Sníh,zima, mráz

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Sníh,zima, mráz

Příspěvekod Peťas » ned 02 bře, 2014 9:16 pm

Zdravim všechny modeláře. Ač leta dělám diaramy 1:35, nikoli modelovou železnici,přesto prosím o radu.Chci udělat zimu. Mám obavy,abych "nezničil" to, co do diaramky začlením. Poraďte prosím jak a z čeho docílit reálný sníh,krápníky,prostě zimní prostředí. Slyšel jsem názory na sníh - z mouky, prášku do pečiva, bílý sprey, bílý posip apod. Nevím. Dík za radu Petr. zizkovak.petr@seznam.cz :roll:
Peťas
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned 02 bře, 2014 8:56 pm

Re: Sníh,zima, mráz

Příspěvekod pekl024 » pon 03 bře, 2014 6:08 pm

Uživatelský avatar
pekl024
 
Příspěvky: 900
Registrován: čtv 11 lis, 2010 2:40 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Sníh,zima, mráz

Příspěvekod Peťas » pon 03 bře, 2014 7:10 pm

:cry: jj, díky za odkaz. Peťas
Peťas
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned 02 bře, 2014 8:56 pm

Re: Sníh,zima, mráz

Příspěvekod Barbucha » pon 03 bře, 2014 8:22 pm

DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: Sníh,zima, mráz

Příspěvekod Jarda H. » čtv 13 bře, 2014 9:17 am

Něco pro inspiraci - ŽM 2/2014 str. 34-Modelářská dílna, set pro výrobu zimní krajiny od f.NOCH.
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2794
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Sníh,zima, mráz

Příspěvekod miroslav lengyel » stř 19 bře, 2014 8:37 am

Jestli někomu letos chyběla zima,tak tady může zavzpomínat. :D
http://www.stummiforum.de/viewtopic.php ... &start=775
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Sníh,zima, mráz

Příspěvekod Ferda » stř 19 bře, 2014 9:06 am

Tak tenhle člověk určitě neměl potíže s chybnými kolory Polákovic listí. :mrgreen:
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Sníh,zima, mráz

Příspěvekod miroslav lengyel » stř 19 bře, 2014 11:08 am

Ferdo,tak zrovna Ty bys měl vědět,že pokud nejsem spokojen s dodavatelem,tak ho prostě vyměním. :D Já se teď chystám na Busche,ve dvou baleních rostlinek vždycky jedno platíčko nedostříklé. :twisted:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Sníh,zima, mráz

Příspěvekod hank » úte 31 led, 2017 4:29 pm

Dovolím si využít tohoto vlákna k dotazu. Co to vlastně je Flex Paste Woodland Scenics C 1205? Je to tmel, modelovací hmota, lepidlo, odlévací hmota...? Jaké jsou alternativy od jiných výrobců? Co třeba Noch Schnee-Paste 08752? Tady o zimních motivech zas tolik lidí nereportovalo, ale když už, tak jste doporučovali výrobek od WS. Máte někdo zkušenosti s tím Nochem, případně srovnání obou výrobků?

Děkuji předem za poznatky.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Sníh,zima, mráz

Příspěvekod miroslav lengyel » úte 31 led, 2017 5:03 pm

Honzo nemám zkušenosti ani s jedním,nicméně píší že je to flexi,nepraská atd.Noch bude něco podobného,ale má komplexnější nabídku,můžeš mít i krápníky a sněhové vločky a pokud si pořídíš winter set,tak máš vystaráno. :wink: Ty se chystáš modelovat zimu? :D
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Sníh,zima, mráz

Příspěvekod hank » úte 31 led, 2017 5:20 pm

miroslav lengyel píše:Honzo nemám zkušenosti ani s jedním,nicméně píší že je to flexi,nepraská atd.Noch bude něco podobného,ale má komplexnější nabídku,můžeš mít i krápníky a sněhové vločky a pokud si pořídíš winter set,tak máš vystaráno. :wink: Ty se chystáš modelovat zimu? :D


Sice nejsem Honza (aka hank61?), kterému tvůj dotaz zřejmě patřil :wink: , ale budiž: Jsem teď ve fázi zkoušení různých krajinářských postupů na malých plochách, takže odpověď zní - ano, momentálně mám rozvrtáno několik minidiorámátek a na jednom z nich zkouším zimu.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Sníh,zima, mráz

Příspěvekod miroslav lengyel » úte 31 led, 2017 5:35 pm

Tak to pardón, :D nějak mi tam ta 61 vypadla. :oops:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Sníh,zima, mráz

Příspěvekod hank » úte 21 lis, 2017 10:30 am

Tak to skoro vypadá, že kromě Trainmaniaka (a jeho podezírám, že jen kvůli focení diorámat a aby uplatnil svoje krajinky ze zimních Krkonoš... :mrgreen: ) tady nikdo zimu na kolejišti nedělá. Ve srovnání s přehršlí zimních nápadů, která se pravidelně každý rok před adventem (což pro některé snaživce znamená už cca od července... :lol: ) vyrojí na německojazyčných a částečně i anglosaských diskusích je tady docela mrtvo. (Milan F. má zimních námětů dost, zkoušeli jste někdo?) Takže si to tady dovolím poněkud resuscitovat s následujícím dotazem: Jak zasněžujete koleje mezi pražci a kolejnicemi, abyste si zajistili průjezdný profil mezi kolejnicemi? Mám tady ty zimní materiály od Nocha. Jsou lepivé, takže to není tak jednoduché odstranit jejich nadbytek z koleje, jako když se mi utrhne ruka se štěrkem. A ještě: Když chci mít souvislou sněhovou pokrývku i v koleji, mám to zasněžovat na štěrk nebo raději bez něj?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Sníh,zima, mráz

Příspěvekod Radek Strnad » úte 21 lis, 2017 11:32 am

Můj synátor takové zimní kolejiště má. Ale......kromě toho, že ho patrně nikdy nedodělá, má takové kolejiště spoustu úskalí. Hlavně musí se absolutně zamezit pronikání prachu, tzn. perfektně těsný kryt, v místnosti elektrický odstraňovač prachu, odkrývat jen po dobu ježdění nebo úprav. Představa, že při sypání přebytečný sníh vysaješ a znovu použiješ je mylná, neboť spolu se sněhem vysaješ vždy určité množství prachu a je to pak okamžitě vidět na přechodu mezi čistým sněhem a "recyklátem". Recyklát můžeš použít právě mezi kolejnice, kde bývá ve skutečnosti sníh zašpiněný. Nevím, jestli bych ještě dělal takové kolejiště. Pokud by byla šance ho udržet bez prachu a fakt vypilovat detaily, tak ten výsledek je pěkný, kouká se na to hezky. Nemusíš řešit flokování nebo fóliáže, ale zase zásypem přijdeš o spoustu detailů. Problém jsou listnaté stromy(bez listí), které bys měl mít vytvarované dopodrobna, jinak je to značně chudé. Teoreticky bys měl mít zasněžená i vozidla(alespoň některá), což vede k jejich částečnému(vizuálnímu) znehodnocení. Mezi koleje jsem to sypal do zalitého Herkulesu. Nic moc. Sněhový posyp se v něm topí a lepidlo leze nahoru. Někde jsem to pak zopakoval a snad OK. Pokud zaleješ lehce pražec, dá se to seškrábnout. Také jsem zkoušel Herkules natónovat na bílo, aby po zaschnutí nepřecházel do průsvitné barvy a tím se to vylepšilo. Třeba by pomohlo nastříhat si z něčeho(silný karton, plast) bílé barvy hromadu proužků mezi pražce a nejdřív tam nalepit tyto proužky a pak teprve natřít lepidlem a sněžit. Lepidlo jsem mezi pražce "lil" stříkačkou(bez jehly). Problémem jsou samozřejmě výhybky, kde se musí fakt opatrně, aby se neznehybnily(pohyblivé části jsem radši nešněžil). Použil jsem sníh od Nocha. Také jsem zkoušel pudr, ale ten má tendenci okamžitě zasakovat do lepidla. Pokud se použije tenká vrstva lepidla, aby nezasakoval, tak to zase schne pod rukama a nestíháš sypat a někde se to zase nepřilepí. Taky jsem zkoušel koleje klasicky zaštěrkovat a pak zasněžit. Ale zase po nanesení lepidla pro sníh, někde vyvzlínala hnědá barva štěrku do lepidla a částečně i sněhu.Je to alchymie pokus-omyl. Výsledný efekt však, pokud se to povede je romantika sama. :mrgreen:
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1186
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Sníh,zima, mráz

Příspěvekod miroslav lengyel » úte 21 lis, 2017 1:15 pm

Zimní kolejiště v N-ku dělá Franky. :wink: viewtopic.php?f=1&t=5015&hilit=zimn%C3%AD+koleji%C5%A1t%C4%9B+N
http://vyhybkar.blogspot.cz/2013/10/dop ... romky.html
Stromky problém nejsou,poměrně zdařilé polotovary dělá Heki a přírodní kostry od Nocha(merlík) by mohly vypadat velice dobře.
https://www.youtube.com/watch?v=yWKuKOd7Npw
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Další

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků