Styrodur v konstrukci kolejiště

Zkušenosti, tipy, informace, návody a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Styrodur v konstrukci kolejiště

Příspěvekod vonBahnhof » stř 11 zář, 2013 6:29 pm

Taky bych řekl, že 20mm je málo, pokud dáš silnější, mohlo by to ovlivnit ty rezonance.
HO Lenz digital, IV./V. epocha, ČD, DB
http://von-bahnhof.rajce.net
Uživatelský avatar
vonBahnhof
 
Příspěvky: 123
Registrován: čtv 11 říj, 2007 4:02 pm
Bydliště: Zlínský kraj - Kroměřížsko

Re: Styrodur v konstrukci kolejiště

Příspěvekod triton121 » stř 11 zář, 2013 6:53 pm

je to mozne ale asi i cim menej tvrdy tym by rezonancia mala byt mensia ale ked som prisiel do stavebnin a pytal styrodur a chcel som sa spytat na tvrdost tak na mna pozeral ze co chcem. Rozmyslam ze vystrihnem zo stareho koberca pas pod kolajnice to by mohlo pomoct alebo ani nie?
triton121
 
Příspěvky: 41
Registrován: ned 11 zář, 2011 1:44 pm

Re: Styrodur v konstrukci kolejiště

Příspěvekod vonBahnhof » stř 11 zář, 2013 10:01 pm

Třeba tady jsou tech. listy, dole je Styrodur.
http://www.isover.cz/technicke-listy

Místo koberce bych pod koleje dal třeba pás Mirelonu nebo korek. Já tam mám přímo kolejové podloží (korek+plast) od Midwestu http://litomysky.cz/h0/korekho.htm.
HO Lenz digital, IV./V. epocha, ČD, DB
http://von-bahnhof.rajce.net
Uživatelský avatar
vonBahnhof
 
Příspěvky: 123
Registrován: čtv 11 říj, 2007 4:02 pm
Bydliště: Zlínský kraj - Kroměřížsko

Re: Styrodur v konstrukci kolejiště

Příspěvekod vonBahnhof » ned 29 zář, 2013 9:28 pm

Nazdar vespolek!

Vyzkoušel jsem obrábění styroduru pomocí multifunkčního vibračního nástroje, konkrétně vibrační pilky a delta-brusky. Původně jsem chtěl krajinu na modelu formovat pájkou, ale tohle se mi osvědčilo daleko lépe.

Více je v této galerii, listujte dále!
http://von-bahnhof.rajce.idnes.cz/MODELY_10_-_Tvorba_krajiny/#IMAG0464.jpg
HO Lenz digital, IV./V. epocha, ČD, DB
http://von-bahnhof.rajce.net
Uživatelský avatar
vonBahnhof
 
Příspěvky: 123
Registrován: čtv 11 říj, 2007 4:02 pm
Bydliště: Zlínský kraj - Kroměřížsko

Re: Styrodur v konstrukci kolejiště

Příspěvekod ladiznet » pon 20 čer, 2016 2:55 pm

Prosím kde koupit styrodur o tloušce 10mm nebo 12mm ???
www.usTTi.cz - ústečtí modeláři
Uživatelský avatar
ladiznet
 
Příspěvky: 692
Registrován: sob 25 črc, 2009 4:04 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Styrodur v konstrukci kolejiště

Příspěvekod radeksindy » pon 20 čer, 2016 10:02 pm

Pokud vím, tak styrodur se dělá v tloušťkách od 20 mm výše. Tenčí jsou občas dostupné v prodejnách pro architekty, ale jedná se o nařezané silnější desky.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Styrodur v konstrukci kolejiště

Příspěvekod ladiznet » úte 21 čer, 2016 4:12 am

Našel jsem jen prodejce z Polska viz http://materialy-modelarskie.pl/pl/p/ST ... .-10mm/289

ale českého dodavatele nikoliv.
www.usTTi.cz - ústečtí modeláři
Uživatelský avatar
ladiznet
 
Příspěvky: 692
Registrován: sob 25 črc, 2009 4:04 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Styrodur v konstrukci kolejiště

Příspěvekod kubbajs » pon 21 kvě, 2018 1:30 pm

Ahoj, jaké máte zkušenosti se styroduremjako vrchní deska kolejiště a kněmu ze spodu přidělané přestavníky výhybek a různé dekodéry, prostě vše co na kolejišti musí být. Dá se to nějak na pevno přichitit? Lepením, vrutama nebo existuje i něco jiného?
TT, V.epocha ČD, asi digitál, (zatím jen v hlavě a teď už i v Milanově knize)
Uživatelský avatar
kubbajs
 
Příspěvky: 177
Registrován: stř 16 led, 2008 7:12 pm

Re: Styrodur v konstrukci kolejiště

Příspěvekod Dan Buchtela » pon 21 kvě, 2018 1:46 pm

Dá se to přichytit lepením, na vrty zapomeň! Materiál je příliš měkký na to, aby Ti v něm trvale a na pevno držely. Leda bys aplikoval formou hmoždinek, ale to je už drbání se levou rukou za pravm uchem....
Jinak styrodur, pokud nebude lepený na nějaké rámu (ideálně třeba překližka nastojato) bude hlučný, bude fungovat jako rezonanční deska. Takže ač jsem velký příznivec používání styroduru pro tvorbu krajiny, nepovažuji jej za vhodný materál pro základ kolejiště.
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Re: Styrodur v konstrukci kolejiště

Příspěvekod kubbajs » pon 21 kvě, 2018 5:45 pm

Dan Buchtela píše:Dá se to přichytit lepením.

A jaké lepidlo je na to nejvhodnější?
TT, V.epocha ČD, asi digitál, (zatím jen v hlavě a teď už i v Milanově knize)
Uživatelský avatar
kubbajs
 
Příspěvky: 177
Registrován: stř 16 led, 2008 7:12 pm

Re: Styrodur v konstrukci kolejiště

Příspěvekod Dan Buchtela » pon 21 kvě, 2018 6:11 pm

kubbajs píše:
Dan Buchtela píše:Dá se to přichytit lepením.

A jaké lepidlo je na to nejvhodnější?
S úspěchem používám Patex Fix. Styrodur před lepením je vhodné zdrsnit. Lepený předmět do zaschnutí fixovat (třeba špendlíky), ale po zaschnutí už drží dokonale...
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Re: Styrodur v konstrukci kolejiště

Příspěvekod rawen » pon 21 kvě, 2018 8:26 pm

Cokoliv pěnivého polyuretanového... např. Kleiberit PUR 501 nebo 507
(Pěnění lepidla materiál odtlačuje, takže zatížit, cca na hodinu.)

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Styrodur v konstrukci kolejiš

Příspěvekod HonzaM » pon 21 kvě, 2018 9:30 pm

kubbajs píše:Ahoj, jaké máte zkušenosti se styroduremjako vrchní deska kolejiště a kněmu ze spodu přidělané přestavníky výhybek a různé dekodéry, prostě vše co na kolejišti musí být. Dá se to nějak na pevno přichitit? Lepením, vrutama nebo existuje i něco jiného?

Rozhodně nepoužívat, určitě ne pro instalaci přestavníků. Pokud není jiná možnost, v místě upevnění přestavníku nebo dekodéru přilepit kousek překližky a šroubovat k ní. Používám pro tyto účely stejně jako Dan Patex Fix. Základem pro trať je u mne vždy překližka, styrodur používám výhradně pro modelování krajiny. Jde i přívody ke kolejím, každá kolej i výhybka by měla mít připájené přívody, nespoléhat na vodivé spojky. Skrz desku styroduru by to bylo problematické.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Styrodur v konstrukci kolejiště

Příspěvekod Sandy » úte 22 kvě, 2018 6:41 am

kubbajs píše:Ahoj, jaké máte zkušenosti se styroduremjako vrchní deska kolejiště a kněmu ze spodu přidělané přestavníky výhybek a různé dekodéry, prostě vše co na kolejišti musí být. Dá se to nějak na pevno přichitit? Lepením, vrutama nebo existuje i něco jiného?

Lepení: malé plochy např. UHU plast, větší plochy (desky polystyrenu k sobě, polystyren na jiné materiály, ale i jiné materiály k sobě) lepidlo na polystyrenové podhledy ( 1 kg cca 100 Kč), OSTAFIX ( 1 kg cca 200 Kč), lepidlo na polystyren v tubě (cca 120 Kč) apod.

Instalace přestavníků - většina přestavníků se vejde na plochu 8x8 cm. Takže vyříznout otvor pro nízkou hranatou krabici na vypínače a tu vlepit dnem vzhůru do vyříznutého otvoru (dno v rovině s horní stranou polystyrenu). Přestavník upevnit na plastovou destičku (ideální jsou staré bezpečnostní tabulky) a tu přišroubovat do krabice.
Dekodery - přišroubovat na plastovou destičku a tu přilepit na spodní stranu polystyrenu.
Výše uvedená lepidla jsou tak účinná, že dojde spíše k vytržení polystyrenu než k odlepení dvou dílů od sebe.

Malé postesknutí. Když jsem s lepidlem na polystyrenové podhledy začínal (cca před dvaceti lety), tak za dvě hodiny nebylo možno s lepenými díly pohnout. Dnes i po čtyřiadvaceti hodinách musí být člověk opatrný
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Styrodur v konstrukci kolejiště

Příspěvekod pavel47 » úte 29 kvě, 2018 1:47 pm

Vážení přátelé, ohledně připevňování přestavníků na styrodur mám bohaté zkušenosti. Moje kolejiště je celé ze styroduru a nejen přestavníky, ale všechny ostatní součástky jsou do styroduru přišroubovány vruty. Na mém kolejišti není ani kousíček dřeva – překližky.
Přestavníky, nebo například svorkovnice, napřed podlepím oboustrannou lepenkou a přišroubuji vruty, které mají zavit po celé délce a jsou válcovité, (žluté vruty běžné v prodeji), ne do kónusu (obyčejné). Na mém kolejišti takto upevněné přestavníky pracují asi deset let a dovolím si tvrdit, že budou pracovat stále. Styrodur je pro železniční modeláře ideální materiál, ale člověk se musí naučit s ním pracovat.
A ještě bez urážky, Dan Buchtela a HonzaM, nevědí o čem píšou, pravděpodobně styrodur nikdy nepoužili a nebo jen jako doplňkový materiál.
pavel47
 
Příspěvky: 97
Registrován: sob 06 srp, 2011 9:12 pm

PředchozíDalší

Zpět na Materiály ke stavbě modelů, kolejišť a diorámat

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků