Jak na silnici asfaltovou

Zkušenosti, tipy, informace, návody a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 18 dub, 2010 8:31 am

MirekTT píše:Tak asfalt je hotov. Rajče začalo frflat skrze množství fotek v galerii Moduly, tak pokračuji novou ModulyII. A omluvte textové indispozice, text vkládám v corel photopaintu a po uložení to upravit už nejde:(

http://mirektt.rajce.idnes.cz/ModulyII/

:arrow: mawerick
dík za fotky, hodně pomohly.


Tohle vypadá na správnou cestu, díky za tip! Zatím jsem neviděl nic líp zobrazujícího asfaltku než tvoje dílko nebo cestu dělanou pomocí sádry.

Zkoušel jsi už napouštět "skvrny" a rozbíjet tak povrch asfaltu a panelů vodovkama? Zajímalo by mě jak se zachová to flexi lepidlo - jestli to bude reagovat podobně jako sádra...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod F. Placheta » ned 18 dub, 2010 9:58 am

Hodne slusny Mirku. Asfaltka a panelka jako opravdove, jen tak dal!
HO - Digital - CSD IV

www.kolejiste.wbs.cz
Uživatelský avatar
F. Placheta
 
Příspěvky: 297
Registrován: ned 21 led, 2007 8:04 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod MirekTT » ned 18 dub, 2010 11:47 am

Pánové díky za motivační chválu. Povrch stavebního fasádního flexilepidla, které jsem použil já se dá rozrušit v zásadě dvěma způsoby. Nebo ještě raději popíšu celkové poznatky:
Jak na asfalt ze stavebního lepidla:
Nic do lepidla nedávat, kromě vody.
Na sucho se do lepidla dá přisypat patinátor kvůli odstínu - zkouška předem.
Lepidlo namíchat velmi husté - pastovité. Nejprve dát vodu, pak přisypávat lepidlo. Než přidám vodu, raději zkouším ještě chvilku míchat.
Lepidlo v závislosti na čase, jak jímá vodu, trochu řídne. Při moc husté konzistenci vodu nepřilévat, ale míchátko namočit do vody.
Při nanášení lepidlo nejprve důkladně zapravit do povrchu.
Lepidlo urovnat do požadované tloušťky a plochy.
Po 15ti minutách lze lepidlo na povrchu vyhladit do "gletu" nejlépe malou ocelovou špachtličkou.
Po půl dni lze gletovaný povrch stáhnout velmi mírně vlhkou jemnou houbičkou - čím víc, tím hrubější povrch.
Na druhý den lze vytářet poškození - popraskání, výtluky apod.
Pokud nepoužijete k rozrušení povrchu lepidla houbičku, lze do dvou až tří dnů po nanešení povrch smirkovat, tím lze vytvořit hrubější povrch.
Lepidlo tvrdne týden. Po týdnu je z něj kámen.
Chyby:
Nevhodné příměsi, lepidlo může popraskat
Příliž řídká směs, nelze zagletovat povrch, který po uschnutí i tak trochu zhrubne, ale řídké lepidlo udělá pro menší měřítka nereálný povrch.
Nedávat na volný karton, zkroutí se. Pokud jde o savý podklad, musí být nehybný v celé ploše.
Vytvořené praskliny a výtluky zalévat řídkým lepidlem, které po uschnutí zmatní a zprůhlední, jinak si vytvoříte skleněný povrch na asfaltu.
Další poznatky:
Nezkoušel jsem asfalt lakovat matem. Výtečně na něm drží patinátory. Na kapky oleje apod jsem si netroufl, ale před přejezdem by se jich pár šiklo jakožto olej odkapaný z čekajících aut. Dobarvování povrchu a rozmývání vodovkama jsem neřešil. Asfalt vypadá realisticky i tak. Avšak je třeba počítat, že konečný odstín bude znát až po týdnu. Lepidlo byť i s patinátory sesvětlá. Pokud chcete nový čestvý asfalt, je třeba namíchat skoro černé lepidlo. Rozmívat a jakkoliv upravovat lepidlo po týdnu už není možné bez destrukce. Povrch je zcela vodostabilní a velmi tvrdý pro jakékoliv mechanické úpravy. Dobarvení možné je, lepidlo vodu nasaje do hmoty, ale nerozpustí se, nenabobtná ani nevymrzne.
Na olejové skvrny bych asi doporučil olejovky, ale pozor, ty řídké se sikativem by se rozpily do větší plochy a není cesty zpět.

Je to pracné. Asfaltku na mém modulu jsem pokládal skoro hodinu. Já jsem s lepidlovým asfaltem spokojen, ikdyž výsledek možná působí navenek poněkud nesměle. Ano, chtělo by to ještě vyšperkovat, ale mě to pro začátek fakt stačí. Na dalším modulu, který mám v plánu by totiž měl být přejezd z blikači, takže další, mnohem frekventovanější ale též udržovanější asfalt.
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Příspěvekod mnitka » ned 18 dub, 2010 7:24 pm

také se připojuju, vypadá to skutečně skvěle!
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod mlha » pát 23 dub, 2010 4:56 pm

Tak jsem to taky zkusil,už schne druhý den,udělal jsem nezpevněnou plochu u rampy,jenom ji budu muset dobarvit vodovkama.Kolik dáváš Mirku pigmentu na tmavý asfalt?Je nějaké váhové měřítko?
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Příspěvekod MirekTT » pát 23 dub, 2010 8:33 pm

O váze nemůže být ani řeč. Lepidlo obsahující písek a cement je těžké, práškový pigment naopak je tak lehký, že snad ani nemá měřitelnou hmotnost.
Ale:
Na čtyři malé vrchovaté lžičky lepidla (ta malá plastová komunistická lžička) jsem dal množství pigmentu, které by jsi nabral na jeden centimetr délky jejího opačného konce. Relativně tedy více než na špičku nože. Použil jsem černý pigment agama.
Množství směsi mi pak nestačilo a pracně jsem domíchával. Za přejezdem mám asfalt o nepatrný stupínek světlejší. Pokud budeš chtít ještě více ztmavit, přidal bych asi černou temperu, pigmentu je nabarvení většího množství škoda. Určitě bych se bál černého balakrylu. Jo a pigment jsem dal nasucho do prášku a protřepal, až pak vodu.
Do hánulky bych možná prubnul do lepidla přisypat i kolejový štěrk. Možná frakci na menší měřítko. Po přebroušení již ztuhlého - ne ztvrdlého, nebo po přetáhnutí vlhkou houbou při tuhnutí asfaltu by mohl vzniknout pěkný efekt staršího vydrásaného hrubého asfaltu.
Držím palec mlho, pak se pochlub, jak jsi dopadl. Každý nový poznatek na poli asfaltové alchymie, i ten nezdárný, je vítán :wink:
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Příspěvekod mlha » sob 24 dub, 2010 11:36 am

No první pokus je jak betonová plocha,ale teď skusím přidat černou spárovku,která mě zbyla z dlažby,mezi kachličkama je jak čerstvý asfalt,uvidím,hlavně to nepřehnat...
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: Jak na silnici asfaltovou

Příspěvekod MirekTT » pát 18 kvě, 2012 3:50 pm

Pánové, zkoušel někdo z vás dělat olejové kapky na asfaltu? Jde o to, že před každým přejezdem, jak auta dobržďují a stojí, tak z nich odkapává olej. Před přejezdem je toho víc a postupně ubývají. Vždy spíše uprostřed mezi koly aut a vždy jen v jednom pruhu, nikoliv stejně po celé šířce vozovky.
Zkoušel jste někdo i tento efektík?
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Jak na silnici asfaltovou

Příspěvekod Franky » sob 26 kvě, 2012 9:06 am

vím, že na techniku a diorama používají modeláři přípravek od MIGa http://migproductionswebshop.com/produc ... cts_id=332
Uživatelský avatar
Franky
 
Příspěvky: 314
Registrován: pát 09 pro, 2011 12:03 pm
Bydliště: Praha - Vršovice

Re: Jak na silnici asfaltovou

Příspěvekod Vladimír_B » ned 27 kvě, 2012 8:21 am

Ahoj, na olejové skvrny by měla stačit černá olejová barva.
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Jak na silnici asfaltovou

Příspěvekod semtam83 » pát 31 kvě, 2013 7:57 pm

nezkoušel jste někdo přidávat místo černýho patinátoru prach z černýho uhlí?
semtam83
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 29 kvě, 2013 5:12 pm

Re: Jak na silnici asfaltovou

Příspěvekod mizl » pát 31 kvě, 2013 8:07 pm

semtam83 píše:nezkoušel jste někdo přidávat místo černýho patinátoru prach z černýho uhlí?


Osobně jsem to nezkoušel. Nicméně si myslím, že uhlí bude stejné jako černý patinátor. Možná bude uhlí o trochu víc barvit. Tak opatrně a radši míň nanášet a když tak přidávat po troškách.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Jak na silnici asfaltovou

Příspěvekod semtam83 » pát 31 kvě, 2013 8:16 pm

tak uvidíme,zítra to chci vyzkoušet
semtam83
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 29 kvě, 2013 5:12 pm

Re: Jak na silnici asfaltovou

Příspěvekod radekkrupka » sob 01 čer, 2013 5:13 am

Otázkou je jemnost prachu. Prachové patinátory jsou velmi jemnozrnné, proto ulpí dobře na povrchu...uhelný prach je podle mě hrubší...
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Jak na silnici asfaltovou

Příspěvekod Franky » ned 01 říj, 2017 10:32 am

Vhodnější vlákno tu asi není, tak to dám sem - tvorba vodorovného značení pomocí šablony.
https://vyhybkar.blogspot.cz/2017/10/ja ... profi.html
Přílohy
IMG_0095.JPG
IMG_0100.JPG
IMG_0103.JPG
Uživatelský avatar
Franky
 
Příspěvky: 314
Registrován: pát 09 pro, 2011 12:03 pm
Bydliště: Praha - Vršovice

Předchozí

Zpět na Materiály ke stavbě modelů, kolejišť a diorámat

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník