MINI MODULY

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

MINI MODULY

Příspěvekod milan ferdián » pon 14 říj, 2013 10:41 am

Mini moduly jsou pokračováním odkazem z tohoto webu.http://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2009010002 .Tento článek jsem znal velmi dlouhou dobu a nenapadlo mě ani ve snu,jak nabude u mne v poslední době aktuálností.Samozřejmě hlavní myšlenku kolegů jsem ponechal a upravil do další podoby.
První poznatky jsou tyto.Hlavním tématem jsou naše lokálky například "Obchodní dráhy"p.Muziky.Horko těžko se stanovoval společný poloměr pro všechny modelové velikosti,ale mám jej.Dále jsem stanovil šířku x délku minimodulu.Kluci v HOnulce kapku znevýhodnění.Další věci která je potřeba adapter přechod z rozhraní minimodulu na klasický modul,který by jsme chtěli kapesně vozit na setkání.Zde se musíte rozhodnout které téma zpracujete do klasiky modul a který zbytek ponecháte pro minimoduly.Vřele vám doporučuji klasika modul do 50,0 cm a proč :?: Protože nemusíte mít dle norem FREMA nohy :wink: .
Doporučená délka vlakové soupravy
HO - 1,2 m (tři díly)
TT - 0,9 m (dva + poloviční díl)
N - 0,6 m (dva díly)

Stanice má jednotnou kolejovou kostru o třech staničních kolejí a lze volit dle charakteru provozu na stanici koncovou,mezilehlou,odbočnou a úvraťovou.Doplněním základní kolejové kostry dalšími výhybkami,můžeme staničku rozšířit o další kusé koleje,které pro provoz budeme potřebovat.
U minimodulu jsou navrženy rozhraní rovina,polosvah a zářez (pláň železničního spodku a kolejového lože ČSD)odkaz http://www.parostroj.net/.
Jakmile vybude čas a finance,rád bych vám vše potom prezentoval zde na DF.Samozřejmě v mé modelové velikosti a i s napojením na klasický modul "LOBEČ",aby bylo vidno oč jde.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod radeksindy » pon 14 říj, 2013 1:40 pm

Pokud jsou námětem naše lokálky, pak si myslím, že není úplně nejlepší odkazovat na rozměry spodku pro hlavní tratě ČSD z poloviny 60.let. Spodek našich lokálek byl stavěn podle c. a k. normálií a ten jim vydržel dosti dlouho. Úplné zobecnění udělat nelze, každá lokálka to měla jinak. Ale komplexní obnovy svršku probíhaly obvykle až od konce 50.let a během 60.let. Tak komplexní rekonstrukce, která by zahrnovala i kompletní přeměnu spodku s rozšířením, nebyly úplně obvyklé. Muselo to mít velice silné dopravní důvody. Ale naopak jsou dodnes lokálky, kde se za více jak sto let provozu nedostalo ani na jednu komplexní obnovu svršku a tak je procházka kolem trati exkurzí do historie kolejiva.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod milan ferdián » pon 14 říj, 2013 2:33 pm

Radku pravdu díš,jenže v publikacích nebo na internetu,všude narazíš jen na výkres pro hlavní trať.Vím třeba že posázavská trať měla korunu šířku 4,0 m,ale bez výkresu :?:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Jozo_cz » pon 14 říj, 2013 4:49 pm

milan ferdián píše:Radku pravdu díš,jenže v publikacích nebo na internetu,všude narazíš jen na výkres pro hlavní trať.Vím třeba že posázavská trať měla korunu šířku 4,0 m,ale bez výkresu :?:

Odeslána "výhružná" :lol: SZ. Zbývající řezy trati místní i úzkorozchodnými mohu poskytnout.
Ale stejně bych se raději držel NEM 122 (normálněrozchodné tratě) a NEM 123 (úzkorozchodné tratě). Ono to po přepočtu stejně vyjde velmi podobně. :wink:
Naposledy upravil Jozo_cz dne pon 14 říj, 2013 5:03 pm, celkově upraveno 1
Jozo_cz
 
Příspěvky: 45
Registrován: úte 16 říj, 2012 5:01 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod mlha » pon 14 říj, 2013 5:00 pm

Ahoj Milane,jaký teda bude rozměr minimodulu Tebou navržený?
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: MINI MODULY

Příspěvekod radeksindy » pon 14 říj, 2013 11:19 pm

NEM bych se vůbec nedržel, není proto jediný důvod. U H0 je tam uvedená šířka pláně 70mm, tj. skutečných cca 6m. Nejen posázavské tratě, ale valná část lokálek měla právě 4m, což je v H0 rozdíl 24mm. Mě to tedy podobně nevychází. 8)

Holt to budeš muset Milane nakreslit a přibalit jako přílohu. Ale pomůžu ti trochu. Existuje jedna sekce v jednom klubu, kde shodou okolností lokálkové rozhraní mají. :D
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Irudzi » úte 15 říj, 2013 4:08 am

mlha píše:Ahoj Milane,jaký teda bude rozměr minimodulu Tebou navržený?


Na to su také zvědaff :) jestli se Milan trefí. Byl jsem na kontrole v garáži
a povaluje se tam už nějaký pátek (2 roky :oops: ) 7 natřených minimodulů.
3 rovné - 300x500 (šxl)
4 oblouky - 30°, R=700mm
Uživatelský avatar
Irudzi
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 02 bře, 2008 8:49 am
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: MINI MODULY

Příspěvekod milan ferdián » úte 15 říj, 2013 7:11 am

mlha píše:Ahoj Milane,jaký teda bude rozměr minimodulu Tebou navržený?

Rozměry mám,chvíli vydrž,ověřuji si ....
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod milan ferdián » úte 15 říj, 2013 7:11 am

radeksindy píše:NEM bych se vůbec nedržel, není proto jediný důvod. U H0 je tam uvedená šířka pláně 70mm, tj. skutečných cca 6m. Nejen posázavské tratě, ale valná část lokálek měla právě 4m, což je v H0 rozdíl 24mm. Mě to tedy podobně nevychází. 8)

Holt to budeš muset Milane nakreslit a přibalit jako přílohu. Ale pomůžu ti trochu. Existuje jedna sekce v jednom klubu, kde shodou okolností lokálkové rozhraní mají. :D

Díky Radku,našel a jsem udiveny jak jsem přílohu mohl přehlédnout.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod milan ferdián » úte 15 říj, 2013 7:13 am

Irudzi píše:
mlha píše:Ahoj Milane,jaký teda bude rozměr minimodulu Tebou navržený?


Na to su také zvědaff :) jestli se Milan trefí. Byl jsem na kontrole v garáži
a povaluje se tam už nějaký pátek (2 roky :oops: ) 7 natřených minimodulů.
3 rovné - 300x500 (šxl)
4 oblouky - 30°, R=700mm

Milane se netrefil a to proto,že ty,Jiří máš vše zhotovené dle norem HOe ZABABOV.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Mcx » úte 15 říj, 2013 10:18 am

Téma této diskuze mi připadá trochu záhadné. Podle mne zde není co řešit.

Moduly FREMO - délky modulů - používají se běžně od 4 cm (Kunčice návěstní) další např. 30 cm OstraMo, 40 cm Kunčice. Délka do 50 cm bez noh ano, ale trať si z nich nepostavím, nejvíce jsme měli 3x30 cm za sebou bez noh a šlo to :D
Např. zde je popis v článku:
http://ostramo.parostroj.net/moduly/prechodove_moduly/prechodove_moduly.html

Souhalsí to s mým trvzením, že každý kdo chce být zapojen do společenství modulářů by měl mít do roka do dne 2x modul (třeba 30 cm) a alespoň 2x vagon s kartou vozu, na to netřeba auto - to odvezu vlakem/autobusem

Jiná rozhraní a standardní šířka 50 cm - to je např rozhraní F04 Zababova, klubová záležitost, její úspěšnost závisí na množství modulů takto realizovaných, protože atypické rozhraní může komplikovat skladbu moduliště

Atypická šířka - v Polsku mnoho modulů šířky 30 cm, délka dle potřeby, rozhraní odpovídá FREMO F96, spojování s FREMO F96 bez problémů

Domácí řešení - zde mohu použít cokoliv a celek prohlásit za modul, pokud to na konci bude mít rozhraní FREMO, vytvářet pro toto standardizaci je myslím zbytečné - muselo by se vytvořit společenství lidí pracujících podle nového standardu a nebo platí bod jedna - cokoliv, třeba deskové kolejiště s rozhraním FREMO a k tomu mohu věsit moduly FREMO dle libosti

Vše se týkalo velikosti H0.

Článek na Railnetu, hovoří o něčem jiném - je to řešení pro práci s mládeží, pro postavení na zem, na stůl......
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod milan ferdián » úte 15 říj, 2013 11:22 am

Hmm,takže z pohledu profi,myslíš že je to zbytečně vydávání energii,času a peněz na něco,co nemá smysl,co si vlastně může rozhodnout,každý sám.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod milan ferdián » úte 15 říj, 2013 11:41 am

Tak jo,Milan má asi pravdu.Takže toto téma balím a kdo bude mít zájem o co vlastně šlo,tak bude nakresleno a popsáno ve III.díle,v N-ku.
Díky všem za podnětné připomínky.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Mcx » úte 15 říj, 2013 11:43 am

No, něco takto standardizovat mně připadá zbytečné.

To atypické domácí řešení si musí každý napasovat na domácí podmínky a to má asi každý jiné. Mně připadá zajímavá možnost rozšíření domácího deskového kolejiště moduly - použil bych je s rozhraním podle FREMO (nebo dvě části spojené moduly)... možnosti variant jsou desítky a moduly můžu vozit na setkání modulářů.
V této kombinaci bych použil pro moduly standardní pravidla některého z klubů, ty kluby se mezi sebou liší, ale v zásadě je to vždy kombinovatelné a sjízdné - porovnejte s parametry vozidel, některé kluby je mají definované.

Malé moduly - ano není problém, běžně se používá (alespoň v H0)
Pokud se jedná o rozhraní pro modul - ne díl!!! tj. to co nemá na obou koncích standardní rozhraní - tak já a OstraMo v H0 zůstáváme u rozhraní FREMO, takže B96 (B02 - modernizovaná verze má drobné dochylky), E96, F96, 2E99, 2B00 a to je vše.

Vše tedy v H0, další rozhraní podle mne pouze komplikují stavbu modulišť a je třeba sestavenou část s těmito atypy použít jako modul s tím, že na konci sestavy je rozhraní FREMO - pak je to bez potíží použitelné.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: MINI MODULY

Příspěvekod Irudzi » úte 15 říj, 2013 5:25 pm

TOOOŽ :(
Uživatelský avatar
Irudzi
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 02 bře, 2008 8:49 am
Bydliště: Uherské Hradiště

Další

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků