2014 8:25 pm

Patrik Novák
 
Příspěvky: 734
Registrován: stř 15 črc, 2009 6:51 pm
Bydliště: Horní Podluží

Re: pojezdy v TT

Příspěvekod Libosh » pon 26 kvě, 2014 4:53 pm

peter_vy píše:Modul 0,2 už bude dosť náročný na presnosť. Pre domácu prácu na kolene asi bude vhodnejší väčší modul - napr. 0,3-0,4 (v TT Roco používa modul 0,3 a Tillig zase modul 0,4 - výhodou by bolo, že sa dajú použiť továrne súčiastky). Široký sortiment ozubení s modulom 0,3 je napr. tu: http://www.pojezdy.eu/eshop/37-modul-03mm.


To mě nenapadlo, že čím větší modul, tím menší náročnost na přesnost, ohledně továrních součástek taky výhoda. Jen v tom vidím aspoň podle sebe 2 zádrhely. Už modul 0,3 je na průměr osky 2mm, přičemž všechny nápravy co jsem doma měřil, mají osku 1,5mm. Proto jsem sáhnul po 0,2mm. Druhej vidím v tom, že čím větší modul, tím větší průměr kol- v tt moc místa není a hlavně snaha byla, aby pojezd nezasahoval do místa pro cestující.

Radek Strnad píše:No, já si myslím, že by ozubené kolečko mohlo být užší. Pokud to vidím dobře, tak je dole šnek, který má šikmé stoupání a ozubení je sice šikmé, ale patří to k sobě????Není stoupání šneku o něco jiné??? . Při šířce kolečka to musí způsobovat větší odpor, protože to třeba nezapadne přesně do sebe. Proto se také vlastnosti zlepšily při zvětšení osové vzdálenosti. .


Jak již napsal vvitty, tak kolečko se šnekem k sobě patří. Vlastnosti se nezlepšily při zvětšení osové vzdálenosti, ale při snížení vůle na nápravě. Náprava měla tendenci lítat ze strany na stranu.

vvitty píše:Na fotce to vypada ze neni zadna vule mezi unasecem a pouzdrem, je to tak? Muze to drhnout.
Totez mezi snekem a pouzdry - je tam nejaka? Pripadne se davaji jeste bronzove nebo aspon mosazne podlozky mezi.
Jinak M0,2 je modul, pri kterem uz prace "od ruky" muze vest k nevhodne rozteci mezi kolem a snekem, takze nezabira na vhodnem miste zubu, pripadne se zadira.
Promazani pochopitelne snizi hlukove projevy.

To ze jde volne otacet rukou, jeste neznamena, ze to pujde opravdu volne pripojenim na motor - muze se neco pridirat a motorek to proste neda.

Mashimy maji uhliky, na zacatku se muzou zabihat, ale zde tipuji spise na mechanicky problem v prevodovce a jejim poskladani - proste se to obcas pridira.

Kolecko a snek k sobe nepochybne patri, i pres nevalne zaostreni dodanych fotek :)


Vůle je tam opravdu minimální, jak bude zase trocha času, mrknu na to. Na druhou stranu, dělal jsem ji tak umyslně, aby neměl tendenci šnek jezdit sem a tam. To by taky nebylo dobře, ne? Podložky tam právě mám dany abych minimalizoval vůli, protože jsem si myslel, že čím větší vůle, tím je to horší. Rozteč jsem se snažil spočitat a vyvrtat jak nejlíp to šlo. Ale je to prostě opravdu práce od ruky. Kdybych tochtěl vyzkoušet v modulu 0,3mm, bylo by to o něco snadnější nebo furt na koleně je to nerealne? Další věc, nedělá se modul 0,3 na osku 1,5mm? Jak jsem psal,veškeré nápravy mám právě s oskou 1,5mm a ani na netu jsem jiné v tt nenašel. Nebo taky tam vůbec průměr osky neudávají.



Všem děkuji za snahu mi pomoci, nečekal jsem takovej zájem. Díky :)
Libosh
 
Příspěvky: 39
Registrován: pon 16 lis, 2009 5:34 pm
Bydliště: Olomouc

Re: pojezdy v TT

Příspěvekod Libosh » pon 26 kvě, 2014 4:55 pm

Patrik Novák píše:tohle jsem kdysi dělal : http://pvdferdamravenec.rajce.idnes.cz/ ... 120003.JPG


To jsou pojezdy z rozebranych lokomotiv ještě z dob BTTB, ne? Onehdá jsem ze zvědavosti otevřel starej motorák od BTTB a taky tam byli takovyto kardany atp.
Libosh
 
Příspěvky: 39
Registrován: pon 16 lis, 2009 5:34 pm
Bydliště: Olomouc

Re: pojezdy v TT

Příspěvekod vvitty » pon 26 kvě, 2014 5:03 pm

Cim vetsi modul, tim vetsi zub. Cim vetsi zub, tim vice se schovaji nepresnosti (zejmena vule, pokud to pujde do sebe tak samozrejme ne).
Osky v TT se delaji pokud vim vyhradne 1.5mm, 2mm jsou spise vyjimka kterou jsem jeste nevidel (ale delam primarne H0...)
I v modulu 0.3 mame nejake prevody na 1.5 hridel, v tom problem neni. Ale pochopitelne pro stejny prevodovy pomer vyjdou vetsi rozmery (coz odpovida prvni vete).
Vule tam maji byt, nemuze to jit natesno, ale 0.1 - 0.2 mm staci.
Je uplne jedno jestli je telo prevodovky z plastu nebo leptane nebo jinak vyrobene, podstatne je jestli jsou napravova pouzdra v ose a jestli jsou roztece aspon trosku spravne udelane (ne spocitane, to predpokladam automaticky).
Pripadne se da koupit hotova sestavena prevodovka (nebo stavebnicka).
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: pojezdy v TT

Příspěvekod Libosh » pon 26 kvě, 2014 5:10 pm

vvitty: aha, tak ještě si s tím zkusím pohrát a případně zkusím modul 0,3mm. Jen ta velikost se mi nezamlouvá, no uvidím. Ano o hotové převodovce i stavebnici vím, ale byla tu předemnou výzva, zda to zvládnu tímto způsobem v domácích podmínkách. :wink: Hlavně z toho důvodu, možná to vidím moc růžově, ale pokud by se to nakonec zadařilo, rád bych zkusil něco složitějšího. Převodovku na dvounápravovy podvozky a tak. Pokukoval jsem i po převodovkách od MTB, ale jak vidím, je to stále na objednání někdy v létě 2014 a jestli vůbec to dodají. Jinak mě to nedalo, díval jsem se na tu vůli na ose se šnekem a je tam. Takovych cca 0,5mm, takže skřípnuté to není.
Libosh
 
Příspěvky: 39
Registrován: pon 16 lis, 2009 5:34 pm
Bydliště: Olomouc

Re: pojezdy v TT

Příspěvekod vvitty » pon 26 kvě, 2014 5:53 pm

Leto 2014 ale pomalu zacina...
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Další

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků