Hospoda 19.století

Skutečná železnice, odkazy na fotografie, zajimavá místa, setkání apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Hospoda 19.století

Příspěvekod milan ferdián » pon 13 kvě, 2013 9:38 am

Klučinové,mám dvě hospody,ale chybí mi důležité informace.Strýček google nabízí jen nekonkrétní informace a z černobílých foto nejde vše vyčíst.Co zatím nemohu zjistit
-barva omítky-
-barva lisén-
-barva oken-
-barva dveří-

Všude totiž nemůžu cpát okrovou barvu.Aby to bylo zamotanější,tak každý kraj má totiž ještě své krajové zvyklosti.Předem díky za rady :wink:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Hospoda 19.století

Příspěvekod talien » pon 13 kvě, 2013 12:19 pm

Jak moc stará má být ta barevnost? Originál 19. století nebo nějaká pozdější přemalba? A kde (krajově) má hospoda stát? Můžu se podívat do dobové plánové dokumentace. Mám k dispozici převážně střední Čechy.
TT, DCC, II/III. epocha
http://tt-kraj.blogspot.com
talien
 
Příspěvky: 85
Registrován: stř 02 kvě, 2012 12:16 pm
Bydliště: Praha

Re: Hospoda 19.století

Příspěvekod milan ferdián » pon 13 kvě, 2013 12:36 pm

talien píše:Jak moc stará má být ta barevnost? Originál 19. století nebo nějaká pozdější přemalba? A kde (krajově) má hospoda stát? Můžu se podívat do dobové plánové dokumentace. Mám k dispozici převážně střední Čechy.

Klidně obojí,ale né dnešní doba.Beru ty střední Čechy.Hospoda bude stát mezi zastávkou a pivovarem.Předem díky.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Hospoda 19.století

Příspěvekod VašekPI » stř 15 kvě, 2013 8:27 pm

V 19. století to s barvama moc nepřeháněli - přírodní okry byly to nejlevnější, co šlo sehnat. Běžný okr (tj. barevný jíl) má rozsah odstínů od žluté po oranžovou, po vypálení (tj. odstranění vody) okr zrudne. Pro představu - pro malíře se prodávají odstíny siena přírodní a siena pálená.
Asi budeš muset zůstat u okrů /pálených okrů. Z podobných důvodů rámy oken bílá/zelená/hnědá.
VašekPI
 
Příspěvky: 15
Registrován: úte 06 lis, 2012 9:36 pm

Re: Hospoda 19.století

Příspěvekod milan ferdián » čtv 16 kvě, 2013 6:12 am

No právě.Nechci mi mít přežlutěno.Je tu ještě vápno.Zajímavé je,že na starých fotografiích jsou kombinace více barev.Problém je jaké?
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Hospoda 19.století

Příspěvekod Tkadlec Jaroslav » čtv 16 kvě, 2013 6:17 am

tak třeba u nás se památkáři vyřádili při opravě fasády zámku http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... D_vrch.JPG prý to udělali tak jak se co dostavovalo a přestavovalo dřív to byl hrad
http://www.ceske-pamatky.com/images/inz ... b1_319.jpg přitom to bylo sjednocené
Tkadlec Jaroslav
 
Příspěvky: 1086
Registrován: sob 19 pro, 2009 1:38 pm
Bydliště: Javorník u Jeseníku

Re: Hospoda 19.století

Příspěvekod vvitty » čtv 16 kvě, 2013 7:09 am

Zamek neni hospoda, tam se na ceny asi tak nehledelo :wink:
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Hospoda 19.století

Příspěvekod milan ferdián » čtv 16 kvě, 2013 12:55 pm

Na google se objevily staré fota a protože pochybuji,že v době budování zítřku se obnovovala omítka zrušenéhopivovaru,tak mě ta světlemodrá barva omítka s kombinací bílou zaujala.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Hospoda 19.století

Příspěvekod hank » čtv 16 kvě, 2013 5:23 pm

Milan Ferdián: Oblíbená kombinace na Slovácku bývala modré "podrovnání" + bílá omítka. Jako surovina stačilo čisté vápno, na nátěr ("líčení") podrovnání se do vápna přidávala šmolka, jinak používaná taky na modření (= vlastně optické bělení) prádla. Šmolka byly jemně rozemleté střepy z modrého skla barveného kysličníkem (dnes se má vlastně správně říkat oxidem) kobaltnatým. (Modření funguje na principu posuvu vnímání odrazu slunečního světla směrem ke kratším - modřejším - vlnovým délkám. To prádlo samozřejmě nezmodrá, ono jen modře vypadá. Viz některé dnešní prací prostředky zvané "modrá síla".) Modření prádla byla ženská práce, stejně tak i každoroční líčení podrovnání chalup z "kotovice" (= nepálených cihel) - neklamná známka příchodu jara a vyvrcholení jarního úklidu, aby byla chalupa na největší svátky, tj. velikonoce, čistá - bývalo na Slovácku záležitostí "tetiček", což ještě jako malý kluk pamatuju.

Nějak mi z toho vzniklo parádní OT, tak se omlouvám.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Hospoda 19.století

Příspěvekod JanoH0e » čtv 16 kvě, 2013 5:54 pm

Ono Milane záleží, ak by sme sa bavili o hospodách cc. do roku 1948, o aký typ ide. Či je to súkromná hospoda, obecná, zájazdna, hotel, pivnice - tzv. plzeňská, kaviareň, výčap či podsudová - napojená na konkrétny pivovar. Aj keď je pravda, že väčšiná mala farbu okrovú, bielu, žltkastú alebo sivastú - hlavne pri cestách, boli aj modré, zelené, červené, rúžove atď. Pokiaľ patrila pivovaru, ktorý mal nejakú značku a s ňou spojenú farbu, často bol farby danej značky. Tak že si urob legendu o hospode a daj si farbu akú chceš.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Hospoda 19.století

Příspěvekod Jarda H. » čtv 16 kvě, 2013 6:34 pm

JanoH0e píše:Ono Milane záleží, ak by sme sa bavili o hospodách cc. do roku 1948, o aký typ ide. ...


Časově dochází ke zmatení pojmů :lol: ..... Milan nazval téma "Hospoda 19.století" (což jsou léta 1800 - 1899), Jano píše o 20.století ! Takže o jakých letech se skutečně vede debata ?!
Já jsem koukal třeba na kolorované pohlednic (vím, není to měřítko barev :!: ), ale nějaký obrázek se z toho dá udělat. Barva omítky od bílého kafe přes okrovou, světle hnědou až po šedivou či světle šedozelenou ?! Jde o pohlednice z 1.poloviny 20.století, spíše ještě R-U na začátku století.
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2794
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Hospoda 19.století

Příspěvekod milan ferdián » čtv 16 kvě, 2013 7:15 pm

Já jsem naschvál nechtěl psát 20.století,protože barvy omítek v dnešní době 21.století známe a vidíme to dnes denodenně a tak by si to určitě každý vysvětloval.Jano i Jarda se do období přibližně strefili.I tak děkuji za všechny vaše rady. :wink:
Inkriminované období 1901 cca 1965.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Hospoda 19.století

Příspěvekod IvanK » ned 19 kvě, 2013 7:09 pm

bydlíme v domě z roku 1923,venkovní vzhled zatím puvodní.omítka je hodne vápená a je dělána z kopaného písku,takže má hrubší zrnitou strukturu.zrnitá struktura se v některých místech ztrácí pod vrstvou barvy která je pouze vápená.sou na ní vidět tahy štětcem ve všech směrech.barva domu je okrová s bílím pruhem v urovni hnědých kastlových oken.dum má podezdívku asi 60 cm vysokou,je delána z betonu a jsou v ní zmíchány malé ostré kamínky v bílé a černé barvě.připomínají mě takovou tu drt co se používá ne hřbitovech.jinak fasáda se udajně dobrých čtyricet let nemalova,čemuž odpovídá stav i vzhled takže barva by do tvých požadovaných let tak nějak zapadala
IvanK
 
Příspěvky: 74
Registrován: pát 24 zář, 2010 9:44 am
Bydliště: Drásov

Re: Hospoda 19.století

Příspěvekod hank » pon 20 kvě, 2013 6:30 pm

IvanK: Ještě prosím tě, ve kterém je to kraji?

Jo promiň :oops: , píšeš bydliště Tišnov, tak je to přímo v Tišnově?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Hospoda 19.století

Příspěvekod IvanK » pon 20 kvě, 2013 9:53 pm

Primo v Tisnove to neni.je to v Drasove,tri kilometry na vychod od Tisnova.je to tak skoro na hranici jihomoravskeho kraje a vysociny.kdyby te zajimalo neco vic,klidne pisni
IvanK
 
Příspěvky: 74
Registrován: pát 24 zář, 2010 9:44 am
Bydliště: Drásov

Další

Zpět na Podklady ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků